RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nomer: 01Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran
: Mulok Basa & Sastra Sunda
Kelas/Semster
: X/2
Alokasi waktu
: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)
Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah loka(babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.3.1 Maca Sajarah Lokal/Carita BabadIndikator
Maham galuring carita jeung kalungguhan tokoh-tokohna.
Ngalenyepan patalina unggal kajadian nu mibanda ajn kasajarahan dina carita.
Nitnan patalina antara tokoh, kajadian jeung kanyataan darah di tatar Sunda.
Nyindekkeun eusi bacaan (kajadian) dina carita.
Ngajn kana unggal aspk-aspk sajarah dina carita
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa maham tur ngajn eusi carita sajarah lokal/carita babad boh sacara langsung atawa rkaman radio/tv/kast; anu dibacakeun ku guru atawa babaturan sakelas. A. Matri Pangajaran
Pedaran Sajarah/Carita babad B. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
Pendekatan Kompetensi Komunikatif
Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
Metode Langsung
Metode klktik
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
C. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid maca teleb carita babad Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Guru menyuruh membacakan sejarah lokal/cerita babad yang ada
Guru menerangkan sejarah lokal cerita/babad
Guru menyuruh menceritakan kembali sejarah lokal/cerita babad yang ada di daerah masing-masing
Guru menyimpulkan sejarah lokal cerita/babad.
Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita babad nu dibacana Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.
Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung aspk-aspk carita babad.Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid neangan rupa-rupa carita babad di perpustakaan atawa internet.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid nitnan conto tks carita babad jeung aspk-aspkna.
Murid milih jeung nangtukeun nu jadi tokoh carita babad nu aya patalina jeung unsur kasajarahan.
Murid nyaritakeun deui eusi carita babad anu dibacana.
Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina teks pedaran carita babad nu dibacana
Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.
Murid saged ngaregepkeun katerangan ti guru ngeunaan adegan jeung aspk-aspk carita babad.
Siswa memahami tentang kedudukan dan peranan tokoh-tokoh, hubungan
kausalitas antarperistiwa kesejarahan, pertautanan antara tokoh, peristiwa
dengan wilayah setempat.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
. Sumber & Bahan Pangajaran
1. Tks baba/internt/mdia citak
2. Buku pedaran sajarah/carita babad
3. Kamus basa Sunda
4. Buku pakt basa Sunda F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan jeung eusian bbas
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok: ....................................................
Kelas
: ....................................................
FORMAT NGAJN MACA CARITA BABADSasaranAspkKritria
Basa a. Lapalcs
b. Intonasi (lentong)
(tekenan, jda, wirahma)Ngoncrang
c. Adegan basaBaku
d. Pilihan kecap
Keuna
Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad
b. Pepeta Merenah
c. Tangtungan
Sopan
Kauninga ku
Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum
Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,
Dra. NINA PURSITA
Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nomer: 02
Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran
: Mulok Basa & Sastra Sunda
Kelas/Semster
: X/2
Alokasi waktu
: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)
Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.Kompetensi Dasar
10.3.2 Maca Puisi (Sajak)Indikator
Maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung penjiwaan nu merenah.
Maca sajak kalayan tangtungan jeung improvisasi nu had.
Maham kana thnik maca sajak nu bener.
Ngajn kana gaya babaturan waktu maca sajak.
Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis pangarangna.A. Tujuan Pembelajaran
Mampu berimprovisasi Kalayan wajar dina macakeun sajak
B. Matri Pangajaran
Sajak
C. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan kompetensi, pendekatan kontekstual, dan pendekatan kompetisi
komunikatifMetode Pembelajaran
Metode Langsung
Metode regepan Metode maca
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
D. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid neuleuman eusi sajak
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid ngaregepkeun nu maca sajak
Murid maca sajak kalayan lapal, lentong, tekenan jeung penjiwaan nu merenah.
Murid maca sajak kalayan tangtungan jeung improvisasi nu had.
Maham kana thnik maca sajak nu bener.
Ngajn kana gaya babaturan waktu maca sajak.
