RPH BM THUN 2

download RPH BM THUN 2

of 9

description

RPH

Transcript of RPH BM THUN 2

RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MALAYSIATEMAKELUARGA HARMURNI

TAHUN2

TAJUKHari Keluarga

MASA0730-0830

STANDARD PENBELAJARAN1.2.6 : Mendengar ,memahami dan menyebut frasa ,ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul dan tepat

OBJEKTIFPada akhir pengajaran , murid dapat:1. Mendengar dan menyebut frasa dan ayat tunggal dengan sebutan yang betul dan tepat

AKTIVITI1. Murid meneliti gambar tunggal dalam buku teks.2. Murid bersoaljawab sesama murid tentang aktiviti yang terdapat dalam gambar.3. Murid menceritakan pengalaman dalam keluarga masing-masing.

Aktiviti Kumpulan

4. Aktiviti kumpulan : Dalam kumpulan berempat murid diminta membuat peta bulatan untuk menyenaraikan kegiatan hari keluarga.

5. KBAT : Melalui peta bulatan yang telah dibuat murid menyenaraikan kegiatan yang dilakukan semasa sambuatan hari keluarga.

6. Murid menyenaraikan aktiviti tersebut dalam peta bulatan dan membentangkan hasil dapatan .

7. Melalui frasa yang terdapatdalam peta bulatan guru meminta murid membina ayat mudah secara lisan.

8. Guru merumuskan pdp

Pemulihan: 1. Murid memadankan perkataan dan menulis frasa dalam buku aktiviti m/s 1.

Pengayaan: Murid menyusun perkataan menjadi ayat tunggal dalam buku aktiviti m/s 1 .

PENGISIAN KURIKULUMIlmu : Pendidikan moralNilai Murni : kasih sayangEMK : kreativiti dan inovasi,TMKKB : Menghubungkait

BAHAN BANTU BELAJARGambar tunggal, kad imbasan,buku teks dan buku latihan aktiviti.

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENTAKSIRANMembina ayat menggunakan frasa nama secara lisan dengan betul.

REFLEKSI

RANCANGAN PELAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIA

TEMAKeluarga harmorni

TAHUN2

TAJUKHari keluarga

MASA0730 0830

STANDARDPEMBELAJARAN2.2.1 Membaca dan memahami perkataan dalam ayat tunggal yang mengandungi dua atau tiga sukukata ,diftong,vocal berganding digraph dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.

ObjektifPada akhir pengajaran,murid dapat:

1. Membaca perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding.

Set induksi1. Menamakan gambar yang ditunjukkan 2. Guru menayangkan video gambar berkaitan dengan perkataan yang mengandungin diftong dan vokal berganding.

Aktiviti1. Murid membaca perkataan dalam kad imbasan yang ditayangkan2. Murid membaca petikan secara makenis dengan intonasi yang jelas dan tepat.3. Guru menjelaskan perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding4. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Murid dikehendaki menyenaraikan perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding .( dibuat dalam bentuk peta pokok )5. Murid membentang hasil kerja kumpulan di hadapan kelas.

Aktiviti bertulis

6. Murid menulis perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding.7. Murid mengambil imlak8. Guru merumuskan pdp

Pemulihan: Mengeja dan membaca perkataan yang mengandungi diftong dan vocal berganding.

Pengayaan : Murid menulis perkataan yang sesuai dalam ayat dalam buku latihan aktiviti m/s 2

PENGISIAN KURIKULUMIlmu : Pendidikan moral dan kesihatanNilai : kasih saying , bertanggungjawab dan bekerja sama.EMK : kreativiti dan inovatif TMKKB : Mengumpulkan dan mengelaskan

BAHAN BANTUGambar tunggal ,kad imbasan , video,petikan dan peta pokok,buku teks dan buku aktiviti

PENIALAIAN PENGAJAJARAN DAN PEMBELAJARAN/PENTAKSIRANMurid dapat mengeja dan membaca perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding.

REFLEKSI

RANCANGAN PELAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIATEMAKeluarga Harmorni

TAHUN2

MASA0730 - 0830

STANDARD PEMBELAJARAN3.2.4 Menulis pelbagai perkataan dan frasa yang mengandungi perkataan dua atau lebih sukukata , diftong, vocal berganding , digraph dan konsonan bergabung dengan cara yang betul dan tulisan yang kemas.

