с.черкасенко

3
Що є краса: глек, в якому пустота, або ж вогонь, що мерехтить у ньому? (За твором Спиридона Черкасенка «Маленький горбань») Мета: розвивати навички виразного читання епічного твору, допомогти сформувати власні поняття про красу зовнішню і красу людської душі, осмислити роль високих моральних якостей у становленні власної особистості. Хід уроку І. Перевірка домашнього завдання. Користуючись картою, стисло роскажіть від імені Спирдона Черкасенка про життя та творчість. Карта №1 1. Прізвище, ім’я, по батькові. 2. Дата народження. 3. Рік діяльності. 4. Творчий спадок ІІ. Мотивація навчальної діяльності Із поданого переліку оберіть ті терміни, які стосуються даного твору, думку доведіть. Епічний твір, поема, головний герой, другорядний герой, анафора, лірика, оповідання, легенда, мистецтво, мова персонажа, образ, пейзаж, портрет, художній опис. Що ви можете сказати про мову оповідання? Вона є зрозумілою для вас? Словникова робота Доберіть сучасні відповідники слів до авторських, поєднайте слова. Слобідка місце, куди виганяли худобу, де збиралася громада. Халупи містечко Призьба основа хати, що виступає Груба приміщення для худоби Ряденце стільчик Дзиґлик піч Стайня домоткана ковдра

Transcript of с.черкасенко

Page 1: с.черкасенко

Що є краса: глек, в якому пустота, або ж вогонь, що мерехтить у ньому? (За твором Спиридона Черкасенка «Маленький горбань»)

Мета: розвивати навички виразного читання епічного твору, допомогти сформувати власні поняття про красу зовнішню і красу людської душі, осмислити роль високих моральних якостей у становленні власної особистості.

Хід урокуІ. Перевірка домашнього завдання.

Користуючись картою, стисло роскажіть від імені Спирдона Черкасенка про життя та творчість.

Карта №11. Прізвище, ім’я, по батькові.2. Дата народження.3. Рік діяльності.4. Творчий спадок

ІІ. Мотивація навчальної діяльностіІз поданого переліку оберіть ті терміни, які стосуються даного твору, думку доведіть.Епічний твір, поема, головний герой, другорядний герой, анафора, лірика, оповідання, легенда, мистецтво, мова персонажа, образ, пейзаж, портрет, художній опис.Що ви можете сказати про мову оповідання? Вона є зрозумілою для вас?

Словникова роботаДоберіть сучасні відповідники слів до авторських, поєднайте слова.Слобідка місце, куди виганяли худобу, де збиралася громада.Халупи містечкоПризьба основа хати, що виступаєГруба приміщення для худобиРяденце стільчикДзиґлик пічСтайня домоткана ковдра

До якого пласту лексики належать дані слова? Яка їх роль у тексті?

Дослідження текстуЯкі проблеми порушені у творі? Яка, на вашу думку, є головною? Яку підказку дає автор? (Назва оповідання).

Що означає слово «краса»?За тлумачним словником:

Краса - властивість, якість гарного, прекрасного, врода- Оздоба, прикраса, слава;- Гарна, приваблива зовнішність.

Сукупність зовнішніх рис, фізичних якостей, які справляють приємне враження. Кого або що ти вважаєш красивим?

Page 2: с.черкасенко

Хто із героїв твору красивий? Чому? Чи можна , використавши лексичне значення слова «краса», СКАЗАТИ ПРО ГОЛОВНОГО ГЕРОЯ ТВОРУ, ЩО ВІН ГАРНИЙ?

ІІІ. Формулювання теми та метиЧим Павлик відрізняється від інших героїв?Яким читач вперше бачить Павлика? Чому?Що є найяскравішим і найвиразнішим у портреті хлопчика? (Очі- « глибокі, променисті, розумні очі із... ахованим тихим смутком»). Про які риси характеру говорять ці рядки?

Розкажіть, як ставляться до Павлика оточуючі? Чому це ставлення різне?(Дідусь – «… любив хлопця».Дівчата – «… любили з ним гратись, дивитись у його журні сині очі, слухати його поважну, навчальну мову, коли він щось розповідав їм – або роз’яснюючи …»)

Чому Павлик любив більше мамині казки, а не пісні?Які риси характеру сформувались у хлопчика завдяки казкам?

(«Лагідний, добрий, гарний світ нениних казок зробив і ті думки його лагідними, а серце чуйним до всяких пригод, що траплялися створінням малим і беззахисним.Павлик любив звірят, любив плашок і плакав, навіть зомлівав, коли при нім хто з хлопців розбивав пташині яєчка або скручував голови горобеняткам.»)

Що приносило задоволення,Ю насолоду хлопчику?(Природа – степ, небо). Прочитайте уривок із тексту для підтвердження думки с.82

Ким почував себе хлопчик? (Казковий цар).Що мав на увазі автор, обравши такий художній засіб?Кого із літературних героїв нагадує вам Павлик?

(«Дивак»- Олесь. Гр.Тютюнник).Чому проїздка вводить у ІІІ частину твору як одного героя Захарка?(Порівняти, спів

ставити героїв).Автор подає нам опис Павлика, а Захарка – ні? Чому?Яким у творі показаний Захарко? Чому він так легко, не задумуючись, ображав

слабшого?Кого із хлопчиків ви назвали слабшим – скаліченого Павлика чи здорового Захарка?Прочитайте полілог з твору ( частина VІ, від слів «Старий вхопив хлопця за плечі й

підвів до ліжка». До кінця твору).Що в характері Павлика допомогло йому перемогти злість, жорстокість і бездушність

Захарка)«Сторінка із Павликового щоденника»А як автор ставиться до головного героя твору?ІV. Узагальнення опрацьованого матеріалуЯка основна думка головного героя твору?Що прагнула довести Л.Костенко, сказавши «Люди, будьте взаємно красивими».V. Домашнє завданняНапишіть міні- твір «У чому краса людської душі?