Konspekt 2
-
Upload
belfer1960 -
Category
Documents
-
view
212 -
download
0
description
Transcript of Konspekt 2
PIOTR BALONEK 1
Konspekt lekcji opartej na toku mieszanym
Wstęp
Lekcja z cyklu tematycznego: uczeń rozumie związek aktywności fizycznej ze zdrowiem,
ocenia swoją sprawność i poznaje zasady funkcjonowania organizmu w czasie aktywności
fizycznej.
Zadaniem uczniów było przygotowanie się do tej lekcji w domu.
Realizując zadanie domowe, uczniowie pracowali w grupach z zastosowaniem metody
„płaszcz eksperta”. Każda grupa ekspertów, korzystając z różnych źródeł, miała za zadanie
zebrać informacje na wskazany temat i opracować je do zaprezentowania na lekcji,
posługując się TIK.
Poniżej prezentuję polecenia dla grup:
GRUPA I – Członkowie organizacji zajmującej się ochroną zdrowia.
Jesteście członkami organizacji zajmującej się ochroną zdrowia. Korzystając z różnych źródeł
wiedzy przygotujcie raport na temat głównych zagrożeń zdrowia ze względu na wadliwy styl
życia. Przygotujcie Wasz raport do zaprezentowania go podczas zajęć. W tym celu możecie
wykonać prezentację multimedialną, nagrać krótki film, dokonać publikacji w sieci.
GRUPA II – Pracownicy GUS.
Jesteście pracownikami GUS. Korzystając z różnych źródeł wiedzy przygotujcie raport na
temat głównej przyczyny zgonów w Polsce. Przygotujcie Wasz raport do zaprezentowania go
podczas zajęć. W tym celu możecie wykonać prezentację multimedialną, nagrać krótki film,
dokonać publikacji w sieci.
GRUPA III – Szkolny Zespół ds. Profilaktyki
Jesteście członkami Szkolnego Zespołu ds. profilaktyki. Opracujcie instrukcję pt. „Ruch to
podstawa”, którą będziecie sami stosować, a ponadto wręczycie ją Waszym kolegom.
W Waszej instrukcji zaproponujcie podejmowanie aktywności ruchowej sprzyjającej zdrowiu.
Przygotujcie Waszą instrukcję do zaprezentowania jej podczas zajęć. W tym celu możecie
wykonać prezentację multimedialną, nagrać krótki film, dokonać publikacji w sieci.
GRUPA IV – Ankieterzy.
PIOTR BALONEK 2
Jesteście grupą ankieterów. Opracujcie ankietę, dzięki której dowiecie się, jaka jest
aktywność fizyczna Waszych kolegów. Przeprowadźcie ankietę. Opracujcie jej wyniki
i zaprezentujcie je na gazetce przed wejściem na salę gimnastyczną.
Cele lekcji:
U – wykorzystanie niekonwencjonalnego przyboru w czasie gier i zabaw;
S – koordynacja ruchowa, skoczność, szybkość;
W – wiedza na temat prawidłowego mierzenia tętna, znajomość zależności między
aktywnością fizyczną a zdrowiem;
P - wdrażanie do aktywności fizycznej jako czynnika wspomagającego rozwój
i zdrowie, współpraca w zespole jako szansa na osiągnięcie sukcesu.
Prowadzący: Piotr Balonek
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45 minut
Przybory: butelki typu PET (okrągłe) z tajemniczym listem wewnątrz (treść listu –
załącznik nr 1), laptop, projektor multimedialny, materace, kulki z masy
plastycznej ciasto plasto, plansza z nazwiskami uczniów do pomiaru tętna,
foliowe worki na śmieci.
Treści programowe
Uczeń:
o omawia zmiany zachodzące w organizmie w czasie wysiłku fizycznego,
o omawia korzyści dla zdrowia z podejmowania różnych form aktywności fizycznej
w kolejnych okresach życia człowieka,
o wymienia zachowania sprzyjające i zagrażające zdrowiu oraz wyjaśnia, na czym
polega i od czego zależy dokonywanie wyborów korzystnych dla zdrowia,
o wskazuje korzyści z aktywności fizycznej w terenie.
Przebieg lekcji:
Tok Treść Interpretacja treści Uwagi
Część I - Dwuszereg
PIOTR BALONEK 3
wstępna (15’)
Moment
organizacyjny
Prezentacja
zadań
domowych
---------------
Zabawa
ożywiająca.
Ćw. RR
Zbiórka. Powitanie. Sprawdzenie
obecności, podanie zadań lekcji.
Poszczególne grupy prezentują
opracowane w ramach pracy
domowej problemy – prezentacja
strony internetowej wykonanej
przez uczniów z poszczególnych
grup (każda grupa prezentuje
swoją podstronę).
