Egy igaz történet Hana Brady

15
Hana bőröndje Óravázlat általános iskola 5-8. osztályosai számára holokauszt témakörben Készítette: Kothencz Erzsébet

Transcript of Egy igaz történet Hana Brady

Page 1: Egy igaz történet Hana Brady

Hana bőröndje

Óravázlat általános iskola 5-8. osztályosai számára holokauszt

témakörbenKészítette: Kothencz Erzsébet

Page 2: Egy igaz történet Hana Brady

Az óra célja:

• Hana Brady életén keresztül bemutatni a holokauszt áldozatává vált gyermekek életét:

• a zsidótörvények előtt

• a zsidótörvények után

• a hozzájuk hasonló életkorú kislány történetével átélhetőbbé tenni a holokauszt tényét

Page 3: Egy igaz történet Hana Brady

Szükséges eszköz, időtartam:

• Karen Levine: Hana bőröndje (igaz történet) Minerva Nova Kiadó, Szeged, 2003

• Projektor

• Laptop

• Vetítővászon

• 2X45 perc

Page 4: Egy igaz történet Hana Brady

Megjegyzés

• A PowerPoint-os vetítéshez használt képek

• A tanítási órán alkalmazott fénymásolt szövegrészletek a kiadó engedélyével kerülnek felhasználásra

Page 5: Egy igaz történet Hana Brady

Egy igaz történet…

• Mit látunk a képen?• Milyen információkat

olvashatunk le a bőröndről?

• Vajon ki lehetett Hana Brady?

• Hová utazhatott a bőrönddel?

Page 6: Egy igaz történet Hana Brady

A hullámzó dombok között, a kellős közepén mindannak, ami Csehszlovákiában folyt, Morávia tartományban, volt egy kis város, Nove Mesto. Nem túl nagy, de híres. …Nove Mesto 4000 embernek adott otthont. Régebben a város az üvegkészítéséről volt híres. De az 1930-as években az emberek már az erdőkben és kis műhelyekben dolgoztak, és síléceket gyártottak. …A főutcán állt egy hatalmas kétemeletes fehér ház kétszintes padlástérrel. … A város vegyes boltja a földszinten működött. Ott szinte bármit megvehettél: gombokat, lekvárt, petróleumlámpát és gereblyét, száncsengőt, fenőkövet, tálakat, papírt, tollat és cukrot. A második szinten lakott a Brady család: Karel, az apa, Marketa, az anya, Hana és idősebb testvére George. …A Brady család otthona nyitva állt mindenféle művész – zenészek, festők és költők, szobrászok illetve színészek – előtt. Amikor éhesen jöttek, mindig találtak meleg ételt….Anyát együttérző és nagylelkű háziasszonynak ismerték.. … Nagy figyelmet fordított a Nove Mestó-i szegényekre, akik a város peremén éltek. Hetente egyszer előkészített egy csomag ételt és ruhát, amit Hana vitt el a szűkölködő szomszédságnak. Hana nagyon büszke volt küldetésére, és nyaggatta anyját, hogy készítsen több segélycsomagot.A boltban is segített. Kicsi koruk óta a gyerekek feladata volt, hogy a polcokon mindig legyen áru, és hogy a polcokat tisztán és rendben tartsák.Hana és George általános iskolába jártak. Mint a gyerekek többségének, nekik is megvoltak a rendszeres csínytevéseik, átlagos problémáik és sikereik. Mindössze egy dologban különböztek.A Bradyk zsidók voltak.Nem éppen vallásosak, de anya és apa azt akarta, hogy a gyerekek tudjanak az örökségükről. …Lakott még néhány zsidó család Nove Mestóban, de kettejükön kívül egyetlen zsidó gyerek sem akadt a városban. Kezdetben senki nem vette észre, vagy senkit se érdekelt, hogy ők különböznek a többiektől, de hamarosan az a tény lett a legfontosabb dolog a világon, hogy ők zsidók.