Neuleuman/ngalenye-pan eusining (adegan) sajak jeung gaya nulis pangarangna.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid ngaapresiasi nu maca sajak tina CD.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid nitnan deui conto macakeun sajak tina CD.
Murid namgtukeun aspek-aspek nu kapanggih dina sajak.
Murid ngadurenyomkeun ciri-ciri sajak jeung batur sakelas
Murid mere tanggapan kana pintonan nu maca sajak tin CD.
Murid bisa ngaragakeun cara maca sajak nu hade.Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks sajak/internt/mdia citak
- Antologi sajak Sunda
- Kamus basa Sunda
- Buku pakt F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok: ....................................................
Kelas
: ....................................................
FORMAT NGAJN MACA SAJAKSasaranAspkKritria
Basa a. Lapalcs
b. Intonasi (lentong)merenah
c. Randegan (jeda)Keuna
d. WirahmaKeuna
Eusia. EkspresiLuyu
b. ImprtovisasiLengkap
c. Pamahaman kana eusiPaham
Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad
b. Pepeta Merenah
c. TangtunganSopan
Kauninga ku
Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum
Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,
Dra. NINA PURSITA
Drs. SAPTONI
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nomer: 03
Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran
: Mulok Basa & Sastra Sunda
Kelas/Semster
: X/2Alokasi waktu
: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)
Standar Kompetnsi
A. NYARITA
10.2 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara lisan ku cara nyaritakeun pangalaman, biantara, ngadongng, sawala jeung paguneman.
Kompetensi Dasar
10.3.3 Maca Carita PondokIndikator
Milih jejer nu katimbang penting atawa pikatajieun.
Nyaritakeun kajadian nu kungsi kaalaman kalayan marl.
Bisa ngalarpkeun kalimah anu bener tur merenah..
Nyarita kalayan tangtungan nu had.
Ngajn tur ngoman padika nyaritakeun pangalaman.
A. Tujuan Pembelajaran
Mampu membaca, memahami, menanggapi, dan menceritakan carita pondok atas
Berbagai aspek.B. Matri Pangajaran
Carita pondok C. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode Tiori-Praktk
Metode Langsung
Metode Menyimak
Metode Membaca
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
D. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid maca carita pondok (bisa dicontoan ku guru/salasaurang murid).
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Guru menyuruh menanggapi carita pondok dan berbagai aspeknya.
- Guru bertanya tentang carita pondok dari berbagai aspek- Guru menyuruh untuk mendiskusikan carita pondok yang sedang dibacanya dari berbagai aspek.
- Guru menyimpulkan tentang carita pondok.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid muka catetan ngeunaan carita pondok.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid maca carita pondok nu aya tina majalah
Murid tanya jawabngeunaan hal-hal anu can dipikaharti.
Murid nyatet hal-hal anu dianggap penting.
- Muris bagilir maca carita pondok.
- Murid ngelompok maham tur nere tanggapan kana eusi carita pondok
Jeung rupaning aspekna.Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Buku Pelajaran Bahasa Sunda
Wacana Carita Pondok
Kamus Bahasa Sunda
F. Penilaian (Ngajn)
A. Jenis Tagihan:
- Tugas
- Individu
Kelompok
B. Bentuk Instrumen:
- Lembar Kerja Siswa
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, eusian bbas, patalkan lisan
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok: ....................................................
Kelas
: ....................................................
FORMAT NGAJN MACA CARITA PONDOK
SasaranAspkKritria
Basa a. Lapalcs
b. Intonasi (lentong)merenah
c. Randegan (jeda)keuna
d. WirahmaKeuna
Eusia. EkspresiLuyu
b. ImprtovisasiLengkap
c. Pamahaman kana eusiPaham
Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad
b. Pepeta Merenah
c. TangtunganSopan
Kauninga ku
Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum
Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,
Dra. NINA PURSITA
Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nomer: 04
Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran
: Mulok Basa & Sastra Sunda
Kelas/Semster
: X/2
Alokasi waktu
: 3 x pertemuan (3 jam pangajaran)
Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.3.4 Maca warta tina mdia citak/lktronik
Indikator
Ngumpulkeun tur milih warta nu dianggap penting tur aktual tina mdia citak/lktronik.
