TUGASAN PJM 3103
OLAHRAGA
1. Sediakan satu prosedur/manual lengkap penyediaan satu balapan 8 lorong
untuk balapan 200 dengan jarak larian lurus yang munasabah serta acara-acara
padang.
2. Lakarkan satu balapan 200 meter dengan skala 1:350 berserta dengan butiran berikut;
Garisan penamat
Garisan permulaan 100 meter, 200 meter dan 400 meter
Stagger untuk 4X100 meter berserta dengan zon pertukaran baton.
3. Anda boleh berbincang dengan pensyarah anda semasa interaksi.
Soalan 1
2
Pendahuluan
Untuk menjalankan sesuatu kejohanan olahraga sebuah trek atau belapan perlu
diadakan samada di atas rumput mahu pun padang tiruan. Dengan adanya belapan
larian sesuatu acara belapan dapat dijalankan dengan teratur dan sempurna.
Panjang belapan biasanya dibina sepanjang 200 meter, 300 meter dan 400 meter,
bergantung kepada keluasan sesuatu kawasan. Jika di peringkat negeri,
kebangsaan atau pun antarabangsa, trek mengandungi lapan lorong sejauh 400
meter. Tiap-tiap lorong lebar minimum 1.22 meter dan maksimum 1.25 meter.
Sementara di peringkat sekolah, panjang trek atau belapan boleh diubah suai
kepada 200 meter atau 300 meter jika padang sekolah tidak cukup besar untuk trek
atau belapan 400 meter.
1. Pembinaan Belapan
1.1 Keperluan Awal
1.1.1 Tentukan keluasan padang untuk menentukan
Belapan 400 meter dengan 8 lorong atau 6 lorong atau 4
lorong.
Belapan 300 meter dengan 8 lorong atau 6 lorong atau 4
lorong.
Belapan 200 meter dengan 8 lorong atau 6 lorong atau 4
lorong.
Belapan 100 meter dengan 8 lorong atau 6 lorong atau 4
lorong.
3
Keluasan sebenar padang dan keupayaan lorong
BELAPANBIL LORONG KELUASAN
8 >16,804.17 m²
400 meter 6 >15,482.82 m²
4 >14,211.47 m²
8 >10,248.86 m²
300meter 6 >9,219.36 m²
4 > 8,239.86 m²
8 >5,448.86 m²
200 meter 6 >4,710.18 m²
4 >4,021.68 m²
8 >3,548.16 m²
150 meter 6 >3,042.86 m²
4 >2,504.17 m²
Pelan belapan mengikut ukuran yang telah dipilih berdasarkan keupayaan
padang.
4
Panjang padang = X meter
Lebar padang = y meter
Jumlah Lorong = 8 / 6 / 4 lorong
Lebar lorong = 1.21 m – 1.23 m
Lebar atau tebal garisan = 5 cm
1.2 Keperluan Alatan
Besi penanda (15 batang).
Pita ukur (fibre glass tahan panas) 100 meter
Pita ukur (steel) 50 meter.
Piter ukur (steel) 30 meter.
Kabel / Dawai 3 mm (60 meter)
Tali (7mm – 10mm) 120 meter.
Paku 20cm. (20 batang)
Kereta minyak / cat.
“Roller” atau berus cat.
Tukul besi.
5
1.3 Bahan-Bahan
Minyak hitam atau cat putih
Cat semburan
Minyak penipis
2. Perhatian Dan Peringatan
2.1 Penanda perlu menggunakan besi yang panjangnya anatara 30cm –
50cm
2.2 Pita ukur.
2.3 Pita fibre – ketahanan pada panas yang tidak akan berubah pada
suhu padang. Pita ukur plastik atau fibre yang bermutu rendah akan
mudah mengembang pada suhu tinggi dan mengecut pada suhu
rendah.
2.4 Pita besi – disyorkan untuk mengelakkan berlakunya pita ukur
mengembang.
