позначення на письмі подовжених приголосних зву¬ків.

4
Тема: Позначення на письмі подовжених приголосних зву- ків. навчати дітей позначати подовжені приголосні звуки двома буквами; розвивати слухо-вимовні вміння; удосконалювати графічні навички. Обладнання: предметні малюнки (плаття, насіння, латаття, коріння, ванна, гілля, взуття). Тип уроку: комбінований Хід уроку: 1. Організація класу до уроку. 1.1. Створення ситуацій психологічного комфорту та емоційного настрою. Встаньте, діточки, скоріше, Усміхніться всім миліше, Привітайтесь: "Добрий день!" Продзвенів дзвінок: "дзелень"! 1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку. 2. Актуалізація знань, умінь та навичок учнів 2.1. Звуко-буквений аналіз слова. – Послухайте вірш А. Свашенко. Про що в ньому йдеться? У темному лісі, Якраз на узліссі, Збиралися хлопці пограти в квача. Тут хлопчика Митю Івась догнав миттю Й торкнувся легенько йому до плеча. У яку гру грались хлопці? Де вони гралися? Як? Повторіть за мною пари слів, що римуються у вірші: лісі узліссі, Митю миттю. Які звуки в словах вимовляються подовжено? Повторіть слова з цими звуками. Послухайте ще один вірш. Назвіть слова з подовженими приголосними звуками. Малесенька Соня Спитала спросоння: Чи хочеться Вані Скупатись у ванні? (Спросоння, ванні.) Мета: 1

Transcript of позначення на письмі подовжених приголосних зву¬ків.

Page 1: позначення на письмі подовжених приголосних зву¬ків.

Тема: Позначення на письмі подовжених приголосних звуків.

навчати дітей позначати подовжені приголосні звуки двома буквами; розвивати слухо-вимовні вміння; удосконалювати графічні навички.

Обладнання: предметні малюнки (плаття, насіння, латаття, коріння, ванна, гілля, взуття).

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.

1.1. Створення ситуацій психологічного комфорту та емоційного настрою. Встаньте, діточки, скоріше, Усміхніться всім миліше,Привітайтесь: "Добрий день!" Продзвенів дзвінок: "дзелень"!

1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку.

2. Актуалізація знань, умінь та навичок учнів2.1. Звуко-буквений аналіз слова.– Послухайте вірш А. Свашенко. Про що в ньому йдеться?У темному лісі,Якраз на узліссі,Збиралися хлопці пограти в квача.Тут хлопчика МитюІвась догнав миттюЙ торкнувся легенько йому до плеча.

— У яку гру грались хлопці?— Де вони гралися? Як?

— Повторіть за мною пари слів, що римуються у вірші: лісі — узліссі,Митю — миттю.

— Які звуки в словах вимовляються подовжено? Повторіть словаз цими звуками.

— Послухайте ще один вірш. Назвіть слова з подовженими приголосними звуками.

Малесенька Соня Спитала спросоння: — Чи хочеться Вані Скупатись у ванні?

(Спросоння, ванні.)– Відгадайте загадку.На базарі не знайти, на вагах не зважити, ціну не скласти, а життя без цього не прожити.

(Знання)– Скільки складів у слові знання?

– Назвіть звуки першого складу. Позначте їх у схемі. – Назвіть звуки другого складу. Подовжений приголосний звук у схемі позначається двома

крапками.

Мета:

1

Page 2: позначення на письмі подовжених приголосних зву¬ків.

– На письмі подовжений звук позначається двома однаковими буквами. Позначте звуки слова відповідними буквами.

3. Повідомлення теми і завдань уроку Сьогодні на уроці ми будемо навчатися вимовляти подовжені приголосні звуки в словах і

позначати їх на письмі буквами.4. Вивчення нового матеріалу.4.1. Запис слів з подовженими приголосними звуками. — Назвіть уроки, які є у вас у першому класі. (Читання, письмо, математика, довкілля,

праця, фізкультура, малювання тощо.) У яких назвах вимовляються подовжені приголосні звуки? (Читання, довкілля, малювання.)

— Відкрийте прописи на с. 60. Прочитайте перше слово. Що позначають дві букви нн, у слові читання? (Подовжений м'який приголосний звук [н':].)

