macapapucarica

11
Učiteljski fakultet u Rijeci Akademska godina 2013./2014. PISMENA PRIPREMA I REFLEKSIJA ZA PRAKTIČAN RAD STUDENTA Kolegij: Refleksivni praktikum Ime i prezime studenta: Željka Šoštarić Odgajatelj-mentor: Vesna Barić, Marija Mikuličić Profesor – metodičar: prof. Vesna Katić Dječji vrtić: DV Rijeka, CPO Vežica, podcentar Veseljko

description

lsklsksskč

Transcript of macapapucarica

Page 1: macapapucarica

Učiteljski fakultet u Rijeci

Akademska godina 2013./2014.

PISMENA PRIPREMA I REFLEKSIJA ZA PRAKTIČAN RAD STUDENTA

Kolegij: Refleksivni praktikum

Ime i prezime studenta: Željka Šoštarić

Odgajatelj-mentor: Vesna Barić, Marija Mikuličić

Profesor – metodičar: prof. Vesna Katić

Dječji vrtić: DV Rijeka, CPO Vežica, podcentar Veseljko

Odgojna skupina: Mješovita vrtićka skupina (u četvrtoj i šestoj godini života)

Datum izvođenja aktivnosti: 29.studeni 2013.

Page 2: macapapucarica

TEMA: Što nas sve može naučiti Maca Papučarica?

CILJ AKTIVNOSTI:

Pobliže upoznati slikovnicu „Maca Papučarica“ autorice Elle Peroci i putem nje kod djece

poticati spoznaju o važnosti brige za svojim stvarima, o odgovornosti i samostalnosti.

INTEGRIRANA ZADAĆA:

- Stjecati znanje i spoznaje o važnosti urednosti i brige o vlastitim stvarima poticanjem

pozitivnog stava prema urednosti

- Vježbati vještine ophođenja prema drugima: surađivanje, pomaganje, dogovaranje i slušanje

- - Razvijanje vještina prepoznavanja i imenovanja raznih vrsti mačaka

ZADACI U ODNOSU NA ZADOVOLJAVANJE POTREBA DJECE:

Spoznajne potrebe

- Razvijanje vještine definiranja pojmova vezanih uz temu aktivnosti – urednost, pospremanje,

briga....(prilikom svih aktivnosti)

- Razvoj operativnog mišljenja (razvrstavanje, pridruživanje, uspoređivanje...)

- Razvoj mišljenja o važnosti urednosti i brige o vlastitim stvarima

- Prepoznavanje različitih vrsti mačaka

- Razvoj mišljenja i rješavanje problema ( tijekom svih aktivnosti razgovorom i poticajnim

pitanjima )

- Razvoj koncentracije i pažnje ( prilikom pričanja priče , kroz igre, kroz međusobnu

komunikaciju)

Socio - emocionalne potrebe

- Stvaranje razvojno poticajne i ugodne atmosfere (poticanje osjećaja pripadnosti grupi,

uvažavanje djetetovih interesa, potreba i mogućnosti prilikom vih aktivnosti)

- Poticanje razvoja samostalnosti, samopouzdanja te pozitivne slike o sebi (vjerom u

dijete i pohvalama tijekom svih aktivnosti ,omogućivanjem osjećaja uspješnosti)

- Poticanje suradnje, dogovaranja i aktivnog slušanja (prilikom svih aktivnosti)

- Poticanje odgovornosti i samoinicijative (slobodan izbor aktivnosti i materijala, briga

o materijalima tijekom igre )

- Poticanje brige o prostoru i materijalima (prilikom svih aktivnosti)

-

Page 3: macapapucarica

Potrebe izražavanja i stvaranja

- Razvijanje komunikacijskih vještina ( pričanje, prepričavanje, opisivanje....)

