RPH BM 29 ogos
description
Transcript of RPH BM 29 ogos
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tarikh : 29 Ogos 2012 ( Rabu )
Kelas : Melur
Masa : 9.50 – 10.50 ( 60 minit )
Bil. Murid : 6 orang
BIL. NAMA MASALAH KEHADIRAN
1 . Azri Azizi Bin Ahmad ZakiLewat
perkembangan
2.Mohammad Hafizzuddin Hilmi Bin
kamaruddinLembam
3. Muhammad Suhail Shah Bin Mohd. Shahari ADHD
4. Nur Amira Fatihah Bt. Jamalil ArasLewat
perkembangan
5. Nur Izza Batrisyia Bt. Herdy Fadly Lewat perkembangan
6. Muhamad Azam Bin Mohamad Kecacatan fizikal
Tajuk : Kemahiran bertutur
Standard kandungan : 2.5 Bercerita
Standard pembelajaran : 2.5.2 Bercerita berdasarkan gambar bersiri
Objektif :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid sekurang-kurangnya dapat :
Kumpulan 1 :
(Mohammad Hafizzuddin, Muhamad Azam, Muhammad Suhail, Nur Izza Batrisyia)
i. Menceritakan situasi pada gambar bersiri dengan ayat mudahii. Membaca teks cerita gambar bersiri dengan nada dan intonasi yang betuliii. Menulis perkataan yang sesuai untuk melengkapkan ayat.
Kumpulan 2 :`
(Azri Azizi, Nur Amira)
i. Menceritakan situasi pada gambar bersiri dengan ayat mudah.ii. Membaca teks cerita gambar bersiri dengan nada dan intonasi yang betuliii. Menulis perkataan yang sesuai untuk melengkapkan ayat mudah.
Pengisian kurikulum :
Nilai : Kasih sayang,hormat-menghormati,
menjaga keselamatan,
Peraturan Sosiobudaya : Budi bahasa
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
Ilmu : Matematik
Kecerdasan pelbagai : Verbal, visual, linguistik
Unsur-unsur terapi : Pertuturan, cara kerja
Pengetahuan sedia ada
Murid pernah membaca cerita gambar bersiri dalam buku cerita.
Sistem Bahasa :
Kosa kata, tatabahasa
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):
Gambar bersiri, teks petikan cerita, lembaran kerja
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
Set induksi
(5 minit)
1. Menonton video cerita
teladan yang bertajuk
“Gagak yang bijak”
2. Murid-murid menonton
video cerita teladan yang
bertajuk “Gagak yang bijak”.
3. Murid-murid dikehendaki
fokus menonton video cerita
“Gagak yang bijak” supaya
dapat mendengar dialog
cerita tersebut.
4. Murid-murid bersoal jawab
dengan guru selepas
menonton video.
Soal jawab:
a. Apakah binatang yang
terdapat dalam video
tersebut?
b. Apa yang dilakukan
oleh gagak untuk
mencari air?
c. Apakah benda yang
dijumpai oleh gagak?
d. Apakah tindakan gagak
supaya gagak dapat
minum air dalam botol
tersebut?
Teknik : Soal jawab
Terapi : Pertuturan,
pergerakan kreatif
Nilai : Rajin, gigih
dan menghargai
ABM : komputer
riba, pembesar
suara
Langkah 1
(10 minit)
Murid-murid melihat
gambar bersiri
1. Murid-murid melihat
gambar bersiri yang
ditunjukkan oleh guru.
Teknik : Sumbang
saran, soal jawab
2. Murid-murid ditanya
oleh guru tentang apa
yang mereka lihat pada
gambar.
3. Murid-murid
menyatakan pendapat
mereka tentang gambar
bersiri yang ditunjukkan
oleh guru.
Soalan:
a. Apakah yang kamu
dapat lihat dalam
gambar ini?
b. Apa situasi atau
kejadian yang berlaku
berdasarkan gambar
bersiri ini?
4. Murid-murid mendengar
guru memberikan
penerangan tentang
sinopsis cerita gambar
bersiri.
Terapi : Pertuturan
Nilai : Kerjasama,
mematuhi arahan.
BBM : “Rantaian
Cerita Tiga Sahabat”
Langkah 2
( 20 minit )
Membaca teks cerita gambar bersiri bertajuk “Tiga Sahabat di Kampung Shapetoria”
1. Murid-murid diberikan
edaran teks cerita
gambar bersiri yang
bertajuk “Tiga Sahabat
di Kampung
Shapetoria”.
2. Murid-murid
dikehendaki melihat
dan membaca
keseluruhan teks cerita
secara senyap.
3. Murid-murid mendengar
guru membaca teks
cerita gambar bersiri
tersebut secara kuat
dengan nada dan
intonasi yang betul.
4. Murid-murid membaca
teks cerita gambar
bersiri secara kuat
dengan nada dan
intonasi yang betul
bersama-sama
mengikut guru.
5. Murid-murid mendengar
rakan kelas membaca
teks cerita dengan nada
dan intonasi yang betul.
Teknik : Bercerita, latih tubi
Terapi : Pertuturan
Nilai : Kasih sayang, hormat-menghormati, tolong-menolong, bersyukur.
BBM: “Rantaian gambar bersiri cerita “Tiga Sahabat di Kampung Shapetoria”, teks cerita.
Langkah 3(12 minit)
Pertandingan bercerita berdasarkan gambar bersiri yang bertajuk “Jiran yang baik hati”
1. Murid-murid dibahagikan kepada dua kumpulan iaitu kumpulan Wira dan
Teknik : Bercerita
Terapi : Pertuturan, cara kerja
(Menyusun cerita )Exora.
2. Murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.
3. Setiap kumpulan akan diedarkan teks cerita “Jiran yang baik hati” untuk disusun menjadi satu teks cerita yang lengkap.
4. Murid-murid mempersembahkan hasil penyusunan cerita gambar bersiri mengikut hasil kerja kumpulan masing-masing.
5. Murid-murid bercerita berdasarkan gambar bersiri yang bertajuk “Jiran yang baik hati” mengikut susunan teks cerita mereka.
6. Murid-murid akan dinilai oleh guru semasa menjalankan aktiviti bercerita dalam kumpulan.
Nilai : Hormat-menghormati, tolong menolong,mematuhi arahan.
BBM: Gambar bersiri, puzzle teks cerita “Jiran yang baik hati”.
Langkah 4(8 minit)
Menulis perkataan yang sesuai untuk melengkapkan ayat cerita.
1. Murid-murid diberikan lembaran kerja oleh guru iaitu mengisi tempat konong dengan menulis perkataan yang sesuai.
Teknik : Latih tubi
Terapi : cara kerja
Nilai : mematuhi arahan, kerjasama
Penutup(5 minit)
Guru memberi ulasan tentang aktiviti pertandingan bercerita.
Pemberian peneguhan “Bintang Bercerita”
2. Murid-murid mendengar ulasan guru terhadap teknik bercerita murid-murid semasa dalam aktiviti bercerita.
3. Murid-murid diberi
Teknik :
Terapi : Pertuturan
Nilai : Menghargai,
peneguhan dengan anugerah “Bintang Bercerita”
mematuhi arahan
REFLEKSI
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ulasan pensyarah/ guru pembimbing
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________