RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
Sekolah : SMA Negeri 3 Boyolali
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/ Semester : XI/Gasal
Materi Pokok : Teks Eksposisi Tentang Adat Tradisi Mantu
Alokasi : 4 Pertemuan (4 × 45Menit)
A. Kompetensi Inti
1. Menghayati dan mengamalkan ajaran agama yang dianutnya
2. Menghayati dan mengamalkan perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (gotong
royong, kerjasama, toleran, damai), santun, responsif dan proaktif dan menunjukkan
sikap sebagai bagian dari solusi atas berbagai permasalahan dalam berinteraksi secara
efektif dengan lingkungan sosial dan alam serta dalam menempatkan diri sebagai
cerminan bangsa dalam pergaulan dunia.
3. Memahami, menerapkan, menganalisis dan mengevaluasi pengetahuan faktual,
konseptual, prosedural, dan metakognitif berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu
pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan,
kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian,
serta menerapkan pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai
dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah.
4. Mengolah, menalar, menyaji, dan mencipta dalam ranah konkret dan ranah abstrak
terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri serta
bertindak secara efektif dan kreatif, dan mampu menggunakan metoda sesuai kaidah
keilmuan.
B. Kompetensi Dasar dan Indikator
1.2 Menerima, mensyukuri, menghayati, dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa
bahasa Jawa dalam bentuk teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
2.2 Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong,
kerjasama, toleran, damai), santun, responsif, dan proaktif dalam menggunakan
bahasa Jawa melalui teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
3.3 Memahami isi teks eksposisi tentang adat tradisi mantu.
Indikator:
3.3.1 Mampu menelaah struktur dan kaidah teks eksposisi tentang adat Jawa
misalnya mantu.
3.3.2 Mampu menemukan pokok-pokok isi eksposisi tentang adat Jawa misalnya
mantu.
4.3 Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
Indikator:
4.3.1 Mampu menganalisis kawruh kagunan basa misalnya kerata basa, bali
swara, cangkriman, dasanama dalam teks eksposisi secara lisan.
4.3.2 Mampu mengidentifikasi nilai-nilai yang terdapat pada teks
eksposisitentang adat Jawa misalnya mantu.
4.3.3 Mampu menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
4.3.4 Mampu menyunting kesalahan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya
mantu.
4.3.5. Mampu menyajikan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu
dengan bahasanya sendiri.
C. Tujuan Pembelajaran
Selama dan setelah proses pembelajaran siswa dapat:
1. Menerima, mensyukuri, menghayati, dan mengamalkan anugerah Tuhan berupa
bahasa Jawa dalam bentuk teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
2. Menunjukkan perilaku jujur, disiplin, tanggung jawab, peduli (gotong royong,
kerjasama, toleran, damai), santun, responsif, dan proaktif dalam menggunakan
bahasa Jawa melalui teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
3. Mampu menelaah struktur dan kaidah teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya
mantu.
4. Mampu menemukan pokok-pokok isi eksposisi tentang adat Jawa misalnya
mantu.
5. Mampu menganalisis kawruh kagunan basa misalnya kerata basa, bali swara,
cangkriman, dasanama lsp, dalam teks eksposisi secara lisan.
6. Mampu mengidentifikasi nilai-nilai yang terdapat pada teks eksposisi tentang adat
Jawa misalnya mantu.
7. Mampu menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
8. Mampu menyunting kesalahan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
9. Mampu menyajikan teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu dengan
bahasanya sendiri.
D. Materi Pembelajaran
1. Pengertian Eksposisi.
2. Struktur dan kaidah teks eksposisi.
3. Kawruh kagunan basa misalnya, kerata basa, bali swara, cangkriman, dasanama
lsp.
4. Pokok-pokok isi dan nilai-nilai pada teks eksposisi.
5. Cara menulis teks eksposisi.
6. Cara menyunting teks eksposisi.
7. Cara menyajikan teks eksposisi.
E. Pendekatan Pembelajaran
Pendekatan saintifik (mengamati, menanya, mencoba, mengasosiasi/menalar, dan
mengkomunikasikan).
F. Metode Pembelajaran
1. Inquiry
2. Diskusi
3. Kerja Kelompok
G. Media Pembelajaran
- Teks bacaan eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu
- Laptop
- Power point (PPT)
- LCD
H. Sumber Pembelajaran
1. Gandung Widaryatmo, dkk. 2011. Prigel Basa Jawa kanggo SMA/SMK/MA Kelas XI.
Jakarta: Erlangga.
2. Sofwan.2011. Kawruh Aruming Basa. Surakarta: PT. Widya Duta Grafika
I. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan 1
Kegiatan Deskripsi kegiatan Waktu
Pendahuluan 1) Guru menyiapkan siswa secara fisik dan psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa).
