Crina

15
INSPECŢIA CURENTA 1 PENTRU INSCRIEREA LA GRADUL DIDACTIC II Tema : „Cine sunt/suntem ? ” Subtema: „ Strada /Cartierul mea/meu GRADINITA CU PP NR.13, FOCSANI Educatoare: POPA CRINA ELENA Grupa: MIJLOCIE „ C” octombrie 2009

description

document inspectie

Transcript of Crina

INSPECIA SPECIAL PENTRU OBINEREA GRADULUI DIDACTIC II

INSPECIA CURENTA 1 PENTRU INSCRIEREA LA GRADUL DIDACTIC II

Tema : Cine sunt/suntem ?

Subtema: Strada /Cartierul mea/meu

GRADINITA CU PP NR.13, FOCSANI

Educatoare: POPA CRINA ELENA

Grupa: MIJLOCIE C

octombrie 2009

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.10.2009

GRUPA: mijlocie C

UNITATEA DE NVMNT: GR. PP NR.13 FOCSANI

TEMA ANUAL DE NVARE: CINE SUNT / SUNTEM ?

TEMA SPTMNAL: Strada/Cartierul mea/meu

TEMA ACTIVITII: CEL MAI BUN CONSTRUCTOR

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE:

ADP: ntlnirea de diminea: Cine a adus aceste daruri?

Rutine: Suntem mari deprinderi de ordine, disciplin i autoservire

Tranziii: Ducem materiale in casuta joc distractiv si de miscare

ALA: tiin: Completeaza ce lipseste de pe strada din cartierul tau fi individual de lucru

Art: Casute si blocuri din cartierul meu asamblare si lipire

Bibliotec: Sa reparam gardul casutei grafisme

ADE: D - Stii sa formezi grupe de obiecte cum iti spun? METODA INTERACTIVA SCHIMBA PERECHEA joc didactic

DOS Cartierul veseliei METODA INTERACTIVA HARTA FIGURILOR lucrare colectiva de asamblare a unor componente

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- consolidarea cunotinelor despre strada / cartierul fiecaruia dintre copii;

- verificarea unor cunotine matematice privitoare la formarea de grupe de obiecte dupa criteriul MARE /MIC si dupa culoare ROSU/GALBEN/ALBASTRU ; - exersarea deprinderii de a obtine o macheta ( harta ) a unor locuri familiare copiilor in cadrul activitatilor de abilitati practice;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

tiin:

s identifice elementele care lipsesc de pe strada( oameni, masini, o trecere de pietoni etc.) din imaginea de pe fisa primita;

se precizeze verbal unde ar trebui sa se afle fiecare dintre acestea;

sa deseneze elementele lipsa ;

s formeze grupe de obiecte dup criteriul MARE/MIC;

s formeze grupe de obiecte dupa criteriul CULOARE ;

s denumeasc grupele formate;

sa lucreze in perechi ;

sa rezolve corect sarcinile fisei de lucru evaluative.

Bibliotec:

s intuiasca fisa de lucru primita ;

sa verbalizeze sarcina pe care o au de realizat;

sa trasese linia verticala in spatiile libere prin unirea a doua puncte opuse.

Art:

sa asambleze casutele si blocurile primite ;

sa lipeasca elementele definitorii ale unei locuinte ( ferestre, usi );

sa respecte etapele realizarii lucrarii;

sa respecte acuratetea lucrarilor realizate ;

sa asambleze in colectiv elementele componente ale cartierului , realizand HARTA CARTIERULUI;

s finalizeze lucrarea nceput, participnd cu interes la activitate;

s aprecieze lucrrile colegilor.

Joc distractiv si de miscare:

s respecte regulile jocului i ale competiiei folosindu-se de micare;

s participe activ i afectiv la programul propus, dnd dovad de: iniiativ, cooperare i interes;

STARTEGII DIDACTICE:

a). Metode i procedee: conversaia, explicaia, SCHIMBA PERECHEA,

exerciiul, problematizarea ,demonstraia, jocul, HARTA FIGURILOR, TURUL GALERIEI, observaia

b). Elemente de joc: mnuirea materialelor, surpriza, nchiderea ochilor,

bataia din palme, ntrecerea

c). Resurse materiale:

tiin: fie, creioane colorate, cosulete, jetoane mari/mici si colorate rosu/galben/albastru ( case, blocuri, garduri, acoperisuri )

Bibliotec: imagini cu casute si garduri stricate, creioane colorate

Art: casute si blocuri din carton colorat, ferestre si usi din hartie glase, aracet, betisoare de urechi, servetele umede, polistiren, siluete din carton pentru realizarea machetei, diplome.

d). Forme de organizare: frontal, pe grupuri, n perechi, individual

DURATA: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Revista nvmntului precolar Nr. 1-2 / 2009 MECI

Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar vol.I Filofteia Grama, Mioara Pletea, Ed. DPH, Bucureti, 2009

Metode interactive de grup Silvia Breben, Elena Gongea, Ed. Arves,Craiova, 2008

Scenariul zilei

Activitatea va debuta cu ntlnirea de diminea,copiii vor fi aezai n cerc, salutul va porni de la educatoare i va fi continuat de toi membrii grupei. n timp ce copiii se salut vor transmite din mn n mn un simbol al temei sptmnii ( un bloc, o casuta ) i vor spune unde locuiesc fiecare ( de ex: Salut, Delia! Eu locuiesc la bloc /casa.).