2.5 Penggunaan pita ukur berbeza panjang adalah untuk memudahkan
kerja mengukur di jarak yang bersesuaian.
6
- Besi penanda
3. Rumus Mencari Jarak Lengkung Belapan
B
A
3.1 Garis lurus ( GL)
a. 200m - L m ( untuk belapan 400 m )
7
Mencari jumlah jarak Selekoh AB
Jumlah Jarak Selekoh = 2Лj
b. 150m - L m ( untuk belapan 300 m )
c. 100m - L m ( untuk belapan 200 m )
3.2 Stagger
a. Lm Lorong 2 - L m Lorong 1 = ½ stagger
3.3 Membuat Garisan
Y f1
X f
P
Jarak f ke f1 ialah antara 1.21 meter ( minimum ) hingga 1.23 meter
(maksimum ). Untuk belapan 200 m f ke f1 minimum 1 meter.
P ialah kawasan bahagian dalam belapan
Lebar lorong dikira daripada bahagian dalam garisan ( tepi bahagian
dalam garisan seperti di “f1”.
Tiap garisan lebarnya ialah 5 cm.
Garisan penamat dan garisan permulaan, lebarnya ialah 5 cm.
Garisan memotong (cut-in) 5 cm.
8
3.5 Tiang penamat;
Tinggi tiang = 1.50 m
Tebal tiang = 2.00 - 3.00 cm.
Lebar tiang = 5 cm
3.8. Bendera ( cut-in )
Tinggi tiang = 1.50 m.
Bendera = 30cm x 40 cm
4. Zon-zon di belapan
Zon Menerima baton Zon menunggu
10.00 m 10.00 m 10.00m
5. Membina Belapan 200 Meter
Cari keluasan padang ( panjang & lebar padang ).
9
Kenal pasti jenis trek yang boleh dimasukkan mengikut keluasan
padang.
D C
E
A Rajah 1 B
Langkah – Langkah Awal
Dapatkan sebuah segiempat bersudut tepat di atas padang seperti
rajah 1.
Pastikan kesemua sudut disetiap bucu A,B,C dan D adalah
bersudut tepat.
Untuk mendapatkan segiempat bersudut tepat iaitu 90 darjah kita
boleh gunakan rumus berikut:
10
o Dapatkan panjang A, B dan C. Untuk mendapatkan ukuran C seperti
rumus di bawah.
c² = a² + b²
a c
b
Contoh pengiraan
a = 30 m b = 40 m Panjang c =
c² = a² + b²
c² = 30 m ² + 40 m²
c² = 900M + 1600 M
c = √2500
c = 50 m
Pastikan ukuran atau jarak AC dan BD pada segiempat tepat adalah
sama panjang.
11
Semua jejari dari titik persilangan di E adalah sama panjang.
Langkah seterusnya membina belapan berpandukan segiempat tepat
tersebut.
Jika jarak larian lurus telah ditetapkan kita perlu mengira jarak untuk kedua-
dua selekoh bagi mendapatkan panjang jejari untuk lorong pertama dan
selekoh pertama untuk belapan tersebut.
Rumus untuk mengira jarak selekoh seperti di bawah:-
200.00 meter - ( 2 x Jarak larian lurus )
Rumus untuk mencari ukuran jejari adalah seperti berikut:-
2πj ═ 200.00 m – ( 2 x Jarak Larian Lurus )
j ═
Contoh Pengiraan Jejari bagi Lorong Pertama yang mana jarak larian lurus AB
telah ditetapkan sejauh 38 meter
12
200.00 m – ( 2 x Jarak Larian Lurus )
2π
D 38 m C
F G
A 38 m B
Sebelum mencari ukuran jejari bagi lorong pertama, dapat kan dahulu jumlah
jarak larian bagi kedua dua-dua selekoh BC dan DA
13
CONTOH 1: BALAPAN 200 METER
DENGAN JARAK LARIAN LURUS = AB = CD = 38 METER
CONTOH PENGIRAAN PANJANG SELEKOH APABILA JARAK LARIAN
LURUS DITETAPKAN
Pengiraan:-
Mencari jumlah jarak larian di selekoh
= 200 m – ( AB + CD )
= 200 m – ( 38 m + 38 m )
= 200 m – 76 m
= 124 m ( Jumlah Jarak Selekoh BC dan DA )
Pengiraan :-
Mencari Panjang Jejari Lorong Pertama
2πj ═ 200.00 m – ( 2 x 38m )
j ═
14
200.00 m – 76 m
2 X 3.142
j ═
j = 19.74 m
Jarak Jejari Selekoh Lorong Pertama FD = FA = GB = GC
ialah 19.74 meter.
