матем үлгі 5, 10

25
Сабақ №__6 __ Күні: Сынып: 5 « » Сабақтың тақырыбы: 2. Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау. Сабақтың мақсаты: 1. Білімділігі: Оқушыларға қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау туралы мағлұмат беру. 2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру. 3. Тәрбиелігі: ұйымшылдыққа, ұлтжандылыққа тәрбиелеу Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар. Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі а) Сәлемдесу ә) Оқушыларды түгендеу б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару в) Сабақтың мақсатымен таныстыру 2. Үй тапсырмасын тексеру № 16,№20 ережені сұрақ-жауап арқылы сұрау 3. Жаңа сабақты меңгерту: 1. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: аb=ba 2. Көбейтудің терімділік қасиеті: (a*b)*c=a*(b*c) 3. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті: а+b=b+a 4. Қосудың терімділік қасиеті: (a+b)+c=a+(b+c) Мысалдар келтіру: 73+36+27 = (73+27)+36=100+36=136 (m+9)+16= m + (9 + 16) = m + 25 алғашқы түрі ықшамдалған түрі 2. Дамыту кезеңі. Есептер шығару. № 29 (ауызша), 32 № 38 (1;6) 1) 1-қатар, №38 (2;4) 2) 2 қатар, № 38 (3;5)) 3-қатар Деңгейлік тапсырма. № 39 Сабақты бекіту кезеңі: 1. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не? Мысал келтір.

Transcript of матем үлгі 5, 10

Page 1: матем үлгі 5, 10

Сабақ №__6__Күні: Сынып: 5 « » Сабақтың тақырыбы: 2. Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Оқушыларға қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау туралы мағлұмат беру.

2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

3. Тәрбиелігі: ұйымшылдыққа, ұлтжандылыққа тәрбиелеу

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы

Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңіа) Сәлемдесуә) Оқушыларды түгендеуб) Оқушылардың назарын сабаққа аударув) Сабақтың мақсатымен таныстыру

2. Үй тапсырмасын тексеру № 16,№20 ережені сұрақ-жауап арқылы сұрау3. Жаңа сабақты меңгерту:

1. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: аb=ba2. Көбейтудің терімділік қасиеті: (a*b)*c=a*(b*c)3. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті: а+b=b+a4. Қосудың терімділік қасиеті: (a+b)+c=a+(b+c)

Мысалдар келтіру: 73+36+27 = (73+27)+36=100+36=136 (m+9)+16= m + (9 + 16) = m + 25 алғашқы түрі ықшамдалған түрі

2. Дамыту кезеңі. Есептер шығару.№ 29 (ауызша), № 32

№ 38 (1;6) 1) 1-қатар, №38 (2;4) 2) 2 қатар, № 38 (3;5)) 3-қатар

Деңгейлік тапсырма.

№ 39

Сабақты бекіту кезеңі:

1. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не? Мысал келтір.

2. Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма : № 36. № 40

Page 2: матем үлгі 5, 10

Сабақ №__7__Күні:

Сынып: 5 « »

Сабақтың тақырыбы: 2. Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау (қайталауға арналған есептер шығару)

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Оқушыларға қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып есептер шығарған кезде, білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру,

3. Тәрбиелігі: ұйымшылдыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

3. Ұйымдастыру кезеңіа) Сәлемдесуә) Оқушыларды түгендеуб) Оқушылардың назарын сабаққа аударув) Сабақтың мақсатымен таныстыру

4. Үй тапсырмасын тексеру № 36,№40 ережені сұрақ-жауап арқылы сұрау1. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті: аb=ba2. Көбейтудің терімділік қасиеті: (a*b)*c=a*(b*c)3. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті: а+b=b+a4. Қосудың терімділік қасиеті: (a+b)+c=a+(b+c)

Тақтада №45, №47

5. Дамыту кезеңі. Есептер шығару.№ 43 № 46

№ 49 1-есеп 1) 1-қатар, №49 2-есеп 2) 2 қатар, № 49 3-есеп ) 3-қатар

Деңгейлік тапсырма.

№ 45

Сабақты бекіту кезеңі:

3. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не? Мысал келтір.

4. Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.

5. 72*15; 35*18; 75* 12; 50*16; есептерін орындарынан тиімді тәсілмен есептеп беріңдер.

Бағалау.