- Haidei s aflm dac ntra-adevr s-au trezit toi copiii i dac au ajuns la grdini.

Fiecare copil va selecta pe panou simbolul caracteristic lui, pe care l-a ales la inceput, constatndu-se ci copii sunt prezeni i ci lipsesc. Se va completa calendarul naturii cu simbolurile corespunztoare.

Li se va atrage atenia copiilor asupra unui obiect ascuns, care cu o zi n urm nu se afla n sala de grup. Se va descoperi obiectul i copiii vor observa c este vorba de o casuta din plastic. Aceasta va avea ataata de usa de la intrare un plic. Dup ce precolarii vor rspunde la cteva ntrebri despre locuinta, educatoarea va desface plicul i va citi scrisoarea care se afl n el. n scrisoare, li se va spune copiilor c au primit in casuta un dar de la CONSTRUCTORUL BOB, care ii roaga sa realizeze la finalul zilei o harta a cartierului veseliei, asa cum il vad ei, pentru ca el este foarte ocupat si nu poate construi singur acest cartier . El i roag pe copii s l ajute, realizand sarcinile pe care el le-a lasat in cutia cu daruri , promindu-le c dac vor rezolva corect toate sarcinile vor primi diplome de CEI MAI BUNI CONSTRUCTORI.

Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul Mna oarb. Vor observa c pe bilet sunt scrise una din cifrele 1, 2, 3. Cifrele arat casutele ( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare centru.

La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe spatiul strazii.

La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.

La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri.

ACTIVITATI LA ALEGERE

Nr.

crt.

Etapele

activitii

Coninutul tiinific

Strategii didactice

Metode i

procedee

Resurse

materiale

Evaluare

1.

Captarea ateniei

Se va realiza prin descoperirea casutei, care are atasata o scrisoare prin care CONSTRUCTORUL BOB le cere ajutorul copiilor. Se poart o scurt conversaie despre ce este un constructor si ce face el, copiii fiind solicitai s spun tot ce tiu despre el. Alturi de scrisoare, copiii vor descoperi n casuta o cutie mare, in care constructorul a lasat diferite sarcini, indicii si materiale cu care copiii vor lucra.

Observaia

Conversaia

Casuta cutii de carton, scrisoarea

recunoaterea casei si prezentarea meseriei de constructor

2.

Anunarea temei i a obiectivelor

Se va anuna tema activitii Cel mai bun constructor i obiectivele, motivndu-se la nivelul de nelegere al copiilor.

Explicaia

3.

Prezentarea coninutului i obinerea performanei

Copiii vor extrage cte un bilet prin procedeul Mna oarb. Vor observa c pe bilet sunt scrise una din cifrele: 1, 2, 3. Cifrele arat casutele ( centrele de interes ) unde vor lucra. Copiii vor merge fiecare la cifra corespunzatoare de pe bilet si aici vor afla ce trebuie s realizeze la fiecare centru.

La centrul tiin ( casuta 1 ) vor identifica elemntele lipsa de pe strada si vor incepe sa deseneze acele elemente, plasandu-le la loc corespunzator pe spatiul strazii.

La centrul Art ( casuta 2 ) vor asambla casute si blocuri din carton colorat si vor lipi ferestrele si usile corespunzatoare.

La centrul Bibliotec ( casuta 3 ) vor intui imaginea primita ( o casuta cu gardul stricat) pe care ei vor trebui sa-l repare , trasand linii verticale la garduri .

Dup o munca att de solicitanta, copiii vor lua o pauz ca s se relaxeze ( deprinderi de autoservire

Conversaia

Demonstratia

Explicaia

Problematizarea

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Munca n echip

Problematizarea

Biletele cu cifre

Casute cu cifre

Fise de lucru

Carioci

Culori

Casute si blocuri din carton colorat

Aracet

Ferestre si usi din hartie glace pentru aplicat

- identificarea corecta a elementelor lipsa

- identificarea corecta a spatiului corespunzator elementului lipsa

- desenarea acestuia la locul potrivit

- asamblarea casutelor si blocurilor

- trasarea liniilor verticale si decorarea cu puncte a acoperisului

- prezentarea rezultatelor obtinute

- realizarea sarcinilor de la centre

4.

