Post on 26-Sep-2015
description
INSPECIA SPECIAL PENTRU OBINEREA GRADULUI DIDACTIC II
INSPECIA CURENTA 1 PENTRU INSCRIEREA LA GRADUL DIDACTIC II
Tema : Cine sunt/suntem ?
Subtema: Strada /Cartierul mea/meu
GRADINITA CU PP NR.13, FOCSANI
Educatoare: POPA CRINA ELENA
Grupa: MIJLOCIE C
octombrie 2009
PROIECT DIDACTIC
DATA: 23.10.2009
GRUPA: mijlocie C
UNITATEA DE NVMNT: GR. PP NR.13 FOCSANI
TEMA ANUAL DE NVARE: CINE SUNT / SUNTEM ?
TEMA SPTMNAL: Strada/Cartierul mea/meu
TEMA ACTIVITII: CEL MAI BUN CONSTRUCTOR
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:
ADP: ntlnirea de diminea: Cine a adus aceste daruri?
Rutine: Suntem mari deprinderi de ordine, disciplin i autoservire
Tranziii: Ducem materiale in casuta joc distractiv si de miscare
ALA: tiin: Completeaza ce lipseste de pe strada din cartierul tau fi individual de lucru
Art: Casute si blocuri din cartierul meu asamblare si lipire
Bibliotec: Sa reparam gardul casutei grafisme
ADE: D - Stii sa formezi grupe de obiecte cum iti spun? METODA INTERACTIVA SCHIMBA PERECHEA joc didactic
DOS Cartierul veseliei METODA INTERACTIVA HARTA FIGURILOR lucrare colectiva de asamblare a unor componente
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- consolidarea cunotinelor despre strada / cartierul fiecaruia dintre copii;
- verificarea unor cunotine matematice privitoare la formarea de grupe de obiecte dupa criteriul MARE /MIC si dupa culoare ROSU/GALBEN/ALBASTRU ; - exersarea deprinderii de a obtine o macheta ( harta ) a unor locuri familiare copiilor in cadrul activitatilor de abilitati practice;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
tiin:
s identifice elementele care lipsesc de pe strada( oameni, masini, o trecere de pietoni etc.) din imaginea de pe fisa primita;
se precizeze verbal unde ar trebui sa se afle fiecare dintre acestea;
sa deseneze elementele lipsa ;
s formeze grupe de obiecte dup criteriul MARE/MIC;
s formeze grupe de obiecte dupa criteriul CULOARE ;
s denumeasc grupele formate;
sa lucreze in perechi ;
sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru evaluative.
Bibliotec:
s intuiasca fisa de lucru primita ;
sa verbalizeze sarcina pe care o au de realizat;
sa trasese linia verticala in spatiile libere prin unirea a doua puncte opuse.
Art:
sa asambleze casutele si blocurile primite ;
sa lipeasca elementele definitorii ale unei locuinte ( ferestre, usi );
sa respecte etapele realizarii lucrarii;
sa respecte acuratetea lucrarilor realizate ;
sa asambleze in colectiv elementele componente ale cartierului , realizand HARTA CARTIERULUI;
s finalizeze lucrarea nceput, participnd cu interes la activitate;
s aprecieze lucrrile colegilor.
Joc distractiv si de miscare:
s respecte regulile jocului i ale competiiei folosindu-se de micare;
s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ, cooperare i interes;
STARTEGII DIDACTICE:
a). Metode i procedee: conversaia, explicaia, SCHIMBA PERECHEA,
exerciiul, problematizarea ,demonstraia, jocul, HARTA FIGURILOR, TURUL GALERIEI, observaia
b). Elemente de joc: mnuirea materialelor, surpriza, nchiderea ochilor,
bataia din palme, ntrecerea
c). Resurse materiale:
tiin: fie, creioane colorate, cosulete, jetoane mari/mici si colorate rosu/galben/albastru ( case, blocuri, garduri, acoperisuri )
Bibliotec: imagini cu casute si garduri stricate, creioane colorate
Art: casute si blocuri din carton colorat, ferestre si usi din hartie glase, aracet, betisoare de urechi, servetele umede, polistiren, siluete din carton pentru realizarea machetei, diplome.
d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, n perechi, individual
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Revista nvmntului precolar Nr. 1-2 / 2009 MECI
Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar vol.I Filofteia Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucureti, 2009
Metode interactive de grup Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,Craiova, 2008
Scenariul zilei
Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea,copiii vor fi aezai n cerc, salutul va porni de la educatoare i va fi continuat de toi membrii grupei. n timp ce copiii se salut vor transmite din mn n mn un simbol al temei sptmnii ( un bloc, o casuta ) i vor spune unde locuiesc fiecare ( de ex: Salut, Delia! Eu locuiesc la bloc /casa.).