Page 3: матем үлгі 5, 10

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма : № 50 С-деңгейінен, №41 В-деңгейінен

Сабақ №__8__Күні:

Сынып: 5 « »

Сабақтың тақырыбы: 3. Көбейтудің үлестірімділік қасиетрін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Оқушыларға көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау туралы мағлұмат беру.

2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылықтарын арттыру.

3. Тәрбиелігі: ұлтжандылыққа тәрбиелеу

Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы

Оқытудың әдісі: теориялық және практикалық

Сабақтың барысы:

6. Ұйымдастыру кезеңіа) Сәлемдесуә) Оқушыларды түгендеуб) Оқушылардың назарын сабаққа аударув) Сабақтың мақсатымен таныстыру

7. Үй тапсырмасын тексеру № 41, №50 ережені сұрақ-жауап арқылы сұрау8. Жаңа сабақты меңгерту:

1. Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті: (a+b) c=aс+bc Мысалдар келтіру: 5(х+9) = 5х+5*9 = 5х+45 алғашқы түрі ықшамдалған түрі

2. Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті: (a-b) c=aс-bc Мысалдар келтіру: : 7(х-8) = 7х+7*8 = 7х-56 алғашқы түрі ықшамдалған түрі

9. Дамыту кезеңі. Есептер шығару.№ 51 (ауызша), № 52

№ 59 (1;6;8) 1) 1-қатар, №58 (2;4;7) 2) 2 қатар, № 58 (3;5;9) 3) 3-қатар

Деңгейлік тапсырма.

№ 58,

Сабақты бекіту кезеңі:

6. Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтір.

7. Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.

Page 4: матем үлгі 5, 10

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма : № 54. № 61

Сабақ №__9__Күні: 13. 09. 2010 жыл

Сынып: 5 «в »

Сабақтың тақырыбы: 3. Көбейтудің үлестірімділік қасиетрін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау. (қайталауға арналған есептер шығару)

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Оқушыларға көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, есептер шығарған кезде, білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

3. Тәрбиелігі: ұлтжандылыққа тәрбиелеу

Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

10. Ұйымдастыру кезеңіа) Сәлемдесуә) Оқушыларды түгендеуб) Оқушылардың назарын сабаққа аударув) Сабақтың мақсатымен таныстыру

11. Үй тапсырмасын тексеру № 54, № 61 ережені сұрақ-жауап арқылы сұрауСыныпта қайталауға арналған есептер шығару: тақтада № 60, №61, №66

12. Дамыту кезеңі. Есептер шығару.Осы төр көзге 1,2,3,4,5,6,7,8,9 сандарын пайдаланып, 15-санын шығарыңдар. Көлденеңнен және тігінен 15 шығатындай етіп орналастыр.

Деңгейлік тапсырма.

№ 58,

Сабақты бекіту кезеңі:

Page 5: матем үлгі 5, 10

8. Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтір.

9. Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма : № 65. № 70 С-деңгейінен

Сабақ № 10

Күні: 14. 09. 2010 жыл

Сынып: 5 «в »

Сабақтың тақырыбы: Теңдеу құруға арналған өзіндік жұмыстар (№ 1)

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділігі: Оқушыларға теңдеу құруға арналған жаттығулар бойынша білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.

2. Дамытушылығы: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылықтарын арттыру.

3. Тәрбиелігі: топтасып жұмыс жасауға тәрбиелеу

Сабақтың типі: білік пен дағдыны қалыптастыру

Сабақтың түрі: өзіндік жұмыс сабағы

Оқытудың әдісі: практикалық

Сабақтың барысы:

13. Ұйымдастыру кезеңіа) Сәлемдесуә) Оқушыларды түгендеуб) Оқушылардың назарын сабаққа аударув) Сабақтың мақсатымен таныстыру

14. Үй тапсырмасын тексеру № 41, №50 ережені сұрақ-жауап арқылы сұрау15. Өзіндік жұмысын жазғызу:

1-тапсырма және 3-тапсырманы 1-нұсқадағы балалар, ал 2-тапсырма мен 4-тапсырманы 2-нұсқадағы оқушылар орындайды

Сабақты бекіту кезеңі:

1.Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтір.

2.Көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті дегеніміз не? Мысал келтіріңдер.

Бағалау.

Page 6: матем үлгі 5, 10

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма : 5-тапсырма.