Evaluarea

Dup realizarea lucrrilor, copiii vor afisa la panou fisele, iar obiectele obtinute la sectorul arta, vor fi pastrate pe masa, pentru activitatea de abilitati practice.

Explicaia

Conversatia

Fisele de lucru

Casute si blocuri din carton colorat

Interevaluare

- respectarea regulilor i sarcinilor

6.

ncheierea

activitii

In incheierea activitatilor de la ALA, copiii vor servi micul dejun si vor merge apoi la toaleta.

Explicaia

Conversaia

La ntoarcerea n sala de grup copiii vor recita versurile:

Unu, doi, unu, doi,

Pe strad ne plimbm noi.

Trei, patru, trei, patru

Azi e cam ncins asfaltul.

Cinci, sase, apte ,opt

n col se afl un stop.

Nou, zece, nou, zece,

Acum toi putem trece.

Apoi vor afla ce surpriz se mai ascunde n urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de priceputi sunt la formarea de multimi dupa diferite criterii. Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.

Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu precizarea ca se formeaza de jos in sus.

Cerintele vor fi astfel formulate:

1. Formati multimea caselor MARI / MICI;

2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;

3. SCHIMBATI PERECHEA!

4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;

5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;

6. SCHIMBATI PERECHEA !

7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou ( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.

8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel

9. SCHIMBA PERECHEA!

10. Baga in cos grupa gardurilo MARI

11. Baga in cos grupa gardurilor MICI

12. SCHIMBA PERECHEA !

13. Bagati in cos multimea blocurilor

14. Bagati in cos multimea acoperisurilor

15. SCHIMBATI PERECHEA

16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa formeze grupa obiectelor rosii

17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta echipa

18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea grupa de obiecte.

19. SCHIMBATI PERECHEA!

20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe panou si o baga si ei in cos. ( rosu)

21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi

22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru.

In ncheiere se fac aprecieri asupra activitii copiilor si modului cum au rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.

Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!

La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , Cartierul Veseliei utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de BOB la dispozitia lor.

Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru ( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA E STRADA NOASTRA !

In incheierea zilei, copiii vor fi apreciati pentru toata activitatea depusa de ei si vor fi rasplatiti cu diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR . Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.

Nr.

crt.

Etapele

activitii

Coninutul tiinific

Strategii didactice

Metode i

procedee

Resurse

materiale

Evaluare

1.

Captarea ateniei

Copiii vor afla ce alta surpriz se mai ascunde n urmatoarea cutie. Vor descoperi cosuletele cu material didactic pregatit pentru fiecare si o noua scrisorica de la CONSTRUCTORUL BOB, care le cere acum sa arate cat de priceputi sunt la formarea de grupe de obiecte/multimi dupa diferite criterii.

Observaia

Conversaia

Cutie surpriza

- recunoaterea casei si preczentarea meseriei de constructor

2.

Anunarea temei i a obiectivelor

Copiii vor fi anuntati ca vor desfasura un joc didactic STII SA FORMEZI GRUPE DE OBIECTE CUM ITI SPUN?

Explicaia

3.

Prezentarea coninutului i obinerea performanei

Copiii se vor aseza la mese pe doua randuri fata in fata, impartiti in doua echipe : ECHIPA CONSTRUCTORILOR MARI / MICI.

Se trece apoi la intuirea materialului didactic primit in cosulete si se anunta tema jocului si regulile pe care vor trebui sa le respecte. Fiecare echipa va trebui sa formeze multimi dupa diferite criterii date , iar la bataia din palme si comanda SCHIMBA PERECHEA fiecare copil sa treaca pe celalalt rand, la copilul corespondent. Multimile se formeaza si pe masute si la flanelograf cu precizarea ca se formeaza de jos in sus.

I. JOCUL DEMONSTRATIV

Se desfasoara prima data ca exemplu.

1. Formati multimea caselor MARI / MICI;

2. Formati multimea gardurilorMARI / MICI;

3. SCHIMBATI PERECHEA!

II. JOCUL DE PROBA

Se desfasoara o data de proba cu copiii, repetand cerintele de mai sus.

III. JOCUL PROPRIU-ZIS

Se continua jocul cu celelalte cerinte pe care copiii trebuie sa le rezolve.

4. Formati multimea blocurilor MARI / MICI;

5. Formati multimea acoperisurilor MARI / MICI;

6. SCHIMBATI PERECHEA !

7. Acoperiti-va ochii si la semnul meu, spuneti ce lipseste de la panou ( multimea caselor MARI ) si le bagati si voi in cos.