1. szövegrészlet

Page 7: Egy igaz történet Hana Brady

Hana Brady

• Csehszlovákiában Nove Mestó városában élt.

• A családnak vegyesboltja volt.

• Segítőkészek voltak.• Hanán és testvérén

(George) kívül nem volt más zsidó gyerek a városban

Page 8: Egy igaz történet Hana Brady

Hana élete, a zsidótörvények előtt

Page 9: Egy igaz történet Hana Brady

Hana szőke hajú, kék szemű és nagyon bájos, kerek arcú lány volt. És nagyon erős. Időnként kiprovokált egy viaskodást George-dzsal, csak hogy henceghessen izmaival. Annak ellenére, hogy bátyja három évvel idősebb volt nála, Hana néha győztesen került ki a viadalokból.De többnyire jót játszottak egymással. Nyáron a házuk mögötti öbölben sokszor tettek úgy, mintha tengerészek lennének. Bemásztak egy fából készült dézsába, és addig hajóztak, amíg egyikük ki nem húzta a dugót, és süllyedni nem kezdtek, miközben kacagva fröcskölték egymást. Három különböző hinta állt a ház mögötti tisztáson – az egyik kisgyerekeknek, a másik egy kétszemélyes, a harmadik pedig egy hatalmas fáról csüngött az öböl fölé. Néha a szomszéd gyerekek itt találkoztak, hogy hintaversenyeket rendezzenek. Ki tud a legmagasabbra lendülni? Ki tud a legmesszebbre ugrani? Leggyakrabban Hana nyert.Lakásuk hosszú folyosóin és az üzletben is versenyeztek: Hana a piros rolleren, George pedig a kéken. Télen hóerődítményt építettek, és síeltek. De Hana legjobban korcsolyázni szeretett, és sokat dolgozott azon, hogy tökéletesítse piruettjeit a Nove Mestó-i tavon. Néha, amikor különleges korcsolyázó ruháját viselte – azt, amelyiknek fehér szőrme volt az ujján – elképzelte magát táncos hercegnőként. Szülei, barátai és bátyja mindig értékelték a teljesítményét és az álmait.

2. szövegrészlet

Page 10: Egy igaz történet Hana Brady

1939. március 15-én Hitler náci csapatai ellepték Csehszlovákiát, és a Brady család élete örökre megváltozott. A nácik a zsidókat ördögöknek, minden rossz terjesztőjének, veszélyesnek kiáltották ki. Ettől kezdve a Brady családnak és a többi zsidónak más szabályok szerint kellett élnie Nove Mestoban.A zsidók csak bizonyos órákban hagyhatták el a házukat. Csak egyes boltokban vásárolhattak és megszabott időszakokban. A zsidók nem utazhattak, ezért nem látogathatták meg többé szeretett rokonaikat a közeli kisvárosban. A Bradyket kötelezték, hogy minden vagyonukról beszámoljanak … A család rádióját elkobozták.Egy napon Hana és George sorban álltak a mozi előtt, hogy megnézzék a Hófehérke és a hét törpét. Mikor a pénztárhoz értek, meglátták az írást, amelyen ez állt: „Zsidóknak tilos.” …Úgy tűnt, hogy minden hét hoz egy újabb korlátozást. Zsidók nem mehetnek a játszótérre! Nem mehetnek sportpályákra! Nem mehetnek parkokba! …De aztán, ahogy teltek a hónapok, Hana összes játszótársa elmaradt: beleértve Mariát is, aki nem ment többé át hozzá iskola után és a hétvégeken. Maria szülei megtiltották a lányuknak, hogy találkozzon Hanával. Attól féltek, hogy a nácik megbüntetik az egész családot azért, mert Mariát egy zsidó gyerekkel hagyják barátkozni. …Hana a harmadik osztályt kezdte volna (1940 ősze), amikor a nácik kihirdették, hogy zsidó gyerekek többé nem járhatnak iskolába. …… tavasszal megtörtént a katasztrófa. 1941 márciusába anyát letartóztatta Hitler rettegett titkosrendőrsége, a Gestapo. … A gyerekek megtudták, hogy anyjuk egy Ravensbruck nevű helyen van, egy női koncentrációs táborban, Németországban. …Az ősz még egy csapást tartogatott számukra. Egyszer, amikor apa hazajött, hozott három textildarabot. Mindegyiken Dávid-csillag volt, és a közepén ez a szó állt: „Jude” – zsidó. …A városban egy zsidó ember már nem volt hajlandó tovább engedelmeskedni. Elege lett a szabályokból és a korlátozásokból. Ezért egy szeptemberi napon 1941-ben, daccal eltelve hagyta el a házat. Nem vágta ki a csillagot, és nem varrta fel a ruhájára. Ezt az apró lázadást észrevette egy náci tiszt, aki Nove Mestoban volt szolgálatban. Dühös lett. Elrendelte, hogy Nove Mesto azonnal legyen judenfrei. Azaz: egy zsidó se maradjon a városban. …Másnap virradóra egy nagy fekete kocsi állt meg a Brady család ajtaja előtt. … A Gestapo tiszt ráparancsolt apára, hogy jöjjön ki azonnal. … Őt is elvitték.