2) Siswa menjawab pertanyaan apersepsi tentang materi dipertemuan sebelumnya.
3) Siswa menerima informasi tentang tujuan pembelajaran dan
kompetensi dasarmemahami isi teks eksposisi tentang adat tradisi mantu.
4) Siswa menerima informasi garis besar cakupan materi struktur dan kaidah serta pokok-pokok isi teks eksposisi yang akan dilaksanakan.
5 Menit
Inti Mengamati - Siswa membaca teks eksposisi tentang
tradisi adat Jawa mantu yang telah dibagikan guru
Menanya- Siswa menanyakan pengertian teks eksposisi
tentang tradisi adat Jawa mantu- Siswa menanyakan struktur dan kaidah teks
eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.- Siswa menanyakan kata-kata sulit pada teks
eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantuyang dibagikan
Mengekplorasi ( mencoba)- Siswamencoba menemukan struktur dan
kaidah teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu
- Siswa mencoba menemukan pokok-pokok isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
Mengasosiasi- Siswa membentuk kelompok- Siswa membentuk struktur kelompok (ketua,
notulen dll)- Siswa secara berkelompok mendiskusikan
struktur dan kaidah teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
- Siswa secara berkelompok mendiskusikan pokok-pokok isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
35 Menit
Mengkomunikasikan(membentukjejaring)- Siswa saling bertukar pendapat tentang hasil
diskusi yang telah dilaksanakan- Masing-masing kelompok memberikan
tanggapan atas hasil diskusi kelompok lain.
Penutup 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran.
2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi struktur dan kaidah serta pokok-pokok isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
3) Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru.
4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut (remedi, pengayaan)
5) Guru memberikan tugas individu dan kelompok.
6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya yaitu menganalisis kawruh kagunan basa mengidentifikasi nilai-nilaiisi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
5 Menit
Pertemuan 2
Kegiatan Deskripsi kegiatan Waktu
Pendahuluan 1)psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa).
2)materi dipertemuan sebelumnya.
3)pembelajaran dan kompetensi dasar Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
4)cakupan materi menganalisis kawruh kagunan basa dan mengidentifikasi nilai-nilai teks eksposisi tentang adat Jawa tradisi mantuyang akan dilaksanakan.
5 Menit
Inti Mengamati - Siswa membaca teks eksposisi tentang
tradisi adat Jawa mantu yang telah dibagikan guru
Menanya- Siswa menanyakan kawruh kagunan basa
(kerata basa, dasanama, baliswara, cangkriman lsp)
35 Menit
- Siswa menanyakan nilai-nilai teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantuyang akan diidentifikasi.
Mengekplorasi ( mencoba)- Siswamencoba menemukan kawruh kagunan
basa (kerata basa, dasanama, baliswara, cangkriman lsp) dalam teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
- Siswa mencoba menemukan nilai-nilai teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantuyang akan diidentifikasi.
Mengasosiasi- Siswa mendiskusikan kawruh kagunan basa
(kerata basa, dasanama, baliswara, cangkriman lsp) dalam teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
- Siswa mendiskusikan nilai-nilai teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu yang akan diidentifikasi.
Mengkomunikasikan(membentukjejaring)- Siswa saling bertukar pendapat tentang unjuk
kerja yang telah dilaksanakan.- Siswa memberikan tanggapan atas unjuk
kerja temannya.
Penutup 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran.
2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi menganalisis kawruh kagunan basa dan mengidentifikasi
nilai-nilai teks eksposisitentang adat Jawa tradisi mantuyang dilaksanakan.
3) Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru.
4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut (remedi, pengayaan)
5) Guru memberikan tugas individu dan kelompok.
6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya yaitu menulis dan menyunting isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
5 Menit
Pertemuan 3
Kegiatan Deskripsi kegiatan Waktu
Pendahuluan 1) Guru menyiapkan siswa secara fisik dan psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa).
2) Siswa menjawab pertanyaan apersepsi tentang materi dipertemuan sebelumnya.
3) Siswa menerima informasi tentang tujuan pembelajaran dan kompetensi dasar Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
4) Siswa menerima informasi garis besar cakupan materi menulis dan menyunting teks eksposisitentang adat Jawa tradisi mantuyang akan dilaksanakan.
5 Menit
Inti Mengamati - Siswa mengamati contoh teks eksposisi
tentang adat tradisi Jawa mantu.Menanya- Siswa menanyakan teknik menulis teks
eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu- Siswa menanyakan teknik menyunting teks
eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.- Siswa menanyakan diksi yang dapat
digunakan dalam pembuatan teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
Mengekplorasi ( mencoba)- Siswa mengembangkan kerangka eksposisi
menjadi teks eksposisi sesuai dengan struktur dan kaidah sesorah yang baik dan benar.