Сабақ: №5Пән: алгебраСынып: 10 Күні: __________Сабақтың тақырыбы: Функция ұғымы және оның берілу тәсілдері.Сабақтың мақсаттары:

1. Білімділік: Функция ұғымы, оның анықталу облысы, мәндерінің жиыны, графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларды дамыту.

2. Дамытушылық:Функцияға байланысты есептер шығару дағдыларын дамыту

3. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау ІІ Үй тапсырмасын тексеру :

- Функция- Функцияның анықталу облысын табу жолдары- Функцияның берілу тәсілдері: кестемен, графиктік, аналитикалық

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №11(ә,б), №12(а,ә), №13(а,ә)

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №11(а,в), №12(б,г), №13(б,г)

Сабақты бекіту кезеңі:

- Функция

Page 7: матем үлгі 5, 10

- Функцияның анықталу облысын табу жолдары- Функцияның берілу тәсілдері: кестемен, графиктік, аналитикалық

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №14, №15

Сабақ жоспары

Сабақ: №6Пән: алгебраСынып: 10 Күні: __________Сабақтың тақырыбы: Функцияның графиктерін қарапайым түрлендіру.Сабақтың мақсаттары:

4. Білімділік: Функцияның гафигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығу және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолданудыүйруту.

5. Дамытушылық: Есептер шығару дағдыларын дамыту.6. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа,

ептілікке тәрбиелеу.Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау ІІ Жаңа тақырып:

1. y=f(x)+d фукциясының графигі y=f(x) функциясының графигін ординаталар осі бойымен (0; d) векторына параллель көшіру

2. y=kf(x) функциясының графигін Оу осі бойымен k бірлікке созу( сығу) арқылы салу.

Page 8: матем үлгі 5, 10

3. y=f(x+в) функциясының графигін y=f(x) функциямының графигін абсциссалар осінің бойымен (в;0) векторына параллель көшіру.

4. y=f(аx) функциясының графигін y=f(x) функциясының графигін Ох осі бойымен созу (қысу) түрлендіруі

5. y=kf(аx+в)+d функциясының графигін 1-4 түрлендірулерін қолданып түрлендіру

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №19, №20

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №21

Сабақты бекіту кезеңі:

- Қандай кезде функцияның графигін қарапайым түрлендірулер қолдану арқылы аламаыз?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №22, №23

Сабақ жоспары

Сабақ: №7Пән: алгебраСынып: 10 Күні: __________Сабақтың тақырыбы: Функцияның графиктерін қарапайым түрлендіру.Сабақтың мақсаттары:

7. Білімділік: Функцияның гафигін координаталар осі бойымен параллель көшіру, созу, сығу және осы аталған түрлендірулердің барлығын бір функцияға қолданудыүйруту.

8. Дамытушылық: Есептер шығару дағдыларын дамыту.9. Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа,

ептілікке тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру

Page 9: матем үлгі 5, 10

б) Сабақтың мақсатын нұсқау ІІ Үй тапсырмасын тексеру:

1. Үй есебінің орындалуын тексеру2. Өтілген тақырыпты қайталау:

а) Функциялардың графиктерін түрлендірулердің қандай түрлерін білесіңдер?б) y=х функциясының графигін пайдаланып y=3х, y=-2х, y=х+2 функцияларының графиктерін салыңдар

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №24, №25

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №26

Сабақты бекіту кезеңі:

- Қай кезде функцияның графигін қарапайым түрлендірулер қолдану арқылы аламаыз?

Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №27, №28

Сабақ жоспары

Сабақ: №8Пән: алгебраСынып: 10 Күні: __________Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері.Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Функцияның симметриялы, жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функциялар ұғымдарымен және олардың графиктерінің қасиеттерімен таныстыру, функциялардың өсу, кему аралықтарын және экстремумын анықтауын үйрету. Дамытушылық: Есептер шығару дағдыларын дамыту.

Page 10: матем үлгі 5, 10

Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау ІІ Жаңа тақырып:

Анықтама: Егер y=f(x) функциясының анықталу облысының анықталу облысы симметриялы жиын болып, кез келген х аргументі үшін f(-x)=f(x) теңдігі орындалса, онда функция жұп, ал f(-x)=-f(x) теңдігі орындалса, функция тақ деп аталады.