Учні спочатку наводять за пунктиром буквосполучення нн, потім записують слово біля зразка.

— Як треба виконувати завдання на уроці? (Старанно, охайно, уважно тощо.)– Яке зі слів написано в зошиті? Назвіть подовжений приголосний звук у слові старанно.— Спишіть слово за зразком у прописах.— Послухайте вірш. У якому слові чується подовжений приголосний звук?

Перепілка скаче в молодій пшениці: виполемо зілля! Нап'ємось водиці.

Г. Зейлер— Що таке зілля? (Різноманітні трав'янисті рослини; трава, бур'яни.)— Назвіть подовжений звук у цьому слові, охарактеризуйте його. ([л’:] — подовжений

м'який приголосний звук.) Якими буквами його позначимо на письмі?Діти прописують у прописах буквосполучення лл і слово зілля.— Прочитайте наступне слово. Чому воно написане з великої букви? (Поділля — назва

місцевості, що розташована в низині.)— Що позначають дві букви мл, у слові? Запишіть слово біля зразка.4.2. Фізкультхвилинка.4.3. Розвиток мовлення учнів. Звуко-буквений аналіз слів.— Послухайте вірш-скоромовку В. Лучука. У якому слові є подовжений приголосний звук?

Грізно грима грім горою — гонить гомін градобою. Гнеться груш гнучке гілля. Гонить гуси. Гнат: – Гиля!

Учні декілька разів вимовляють слово гілля, заучують другу частину вірша напам'ять і проговорюють як скоромовку. —- Зробіть звуко-буквений аналіз слова гілля.

– Послухайте ще скоромовки. Назвіть слова з подовженим приголосним звуком.На узліссі довелося

2

Page 3: позначення на письмі подовжених приголосних зву¬ків.

наполохать Лесі лося.Ходить посмітюха по сміттіз маленькими по смітюшенятами.

У сніжнім безмежжі — стежки ведмежі.4.4. Письмо слів із подовженим приголосним звуком.— Послухайте вірш Христини Білоус. Назвіть слова з подовженим приголосним звуком.

Весняні садиЗадзвеніли сади піснями., Одягнулися в білі плаття І розквітлими пелюстками Запалали, немов багаття.

(Плаття, багаття.)— Яке із цих двох слів записано в прописах? Що таке багаття? (Вогнище, ватра. Купа

дров, хмизу, що горить.)Ватра, вогнище, багаття! А вогонь один? Та ні! Різні назви, різні плаття, Різні лики вогняні.

Д. Павличко— Прочитайте наступне слово. Що таке мотуззя? (Виріб для зв'язування або

прив'язування; багато мотузок.)— Який подовжений приголосний звук вимовляється у слові колосся?Учні спочатку прописують буквосполучення зз, сс, потім слова.— Послухайте вірш Ганни Черінь. Назвіть слово з подовженим приголосним звуком.

Заспівало збіжжя в полі, бо тепер води доволі. Посилає нам привіти: — Буду жити! Буду жити!

— Що таке збіжжя? (Хлібні злаки, зерно.)— Назвіть подовжений приголосний звук у цьому слові. Напишіть слово за зразком.— Подивіться, скільки слів ми записали на сторінці! Прочитайте їх хором, чітко вимовляйте

подовжені приголосні звуки.

4.5. Малюнковий диктант.Учні працюють у додаткових зошитах для письма.Учитель показує предметний малюнок — діти записують слова.Плаття, насіння, латаття, коріння, ванна, гілля, взуття.

4.6. Списування з друкованого шрифту.— Прочитайте вірші, надруковані на дошці.

На осінньому осонні Дзумкотіли оси сонні.

Г. Химич— Що таке осоння? (Незатінене місце, що освітлюється та обігрівається сонцем;

підсоння.)Зелене листя, трави. На лататтізелена жабка у зеленім платті..

/. Січовик— Спишіть у зошити один із віршів на вибір.

5. Підсумок уроку — Які звуки ми навчалися вимовляти у словах?— Як на письмі позначається подовжений приголосний звук?— Назвіть слова зі звуками [н':], [л':], [с':], [з’:], [ж’:], [т':].

3

Page 4: позначення на письмі подовжених приголосних зву¬ків.

4