- Siswa mendiskusikan pilihan kata yang tepat untuk menulis teks eksposisi
Mengasosiasi- Siswa mengoreksi berdasarkan naskah teks
eksposisi yang dibuat dan bertukar gagasan bersama rekan sebangku.
Mengkomunikasikan(membentukjejaring)- Masing-masing siswa (bisa dipilih dan
ditunjuk guru)menyampaikan hasil latihan membuat teks eksposisi.
- Siswa lain dapat memberikan tangapan terhadap hasil unjuk kerja temannya.
35 Menit
Penutup 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran.
2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi menulis dan
menyunting teks eksposisitentang adat Jawa tradisi mantuyang dilaksanakan.
3) Siswa mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru.
5 Menit
4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut (remedi, pengayaan)
5) Guru memberikan tugas individu dan kelompok.
6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran pada pertemuan berikutnya yaitu menyajikan isi teks eksposisi tentang tradisi adat Jawa mantu.
Pertemuan 4Kegiatan Deskripsi kegiatan Waktu
Pendahuluan 1) Guru menyiapkan siswa secara fisik dan psikis (kebersihan kelas, presensi, dan berdoa).
2) Siswa menjawab pertanyaan apersepsi tentang materi dipertemuan sebelumnya.
3) Siswa menerima informasi tentang tujuan pembelajaran dan kompetensi dasar Menanggapi isi dan menulis teks eksposisi tentang adat Jawa misalnya mantu.
4) Siswa menerima informasi garis besar cakupan materi menyajikan teks eksposisitentang adat Jawa tradisi mantuyang akan dilaksanakan.
5 Menit
Inti Mengamati - Siswa mengamati contoh penyajian teks
eksposisi melalui videoMenanya- Siswa menanyakan teknik menyajikan teks
eksposisi secara lisanMengekplorasi ( mencoba)- Siswa mencoba berlatih menyajikan teks
eksposisi secara lisan dengan teman sebangku
Mengasosiasi- Siswa menyiapkan teks eksposisi yang akan
disajikanMengkomunikasikan(membentukjejaring)- Masing-masing siswa (bisa dipilih dan
ditunjuk guru) unjuk kerja dalam menyampaikan teks eksposisi teks eksposisi secara lisan di depan kelas.
- Siswa lain dapat memberikan tangapan terhadap hasil unjuk kerja temannya.
35 Menit
Penutup 1) Siswa dan guru bersama-sama membuat rangkuman pelajaran.
2) Guru melakukan refleksi dan penilaian pertanyaan tentang materi menyajikan teks eksposisi tentang adat Jawa tradisi
5 Menit
mantuyang dilaksanakan.3) Siswa mendengarkan umpan balik dan
penguatan dari guru.4) Siswa mendengarkan kegiatan tindak lanjut
(remedi, pengayaan) 5) Guru memberikan tugas individu dan
kelompok.6) Siswa mendengarkan rencana pembelajaran
pada pertemuan berikutnya yaitu aksara Jawa (aksara rekan)
Penilaian
1. Jenis/teknik penilaian
a. Kompetensi Sikap:
Observasi
Penilaian Diri
b. Kompetensi Pengetahuan:
Tes Tertulis
Tes Lisan
c. Kompetensi Keterampilan:
Tes Praktik,
Proyek,dan
Portofolio.
2. Bentuk instrumen dan instrumen
3. Pedoman penskoran
Rubrik Instrumen
a. Penilaian Sikap
Contoh Format Lembar Pengamatan Sikap Peserta Didik
No.
Sikap
Nama
Ket
erbu
kaan
Ket
ekun
an b
elaj
ar
Ker
ajin
an
Ten
ggan
g ra
sa
Ked
isip
lina
n
Ker
jasa
ma
Ram
ah d
enga
n te
man
Hor
mat
pad
a
Kej
ujur
an
Men
epat
i jan
ji
Kep
edul
ian
Tan
ggun
g ja
wab
1
2
3
4
5
Keterangan:
Skala penilaian sikap dibuat dengan rentang antara 1 s.d 5.
1 = sangat kurang;
2 = kurang konsisten;
3 = mulai konsisten;
4 = konsisten; dan
5 = selalu konsisten.
Lembar Observasi
LEMBAR PENGAMATAN OBSERVASI
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program : XI / IPA-IPS
Kompetensi : Sikap
Materi : Teks eksposisi tentang adat Tradisi mantu
N
oNama Siswa
Sikap Pribadi Sikap Ilmiah
Jml
SkorNilaiJujur
Disp
lTgjwb Kritis Objek Tolr
(1) (2) (3) (4) (5) (6)
1. 1 Andi 4 4 3 4 3 3 21
2. 2
3. 3.