Анықтама. Егер у=f(x) функциясы үшін Т≠0 саны табылып және анықталу облысынан алынған кез келген х үшін f(x+Т)=f(x) теңдігі орындалса, онда ол периодты функция деп аталады.

Анықтама. Анықталу облысының қайсыбір аралықтарында функция тек оң мәндерді, ал басқа аралықтарында тек теріс мәндерді қабылдаса, онда мұндай функция аралықтарды функция таңбасының тұрақтылық аралықтары деп атайды.

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №29(а,ә), №30(а,ә),№31(а,ә)

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №29(б,в), №30(б,в),№31(б,в)

Сабақты қорытындылау:

- Симметриялы функция, жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген функциялар деп қандай функцияларды айтамы

- Функциялардың өсу, кему аралықтары және экстремумы дегеніміз не?Үйге тапсырма: №32, №33

Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Сабақ жоспары

Сабақ: №9Пән: алгебраСынып: 10 Күні: __________

Page 11: матем үлгі 5, 10

Сабақтың тақырыбы: Функцияның қасиеттері.Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Функцияның қасиеттерін зерттеуге есептер шығару дағдыларын қалыптастыру Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Бекіту сабақ

Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқауІІ Үй тапсырмасын тексеру:

1. Үй есебінің орындалуын тексеру2. Өтілген тақырыпты қайталау:- Симметриялы функция, жиын, жұп, тақ, периодты, шектелген

функциялар деп қандай функцияларды айтамы- Функциялардың өсу, кему аралықтары және экстремумы дегеніміз не?

анықтауын үйрету. -

ІІІ Дамыту кезеңі. Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар: №34(а,ә), №35(а,ә),№37(а,ә)

Орындарында орындалатын тапсырмалар: №34(б,в), №35(б,в),№37(б,в)

Сабақты қорытындылау:

Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Үйге тапсырма: №36, №39

8сынып, алгебра

Күні:___________Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Санның квадрат түбірі, арифметикалық квадрат түбір, белгісін, түбірдің жуық мәнін табуды үйрету

Page 12: матем үлгі 5, 10

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамытуТәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдетуСабақтың барысы:І Мотивациялық кезең

СәлемдесуОқушыларды түгендеуОқушылардың үй жұмыстарын тексеру.

ІІ Мағынаны ашу:

теңдігі , болғанда орындалады.

Мысал:

2=6

ІІІ Бекіту кезеңі:

1. Ауызша есептер: №№20 2. Есептер шығару кезеңі: №№24, 25, 29, 30

Рефлексия- Квадрат түбірдің анықтамасын айт?- Квадрат түбірдің жуық мәндерне мысал келтір?.

Үйге тапсырма беру: №26 №31Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау

Page 13: матем үлгі 5, 10

8сынып, алгебра

Күні:___________

Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық

мәндері.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Санның квадрат түбірі, арифметикалық квадрат түбір, белгісін,

түбірдің жуық мәнін табуды үйрету

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін

бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Практикалық

Сабақтың барысы:

І Мотивациялық кезең

Сәлемдесу

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың үй жұмыстарын тексеру.

ІІ Өткенді қайталау:

теңдігі , болғанда орындалады.

ІІІ Бекіту кезеңі:

1. Ауызша есептер: №№ 22

2. Есептер шығару кезеңі: №№ 31, 32, 33, 34, 39

Рефлексия

- Квадрат түбірдің анықтамасын айт?

- Квадрат түбірдің жуық мәндерне мысал келтір?

Үйге тапсырма беру: №29,35,37

Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау

Page 14: матем үлгі 5, 10

8сынып, алгебра

Күні:___________Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттеріСабақтың мақсаты: Білімділік: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерімен танысу, ұғу.Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамытуТәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдетуСабақтың түрі: Жаңа тақырыпСабақтың барысы: І Мотивациялық кезең

СәлемдесуОқушыларды түгендеуОқушылардың үй жұмыстарын тексеру./Өткенді қысқаша қайталау/

ІІ Мағынаны ашу:

теңдігі , болғанда орындалады.

/тақтада көрсету/

5-8 мысал келтіру

1 теорема: Егер және болса, онда (көбейтіндіден

арифметикалық квадрат түбір табу үшін әрбір көбейткіштен жеке түбір тауып, нәтижелерін көбейту керек.)

