алиев жб слайд ашық сабақтың Ppt
Transcript of алиев жб слайд ашық сабақтың Ppt
Ақтөбе қаласы, Новый орта мектебі тарих пәні мұғалімі
Алиев Жарас Беркінұлы
Аты-жөні, тегі :
Алиев Жарас Беркінұлы
Білімі: Жоғары, Қ.Жұбанов атындағы Ақтөбе мемлекеттік университеті
Санаты: Жоғары
Еңбек өтілі: 14 жыл
Сабақ мақсаты: Оқушыларға ежелгі түркілер туралы мәлімет бере отырып, орхон-енисей жазбаларының тарихи маңызымен таныстыру түбі бір түркі елі елі туралы кеңінен мағлұмат алу Күтілетін нәтиже: Өз пікірін дәлелді қорғауды үйренеді; Топта бірлесе жұмыс жасауды үйренеді; Қабілетін танытады және дамытады; Әңгімені өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады; Өзін-өзі бағалайды, топта өзара бағалау жүргізеді, бағалаудың мәнісін түсінеді; Сын тұрғысынан ойланып, ой-пікірін айтуға үйрене бастайды; АКТ бойынша ақпаратты өңдеп, тиімді қолдана алады
«Тарих картасы» тәсілі бойынша үй тапсырмасын сұрау
оқиға, сурет, дәлел
оқиға, сурет, дәлел
оқиға, сурет, дәлел
оқиға, сурет, дәлел
оқиға, сурет, дәлел
оқиға, сурет, дәлел
қазақ
ру
жүзтайпа
хан
Керей мен Жәнібекхалық
«Ассоциация» құру
“1869 жылдан, Алтайдағы түркі тілдерін зерттеуге кіріскен алғашқы күннен
бастап-ақ тек халық шығармашылығын жинауға көңіл бөліп қойғам жоқ,
мүмкіндігіне қарай мол сөз қорын жинауға да күш салдым”
В.В.Радлов
Жаңа сабаққа кіріспе
Сабақ тақырыбы:
§22-23“Түркі халықтарының
түп тарихы”
10 “А” класс
«Аялдама» тәсілі1-Аялдама:- Бейнематериалдан не көрдіңіз?- Неліктен қазақ халқының дамуы күрделі болды?- Бейнематериал құндылығында нені байқадыңыз?- Оқиға желісі одан әрі қарай қалай дамуы мүмкін?2-аялдама:-Мәтінді топпен оқу.- Оқиға желісін құру.- Класс алдында оқиға желісін қорғау. - Қалған 3 топтың сұрақтарына жауап беру.3-аялдама:- Тарихи кейіпкер- 9 ромб /негізгі және қосымша ақпаратты жікте/- Георграфиялық карта /картамен жұмыс/- Радиустық диаграмма.
Тарихи кейіпкер• Кейіпкер ішіне оған тән қасиеттер мен ерекшеліктер
жазылады, сыртына кейіпкерге сұрақ жазылады.
Тоғыз ромб• Ромб іштеріне бүгінгі тақырып бойынша негізгі
және қосымша ақпарат жіктеліп жазылады.
Түрік қағанаты
Мәңгілік ел
Логикалық диаграмма
Сабақты қорыту. «Маған ой салды»
Маған ой туғызған мәселе…
Сабақ барысында қандай ойлар
келді?
Бағалау сұрақтары Дұрыс бұрысКөне түркі тайпалары –Орталық Азиядағы ирантектес тілдес тайпалардың арғы тегіҚазақстан тарихында «Түрік дәуірі» -6-13 ғасырларды жатқызады.Рашид ад-Диннің еңбегі «Жолдар мен мемлекеттер кітабы» деп аталады.Түрік жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым Вильгельм Томсон.Тарихи аренаға алғаш шыққан түркі тайпаларының бірі – теле.Түріктер өзіңінің шығу тегін сақ тайпасымен байланыстырады.Түрік қағанатының өмір сүрген уақыты 552-603 жылдар болып табылады.Шығыс Түрік қағанатынның жұртын «он оқ бұдын» - он оқ елі, ал Батыс Түрік қағанатының жұрты көк түрік деп аталды.Екінші Шығыс Түрік қағанатының билеушілері Елтеріс-Құтлық қаған, көмекшісі – Төныкөк кезінде құрылды.Қазіргі Моңғолия жерінде көк түріктердің 220 қаласының орны бары анықталды.
Қалыптастырушы бағалау парағы
Бағалау сұрақтары Дұрыс бұрысКөне түркі тайпалары –Орталық Азиядағы ирантектес тілдес тайпалардың арғы тегі
+
Қазақстан тарихында «Түрік дәуірі» -6-13 ғасырларды жатқызады.
+
Рашид ад-Диннің еңбегі «Жолдар мен мемлекеттер кітабы» деп аталады.
+
Түрік жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым Вильгельм Томсон.
+
Тарихи аренаға алғаш шыққан түркі тайпаларының бірі – теле.
+
Түріктер өзіңінің шығу тегін сақ тайпасымен байланыстырады.
+
Түрік қағанатының өмір сүрген уақыты 552-603 жылдар болып табылады.
+
Шығыс Түрік қағанатынның жұртын «он оқ бұдын» - он оқ елі, ал Батыс Түрік қағанатының жұрты көк түрік деп аталды.
+
Екінші Шығыс Түрік қағанатының билеушілері Елтеріс-Құтлық қаған, көмекшісі – Төныкөк кезінде құрылды.
+
Қазіргі Моңғолия жерінде көк түріктердің 220 қаласының орны бары анықталды.
+
Қалыптастырушы бағалау парағы
Назарларыңызға рахмет!
Үйге тапсырма: §22-23 оқу, мәліметтер қорын жинақтау,
129 беттегі кестені дәптерге жазу