dokumanokul.com 2.Sınıf... · Web viewDERS MATEMATİK SÜRE 40 + 40 + 40 + 40 SINIF 2/ KONU...

2
2018-2019 2.Sınıf Matematik 16.Hafta Günlük Planı DERS MATEMATİK SÜRE 40 + 40 + 40 + 40 SINIF 2/ KONU Sıvıları Ölçelim ve Karşılaştıralım Kazanımlar M2.4.3. Grafiklerde verilen bilgileri kullanarak veya grafikler oluşturarak toplama, çıkarma ve karşılaştırma işlemi gerektiren problemleri çözer. M2.3.15. Standart olmayan sıvı ölçme birimlerini kullanarak sıvıların miktarını ölçer ve karşılaştırır. Öğrenme- öğretme Yöntem ve teknikleri 1.Yaparak Yaşayarak Öğrenme 2.İşbirliğine Dayalı Öğrenme 3.Keşfederek Öğrenme 4.Soru-Cevap 5.Anlatım 6.Benzetişim Kullanılan eğitim Teknolojil eri araç ve gereçler Onluk taban blokları, Birim küpler litre. Çay bardağı su bardağı, sürahi vb Sınıftaki eşyalar ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ Dikkat Çekme Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri -Derse Geçiş Bireysel Öğrenme Etkinlikleri Grupla Öğrenme Etkinlikleri * Matematik ders kitabı sayfa 137 ve 144 arasındaki daha önce işlenmiş olan sayfalar kısaca tekrar edilir. * Matematik ders kitabı sayfa 148 problem okunur * Problemi anlama, plan yapma, planı uygulama ve kontrol etme aşamaları anlatılır. * Problem çözerken nelere dikkat edileceği vurgulanır? * Öğrencilerle birlikte problemler çözülür * Tarafımdan hazırlanan problemleri çözmeleri ve sonucunu kontrol etmeleri sağlanır. * Çözülen problemlerin, çözümlerinin kontrol edilmesi sağlanır. * Matematik ders kitabı sayfa 157, 158 ve 159’ daki resimler incelenir ve sorular cevaplandırılır. * Ders kitabı sayfa 157’ deki “ETKİNLİK” grup etkinliği olarak yapılır. * Sıvı ölçülerini tanıtan çalışmalar yapılır. .Konuyla ilgili etkinlik ve çalışma kâğıtları ile pekiştirme yapılır

Transcript of dokumanokul.com 2.Sınıf... · Web viewDERS MATEMATİK SÜRE 40 + 40 + 40 + 40 SINIF 2/ KONU...

Page 1: dokumanokul.com 2.Sınıf... · Web viewDERS MATEMATİK SÜRE 40 + 40 + 40 + 40 SINIF 2/ KONU Sıvıları Ölçelim ve Karşılaştıralım Kazanımlar M2.4.3. Grafiklerde verilen

2018-2019 2.Sınıf Matematik 16.Hafta Günlük PlanıDERS MATEMATİKSÜRE 40 + 40 + 40 + 40SINIF 2/KONU Sıvıları Ölçelim ve Karşılaştıralım

KazanımlarM2.4.3. Grafiklerde verilen bilgileri kullanarak veya grafikler oluşturarak toplama, çıkarma ve karşılaştırma işlemi gerektiren problemleri çözer. M2.3.15. Standart olmayan sıvı ölçme birimlerini kullanarak sıvıların miktarını ölçer ve karşılaştırır.

Öğrenme-öğretmeYöntem ve teknikleri

1.Yaparak Yaşayarak Öğrenme 2.İşbirliğine Dayalı Öğrenme 3.Keşfederek Öğrenme 4.Soru-Cevap 5.Anlatım 6.Benzetişim

Kullanılan eğitimTeknolojileri araç ve gereçler

Onluk taban blokları, Birim küpler litre. Çay bardağı su bardağı, sürahi vb Sınıftaki eşyalar

ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİDikkat Çekme Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri -Derse Geçiş Bireysel Öğrenme Etkinlikleri Grupla Öğrenme Etkinlikleri* Matematik ders kitabı sayfa 137 ve 144 arasındaki daha önce işlenmiş olan sayfalar kısaca tekrar edilir. * Matematik ders kitabı sayfa 148 problem okunur* Problemi anlama, plan yapma, planı uygulama ve kontrol etme aşamaları anlatılır.* Problem çözerken nelere dikkat edileceği vurgulanır? * Öğrencilerle birlikte problemler çözülür* Tarafımdan hazırlanan problemleri çözmeleri ve sonucunu kontrol etmeleri sağlanır. * Çözülen problemlerin, çözümlerinin kontrol edilmesi sağlanır. * Matematik ders kitabı sayfa 157, 158 ve 159’ daki resimler incelenir ve sorular cevaplandırılır.* Ders kitabı sayfa 157’ deki “ETKİNLİK” grup etkinliği olarak yapılır.* Sıvı ölçülerini tanıtan çalışmalar yapılır.

.Konuyla ilgili etkinlik ve çalışma kâğıtları ile pekiştirme yapılır

Özet

Değerlendirme:Matematik ders kitabı sayfa 152 - 153 Alıştırmalar ve 154-155-156 Bölüm değerlendirmesi ile değerlendirme çalışmaları yapılır Ders kitabı sayfa 160 daki “ALIŞTIRMALAR” bölümü yaptırılır.

Açıklamalar