4. 4.
5. 5.
Keterangan pengisian skor
4. Sangat baik
3. Baik
2. cukup
1. Kurang
b. Penilaian Pengetahuan
Indikator
Pencapaian
Kompetensi
Teknik
Penilaia
n
Bentuk
PenilaianInstrumen
Mencermati struktur
dan kaidah teks
eksposisi yang dibaca.
Tes lisan/
tertulis
Uraian Kepiye teks eksposisi kang
kokwaca?
Menemukan pokok-
pokok isi teks
eksposisi yang
dicermati
Tertulis/
Lisan
Uraian Sebutna pokok-pokok wosing teks
eksposisi kang kokwaca!
Mengidentifikasi
kawruh kagunan basa
(kerata basa,
baliswara,
cangkriman,
dasanama lsp) dalam
teks eksposisi
Tes lisan/
tertulis
Uraian Golekana kawruh kagunan basa
(kerata basa, baliswara,
cangkriman, dasanama lsp) kang
ana ing teks eksposisi kasebut!
Mengidentifikasi
nilai dalam teks
eksposisi
Tes lisan/
tertulis
Uraian Golekana pitutur luhur kang ana
ing sajroning teks eksposisi kang
kokwaca!
Membuat kerangka
teks eksposisi
Tes lisan/
tertulis
Uraian Gawea cengkorongan teks
eksposisi!
Mengembangkan
kerangka menjadi teks
eksposisi sesuai
dengan struktur dan
kaidah teks eksposisi
dengan benar.
Tes
tertulis
Uraian Kembangna cengkorongan mau
dadi teks eksposisi kang jangkep!
Menyunting kembali
teks eksposisi.
Tes
praktik
Demonstrasi/
penampilan
Yen wis dadi, coba saiki ijolna
karo kancamu,banjur kepriye asil
tulisane kancamu? Coba diteliti lan
dibenerke!
Menyajikan teks
eksposisi
Tertulis,
Lisan
Unjuk Kerja Coba andharna teks eksposisi kang
kokgawe nganggo basamu dhewe!
Kunci Jawaban (kalau memungkinkan, jawaban siswa diusahakan menggunakan
bahasa Jawa ragam krama):
1. Teks eksposisi ngenani upacara dhaup (panggihing) penganten iku salah
satunggaling tata cara adat mantu ing tanah Jawi. Teks kasebut sampun ngemot
titikanipun teks eksposisi inggih punika ngemot tata caraning upacara dhaup
(panggihing) penganten wiwit sabibaripun ijab tumekaning penganten panggih ing
sasana pawiwahan.
2. Pokok-pokok wosing isi eksposisi
a. Tiyang palakrami bisa gawe tentreming manah
b. Saben dhaerah duwe adat dhewe-dhewe ngenani upacara adat mantu
c. Upacara dhaup (panggihing) panganten kalebu salah satunggaling tata cara upacara
mantu
d. Tata upacara dhaup (panggihing) oanganten taksih kalaksanan ing Surakarta
sanadyan sampun boten jangkep
3. Kawruh kagunan basa ing teks
a. Dasanama : ati, manah
b. Paribasan : desa mawa cara negara mawa tata (saben papan utawa dhaerah duwe
adat dhewe-dhewe)
4. Pitutur luhur kang ana ing wacan
- Kedah nglestantunaken adat ingkang taksih wonten ing bebrayan Jawi
- Kedah ngurmati adat sanes menawi boten sami kaliyan ingkang ana ing dhaerah
kita.