- Haidei s aflm dac ntra-adevr s-au trezit toi copiii i dac au ajuns la grdini.
Fiecare copil va selecta pe panou simbolul caracteristic lui, pe care l-a ales la inceput, constatndu-se ci copii sunt prezeni i ci lipsesc. Se va completa calendarul naturii cu simbolurile corespunztoare.
Li se va atrage atenia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi n urm nu se afla n sala de grup. Se va descoperi obiectul i copiii vor observa c este vorba de o casuta din plastic. Aceasta va avea ataata de usa de la intrare un plic. Dup ce precolarii vor rspunde la cteva ntrebri despre locuinta, educatoarea va desface plicul i va citi scrisoarea care se afl n el. n scrisoare, li se va spune copiilor c au primit in casuta un dar de la CONSTRUCTORUL BOB, care ii roaga sa realizeze la finalul zilei o harta a cartierului veseliei, asa cum il vad ei, pentru ca el este foarte ocupat si nu poate construi singur acest cartier . El i roag pe copii s l ajute, realizand sarcinile pe care el le-a lasat in cutia cu daruri , promindu-le c dac vor rezolva corect toate sarcinile vor primi diplome de CEI MAI BUNI CONSTRUCTORI.
Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul Mna oarb. Vor observa c pe bilet sunt scrise una din cifrele 1, 2, 3. Cifrele arat casutele ( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare centru.
La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe spatiul strazii.
La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.
La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri.
ACTIVITATI LA ALEGERE
Nr.
crt.
Etapele
activitii
Coninutul tiinific
Strategii didactice
Metode i
procedee
Resurse
materiale
Evaluare
1.
Captarea ateniei
Se va realiza prin descoperirea casutei, care are atasata o scrisoare prin care CONSTRUCTORUL BOB le cere ajutorul copiilor. Se poart o scurt conversaie despre ce este un constructor si ce face el, copiii fiind solicitai s spun tot ce tiu despre el. Alturi de scrisoare, copiii vor descoperi n casuta o cutie mare, in care constructorul a lasat diferite sarcini, indicii si materiale cu care copiii vor lucra.
Observaia
Conversaia
Casuta cutii de carton, scrisoarea
recunoaterea casei si prezentarea meseriei de constructor
2.
Anunarea temei i a obiectivelor
Se va anuna tema activitii Cel mai bun constructor i obiectivele, motivndu-se la nivelul de nelegere al copiilor.
Explicaia
3.
Prezentarea coninutului i obinerea performanei
Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul Mna oarb. Vor observa c pe bilet sunt scrise una din cifrele: 1, 2, 3. Cifrele arat casutele ( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare centru.
La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe spatiul strazii.
La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.
La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri .
Dup o munca att de solicitanta, copiii vor lua o pauz ca s se relaxeze ( deprinderi de autoservire
Conversaia
Demonstratia
Explicaia
Problematizarea
Exerciiul
Conversaia
Explicaia
Munca n echip
Problematizarea
Biletele cu cifre
Casute cu cifre
Fise de lucru
Carioci
Culori
Casute si blocuri din carton colorat
Aracet
Ferestre si usi din hartie glace pentru aplicat
- identificarea corecta a elementelor lipsa
- identificarea corecta a spatiului corespunzator elementului lipsa
- desenarea acestuia la locul potrivit
- asamblarea casutelor si blocurilor
- trasarea liniilor verticale si decorarea cu puncte a acoperisului
- prezentarea rezultatelor obtinute
- realizarea sarcinilor de la centre
4.
Evaluarea
Dup realizarea lucrrilor, copiii vor afisa la panou fisele, iar obiectele obtinute la sectorul arta, vor fi pastrate pe masa, pentru activitatea de abilitati practice.
Explicaia
Conversatia
Fisele de lucru
Casute si blocuri din carton colorat
Interevaluare
- respectarea regulilor i sarcinilor
6.
ncheierea
activitii
In incheierea activitatilor de la ALA, copiii vor servi micul dejun si vor merge apoi la toaleta.
Explicaia
Conversaia
La ntoarcerea n sala de grup copiii vor recita versurile:
Unu, doi, unu, doi,
Pe strad ne plimbm noi.
Trei, patru, trei, patru
Azi e cam ncins asfaltul.
Cinci, sase, apte ,opt
n col se afl un stop.
Nou, zece, nou, zece,
Acum toi putem trece.
Apoi vor afla ce surpriz se mai ascunde n urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de priceputi sunt la formarea de multimi dupa diferite criterii. Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu precizarea ca se formeaza de jos in sus.
Cerintele vor fi astfel formulate:
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;
3. SCHIMBATI PERECHEA!
4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou ( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa formeze grupa obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea grupa de obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe panou si o baga si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi
22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru.