Pomiar tętna – 15 sek. (wynik x
4)
---------------------------------------
„Nabijanie w butelkę” – berek
z wykorzystaniem plastikowych
butelek typu PET.
Wybieramy sześciu berków.
Każdy otrzymuje 2 butelki.
Zadaniem jest złapanie w jak
najkrótszym czasie dwóch
uciekających. Dotknięty przez
berka chwyta za butelkę, teraz
jego zadaniem jest złapanie
następnego.
Swobodne poruszanie się po sali
z wysokim podrzucaniem
i łapaniem butelek.
W – nauczyciel wraz
z uczniami uogólnia
wnioski
z prezentowanego
materiału.
W- nauczyciel zachęca
uczniów do
przeprowadzenia
podczas zajęć
obserwacji zmian
zachodzących w
organizmie na skutek
podejmowanej
aktywności fizycznej;
nauczyciel wskazuje
punkty ciała,
w których tętno jest
łatwo wyczuwalne.
Uczniowie dokonują
pomiaru, zapisują
wynik na specjalnie
przygotowanej
planszy.
-------------------------
P – nauczyciel
podkreśla konieczność
dobrej współpracy
przy wykonywaniu
zadania.
Konieczne
przygotowanie
laptopa,
projektora
multimedialnego
Łączny czas
prezentacji
wszystkich
grup: ok. 6-7’
------------------
X
I I
o o
Każdy ćwiczący
zabiera
plastikową
butelkę
z tajemniczym
listem.
Rozsypka.
Ćwiczący
PIOTR BALONEK 4
Ćw. tuł. w pł.
strzał.
w przód
Ćw. NN
Ćw.
równowagi
Ćw. w pł.
strzał. w tył
Ćw. m.
brzucha
Ćw. w pł.
złożonej
Pw. – twarzą do kierunku ruchu,
z lekkiego rozkroku w pozycji
stojąc wykonuje skłon w przód i
toczy butelkę, następnie dobiega
do niej i z pozycji jw. w tył zwrot
i toczenie
z rozkroku tyłem do kierunku
ruchu. Powtórzenie ruchów na
całej długości boiska.
Przechodzenie na koniec boiska,
wysokie unoszenie kolan,
przekładanie butelki pod ugiętym
kolanem z jednej do drugiej R.
Dowolne ćwiczenie
z wykorzystaniem butelki, np. :
stanie na jednej nodze
i utrzymywanie butelki na kolanie
utrzymywanie butelki na
wewnętrznej i zewnętrznej stronie
dłoni, spacer z butelką ustawioną
na dłoni, kucanie, klękanie
a nawet leżenie. Utrzymywanie
butelki w zgięciu łokcia, na karku,
na głowie itp.
Jeden z ćwiczących leży przodem
na materacu, drugi staje
w niewielkiej odległości i podaje
mu butelkę. Leżący łapie i oddaje
ją współćwiczącemu.
Leżenie tyłem, przenoszenie
butelki zza głowy do stóp
i odwrotnie.
Pw. –rozkrok zwykły, twarzą do
siebie. Współćwiczący trzymają
butelki w przeciwnych RR. Na
P – nauczyciel
podkreśla rolę
koordynacji ruchowej
przy wykonywaniu
tego ćwiczenia.
P – nauczyciel
podkreśla, że
prawidłowe wykonie
ćwiczenia jest
dowodem na dobrą
koordynację.
P – uczniowie sami
oceniają wykonanie
zadania przez kolegę.
P – nauczyciel
podkreśla, że
prawidłowe wykonie
ćwiczenia jest
dowodem na dobrą
koordynację.
P –nauczyciel
pochwala dobrą
współpracę.
podzieleni na
dwa zespoły.
Zajmują miejsca
w rzędach na
linii końcowej,
w dwóch rogach
boiska.
Ustawienie
ćwiczących jw.
Stopień
trudności tego
ćwiczenia
zależy od
umiejętności,
sprawności
fizycznej
i inwencji
ćwiczących.
Dobieranie się
w pary.
Ćwiczenie
wykonywane 6-
8 razy ze zmianą
miejsca w
parach.
Rozsypka
Dobieranie się
w pary.
Ćwiczenie
PIOTR BALONEK 5
Podpory
Podskoki
sygnał chwyt za butelkę partnera.
Równoczesny obrót bez
wypuszczania butelki kolegi
(jeden ćwiczący w prawą, drugi w
lewą stronę).
Pw. – podpór. Ćwiczący chwytają
butelkę na zmianę raz prawą, raz
lewą R, starając się ją unieść w
górę.