- Razvijanje kreativnog mišljenja

- Razvijanje likovnog senzibiliteta (prilikom crtanja tema iz slikovnice)

Tjelesne potrebe

- Razvoj koordinacije pokreta (prilikom svih aktivnosti)

- Razvoj fine motorike šake (izrezivanje škarama)

- Razvoj sposobnosti manipuliranja ponuđenim materijalima i sredstvima (prilikom svih

aktivnosti)

METODE RADA: (prema Došen – Dobud, A. - Odgoj i obrazovanje u dječjem vrtiću)

Metoda razgovora

Metoda demonstracije

Metoda praktičnih radova

Metoda igre

VRSTE AKTIVNOSTI:

Životno praktične i radne

- Samoposluživanje u svim životnim situacijama

- Održavanje osobne higijene u svim životnim situacijama

- Samostalno rukovanje materijalom i priborom

- Briga o održavanju prostora u kojem borave

Raznovrsne igre

- Simbolička igra „ Pospremanje kuće“

-Pokretna igra „Ide maca oko tebe“

Društvene i društveno zabavne

-Druženje više djece i odraslih po raznim centrima

- Zajednički pjevanje pjesme „Ide maca oko tebe“

Page 4: macapapucarica

Istraživačko-spoznajne aktivnosti

-istraživanje slika raznih mački

Aktivnosti izražavanja i stvaranja

- Čitanje slikovnice „Maca papučarica“

- Pjevanje i plesanje uz pjesmu „ Ide maca oko tebe“

- Crtanje prizora iz slikovnice „Maca Papučarica“

-Izrada sliko-priče na temu „Maca Papučarica“

SREDSTVA I POTICAJI PO CENTRIMA (KUTIĆIMA, RADIONICAMA):

ISTRAŽIVAČKO – SPOZNAJNI CENTAR/LIKOVNI CENTAR

Slike raznih vrsta mački

Papir za crtanje, drvene boje ili flomasteri

OBITELJSKI CENTAR

Krpe za brisanje, narezani limun, prazne ambalaže raznih sredstva za čišćenje koje su

prethodno oprane zbog sigurnosti djece, metlica za brisanje prašine, kutije za

razvrstavanje igrački

STOLNO-MANIPULATIVNI CENTAR

Hamer papir A1 formata, škare, ljepilo, crteži izrađeni u likovnom centru

GRAĐEVNI

Slikovnica „Maca Papučarica“

Scenska lutka mačke izrađene kod kuće

Slike mački

Pokretna igra „Ide maca oko tebe“- Djeca sjednu u krug, a jedno dijete (“maca”) stane

izvan kruga. U ruci ima neki manji predmet. Svi pjevaju („ Ide maca oko tebe pazi da

te ne ogrebe! Čuvaj mijo rep, nemoj biti slijep!“), a “maca” kruži oko djece (s vanjske

strane kruga).U jednome trenutku dijete mora neopazice staviti predmet iza nekog

Page 5: macapapucarica

djeteta. Time je dalo na znanje da je to dijete izabrano za “miša”. Djeca prate

dešavanje te čim primjete da je predmet iza njegovih leđa, uzima predmet i trči za

“macom”, a “maca” trčeći ,sjeda na mjesto “miša”. Ako “miš” stigne prije “mace” sve

se ponavlja s istim djetetom “macom”.

Pjevanje pjesme „ Ide maca oko tebe“

ZAMIŠLJENI TIJEK AKTIVNOSTI:

U odgojno-obrazovnu skupinu stiću ću 8.00 . Nakon ulaska u skupinu pozdravit ću

prisutnu djecu i pokazati odgajateljici pripremljen materijal. Prije doručka ću s djecom pričati

o stvarima koje se nalaze u njihovoj skupini i pitati ih o načinu na koji oni pospremaju stvari u

skupini. Nakon droučka djecu ću pozvati u građevni centar gdje ćemo se svi sjesti na pod.