In ncheiere se fac aprecieri asupra activitii copiilor si modului cum au rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , Cartierul Veseliei utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de BOB la dispozitia lor.
Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru ( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA E STRADA NOASTRA !
In incheierea zilei, copiii vor fi apreciati pentru toata activitatea depusa de ei si vor fi rasplatiti cu diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR . Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.
Nr.
crt.
Etapele
activitii
Coninutul tiinific
Strategii didactice
Metode i
procedee
Resurse
materiale
Evaluare
1.
Captarea ateniei
Copiii vor afla ce alta surpriz se mai ascunde n urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de priceputi sunt la formarea de grupe de obiecte/multimi dupa diferite criterii.
Observaia
Conversaia
Cutie surpriza
- recunoaterea casei si preczentarea meseriei de constructor
2.
Anunarea temei i a obiectivelor
Copiii vor fi anuntati ca vor desfasura un joc didactic STII SA FORMEZI GRUPE DE OBIECTE CUM ITI SPUN?
Explicaia
3.
Prezentarea coninutului i obinerea performanei
Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.
Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu precizarea ca se formeaza de jos in sus.
I. JOCUL DEMONSTRATIV
Se desfasoara prima data ca exemplu.
1. Formati multimea caselor MARI / MICI;
2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;
3. SCHIMBATI PERECHEA!
II. JOCUL DE PROBA
Se desfasoara o data de proba cu copiii, repetand cerintele de mai sus.
III. JOCUL PROPRIU-ZIS
Se continua jocul cu celelalte cerinte pe care copiii trebuie sa le rezolve.
4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;
5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;
6. SCHIMBATI PERECHEA !
7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou ( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.
8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel
9. SCHIMBA PERECHEA!
10. Baga in cos grupa gardurilo MARI
11. Baga in cos grupa gardurilor MICI
12. SCHIMBA PERECHEA !
13. Bagati in cos multimea blocurilor
14. Bagati in cos multimea acoperisurilor
15. SCHIMBATI PERECHEA
16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa formeze grupa obiectelor rosii
17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta echipa
18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea grupa de obiecte.
19. SCHIMBATI PERECHEA!
20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe panou si o baga si ei in cos. ( rosu)
21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi
22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru.
In ncheiere se fac aprecieri asupra activitii copiilor si modului cum au rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.
Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!
Copiii vor fi impartiti in doua echipe si vor cara cate doi, o cutie in casuta. Castiga echipa care cara mai multe cutii intr-un timp dat 5-10 minute.
La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , Cartierul Veseliei utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de BOB la dispozitia lor.
Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru ( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA E STRADA NOASTRA !
Conversaia
Demonstratia
Explicaia
Problematizarea
Exerciiul
Conversaia
Explicaia
Munca n echip
Problematizarea
Conversaia
Jocul
Exerciiul
Schimba perechea
Explicaia
Munca n echip
Conversaia
Conversaia
Jocul
Exerciiul
Harta figurilor
Demonstratia
Turul galeriei
Cosulete
Material didactic marunt pentru fiecare copil
Flanelo
graf
Fise de lucru
Culori
Cutii de carton
Cuburi de plastic
Placa de polistiren
Casute si blocuri
Siluete din carton
- identificarea si formarea grupelor / multimilor de obiecte dupa criteriile MARE/MIC si culoare ROSU/GALBEN/ ALBASTRU
- realizarea tuturor cerintelor jocului didactic
- respectarea regulilor jocului
- schimbarea perechii la semnal
- realizarea si la flanelograf a grupelor/ multimilor de obiecte dupa criteriile precizate
- realizarea cerintelor fisei de lucru
- prezentarea rezultatelor obtinute prin afisarea la panou
- participarea afectiva la joc
- respectarea regulilor jocului
- respectarea normelor de comportament in echipa
- identificarea pe spatiul dat a amplasamentelor fiecarei cladiri
- pozitionarea corecta a obiectelor de pe macheta
- utilizarea corect a tehnicii
- finalizarea lucrarii colective
- intonarea cantecului invatat
Observarea comportamentului
4.
Evaluarea
Dup realizarea lucrrilor copiii primesc cte o diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR si aprecieri verbale din partea educatoarei. De asemenea vor pimi si o recompensa dulce la final.
Explicaia
Conversatia
Diplome
Dulciuri
Interevaluare
- respectarea regulilor i sarcinilor
6.
ncheierea
activitii
Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.
Explicaia
Conversaia
Macheta HARTA CARTIERULUI
Prezentarea machetei
Aprecierea verbal
Se acorda copilului. din grupa mijlocie C ,de la Gradinita cu PP nr.13, Focsani, pentru rezultate deosebite obtinute in activitatea de proiectare, construire si amenajare a CARTIERULUI VESELIEI din data de 23.10.2009.
Director: Educatoare:
inst. NEGOITA MONICA POPA CRINA-ELENA