Zabawa „Kangury i zające” –
ćwiczący wkładają butelkę
plastikową między uda i na sygnał
nauczyciela podskakując obunóż
poruszają się w różnych
kierunkach sali, na drugi sygnał -
przysiad podparty, butelka między
udami i podskoki zajęcze
w przeciwnym kierunku.
W – nauczyciel
informuje o sile
odpowiednich grup
mięśni ułatwiających
prawidłowe
wykonanie ćwiczenia.
S –skoczność
i koordynacja ruchowa
wykonywane 4-
5 razy ze zmianą
ćwiczących.
Rozsypka
Ustawienie j.w.
Część II –
główna (25’)
Gra bieżna
Pomiar tętna – 15 sek.
Zespoły ustawione w rzędach na
linii startu. Przed każdym
zespołem ustawionych 5 butelek
jedna za drugą w odległości co
1m. Pierwszy zawodnik
otrzymuje cztery kulki wykonane
z masy plastycznej (ciasto plasto).
Na sygnał prowadzącego pierwsi
z zawodników pokonują trasę tam
i z powrotem biegnąc slalomem.
Po dobiegnięciu do ostatniej
butelki, odkręcają ją, wrzucają
kulki, zakręcają i wracają na linię
startu. Kolejny zawodnik –
odkręca ostatnią butelkę, zabiera
kulki, zakręca butelkę, wraca na
linię startu i przekazuje kulki
kolejnemu zawodnikowi. Forma
sztafety, wygra zespół, który
W – uczniowie
dokonują pomiaru
przyspieszonego tętna,
zapisują wyniki na
planszy.
U- nauczyciel objaśnia
zasady, pokaz
efektywnej współpracy
(jedna z drużyn +
wskazówki
prowadzącego)
S – koordynacja,
szybkość reakcji
P – nauczyciel
przyznaje punkty,
ocenia współpracę
w zespole.
Podział na
cztery drużyny
(grupy
eksperckie
z zadania
domowego)
PIOTR BALONEK 6
Gra rzutna
Gra skoczna
wcześniej ukończy konkurencję.
Pomiar tętna – 15 sek.
Zespoły ustawione w rzędach na
linii startu. Przed każdym
zespołem w odległości ok. 3m
ustawiony uczeń trzymający
worek na śmieci. Kolejni ćwiczący
wykonują rzut do celu. Wygrywa
zespół, który oddał najwięcej
celnych rzutów.
Pomiar tętna – 15 sek.
Zespoły ustawione w rzędach na
linii startu. Przed każdym
zespołem ustawione 4 butelki
jedna za drugą w odległości co
1m.
Zawodnicy kolejno podbiegają do
butelek, przy każdej wykonują
ćwiczenia skoczne:
1. butelka – cztery przeskoki
boczne,
2. butelka – cztery przeskoki w
przód i w tył,
3. butelka – skoki obunóż wokół
butelki,
4. butelka – okrążyć butelkę,
powrót po linii prostej.
Pomiar tętna – 15 sek.
W – uczniowie
dokonują pomiaru
przyspieszonego tętna,
zapisują wyniki na
planszy.
U- nauczyciel objaśnia
zasady, pokaz
efektywnej współpracy
(jedna z drużyn +
wskazówki
prowadzącego)
S – koordynacja,
P – nauczyciel
przyznaje punkty,
ocenia współpracę
w zespole.
W – uczniowie
dokonują pomiaru
tętna, zapisują wyniki
na planszy.
U- nauczyciel objaśnia
zasady, pokaz
efektywnej współpracy
(jedna z drużyn +
wskazówki
prowadzącego)
S – koordynacja,
P – nauczyciel
przyznaje punkty,
ocenia współpracę
w zespole.
W – uczniowie
dokonują pomiaru
tętna, zapisują wyniki
na planszy.
PIOTR BALONEK 7
Czas na
swobodną
aktywność
uczniów
Uczniowie wybierają dowolne
ćwiczenie z zestawu
proponowanego na lekcji. Mogą
też wykonać ćwiczenie wg własnej
inwencji.
W – nauczyciel
motywuje uczniów do
podejmowania
aktywności
Uczniowie
ponownie
zabierają
plastikowe
butelki z listami.
Część III –
końcowa (5’)
Ćwiczenia
uspokajające.
Wybrany uczeń demonstruje
ćwiczenie rozluźniające kończyn
górnych i dolnych.
Pomiar tętna – 15 sek.
Zbiórka, omówienie zajęć, analiza
planszy pomiarowej, wyciągnięcie
wniosków.
Uczniowie wyjmują tajemnicze
listy z butelki (instrukcja
opracowana przez grupę III).
Pożegnanie.
W – nauczyciel
zachęca do
porównania
najwyższego tętna
z tętnem
odnotowanym na
początku zajęć
i tętnem mierzonym
aktualnie.