Reći ću im kako sam jedan dan na putu do svoje kuće vidjela puno mački i kako sam počela

razmišljati o tome koliko vrsta mački postoji. Reći ću da sam onda malo istraživala i našla

slike nekoliko raznlićitih mački i pokazati im. Pitat ću ih imaju li oni mačku doma i mogu li

mi reći kako izgleda. Pokazat ću im npr. Perzijsku mačku i sijamsku mačku i tražiti ih da mi

pokušaju reći razlike između ove dvije vrste. Nakon toga ću spomenuti kako sam vidjela i

jednu jako posebnu mačku koju djeca jako vole. Pokazat ću im lutku mačke koju sam

prethodno izradila i reći im da se ta mačka zove Maca Papučarica i pitati ih da li bi htjeli ćuti

nešto više o njoj. Onda ću staviti mačku na ruku i djeci ispričati priču o Maci Papučarici tako

da će lutka čitati slikovnicu umjesto mene. Nakon razgovora i priče pozvat ću ih u likovni

centar gdje ću ih pitati da nacrtaju ono što su čuli u priči pa da ćemo mi poslije sami napraviti

svoju slikovnicu. Dok djeca crtaju na stolu ću ostaviti fotografije raznih mačaka kako bi mogli

detaljnije istražiti njihove karakteristike. Prilikom crtanja odgovarat ću na sva moguća pitanja

o mačkama i pokušat dalje poticati njihovu trenutnu spoznaju o ovim životinjama. U

obiteljski ću centar donjeti sredstva za čišćenje. Pokazat ću im kako se i limunom može

očistiti i osvježiti prostor i pitati da mi pokažu kako oni spremaju svoj radni ili životni prostor.

U stolno manipulativni centar ću staviti hamer papir. Kada djeca nacrtaju svoje viđenej

pročitane priče potaknut ću ih da izrežu crteže i da na papir zaljepe crteže na koji god način

žele. Ovako ćemo pokušati napraviti vlastitu priču o Maci Papučarici. Posljednja aktivnost bit

će pokretna igra i pjevanje pjesme „Ide maca oko tebe“ . Maknut ću određeni namještaj i

napraviti prostor kako bi djeca mogli igrati igru u skupini. Nakon aktivnosti počistit ću svoj

materijal, pozdraviti djecu i otići na razgovor s odgajateljicom.

Page 6: macapapucarica

REFLEKSIJA

Smatram da su djeca tijekom aktivnosti bila zaokupljena ponuđenim poticajima te da su

čitavo vrijeme usvajali i nadograđivali spoznaje o temi ove aktivnosti. No, unatoč tome došlo

je do određenog gubitka interesa u obiteljskom centru, gdje se aktivnost pokazala samo

trenutačno zanimljivom.. Najveći problem se javio u mojoj zaokupljenosti određenim

centrima, u ovom slučaju likovnom, što je rezultiralo manjkom direktne interakcije i

poticajnih pitanja u drugim centrima.

Napredak je uočen u istraživačkom centru gdje su djeca, počela istraživati i pozivati druge

u istraživanje danih poticaja. Također je uočen konstantni napredak u socijalnim

kompetencijama, jer su prilikom raznih aktivnosti djeca naglašavala određene poruke kao

naprimjer: „ Nemojmo se svađati“, „Trebamo dijeliti sve“, „Prijatelji rade zajedno“ i slično.

Tako je primjerice djevojčica D. rekla „ Nemojmo se svađati“ kada je nastala pomutnja

tijekom pokretne igre..

Smatram da sam bila nedovoljno pripremljena, jer sam radila pod određenim rokom. Stvar

je bila ta da je taj dan u skupinu dolazila baka jedne djevojčice u 11 sati kako bi s djecom

šivala ukrase za Svetog Nikolu pa sam pripremila manji broj aktivnosti o kojima nisam dobro

promislila.

Nisam sigurna da sam ponudila dovoljno razvnovrsnih materijala, ali smatram da je

ovaj materijal i vrijeme koje sam imala za aktivnost bio djeci zanimljiv i edukativan u nekoj

mjeri. Smatram da je čitanje slikovnice pomoću lutke bila najbolje realizirana aktivnost, ali bi

ovdje željela da sam imala vremena i mogućnosti napraviti čitavu predstavu na ovu temu.