5. Kawicaksanan guru
6. Kawicaksanan guru
7. Kawicaksanan guru
8. Kawicaksanan guru
Pedoman Penskoran penilaian pengetahuan
1. Soal nomor 1
Aspek Tingkat Skor
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menjawab benar dan baik B 3
Siswa menjawab benar dan sedang S 2
Siswa menjawab kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
2. Soal nomor 2
Aspek Tingkat Skor
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menjawab benar dan baik B 3
Siswa menjawab benar dan sedang S 2
Siswa menjawab kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
3. Soal nomor 3
Aspek Tingkat Skor
Siswa menjawab dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menjawab benar dan baik B 3
Siswa menjawab benar dan sedang S 2
Siswa menjawab kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
4. Soal nomor 4
Aspek Tingkat Skor
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan baik B 3
Siswa mendeskripsikan dengan benar dan sedang S 2
Siswa mendeskripsikan dengan kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
5. Soal nomor 5
Aspek Tingkat Skor
Pekerjaan siswa benar dan sangat baik AB 4
Pekerjaan siswa benar dan baik B 3
Pekerjaan siswa benar dan sedang S 2
Pekerjaan siswa kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
6. Soal nomor 6
Aspek Tingkat Skor
Pekerjaan siswa benar dan sangat baik AB 4
Pekerjaan siswa benar dan baik B 3
Pekerjaan siswa benar dan sedang S 2
Pekerjaan siswa kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
7. Soal nomor 7
Aspek Tingkat Skor
Siswa menyunting dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menyunting benar dan baik B 3
Siswa menyunting benar dan sedang S 2
Siswa menyunting kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
8. Soal nomor 8
Aspek Tingkat Skor
Siswa menyajikan dengan benar dan sangat baik AB 4
Siswa menyajikan dengan benar dan baik B 3
Siswa menyajikan dengan benar dan sedang S 2
Siswa menyajikan dengan kurang benar K 1
SKOR MAKSIMAL 4
Penilaian soal nomor 7
HAL-HAL YANG DIAMATI
Kesesuaian
4… Sesuai dengan kaidah dan struktur
3… Sebagian sesuai dengan kaidah dan struktur
2...Sebagian sesuai kaidah tetapi struktur tidak atau sebaliknya
1… Tidak sesuai dengan kaidah dan struktur
Kelengkapan (ada peringatan-saran)
4… Ada bagian peringatan dan saran
3… Ada bagian peringatan atau saran saja
1 Ada sebagian peringatan atau larangan tidak sesuai
1...Tidak sesuai dengan kelengkapan
Kelogisan
4……alasan mendukung pernyataan disertai dasar
3....alasan mendukung tapi tidak bisa menunjukkan dasar
2……alasan kurang mendukung pernyataan
1……alasan tidak mendukung pernyataan
Penilaian soal nomor 8
HAL-HAL YANG DIAMATI
Kelancaran dan Keruntutan
4… Tidak tersendat-sendat sehingga mudah diikuti
3...lancar tapi ada beberapa bagian yang tidak runtut
2… Beberapa kali tersendat-sendat/ berhenti untuk berpikir
1… Selalu berhenti untuk mengingat-ingat
Penggunaan Bahasa
4… Bahasa komunikatif dan sederhana, tidak menghafal
3...lancar tetapi terlalu sering mengulang bahasa yang sama
2… Struktur kalimat terlalu panjang sehingga sukar dipahami
1… Kalimat rumit dan tidak logis
HAL-HAL YANG DIAMATI
Pelafalan dan Intonasi
4… Pelafalan jelas dan tepat, intonasi bervariasi
3.. pelafalan jelas dan tepat tanpa variasi
2… Pelafalan jelas dan tepat tetapi intonasi monoton
1… Pelafalan tidak jelas dan tepat, intonasi monoton
Penampilan
4… Gerakan tubuh bermakna dan mendukung isi
3... gerakan tubuh bermakna tetapi kurang mahir dalam improvisasi
2… Beberapa gerakan kurang sesuai dengan isi
1… Banyak gerakan yang tidak wajar dan tidak sesuai dengan isi
Program Tindak Lanjut:
a. Remedial, bagi siswa yang memperoleh nilai KD < KKM :
(Kegiatan remedial diberikan kepada siswa yang belum tuntas dalam menguasai konsep)
Apabila ada siswa yang belum dapat menjawab pertanyaan yang sesuai dengan harapan,
guru dapat mendampingi siswa untuk menjawab pertanyaan yang tepat. Siswa dapat
diberikan soal tambahan untuk menambah pengetahuan tentang materi teks eksposisi
tradisi Jawa adat mantu.
b. Pengayaan bagi siswa yang memperoleh nilai KD > KKM:
Pada materi teks eksposisi tradisi Jawa adat mantu, siswa dapat diberikan pertanyaan
yang berbeda tingkat kesulitannya.
SKOR =
Lampiran 2
a. Lembar Kinerja Presentasi
LEMBAR KINERJA PRESENTASI
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program : XI/ IPA-IPS
Kompetensi : Kinerja
No
Nama Siswa
Kinerja Presentasi
Jumlah Skor
Nilai
Presentasi Isi Laporan
kelancaran
Kebahasaan
Kelengkapa
n
kesesuaian
kelogisan
sistematis
1. 1
2. 23. 3. 4. 4. 5. 5.
Keterangan pengisian skor
4. Sangat tinggi
3. Tinggi
2. Cukup tinggi
1. Kurang
Lampiran 3
b. Lembar Penilaian Portofolio
LEMBAR PENILAIAN PORTOFOLIO
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Peminatan : XI/IPA-IPS
Materi Pokok : Teks eksposisi tradisi Jawa adat mantu
No Nama Siswa
Aspek Penilaian
Skor rata-rata
Nilai
Tam
pila
n
Kel
engk
apan
Ker
apih
ann
Pen
yaji
an
Dat
a1.2.3.4.5.
Guru Pamong
(Sri Hastuti, S. Pd.)
