4. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter

27
4. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter

description

4. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter. Életkor: 4. osztály Témakör: Közösségben élünk Téma: Barátság, család, egy közösséghez tartozás felelőssége. A foglalkozás tartalma: Tudunk-e felelősen dönteni arról, hogy milyen közösség tagjai legyünk? - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of 4. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter

Page 1: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

4. osztályDrámajátékos

foglalkozás Bubernik Eszter

Page 2: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

Életkor: 4. osztály Témakör: Közösségben élünk Téma: Barátság, család, egy közösséghez

tartozás felelőssége

Page 3: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

A foglalkozás tartalma: Tudunk-e felelősen dönteni arról, hogy milyen közösség tagjai legyünk?

A foglalkozás célja: Kipling: A dzsungel könyve című regényének alapján a hovatartozás kérdésének, a közösségváltás nehézségének, egy új közösséghez való tartozás problémái.

Page 4: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

A kompetenciafejlesztés fókuszai: Szociális-, és anyanyelvi kompetencia

Az órán alkalmazott módszerek: megbeszélés, kérdezés,

improvizáció, értékeléstanulásszervezés: frontális osztálymunka,

páros-, csoport munkataneszközök, szemléltetés: -

Page 5: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

A foglalkozás menete

Page 6: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

1. Ráhangolódás

A tanító körbe ülteti a gyerekeket és elmondja, hogy ezen az órán a dzsungelbe mennek.

Majd beszélgetést kezdeményez arról, hogy Milyen egy dzsungel? Milyen állatok, növények élnek ott?

Page 7: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

1. Ráhangolódás

Válaszok:Sűrű, zöld, magas fák stb.

Page 8: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

2. Térmeghatározás

Átalakítják a termet dzsungellé. A székek a fák és úgy rendezik el a

termet, hogy középen egy tisztás maradhasson, ami a játéktér.

A tanító egy sziklát jelöl ki a dzsungel szélén, ahonnan belátni a dzsungelt és rálátni egy közeli kis falura.

Page 9: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

3. Hangaláfestés

Megbeszélik, hogy milyen hangokat hallnak.Állatok hangját, szél suhogását, rovarok

zúgását, víz csobogását stb. Majd a tanító kérésére szétszóródnak és

ezeket a hangokat utánozzák.

Page 10: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

4. Szoborjáték

Az órán feldolgozandó témában farkasok, medve, párduc, kígyó, elefánt és tigris szerepelnek.

Tanítói kérésre bolyongjanak óvatosan a teremben és tapsra próbálják megformálni szoborként az adott állatra jellemző testhelyzetet, éppen amit a tanító kér tőlük.

Page 11: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

5. Narráció

Tanítói előadásban.Egy nap a dzsungel állatai különös hangra figyelnek fel. Valami fekszik és különös hangot ad. Először nem merik megközelíteni, majd mégis közelebb merészkednek. Egy kisbaba az. Farkasanyó, aki éppen most kölykezett, úgy dönt, hogy befogadja a kis emberkölyköt. Ettől kezdve Maugli megtanul a dzsungel törvényei szerint élni. Sok jó barátja lesz: Balu, a medve, Bagira a feketepárduc, Háti az elefánt, Ká, a bölcs kígyó, a játékos, de butus majmok stb.

Page 12: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

6. Állókép

3-4 fős csoportokban felelevenítik azokat a pillanatokat, amit örömmel élhetett át Maugli.

„Boldog pillanatok a múltból.”

Page 13: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

6. Állókép

A kiscsoportok bemutatják egymásnak az elképzelt szituációkat, és utána kicsit fel is elevenedhet az állókép kis játék formájában.

Például:Maugli Játszik a farkaskölykökkel.Maugli ül az Háti, az elefánt hátán, a majmok

pedig ugrálnak körülötte.

Page 14: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

6. Állókép

Szerepen kívüli egyeztetésHogyan élt Maugli az őserdőben?Farkasanyó és Farkasapó szeretetében, sokat tanulva a barátaitól, megismerve a dzsungel törvényeit, az együttélés szabályait.Pl.: Mikor kelnek, mikor esznek, mit esznek, mi ehető a dzsungelben, kivel hogyan kell viselkedni stb.

Page 15: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

7. Narráció

A tanító előadásában. Egy nap különös dolog történt Mauglival. A

folyónál, ivás közben megpillantott egy lányt. Vele egykorú lehetett, úgy 14 éves.

Page 16: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

7. Narráció

Eddig is furcsának találta, hogy hozzá hasonló lény nincs a dzsungelben. Most azonban lenyűgözve figyelt. Most döbbent rá, hogy ő nem állat, hanem ember. Ez a találkozás fölkeltett benne valamiféle vágyat, hogy visszatérjen az emberek közé, de félt is a számára ismeretlen világtól.

Page 17: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

8. Játék gondolatkövetéssel

Eljátsszák Maugli és a lány találkozását. 2 gyerek némán játszik, 2 pedig hangosan

mondja, hogy mit gondolhatnak. Az improvizáció végén a lány int neki,

hogy kövesse a faluba.

Page 18: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

8. Játék gondolatkövetéssel

Szerepen kívüli egyeztetésMilyen érzések kavaroghattak Maugliban?Pl.: Izgatottság, kíváncsiság, félelem, bizonytalanság stb.

Page 19: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

9. Páros munka

Párokat alakítva beszélgetést kezdeményez Maugli Farkasanyóval vagy az egyik barátjával.

Maugli elmeséli a találkozás élményét a kijelölt párnak, ki mit mond neki az emberekről?

Page 20: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

9. Páros munka

Pl.: Farkasanyó: az emberekkel vigyázni kell, ne menj a közelükbe, megölhetnek. Félnünk kell tőlük, mert ránk vadásznak. Maradj a családoddal. Itt vagy otthon. Itt mindened megvan. Mindenki szeret téged. Stb.

Page 21: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

9. Frontális munka

Érvek és ellenérvek

- hogy a faluba menjen.- hogy maradjon.

Page 22: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

9. Páros munka

Válaszok:Mert ő is ember és emberek között kell élnie.

Mert ha társat szeretne magának találni, akkor csak az emberek között találhatja meg. Stb.

De lehet, hogy kiközösítik, mert nem úgy viselkedik, ahogy ők. Elveszíti az eddigi barátait, a családját, a szüleit, akik felnevelték. Stb.

Page 23: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

10. Egész csoportos improvizáció

Maugli úgy dönt, hogy mégis elmegy a faluba.

A vadászok (gyerekek) beszélgetnek a tűz körül, Maugli nincs jelen. A falu vezetője Buldeó, a vadász szerepében vádolja Mauglit, hogy mióta itt él velük elhagyta őket a vadászszerencse...

Page 24: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

10. Egész csoportos improvizáció

…Biztosan Maugli értesíti az állatokat a csapdákról, és azóta is itt ólálkodik egy tigris is a falu környékén, és esténként egy öreg nőstény farkast is láttak. Stb.

Page 25: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

11. Záró beszélgetés

Milyen csalódások érhetik Mauglit az emberek között?

Milyen nehézségekkel kell szembenéznie? Ha a dzsungelben marad valóban boldog

tudna-e lenni? Mi hiányozhatna neki?

Page 26: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

11. Záró beszélgetés

Válaszok:Nem biztos, hogy egyszerre elfogadják.Más szabályokhoz kell neki az emberek

között alkalmazkodnia, amit nem ismer.Stb.

Page 27: 4. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

12. Értékelés