Materijali su odgovarali različitim kompetencijama djece i napravljeni su s obzirom na

razvojne mogućnosti djece jer nisu bili ni „prejednostavni ni preteški“ za skupinu od 4 do 6

godina. Ukoliko je neko dijete imalo poteškoće s određenom aktivnosti, kao što je bilo rezanje

škarama, dala sam mu mogućnost da zatraži pomoć od mene ili starijeg djeteta u bilo kojem

trenu. Gledajući individualni interes djece, uočeno je da su barem neki od ponuđenih

materijala odgovarala interesu u datom trenutku, a ako to nije bilo tako djeca su sama proširila

aktivnost na ono što im je u interesu.

Ponuđeni materijali su itekako poticali na suradnju i samostalno korištenje što je zapravo

bila i najljepši dio ove aktivnosti. Djeca su samostalno radila, ali su i dijelila sredstva, nudili

pomoć, pogotovo prilikom aktivnosti u obiteljskom centru, davali prijedloge i savjete jedni

drugima i općenito razmjenivali iskustva prilikom rada. Zbog ovakve atmosfere, koju je

Page 7: macapapucarica

stvorila ova vrsta materijala, djeca su stalno nešto učila i proširivala trenutačna iskustva. Tako

su, na primjer, prije znali da postoje mačke s dugom i kratkom dlakom, a sada su spoznala da

postoji više vrsti mački, da one imaju specifičan izgled , da je boja njihove dlake drugačije i

slićno.

Materijali su dani na odgovarajućem mjestu, ali je bilo nekoliko manjih pogrešaka u

načinu rada s njima. Smatram da sam igru trebala izvesti u hodniku kako bi bilo više prostora

i kako ne bi remetila razmještaj u skupini.

Nisam ponudila dovoljno nestrukturiranih materijala već je većinom to bilo sve prethodno

izrađeno kod kuće. To mi je najveći nedostatak kod materijala i nadam se da ću u drugim

aktivnostima to supjeti ispraviti i tako djecu potaknuti na detaljnije istraživanje i na slobodnije

izražavanje.

Ovako ponuđeni materijali najviše su poticali na samostalno ili zajedničko

istraživanje. Oni su možda bili previše jednodimenzionalni, točnije predstavljeni su djecu

preko jednog ili možda dva osjetila., ali su bili zanimljivi i poučni. Sama slikovnica napisana

je sa jasnom poukom koja djeca odmah usvajaju pogotovo jer im je većinom priča već

poznata. No, zbog sliki mački i aktivnosti pospremanj, te zbog opetovane komunikacije koju

sam nastojala provoditi cijelo vrijeme djeca su mogla sama dolaziti do spoznaja i istražiti onaj

dio koji ih najviše zanima, a to je po mome mišljenju u ovom trenu bilo stjecanje znanja o

mačkama, ali i o čišćenju prostora u kojem živimo.

Većina djece je sudjelovala u aktivnostima na izravan ili neizravan način barem u

jednom trenutku prilikom izvedbe aktivnosti. Oni koji nisu pokazali interes u početku, kao na

primjer dječak T. koji je imao interes samo za lutku mačke, kasnije su se samostalno

uključila u aktivnost zahvaljujući poticajima od strane mene, odgajateljice ili čak same djece.

Iako sam u jednom trenu djelovala pomalo izgubljeno i prestrašeno situacijom u kojoj

se naizgled gubio interes za određene aktivnosti moram reći s da sam vidjela jednu

univerzalnu istinu tijekom tog dana, a to je da su se djece igrala, zabavljala, komunicirala,

istraživala i zajednički učila. Neke aktivnosti nisu provedene u potpunosti, , dok su neke

svojom jednostavnošću privukla djecu i ostvarila svojevrsnu ravnotežu između pozitivnih i

negativnih strana ove aktivnosti.

Page 8: macapapucarica