Maca warta kalayan lapal, lentong, tekenan tur sora nu ngoncrang.
Maluruh informasi penting tina warta nu dibaca.
Nitnan kalimah jeung kekecapan nu digunakeun dina karangan wangun warta.
Ngajn tur ngomntaran eusi warta nu dibaca ku sorangan jeung ku babaturan.
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa maca warta tina media citak basa Sunda boh sacara langsung anu digalantangkeun di hareupeun guru atawa babaturan sakelas. B. Matri Pangajaran
Warta Basa SundaC. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode klktik
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik LatihanD. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid maca warta (bisa tina tks anu dibawa guru/ sorangan).
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid maca warta saurang-saurang/wawakil.
Murid nalk ngeunaan perkara nu can dipikaharti tina cara maca warta.
Murid nyatetekeun perkara nu katimbang penting.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid muka catetan ngeunaan cara maca warta.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid nitnan deui conto tks warta jeung aspk-aspkna.
Murid milih jejer warta tur ngamekarkeun jadi tks warta nu gembleng.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 3
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid muka catetan ngeunaan maca warta.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid nitnan deui tks warta karanganana.
Murid ngaropa tur ngajn karangan teks warta meunang sorangan/babaturan.
Murid nyaritakeun perkara kasalahan basa Sunda nu digunakeun dina teks warta karangan babaturan.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks warta tina media citak basa Sunda
- Kamus Basa Sunda
- Buku pakt basa Sunda
F. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan jeung eusian bbas
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok: ....................................................
Kelas
: ....................................................
FORMAT NGAJN MACA WARTASasaranAspkKritria
Basa a. Lapalcs
b. Intonasi (lentong)
(tekenan, jda, wirahma)Ngoncrang
c. Adegan basaBaku
d. Pilihan kecap
Keuna
Eusia. Patalina eusi jeung jejer/judulLuyu
b. Ngamekarkeun eusiLengkap
c. Pamahaman kana eusi
Paham
Tkhik/gayaa. Cara nyaritaHad
b. Pepeta Merenah
c. Tangtungan
Sopan
Kauninga ku
Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum
Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,
Dra. NINA PURSITA
Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nomer: 05
Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran
: Mulok Basa & Sastra Sunda
Kelas/Semster
: X/2
Alokasi waktu
: 2 x pertemuan (2 jam pangajaran)
Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.4.1 Nulis aksara Sunda atawa narjamahkeun
Indikator
Milih tks nu rk disalin mak aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun
Bisa nulis mak aksara Sunda/narjamahkeun mak basa Sunda nu bener tur merenah.
Ngaropa hasil tulisan babaturan.
Apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.
Ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis nu mangrupa narjamahkeun aksara Sunda. B. Matri Pangajaran
Nerjamahkeun Aksara SundaE. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung
- Metode klktik
- Mtode tiori-praktk
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
F. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid milih wacana Basa Sunda (bisa tina tks anu dibawa guru/ sorangan).
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
- Murid milih tks nu rk disalin mak aksara Sunda/bahan tarjamahkeuneun
- Murid bisa nulis mak aksara Sunda/narjamahkeun mak basa Sunda nu bener tur merenah.
- Murid bisa ngaropa hasil tulisan babaturan.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid ngilo tks dongng nu dibawana.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
-Murid apal kana wangun jeung wanda aksara Sunda.
- Murid bisa ngalarapkeun diftongisasi dina aksara sunda
- Murid bisa ngalarapkeun aksara Sunda/narjamahkeun kalayan bener.
- Murid bisa nyieun kreatifitas mangrupa kaligrafi make aksara sunda.Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks aksara Sunda/Latin
- Tks tarja-mahan/artikel/internt/mdia citak
- Kamus basa Sunda
- Buku pakt basa SundaF. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, eusian bbas
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok: ....................................................
Kelas
: ....................................................