NIP.
Surakarta, 03 November 2014
Praktikan / Mahasiswa PPL
(Anggun Budi Satriya)
NIM. K4211001
Dosen Pembimbing
(Djoko Sulaksono, S. Pd, M. Pd.)
NIK. 19821031 201302 01
Mengetahui
Kepala Sekolah
(Suwarno, S.Pd.,M.H.)
NIP.19570307 198103 1 008
LAMPIRAN MATERI
A. Eksposisi
Wacana eksposisi yaiku wacana kang njlentrehake utawa medharake sawijining
bab kanggo pamaos. Supaya pamaos oleh informasi kang genep babagan sawijining
objek, sabanjure pangretene pamaos bisa mundhak. Mula saka iku karangan eksposisi
asipat menehi ngreti, ngonceki, aweh pamrayoga (saran), utawa ngandharake sawijining
bab. Panulisane bisa ditindakake nganggo cara apa wae ing antarane wedharan proses lan
wedharan ilustrasi.
Bab kang diinformasikaken ing karangan/wacana eksposisi bisa awujud:
a. Dhata faktual, yaiku sawijining kahanan kang nyata kedadeyan, ana lan bisa asipat
historis (bisa dicritakake kanthi cetha)
b. Sawijining analisis utawa penapsiran objektif saprangkat fakta
c. Fakta ngenani pawongan kang gondhelan kenceng marang sawijining keyakinan
Eksposisi utawa pemaparan ateges salah sawijining wujud tulisan utawa retorika
kang njelntrehake lan ngandharake sawijining pokok pikiran, kang bisa nambahi
pangreten utawa wawasan pamaos. Eksposisi utawa paparan nyawisake fakta utawa
gagasan kang dirakit kanthi sabecik-becike lan ancase gampang dingreteni dening
pamaos. Mula saka iki, paparan kudu rinakit kanthi tratur, logis, lan ganep.
Paragraf eksposisi trep banget digunakake kanggo njlentrehake uraian ilmiah
populer utawa uraian ilmiah kang ora ngujuk-ujuki pamaose. Sadurunge ngrakit
karangan eksposisi mesthine prelu nyiapake dhata-dhata utawa fakta kang diprelokake
kanggo njlentrehake prastawa kang rinembug,
Topik sajrone eksposisi yaiku wohing pamikir utawa idhe, pangrasa, panemu
panulis kang bakal dijlentrehake. Iku uga kerep diarani idhe pokok. Topik, idhe pokok,
pangrasa, lan panemy iki bisa didadekake paragraf eksposisi kanthi mimbuhi pikiran-
pikiran kang nyengkuyung benere topik utawa idhe pokok kasebut.
Mekarake gagasan kanthi pola pengembangan eksposisi proses mbutuhake
proses mikir utawa intelektual. Katrangan proses utawa operasional iku katrangan kang
mbudi daya kanggo mangsuli pitakonan.
- Kepriye sawijine pakaryan?
- Kepriye sawijine dumadi?
- Objek utawa bab iki klebu tahap kang endi?
- Objek utawa garapan iki dumadi saka tahap-tahap endi wae?
Katrangan proses satenane bisa dibedakake dadi rong werna, yaiku katrangan
proses kang asipat kronologis lab katrangan proses kang asipat mekanik. Sajrone
katrangan kanga sipat kronologis pikiran kita diarahake marang tahap-tahap
pelakasanaan fungsi kanthi dinamis. Kosok baline sajrone katrangan kang asipat mekanis
pikiran kita diarahake marang kinerja, kanggo nyetakake apa saben perangan wis
jumbuh karo uraian ngennai fungsine.
B. Trap-trapan mekarake cengkorongan dadi paragraf eksposisi
1. Nemtokake topik/tema
yen pinuju gawe karangan apa wae jinise karangan, trap kapisan kang kudu
ditindakake yaiku nemtokake utawa milih tema. Saka tema iki mula bukane bakal
mekarake dadi tulisan. Supaya ora kangelan anggone nulis lan mekarake isi
karangan, mula tema kang digarap aja kamban jangkane/temane. Yen tema kang
bakal mekarake temane kamban becike diwatesi utawa didadekake tema-tema cekak
2. Nemtokake ancas karangan
Luwih dhsisik gawenen pola kanggo mekarake supaya katrangan bisa runtut lan
sistematik. Pola karangan eksposisi bisa kawiwitan saka kang asipat umum marang
khsuus utawa saka khusus marang umum. Sabanjure nemtokakae ancase karangan.
Ing kene penulis njlentrehake pokok masalah kang kamot ing tema. Mula iku
diprelokake fakta-fakta kang kudu dirakit kanthi becik supaya gampang kawaos.