3. szövegrészlet

Page 11: Egy igaz történet Hana Brady

1939. március 15. a Brady család élete örökre megváltozott

• Zsidótörvények bevezetése:• Csak meghatározott időben

hagyhatták el házukat• Nem utazhattak• Nem mehettek moziba,

játszótérre, sportpályára => nem játszottak velük társaik

• Nem járhattak iskolába• 1941 tavaszán Hana anyukáját

letartóztatta a Gestapo (koncentrációs táborba vitték)

• Kötelező lett a Dávid-csillag viselése => volt, aki megtagadta => az édesapát is elhurcolták

Page 12: Egy igaz történet Hana Brady

Most már csak ketten voltak a gyerekek. Szülők nélkül. …Órákkal apjuk letartóztatása után megint kopogtak. … mikor kinyitották az ajtót, Ludovik bácsi állt ott, szeretett nagybátyjuk. Ludovik bácsi keresztény volt. … megkérte a gyerekeket, hogy szedjék össze legféltettebb kincseiket. Mindketten megtöltöttek egy bőröndöt ruhákkal. Hana egy nagy, barna bőröndöt választott…Egy nap értesítést kézbesítettek Hedda néni és Ludovik bácsi házához. 1942. május 14-én Hana és George Bradyt a trebici deportációs központba rendelték, ötven kilométerre Nove Mestótól. … Ludovik bácsinak majd megszakadt a szíve, hogy el kell küldenie unokahúgát és unokaöccsét. Megkért egy embert, hogy vigye el őket a deportációs központba. Képtelen volt szembenézni a helyzettel. … Néhány órával később a kocsi lerakta Hanát és George-t egy óriási raktárház előtt. … Mikor körbenéztek, rájöttek, hogy ott nincsenek más gyerekek. De volt több száz zsidó férfi és nő, akik arra vártak, hogy elküldjék őket egy Theresienstadt nevű helyre. Mindegyiket deportálták. Hana és George négy nap és négy éjszaka a raktárban maradt, a bőröndjükbe pakolt ételt ették, és a szőnyegeken aludtak. 1942. május 16-án a raktárban néhány cukorkával és egy gyertyacsonkkal ünnepelte Hana a tizenegyedik születésnapját.A vonatút csöndes volt és eseménytelen. … A katonát nem érdekelte a beszélgetés. Leírta a nevüket egy-egy névkártyára, és átkutatta a bőröndjeiket pénzt és ékszereket keresve. Azután lecsukta a fedeleket. – Balra! – utasította George-t. – Jobbra! – parancsolt Hanára. … Hana visszatartotta a könnyeit. Felemelte a bőröndjét, és követett egy másik lányt, a Kinderheim (gyerekek otthona) L410-be, a lányoknak fenntartott barakkba, amely az elkövetkező két évben az otthona lett. … Kinderheim L410 egy hatalmas, egyszerű épület volt, körülbelül tíz kollégiumi szobával. Húsz lány aludt egy szobában, szalmával bélelt vászonmatracokon, háromemeletes ágyakon. A háború előtt 5000 ember lakott a városban. A nácik tízszer ennyi rabot zsúfoltak össze ugyanekkora területre.Soha nem volt