Seterusnya gunakan rumus di atas untuk mengira jumlah jarak bagi setiap
lorong iaitu lorong 2 hingga lorong 8.
Anggap semua lorong mempunyai kelebaran 1 meter sahaja. Maka panjang Jejari bagi
setiap lorong akan bertambah seperti berikut:-
Anggap lebar tiap lorong adalah 1m, maka
Jejari selekoh pertama adalah = 19.74m
Jejari selekoh kedua adalah = 19.74m + 1 m = 20.74m
Jejari selekoh ketiga adalah = 20.74m + 1 m = 21.74m
Jejari selekoh keempat adalah = 21.74m + 1 m = 22.74m
Jejari selekoh kelima adalah = 22.74m + 1 m = 23.74m
Jejari selekoh keenam adalah = 23.74m + 1 m = 24.74m
Jejari selekoh ketujuh adalah = 24.74m + 1 m = 25.74m
15
124 m
6.284 m
Jejari selekoh kelapan adalah = 25.74m + 1 m = 26.74m
Setelah semua jarak ukuran jejari setiap selekoh diperolehi barulah jumlah jarak bagi
setiap lorong balapan boleh dikira dengan menggunakan rumus dibawah:-
2πj + Jumlah Jarak Larian Lurus ( AB + CD )
Jarak Larian Lurus AB = 38.00 m
Jarak Larian Lurus CD = 38.00 m
Jumlah Jarak Larian Lurus = 38.00 m + 38.00 m
= 76.00 m
Contoh Pengiraan Jumlah Jarak Setiap Lorong di atas Belapan 200 meter.
1) Jarak Larian Lorong 1 dengan Jejari = 19.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
= ( 2 x 3.142 x 19.74 ) + 76.00m
= 124.00 m + 76.00 m
= 200.00 m
16
2) Jarak Larian Lorong 2 dengan Jejari = 20.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
= ( 2 x 3.142 x 20.74 ) + 76.00m
= 130,33 m + 76.00 m
= 206.33 m
3) Jarak Larian Lorong 3 dengan Jejari = 21.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
= ( 2 x 3.142 x 21.74 ) + 76.00m
= 1136.61 m + 76.00 m
= 212.61 m
4) Jarak Larian Lorong 4 dengan Jejari = 22.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
= ( 2 x 3.142 x 22.74 ) + 76.00m
17
= 142.89 m + 76.00 m
= 218.89 m
5) Jarak Larian Lorong 5 dengan Jejari = 23.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
= ( 2 x 3.142 x 23.74 ) + 76.00m
= 149.18 m + 76.00 m
= 225.18 m
6) Jarak Larian Lorong 6 dengan Jejari = 24.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
= ( 2 x 3.142 x 24.74 ) + 76.00m
= 155.46 m + 76.00 m
= 231.46 m
7) Jarak Larian Lorong 7 dengan Jejari = 25.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
18
= ( 2 x 3.142 x 25.74 ) + 76.00m
= 161.75 m + 76.00 m
= 237.75 m
LORONG
SELEKOH AD DAN BC
LURUS AB LURUS CD
JUMLAH
LORONG 1 124.00 38 38 200.00
LORONG 2 130.33 38 38 206.04
LORONG 3 136.61 38 38 212.61