3. Nglumpukake bahan karangan
Bahan tulisan eksposisi bisa digoleki saka maneka warna sumber. Umpamane buku,
majalah, layang kabar, lan sapiturute. Panulis uga bisa entuk bahan tulisan kanthi
cara wawancara. Sabanjure kanthi nindakake pengamatan lan peninjauan langsung
marang objek kang tinulis, bisa takon marang wong kang tau nglakoni utawa nliti
prastawa utawa perkara kang arep tinulis, bisa uga lumantar angket.
4. Gawe cengkorongan/kerangka karangan
Sajroning nulis karangan, panulis prelu gawe cengkorongan tulisan, amarga
sakabehe bahan kang diklumpukake kudu dirinci lan dipithati kanthi premati.
Bahan-bahan kang nyengkuyung tulisan wae bisa digunakake, dene kang ora bisa
dilirwakake. Ancase gawe cengkorongan karangan iki supaya panulis gampang
mekarake isi karangan.
5. Mekarake cengkorongan dadi paragraf kang wutuh
Sawise cengkorongan karangan rampung, sabanjure mekarake dadi tulisan kang
becik. Sakabehe pikiran utama saka pikiran kang kamot sajroning cengkorongan
tulisan mekarake dadi ukara utama lan ukara katrangan. Mesthine sajroning
mekarake kudu rinakit kanthi nggatekake panulise basa Jawa kanthi becik lan bener,
sarta tandha wacan kang bener.
C. Perangan Eksposisi
Eksposisi kudu ngemot perangan-perangan kaya andharan iki
1. Njlentrehake panemu, gagasan lan keyakinan
2. Mrelokake fakta kang dikuwatake utawa dicethahake mawa angka peta statistik,
grafik, organogram, gambar, lan sapiturute
3. Mrelokake analisis lan sisntesis nalika ngonceki bahan lan fakta
4. Nggoleki sumber idhe saka pengalaman, pengamatan, sikap, lan keyakinan.
D. Pathokan Panulisane Eksposisi
1. Eksposisi mung nggupaya kanggo nyethakake utawa njlentrehake sawijining pokok
prastawa
2. Isi eksposisi ora duwe karep ngundang reaksi, ndayani sikap lan panemune pamaos
3. Gaya eksposisi kudu informatif lan ngyakinake
4. Basa eksposisi minangka basa pawarta tanpa rasa subjektif lan emosional
5. Ing eksposisi, fakta-fakta mung digunakake dadi piranti kokkritisasi, maksude gawe
rumusan lan kaidah kang dijlentrehake supaya tambah cetha (ora dadi bahan kang
dibuktekake)
6. Eksposisi ngupaya kanggo njembarake pamawas lan pangretene pawongan marang
objek kang dirembug
7. Panulis eksposisi kudu ngreti prastawa kang diandharake
8. Panulis eksposisi kudu prigel nganalisis prastawa kanthi cetha lan konkret
E. Kawruh Kagunan Basa
1. Dasanama
Dasanama utawa sinonim yaiku tembung kang padha utawa meh padha tegese
Tuladha:
- Angin: bayu, bajra, maruta, panawa, samirana
- Bumi: bantala, basundara, basundari, buwana, buntala
- Gunung: ancala, arga, ardi, giri
2. Kerata Basa
Kerata basa utawa jarwo dhosok yaiku negesi basa utawa tembung kanthi kapirit
saka wancahan wandane, diothak-athik murih mathuke.
Tuladha:
- Anak tegese samubarang kekarepane kudu ana lan sarwa kepenak
- Cangkir tegese nyancang pikir
3. Paribasan
Paribasan yaiku unen-unen kang ajeg panganggone mawa teges entar (kiasan) lan
ora ngemu surasa pepindhan.
Tuladha:
- Adigang, adigung adiguna tegese ngendel-endelake kekuwatane, kaluhurane lan
kapinterane.
- Nabok nyilih tangan, tegese tumindak mulasara wong utawa gawe sengsarane
wong sarana kongkonan.
4. Bebasan
Paribasan yaiku unen-unen kang ajeg panganggone mawa teges entar (kiasan) lan
ora ngemu surasa pepindhan.
Tuladha:
- Abang-abang lambe, tegese guneme nung kanggo lamis-lamis
- Madu balung tanpa isi, tegese rebutan barang sepele ora ana gunane
5. Tembung entar
Tembung entar yaiku tembung silihan, tembung kang ora kena ditegesi mung
sawanrahe bae. Dadi tegese ora salugune.
Tuladha:
- Adus kringet,tegese nyambut gawe abot, nyambut gawe mempeng
- Jembar segarane, tegese sugih pangapura
6. Tembung garba
Tembung garba utawa tembung sinandhi yaiku tembung loro utawa luwih sing
digandheng dadi siji sarana nyuda cacahing wandane.
