VELKA CENA FORMULE 1 (Interlagos - Brazílie)

2
STRATEGIE PODPOŘENÁ PIRELLI HRÁLA V AUSTRÁLII HLAVNÍ ROLI Melbourne, 18. března 2012 – Nové pneumatiky Pirelli pro rok 2012 naplnily očekávání širší možnosti výběru závodních strategií tím, že je snížen výkonnostní rozdíl mezi jednotlivými používanými specifikacemi. Pro závod v Austrálii byly nominovány pneumatiky P Zero Žlutá měkká a P Zero Bílá střední. V pátek ale pršelo, takže jezdci měli málo prostoru pro to, aby si nové pneumatiky vyzkoušeli. Přední jezdci zvolili, stejně jako vloni, strategii dvou zastávek v boxech. Rozdíl mezi jednotlivými specifikacemi je asi 0,5 sekundy, a tak se využité strategie jednotlivých týmů lišily. Některé týmy preferovaly dva závodní úseky mezi dílčími zastávkami na střední sadě, jiné zase na měkké. Sergio Pérez znovu jako jediný využil strategii jedné zastávky v boxech. Startoval na střední sadě a ve 24. kole přezul na měkčí sadu a do cíle dojel na osmém místě. Jedním z klíčových bodů závodu byl výjezd safety caru ve 36. kole, který umožnil sjet celé startovní pole opět dohromady a Sebastianu Vettelovi z Red Bullu získat druhé místo předjetím pilota McLarenu Lewise Hamiltona v boxech. Do té doby fungovala zvolená strategie McLarenu skvěle, krátce před výjezdem safety caru tým obsloužil během druhých zastávek v boxech oba dva vozy najednou. Když 16 kol před cílem safety car zajel do boxů, všechny vozy s výjimkou těch od Toro Tosso byly osazeny pneumatikami P Zero Žlutá měkká. Po restartu dokázal Jenson Button demonstrovat potenciál provozního zahřátí střední sady gum i v chladnějších podmínkách v pokročilých částech dne, když jen v prvním sektoru trati dokázal nejbližšímu soupeři poodjet o vteřinu. Také díky tomu si dojel v Austrálii již pro své třetí vítězství. Vettel, který byl v cíli druhý, použil jinou strategii: v prostředním úseku závodu nasadil měkkou sadu gum. Vloni dokázal Vettel zvítězit s náskokem 22 sekund, letos Buttona a Vettela dělily v cíli 2 sekundy. V posledních deseti kolech se první čtyři jezdci vměstnali do pěti sekund, boj o poslední místo na stupních vítězů se rozhodoval až do poslední chvíle. Bývalý mistr věta Kimi Räikkönen startoval z osmnáctého místa. Se svým týmem zvolil velmi dlouhý první úsek závodu, který jej v jednu chvíli vynesl na druhé místo. Tato volba mu nakonec vynesla v posledním kole závodu bodované sedmé místo. Nejrychlejší kolo závodu zajel Jenson Button, který získal třinácté vítězství kariéry, na pneumatikách P Zero Bílá střední. Nejdéle na měkčích pneumatikách vydržel Sergio Pérez – 33 kol. Nico Rosberg z Mercedesu odjel na tvrdší sadě 26 kol. Šéf motorsportu Pirelli Paul Hembery řekl: „Velká cena Austrálie zcela jistě naplnila očekávání. Díky snížení výkonnostního rozdílu mezi jednotlivými specifikacemi pneumatik a prodloužením výkonnostního okna jsme dosáhli rozšíření možností volby strategie. Zajímavé je, že většina zastávek v boxech byla motivována nikoli opotřebením, ale ztrátou výkonu pneumatik, což je přesně to, čeho jsme chtěli z hlediska strategií dosáhnout. Zatímco loni byly více využívány měkčí pneumatiky, letos volily týmy více ty střední. Závod přinesl mnoho napínavých bitev až do posledního kola: jeden pilot havaroval a jezdci na osmém, devátém a desátém proťali cílovou pásku prakticky ve stejnou chvíli! Opotřebení a ztráta výkonu odpovídaly přibližně 0,1 sekundy na kolo pro měkkou sadu – přední jezdci se navzdory vysokému tempu na čele závodu rozhodli stavět dvakrát. Velká gratulace Jensonu Buttonovi a McLarenu ke stylovému vítězství a Marku Webberovi, který na domácí půdě získal zatím svůj nejlepší výsledek.“

description

ZE SVĚTA FORMULE 1 A ALCHYMIJE ZVANÁ PNEUMATIKY (Interlagos - Brazílie)

Transcript of VELKA CENA FORMULE 1 (Interlagos - Brazílie)

STRATEGIE PODPOŘENÁ PIRELLI HRÁLA V AUSTRÁLII HLAVNÍ ROLI

Přehled zastávek v boxech – Velká cena Austrálie 2012 Button: SU MN (16) MN (36) 2 Vettel: SU SU (16) MN (37) 2 Hamilton: SU MN (17) MN (36) 2 Webber: SU MN (14) MN (37) 2 Alonso: SU MN (13) MN (34) 2 Kobayashi: SU SN (13) MN (36) 2 Räikkönen: SN SN (19) MN (37) 2 Pérez: MN SN (24) 1 Ricciardo: SU MN (1) SN (22) SU (38) 3 Di Resta: SU SN (13) MN (33) 2 Vergne: MN SN (19) SU (37) 2 Rosberg: SU SU (12) MN (31) 2 Maldonado: SU SU (16) MN (37) 2 Glock: SN SU (20) MN (36) 2 Pic: SN SU (21) MN (35) MU (51) 3 Senna: SN MN (1) MN (30) SU (47) 3 Massa: SU SN (11) MN (28) MU (37) 3 NC Kovalainen: SN MN (14) MN (34) MU (37) 3 NC Petrov: MN MN (18) 1 NC Schumacher SU 0 NC Grosjean: SU 0 NC Hülkenberg: SU 0 NC První údaj znamená označení pneumatiky, se kterou jezdec startoval do závodu. Poslední údaj v čísle znamená počet zastávek v boxech. S = měkká sada M = střední sada N = nová sada U = použitá sada NC = neklasifikován

*** Nejnovější videoklipy zahrnující rozhovory s Paulem Hemberym, stejně tak jako fotografie a tiskové zprávy, jsou pro média dostupné na mezinárodním portále: www.pirelli.com/f1 login: PirelliPressArea heslo: PirelliMedia Sledujte nás na Twitteru @ Pirelli_Media nebo na Facebooku na adrese www.facebook.com/Pirelli

*** V případě dotazů či žádostí o další informace nás neváhejte kontaktovat: Pirelli Tyre (Suisse) S.A. – Czech Ing. Zdeněk Vacl Marketingový manažer +420 296 804 404 [email protected]

Comunica, a.s. – komunika ční agentura Vladimír Vořechovský PR Director +420 724 116 332 [email protected]