OBJEKTIFPada akhir pengajaran murid dapat:1. Mengecam dan menulis perkataan dan frasa yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung dalam ayat

Set induksi1. Murid meneka gambar yang imbaskan

Aktiviti1. Murid menamakan gambar yang dipamerkan2. Murid membaca perkataan yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung3. Murid membaca petikan yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung.4. Di dalam kumpulan murid mengenal pasti perkataan dan frasa yang mengandungi digraf dan konsonanbergabung dalam petikan.5. Dengan menggunakan peta pokok murid mengasingkan perkataan dan frasa yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung6. Murid membentang hasil kerja dihadapan murid lain.7. Murid menulis perkataan yang mengandungi perkataan dan frasa yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung dalam buku tulis.8. Guru merumus pdp.

Pemulihan: Murid menulis dengan tulisan yang kemas, perkataan dan frasa yang mengandungi digraph dan konsonan bergabung.

Pengayaan : Murid membina ayat menggunakan perkataan yang di pelajari.

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu : Pendidikan moralNilai : kasih sayang ,hormat menghormati dan kerjasamaEMK : Kreativiti dan inovasi,belajar melalui TMKKB : Mengumpulkan dan mengelaskan

BAHAN BANTUGambar tunggal, kad perkataan,kad gambar buku teks dan buku latihan aktiviti.

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN/PENTAKSIRANMurid mengeja dan menulis perkataan dengan betul dan kemas.

REFLESI

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIATEMAKeluarga Harmorni

TAHUN2

TAJUKKata Nama Am

MASA0730 - 0830

STANDARD PEMBELAJARAN5.1.1 Memahami dan menggunakan kata Nama Am hidup manusia dengan betul mengikut konteks.

OBJEKTIFPada akhir pengajaran murid boleh:

1. Memahami dan membina ayat menggunakan Kata Nama Am hidup manusia.2.

AKTIVITI1. Murid memadankan kata nama am hidup manusia berdasarkan gambar.2. Murid membaca perkataan tersebut.3. Murid membaca teks secara kelas, berkumpulandan individu..4. Murid dikehendaki membina dua soalan berdasarkan teks. Murid lain menjawab soalan yang dikemukakan.5. Murid memahami penggunaan kata nama am hidup manusia selepas penerangan guru dan contoh yang diberi.6. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan dan dikehendaki menyatakan dan menyenaraikan kata nama am hidup manusia yang terdapat dalam teks. ( peta bulatan )7. Murid membina ayat menggunakan kata nama am hidup manusia .( aktiviti dalam kumpulan )8. Ketua kumpulan diminta membentangkan hasil kumpulan masing- masing.9. Murid menulis ayat berdasarkan kata am hidup manusia dalam buku tulis.10. Guru merumuskan pdp.

Pemulihan : Murid memadankan ayat dengan gambar.Pengayaan : Murid melengkapkan ayat dan menampalkan gambar m/s 12.

PENGISIAN KURIKULUMIlmu : Pendidikan moral ,DSTNilai : kasih sayang, kerjasama hormat menghormatiEMK :Kreativiti dan inovasi, TMKKB : Menjanakan idea menghubung kait

BAHAN BANTUKeratan gambar , kad soalan,kad perkataan, petikan,lembaran kerja,peta bulatan (kertas majung )

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN /PENTAKSIRANMurid dapat mengenal pasti, memahami dan membina ayat berdasarkan kata nama am hidup manusia.

Refleksi

RANCANGAN PELAJARAN HARIANBAHASA MALAYSIATEMAKeluarga harmorni

TAHUN2

TAJUKPesanan Pak Usu

MASA0730 - 0830

STANDARD PEMBELAJARAN4.1.1 Menyebut senikata lagu dengan jelas secara didik hibur

OBJEKTIFPada akhir pembelajaran ini murid boleh:i. Menyebut senikata lagu dengan jelas melalui nyanyian secara didik hibur. ii. Mengenal pasti dan membaca perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding dengan sebutan yang betul.

Aktiviti1. Murid menamakan gelaran ahli keluarga terdekat.2. Murid diperdengarkan lagu pesanan Pak Usu 3. Membaca senikata lagu dan bersoal jawab4. Murid menyanyi sambil melakukan gerak laku5. Murid mengenal pasti dan perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding dalam senikata lagu dengan sebutan yang betul.6. Murid merujuk kamus untuk mencari makna perkataan. buai , tuai , para, ampai dan cuai.

PENGISIAN KURIKULUMIlmu : Pendidikan moral Nilai : Hormat menghormati, kasih sayangEMK : Kreativiti dan inovasi,TMKKB : Mengenal pasti

BAHAN BANTUkomputer, carta lagu, kad gambar, lembaran kerja ,kad perkataan buku teks dan buku aktiviti.

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN / PENTAKSIRANMurid membaca perkataan yang mengandungi diftong dan vokal berganding dengan sebutan yang betul.

REFLEKSI