Tuladha:
- Lumebu + ing dadi lumebeng tegese mlebu ing
- Maha + resi dadi maharsi, tegese pendhita linuwih
7. Tembung saroja
Tembung saroja yaiku tembung loro kang padha tegese utawa meh padha tegese
kang lumrah dianggo bebarengan.
Tuladha:
- Abang mbranang
- Gagah prakoso
Teks EksposisiUpacara Dhaup (Panggihing) Panganten
Tiyang palakrama makaten ingkang baken pados tentreming manah, tentreming
bebrayan, atut runtut, rukuning bebrayan, saha saged nurunaken wiji kanthi linambaran suci
weninging ati, boten namung nuruti hardaning napsu. Supados turunipun saged daos putra
ingkang utama, bekti dhateng (Gusti, tiyang sepuh, mara sepuh, sedherek sepuh, guru saha
samining agesang) saha saged migunani tumraping agama, nusa lan bangsa
Ngrembag lumampahing upacara pawiwahan penganten adat Jawi ingkang
lumampah saha katindakaken ing wekdal menika sayektosipun boten gampil, amargi
kawontenan kitha saha dhusun satunggal lan satunggalipun boten sami, bebasan desa mawa
cara negara mawa tata, gumantung ageng alitipun anggenipun mahargya pawiwahan. Sedaya
menika boten sanes awit saking kiyating naluri ingkang parikedah linampahan, kabekta
anggenipun ngestokaken ila-ila ujaring para leluhur, ingkang tansah pinudhi-pundhi dumugi
sapriki.
Salah satunggalipun reroncening tatacara upacara pawiwahan penganten inggih
punika upaca dhaup (panggihing) panganten. Upacara punika kalaksanan sabibaripun upacara
ijab. Sabibaripun ijab, penganten kakung kairing wangsul dhateng sasana palereman, dene
penganten putri kairing mlebet ing bale mayang arum.
Cak-cakanipun upacara panggihing panganten, inggih menika:
1. Sadaya ubarampe panggih sampun kacawisaken
2. Upacara panggih menika limrahipun mapan wonten wiwaraning sasana wiwaha
3. Menawi sedayanipun sampun tumata, panganten putri nembe kakanthi saking sasana
rinengga tumuju dhateng wiwaraning sasana wiwaha, kairing para ingkang sampun
kapiji.
4. Ingkang mangarsani nindakaken upacara panggihing panganten limrahipun dhukun
(rias) panganten
5. Tumindakipun upacara panggihing panganten menika:
- Wonten ingkang namung kanthi jawat asta (bersalaman)
- Wonten ingkang sami nglangkahi ron kluwih, supados penganten kekalih tansah
pikantuk kaluwihan samudayanipun.
Upacara panggihipun panganten jangkep manut tilaranipun tiyang sepuh (leluhur)
ingkang tasih limrah katindakaken ing wewengkon Surakarta ngantos sapriki inggih menika:
1. Panganten kakung putri sami balang-balangan gantal, godhang kasih godhang tutur
2. Panganten kakung putri sami mancik utawi menginjak pasangan, ingkang sampun
kalemekan roning pisang raja sapapah (perangan menika limrahipun menawi
katindakaken wonten dhusun)
3. Panganten kekalih nyaketi tigan ayam, tumuli panganten kakung amidak tigan ayam
ngantos pecah. Panganten putri lajeng sumembah saha mijiki sukunipun panganten
kakung mawi toya ingkang dipunwadhahi ing bokor kencana (sekar setaman)
4. Panganten kekalih jumeneng jajar sumandhing saperlu kaunjukan toya wening
ingkang winadhahan kendhi pratala.
5. Panganten kekalih kinepyok sekar mancawarna
6. Panganten kekalih dipunsingepi sindur ingkang warninipun abrit pethak, ingkang
nindakaken ibunipun panganten putri utawi dhukun panganten ingkang
manggihaken.
7. Panganten kekalih tumuli kairing manjing sasana rinengga saha kalenggahaken,
penganten kakung wonten sisih tengen utawi kanan, panganten putri wonten sisih
kiwa utawi kering.
Ubarampe sakwingkingipun sasana kursi rinengga, kacawisaken pipisan, tilam
lampus, cuplak (damar senthir)
Tatacara saha upacaraning pawiwahan panganten adat Jawi ing laladan Surakarta
dumigi sakmenika tasih dipuntindakaken bebrayan agung, sanajan sampun boten sami saha
boten jangkep malih, kados ingkang katindakaken wonten salebetipun karaton. Pahargyan
saha pawiwahan panganten ing wekdal menika katindakaken kanthi ringkes utawi prasaja,
papan setunggal lan sanesipun boten sami, ngengeti kawontenanipun ingkang amengku gati.