FORMAT NGAJN AKSARA SUNDASasaranAspkKritria
Stuktur Aksara a. Wangun hurufBener
b. DiftongisasiMerenah
c. Adegan kalimahBaku
Eusia. Pamahaman eusi
Luyu
b. Ejahan
Baku
EkspresiArtistikHade
Kauninga ku
Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum
Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,
Dra. NINA PURSITA
Drs. SAPTONIRENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
Nomer: 06
Satuan Pendidikan: SMA Karang ArumPangajaran
: Mulok Basa & Sastra Sunda
Kelas/Semster
: X/2
Alokasi waktu
: 2 x pertemuan (3 jam pangajaran)
Standar Kompetnsi
10.3 Mampuh ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacara tinulis ku cara maca sajarah lokal (babad), puisi, carita pondok (carpon) jeung warta tina mdia citak/lktronik.
Kompetensi Dasar
10.4.2 Nulis Rupaning SuratIndikator
Milih tur ngidntifikasi struktur surat, setelah itu menulis conto bagaian-bagaian surat. Nulis suray kalayan basa nu nyopan.
Macakeun surat dengan intonasi dan tampilan yang baik, nu sjnna ngaregepkeun.
Ngabdakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda (upamana wa: resmi dan teu resmi).
Maham fungsi katut tujuan ditulisna surat nu loba warna jeung wandana.
A. Tujuan Pembelajaran
Murid bisa ngbrhkeun pikiran, rasa jeung kahayang sacar tinulis ku cara nyieun rupaning surat make basa Sunda. B. Matri Pangajaran
SuratC. Pamarekan, Mtode & Thnik Pangajaran
Pendekatan Pembelajaran
- Pendekatan Kompetensi Komunikatif
- Pendekatan Kontesktual
Metode Pembelajaran
- Metode Langsung-Nurutan
Teknik Pembelajaran
- Teknik Penugasan
- Teknik Rsitasi
- Teknik Latihan
D. Lngkah-Lngkah Pangajaran
Pertemuan 1
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid nitenan rupa-rupa conto surat.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid nyusun raraga surat dumasar adegan nu geus baku.
Murid nyusun surat kalayan mak basa Sunda nu bener tur merenah.
Murid maca surat karangan sorangan/babatura kalayan lentong tur tangtungan nu payus.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
Pertemuan 2
Bubuka
Guru ngalaksanakeun aperspsi jeung ngarojong murid sangkan saged dina diajar.
Guru nitah murid maca catetan ngeunaan serat sinerat.
Kegiatan Inti (Mekarkeun jeung ngalarapkeun)
Murid ngaregepkeun babaturan nu keur macakeun surat karanganana.
Murid ngabdakeun warnaning surat dina kahirupan urang Sunda sapopo.
Murid maham babagan jeung warna surat dumasar pungsi katut tujuan ditulisna.
Panutup
- Nyindekkeun deui jejer pangajaran.
- Posts.
- Ngajntrkeun kagiatan satuluyna, kaasup mr papancn.
- Nutup kagiatan pangajaran.
. Sumber & Bahan Pangajaran
- Tks surat/mdia citak/e-mail
- Buku antologi surat dina basa Sunda
- Kamus basa Sunda
- Buku pakt basa SundaF. Penilaian (Ngajn)
Ngajn dilaksanakeun salila kagiatan diajar lumangsung, mak format nily nu geus disadiakeun.
Wanda papancn: Pancn sorangan & kelompok
Wanda instrumn: prformansi, format nitnan, patalkan lisan, eusian bbas
Pangajn Pross
Wasta Murid/Kelompok: ....................................................
Kelas
: ....................................................
FORMAT NGAJN NULIS SURAT
SasaranAspkKritria
Basa Surata. DiksiMerenah
b. Struktur kalimah/padalisanBener
Eusi Surata. Patalina eusi jeung jejerLuyu
b. Ngamekarkeun eusiLengkap
Struktur Surata. Cara Nulis raraga suratBener
b. Ejahan Baku
Kauninga ku
Cilengkrang, 13 Juli 2013Kapala SMA Karang Arum
Guru Mulok Basa & Sastra Sunda,
Dra. NINA PURSITA
Drs. SAPTONI