2 теорема: Егер және болса, онда =

3 теорема: Кез келген х үшін

/ -х тің модулі/

ІІІ Бекіту кезеңі: А тобы

Ауызша есептер:№№50,51

Page 15: матем үлгі 5, 10

Тақтада жұмыс жасау: 52,53,54,55,57Рефлексия

- Арифметикалық квадрат түбірге мысал келтір?- Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?

Үйге тапсырма беру: №№56,57/3,4/

Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау

8сынып, алгебра

Күні:___________

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Есептер

шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолданып есептер

шығара білу.

Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін

бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Практикалық сабақ

Сабақтың барысы:

І Мотивациялық кезең

Сәлемдесу

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың үй жұмыстарын тексеру.

ІІ Өткенді қысқаша қайталау

/тақтада көрсету/

Page 16: матем үлгі 5, 10

=

/ -х тің модулі/

5-8 мысал келтіру

ІІІ Бекіту кезеңі: В, С тобы

Ауызша есептер:№№58,

Тақтада жұмыс жасау: №№61,63,67 ,69Рефлексия

- Арифметикалық квадрат түбірге мысал келтір?- Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?

Үйге тапсырма беру: №№64/4/, 67/4/Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау

8сынып, алгебра

Күні:___________Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері. Есептер шығару.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін қолданып есептер шығара білу.Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамытуТәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдетуСабақтың түрі: Практикалық сабақСабақтың барысы: І Мотивациялық кезең

СәлемдесуОқушыларды түгендеуОқушылардың үй жұмыстарын тексеру.

ІІ Өткенді қысқаша қайталау/тақтада көрсету/

Page 17: матем үлгі 5, 10

=

/х-тің модулі/

5-8 мысал келтіру

Қысқаша көбейту формулалары:

1.

2.

3.

4.

5.

6. =

7. =

ІІІ Бекіту кезеңі: В, С тобы

Ауызша есептер:№№59,60

Тақтада жұмыс жасау: №№62,64,66 ,68

Рефлексия- Арифметикалық квадрат түбірге мысал келтір?- Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?

Үйге тапсырма беру: №№69/3,4/, 67

Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау

8сынып, алгебра

Күні:___________Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіруді білу.Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамытуТәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Page 18: матем үлгі 5, 10

Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпСабақтың барысы: І Мотивациялық кезең

СәлемдесуОқушыларды түгендеуОқушылардың үй жұмыстарын тексеру.

ІІ Өткенді қысқаша қайталау/тақтада көрсету/

=

/х-тің модулі/

ІІІ Мағынаны ашу

1. Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару:

Мысал: = 6

2. Көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізу:

Мысал: =

3. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату:

а)

ә) = =-

б) = = =

ІҮ Бекіту кезеңі: А тобы

Ауызша есептер:№№70 Өздігінен:№№72,73

Тақтада жұмыс жасау: №№,74,75,76Рефлексия

- Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?- Нені білдің?

Page 19: матем үлгі 5, 10

- Нені білгің келеді?

Үйге тапсырма беру: №№81, 82Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау

8сынып, алгебра

Күні:___________Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру.Есептер шығаруСабақтың мақсаты: Білімділік: Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіруді қолданып, есептер шығаруды білу Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамытуТәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдетуСабақтың түрі: Практикалық сабақСабақтың барысы: І Мотивациялық кезең

СәлемдесуОқушыларды түгендеуОқушылардың үй жұмыстарын тексеру.

Өткенді қайталау:

1. Көбейткішті түбір белгісінің алдына шығару:

Мысал: = 6

2. Көбейткішті түбір белгісінің ішіне енгізу:

Мысал: =

3. Бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босату:

а)

ә) = =-

б) = = =

ІІ Бекіту кезеңі:В тобы

Page 20: матем үлгі 5, 10

Тақтада жұмыс жасау: №№84/1,3/, 85/1,3/,86,/1,3/,87/1,3/, 88/1,3/, 89/1,3/,90/1,3/,91/1,3/Өздігінен:№92

Рефлексия- Өзің үшін қандай жаңа білім алдың?- Нені білдің?- Нені білгің келеді?

Үйге тапсырма беру: №№84/2/, 85/2/,86/2/,87/2/, 88/2/, 89/2/,90/2/,91/2/Бағалау: Оқушылардың белсенділіген байланысты бағалау

Page 21: матем үлгі 5, 10