8. Acum voi lua de la panou grupa caselor MICI si copiii vor face la fel

9. SCHIMBA PERECHEA!

10. Baga in cos grupa gardurilo MARI

11. Baga in cos grupa gardurilor MICI

12. SCHIMBA PERECHEA !

13. Bagati in cos multimea blocurilor

14. Bagati in cos multimea acoperisurilor

15. SCHIMBATI PERECHEA

16. Voi chema la flanelograf un copil din echipa constructorilor mari sa formeze grupa obiectelor rosii

17. Se formeaza apoi grupa obiectelor albastre de un copil de la cealalta echipa

18. Se intuieste apoi ce culoare a ramas pe masa si se formeaza si acea grupa de obiecte.

19. SCHIMBATI PERECHEA!

20. Copiii acopera ochii si apoi precizeaza ce multime a disparut de pe panou si o baga si ei in cos. ( rosu)

21. In acelasi mod se baga in cos celelalte doua multimi

22. Se trece la rezolvarea fisei de lucru.

In ncheiere se fac aprecieri asupra activitii copiilor si modului cum au rezolvat fisele de lucru, care vor fi apoi expuse la panou.

Dupa ce au terminat activitatea li se explica copiilor ca datorita faptului ca au lucrat bine si au fost atenti, CONSTRUCTORUL BOB le ofera drept recompensa un joc distractiv: DUCEM MATERIALE IN CASUTA!

Copiii vor fi impartiti in doua echipe si vor cara cate doi, o cutie in casuta. Castiga echipa care cara mai multe cutii intr-un timp dat 5-10 minute.

La sfarsitul jocului distractiv, se descopera impreuna cu copiii ultimul indiciu lasat de CONSTRUCTORUL BOB : sa amenajeze la final , Cartierul Veseliei utilizand lucrarile realizate de ei si alte materiale surpriza puse de BOB la dispozitia lor.

Activitatea de abilitati practice incepe prin a intui materialele de lucru ( placa de polistiren amenajata deja cu strazile trasate, casutele si blocurile realizate de ei la alese, precum si siluete din carton reprezentand copii si diferite obiecte dintr-un parc de joaca. ) Se discuta in echipa modul in care doresc sa amenajeze spatiul dat si se executa apoi cateva exercitii de incalzire prin intermediul unor rime. Se trece apoi la plasarea elementelor componente si realizarea HARTII CARTIERULUI, dupa care se intoneaza cantecul FRUMOASA E STRADA NOASTRA !

Conversaia

Demonstratia

Explicaia

Problematizarea

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Munca n echip

Problematizarea

Conversaia

Jocul

Exerciiul

Schimba perechea

Explicaia

Munca n echip

Conversaia

Conversaia

Jocul

Exerciiul

Harta figurilor

Demonstratia

Turul galeriei

Cosulete

Material didactic marunt pentru fiecare copil

Flanelo

graf

Fise de lucru

Culori

Cutii de carton

Cuburi de plastic

Placa de polistiren

Casute si blocuri

Siluete din carton

- identificarea si formarea grupelor / multimilor de obiecte dupa criteriile MARE/MIC si culoare ROSU/GALBEN/ ALBASTRU

- realizarea tuturor cerintelor jocului didactic

- respectarea regulilor jocului

- schimbarea perechii la semnal

- realizarea si la flanelograf a grupelor/ multimilor de obiecte dupa criteriile precizate

- realizarea cerintelor fisei de lucru

- prezentarea rezultatelor obtinute prin afisarea la panou

- participarea afectiva la joc

- respectarea regulilor jocului

- respectarea normelor de comportament in echipa

- identificarea pe spatiul dat a amplasamentelor fiecarei cladiri

- pozitionarea corecta a obiectelor de pe macheta

- utilizarea corect a tehnicii

- finalizarea lucrarii colective

- intonarea cantecului invatat

Observarea comportamentului

4.

Evaluarea

Dup realizarea lucrrilor copiii primesc cte o diploma de CEL MAI BUN CONSTRUCTOR si aprecieri verbale din partea educatoarei. De asemenea vor pimi si o recompensa dulce la final.

Explicaia

Conversatia

Diplome

Dulciuri

Interevaluare

- respectarea regulilor i sarcinilor

6.

ncheierea

activitii

Macheta realizata va fi expusa pe holul gradinitei, la intrarea in clasa, pentru a fi apreciata si de alti copii, cadre didactice si parinti.

Explicaia

Conversaia

Macheta HARTA CARTIERULUI

Prezentarea machetei

Aprecierea verbal

Se acorda copilului. din grupa mijlocie C ,de la Gradinita cu PP nr.13, Focsani, pentru rezultate deosebite obtinute in activitatea de proiectare, construire si amenajare a CARTIERULUI VESELIEI din data de 23.10.2009.

Director: Educatoare:

inst. NEGOITA MONICA POPA CRINA-ELENA