elég hely, elég élelem, esély néhány pillanatnyi magánéletre. Túl sok ember volt, túl sok bogár és patkány, és túl sok náci, akik a táborban őrjáratoztak és könyörtelenül fegyelmet tartottak.. … Ahogy egyre több ember özönlött be Terezinbe, több ezer özönlött is ki onnan. Teherkocsikba zsúfolták, és keletre szállították őket egy ismeretlen végzet felé. … ahogy telt az idő, egyre szélesebb körben terjedtek el azok a történetek, amelyek haláltáborokról, brutalitásról és tömeggyilkosságról szóltak. …. Néhány héttel később Hana megtudta, hogy ő is keletre megy. … bepakolta a bőröndjébe. … A vonat egy napon és egy éjszakán át pöfögött. Nem volt élelem. Nem volt víz. Nem volt vécé. … A lányok egymás kezét fogták. Becsukták a szemüket, és megpróbálták elképzelni, hogy éppen máshol vannak. … Azután az éjszaka közepén 1943. október 23-án a vonat kerekei hirtelen, csikordulva megállta. A lányokat kiparancsolták a vagonokból. Ez volt Auschwitz. – Hagyjátok a bőröndjeiteket a peronon! – vezényelték a katonák. … Hatalmas barakkok mellett haladtak el, látták a foglyok csontvázszerű arcát és csíkos egyenruhájukat, amint kikukucskáltak az ajtón. Az őrök megparancsolták nekik, hogy menjenek be egy nagy épületbe. Az ajtó félelmetes csattanással vágódott be mögöttük.

4. szövegrészlet

Page 13: Egy igaz történet Hana Brady

1941-1943

• a szülők nélkül maradt Hanát és George-ot egy nagybátyjuk veszi magához

• 1942. május 14-én a gyerekeket a deportációs központba rendelték

• Néhány nap múlva Theresienstadtba deportálták őket

• Hana ezekben a napokban ünnepelte 11. születésnapját

• 1944. október 23-án Hanát elszállították Auschwitzba, ahol azonnal a gázkamrába küldték… 13 éves volt

Page 14: Egy igaz történet Hana Brady

Kérdések

• Milyen volt Hana élete a ti mostani életetekkel összehasonlítva?

• Hogyan éreznétek magatokat, ha nektek kellene ilyen törvények szerint élni?

• Miért kellett Hanának meghalni?

• Mi erről a véleményetek?

Page 15: Egy igaz történet Hana Brady

Az óra menete• Bevezetés – néhány szó a könyvről• 1. diakép (Egy igaz történet) -> a kérdések megbeszélése• 1. szövegrész felolvasása• 2. diakép (Hana Brady) segítségével a hallottak összegzése• 3. diakép (Hana élete, a zsidótörvények előtt)• 2. szövegrész felolvasása, kérdések megbeszélése• 3. szövegrészlet felolvasása• 4. diakép (1939. március 15. a Brady család élete örökre

megváltozott) segítségével a hallottak összegzése, az idekapcsolódó kérdések megbeszélése

• 4. szövegrész felolvasása• 5. diakép (1941-1943)segítségével a hallottak összegzése• Lezárás: a gyerekek véleményének meghallgatása