LORONG 4 142.89 38 38 218.89
LORONG 5 149.18 38 38 225.18
LORONG 6 155.46 38 38 231.46
LORONG 7 161.75 38 38 237.75
LORONG 8 168.03 38 38 244.03
8) Jarak Larian Lorong 8 dengan Jejari = 26.74 m
= ( 2πj ) + ( Jarak AB + Jarak CD )
= ( 2 x 3.142 x 26.74 ) + 76.00m
= 168.03m m + 76.00 m
= 244.03 m
Jadual Jarak Lorong Balapan 200 Meter
19
Untuk mencari stagger permulaan setiap lorong bagi acara 200 meter adalah
seperti berikut:
Lorong pertama = garisan permulaan atau penamat
Lorong kedua dan seterusnya adalah mengikut pengiraan seperti berikut:
Oleh kerana jejari selekoh kedua adalah 20.74m
bermakna jumlah jarak adalah lebih daripada 200m,
maka pengiraan mencari perbezaan adalah seperti berikut:
(2π j + 76m ) = (2 X 3.142 X 20.74) + 76m
= 206.33m
= 206.33m - 200m
= 6.33m (perbezaan jarak)
Oleh itu stagger permulaan adalah sejauh 6.33 m dari garisan permulaan.
Pengiraan untuk stagger-stagger seterusnya adalah mengikut pengiraan di atas.
20
Sudut setiap stagger perlu diperolehi untuk menanda jarak setiap
stagger.
Rumus yang digunakan untuk mendapatkan sudut setiap stagger adalah
seperti di bawah :-
X πj = Jarak Stagger
Sudut ( θ ) =
2) Sudut Stagger Lorong 2
21
Sudut ( θ ) =Jarak Stagger X 180
πj
Sudut ( θ ) =6.33 X 180
πj
Sudut ( θ ) =1139.4
65.165
Sudut ( θ ) = 17.48 darjah
Sudut ( θ )180
Jarak Stagger X 180πj
3) Stagger Lorong 3 dengan jejari = 21.74 meter
( 2π j + 76m ) = ( 2 X 3.142 X 21.74 ) + 76m
= 212.61
= 212.61 m - 200.00 m
= 12.61 m (perbezaan jarak)
Sudut Stagger Lorong 3
Sudut ( θ ) =Jarak Stagger X 180
πj
Sudut ( θ ) =12.614 X 180
Πj
Sudut ( θ ) =2270.52
68.30
Sudut ( θ ) = 33.22 darjah
4) Stagger Lorong 4 dengan jejari = 22.74 meter
( 2π j + 76m ) = ( 2 X 3.142 X 22.74 ) + 76m
= 218.89 m
= 218.89 m - 200.00 m
= 18.89 m (perbezaan jarak)
22
Sudut Stagger Lorong 4
5) Stagger Lorong 5 dengan jejari = 23.74 meter
( 2π j + 76m ) = ( 2 X 3.142 X 23.74 ) + 76m
= 225.18 m
= 225.18 m - 200.00 m
= 25.18 m (perbezaan jarak)
Sudut Stagger Lorong 5
23
Sudut ( θ ) =Jarak Stagger X 180
Πj
Sudut ( θ ) =18.89 X 180
Πj
Sudut ( θ ) =3400.2
71.44
Sudut ( θ ) = 47.59 darjah
Sudut ( θ ) =Jarak Stagger X 180
Πj
Sudut ( θ ) =25.18 X 180
Πj
Sudut ( θ ) =4532.4
74.59
Sudut ( θ ) = 60.76 darjah
6) Stagger Lorong 6 dengan jejari = 24.74 meter
( 2π j + 76m ) = ( 2 X 3.142 X 24.74 ) + 76m
= 231.46 m
= 231.46 m - 200.00 m
= 31.46 m (perbezaan jarak)
Sudut Stagger Lorong 6
7) Stagger Lorong 7 dengan jejari = 25.74 meter
( 2π j + 76m ) = ( 2 X 3.142 X 25.74 ) + 76m
= 237.75 m
= 237.75 m - 200.00 m
= 37.75 m (perbezaan jarak)
Sudut Stagger Lorong 7
24
Sudut ( θ ) =Jarak Stagger X 180
Πj
Sudut ( θ ) =31.46 X 180
Πj
Sudut ( θ ) =5662.8
77.73
Sudut ( θ ) = 72.85 darjah
8) Stagger Lorong 8 dengan jejari = 26.74 meter
( 2π j + 76m ) = ( 2 X 3.142 X 26.74 ) + 76m
= 244.03 m
= 244.03 m - 200.00 m
= 44.03 m (perbezaan jarak)
Sudut Stagger Lorong 8
25
Sudut ( θ ) =Jarak Stagger X 180
Πj
Sudut ( θ ) =37.75 X 180
Πj
Sudut ( θ ) =6795
80.87
Sudut ( θ ) = 84.02 darjah
Sudut ( θ ) =Jarak Stagger X 180
Πj
Sudut ( θ ) =44.03 X 180
Πj
Sudut ( θ ) =7925.4
84.01
Sudut ( θ ) = 94.33 darjah
JADUAL PERMULAAN 200M DI ATAS BELAPAN
26
LORONG LURUS AB
SELEKOH BC
LURUS CD
SELEKOH DA
JUMLAH TOLAK DENGAN 200m ( - )
STAGGER
200M
SUDUT STAGGER
(darjah)
LORONG 1 38 m 62.00m 38 m 62.00m 200.00m 200.00m 0 0
LORONG 2 38 m 65.16m 38 m 65.16m 206.32m 200.00m 6.32m 17.48
LORONG 3 38 m 68.30m 38 m 68.30m 212.60m 200.00m 12.60m 33.22
LORONG 4 38 m 71.44m 38 m 71.44m 218.88m 200.00m 18.88m 47.74
LORONG 5 38 m 74.59m 38 m 74.59m 225.18m 200.00m 25.18m 60.76
LORONG 6 38 m 77.73m 38 m 77.73m 231.46m 200.00m 31.46m 72.85
LORONG 7 38 m 80.87m 38 m 80.87m 237.74m 200.00m 37.74m 84.02
LORONG 8 38 m 84.01m 38 m 84.01m 244.02m 200.00m 44.02m 94.02
BELAPAN 200M
27
DENGAN UKURAN 1 :500
28
PENAMAT100M
MULA 100M
MULA/TAMAT 200M
LOMPAT JAUH
PELURU
CONTOH BELAPAN 200M UNTUK ACARA 4 X 200M DENGAN UKURAN 1 : 500
DAN ZON PENERIMAAN BATON
29
MULA/TAMAT 4 x100M PELARI 1 DAN 3
4 x100M PELARI 2 DAN 4
A B
D C
30
. (ii) Ukuran padang untuk acara lompat jauh
Papan Lonjatan dan penanda Plastisin
31
. (ii) Ukuran padang untuk acara lontar peluru
Garis pusat = 2.135m
Tebal garisan = 5 cm
32
2. Acara-acara padang yang biasanya dipertandingkan di peringkat sekolah rendah :
a) Lompat jauh L/P
b) Lontar Peluru L/P
2.1) Ukuran padang untuk acara lontar peluru
3. SEKTOR LONTAR PELURU
33
Spesifikasi Penyediaan Kawasan Lontar Peluru.
Terdapat bulatan yang bergaris pusat 2.135m ( rajah di atas )
Terdapat dua garis lurus bersudut 34.92 darjah mengunjur keluar dari pusat bulatan yang dikenali kawasan mendarat lontaran
Terdapat satu bongkah penghadang yang diletakkan di atas garisan dibahagian bulatan bersudut ( seperti rajah )
34
SEJARAH DAN PERKEMBANGANNYA
35
Top Related