Rancangan Pelajaran Harian 3
Tarikh : 13.10.2011
Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi
Tahun : 6F
Bilangan Murid : 42 orang
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar
a) Kesan
iii. Kepupusan
Flora
Fauna
Pendekatan : Pendekatan Inkuiri-Penemuan
Kaedah : Penyelesaian Masalah
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :
1) Menyatakan aktiviti ekonomi yang menyebabkan kepupusan
flora dan fauna.
2) Menyenaraikan kesan kepupusan flora dan fauna.
3) Melukis satu ramalan kepupusan flora dan fauna.
Pengabung jalinan kemahiran :
Fokus Utama Fokus Sampingan
5.4 (5)
Menghuraikan aktiviti ekonomi yang
menyebabkan kepupusan flora dan fauna.
5.4 (6)
Meramalkan akibat daripada kepupusan
sumber terhadap kegiatan ekonomi.
5.4.1
Menganalisis kesan yang berlaku kepupusan
flora dan fauna.
5.4.2
Menyampaikan maklumat melalui
persembahan lisan dan lukisan.
5.4.3
Membuat kesimpulan melalui menyusun
urutan.
Pengetahuan Sedia Ada :
1) Murid pernah melihat pelbagai jenis flora dan fauna.
2) Murid mengetahui beberapa jenis flora dan fauna yang telah pupus.
Unsur Patriotisme : 1. Menghargai khazanah alam
2. Menghargai kewujudan pelbagai flora dan fauna
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :
1) Kemahiran Berfikir :,Mengelaskan , mencirikan, menganalisis, menjana idea dan
membuat urutan.
2) Pemdekatan Inkuiri-Penemuan : a) Murid mencari jawapan berdasarkan gambar.
b) Murid melukis ramalan akibat daripada
kepupusan.
Alat Bantu Mengajar ( ABM ) :
1) Model binatang
2) Gambar
3) Kertas tugasan
4) Kertas A4
5) Kad huraian
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Model haiwan :
Dinasaur
Panda
Penguin
Burung
dodo
1. Guru
menunjukkan
beberapa model
haiwan.
2. Guru
meminta murid
menyebut nama
haiwan.
3. Guru
meminta murid
mengelaskan
haiwan kepada
kumpulan yang
telah pupus dan
hampir pupus.
4. Guru
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
menyebut nama
haiwan.
3. Murid
mengasingkan
haiwan kepada
dua kumpulan.
Nilai :
Kesyukuran
ABM :
Model haiwan
KBKK :
Mengelaskan
memperkenalkan
tajuk pengajaran
hari ini :
Kesan
kepupusan
Flora
fauna
Langkah 1
( 10 minit )
Sila rujuk
lampiran 1.
1. Guru
memaparkan
gambar kegiatan.
2. Guru
menyoalkan
soalan :
a) Apakah
kegiatan
ekonomi ini?
b)Bagaimanakah
kegiatan ini
menjejaskan
alam sekitar ?
3. Guru
menerangkan
huraian
mengenai
kegiatan.
1. Murid
memerhatikan.
2. Murid
menjawab
melalui
pemerhatian dan
pengetahuan
sedia ada.
ABM :
Gambar
KBKK :
Mencirikan
Langkah 2
( 10 minit )
Kertas tugasan, sila
rujuk lampiran 2.
1. Guru
mengedarkan
kertas tugasan.
2. Guru
meminta murid
membuat kertas
tugasan secara
berpasangan.
1. Murid
mendapat kertas
tugasan.
2. Murid
mengisikan
huraian secara
berpasangan.
3. Murid
ABM :
Kertas tugasan
KBKK :
Mencirikan
3. Guru
bincangkan
jawapan.
membaca
soalan.
Langkah 3
( 15 minit )
Gambar
Rafflesia
Harimau
Tongkat Ali
Orang Utan
Beruang Polar
Penyu
1. Guru
membahagikan
murid kepada 6
kumpulan.
2. Guru
meminta murid
mencabut
gambar.
3. Guru
meminta murid
menjawab
soalan berikut
berdasarkan
gambar :
a) Huraian flora
atau fauna.
b) Masalah
yang berlaku.
c) Kesan
daripada
masalah.
4. Guru
meminta murid
menjawab
soalan dengan
kreativiti
kumpulan.
1. Murid
duduk dalam
kumpulan
masing-masing.
2. Ketua
kumpulan
mencabut
gambar.
3. Murid
berbincang
soalan dalam
kumpulan.
4. Murid
mengemukakan
soalan dengan
pelbagai cara,
misalnya
lakonan iklan,
pembentangan,
peta minda,
temubual,
perbualan dan
sebagainya.
Nilai :
Kesyukuran,
Menghargai
khazanah alam
ABM :
Gambar
KBKK :
Menganalisis
Langkah 4
( 15 minit )
1. Guru
mengedarkan
kertas A4
kepada murid..
2. Guru
mengemukakan
soalan :
Melukiskan
ranalan akibat
daripada
kepupusan
sumber terhadap
kegiatan
ekonomi.
3) Guru
memaparkan
beberapa lukisan
murid dan
meminta murid
menerangkan
idea ramalan.
1. Murid
mendapat kertas
A4.
2. Murid
melukis lukisan
ramalan
daripada komik,
poster,
gambaran dan
sebagainya..
3) Murid
memerangkan
idea lukisan
ramalan.
Nilai :
Menghargai
khazanah alam,
berterima kasih
ABM :
Kertas A4
KBKK :
Menjana idea
Penutup
( 5 minit ) Kegiatan ekonomi
yang tidak
terkawal.
Menjejaskan
sumber alam.
Kemusnahan
habitat flora dan
fauna.
1. Guru
menunjukkan
kad huraian.
2. Guru
meminta murid
menyusun
huraian dengan
urutan yang
betul.
1. Murid
membaca kad
huraian.
2. Murid
menyusun
huraian dengan
urutan yang
betul.
3. Murid
membaca
huraian dalam
urutan yang
KBKK :
Membuat
urutan
ABM :
Kad huraian
Kepupusan flora
dan fauna.
betul.
Lampiran 1
Kegiatan Huraian
a) Pembalakan Terdapat hampir 408 spesies pokok
yang berguna dalam hutan di
Malaysia.
Kegiatan pembalakan yang tidak
terkawal akan memusnahkan flora
dan menjejaskan kehidupan dan
habitat fauna.
b) Pembinaan empangan Pembinaan empangan akan
menjejaskan habitat hidupan liar dan
spesies pokok berharga di hutan.
Kawasan hutan juga akan
ditenggelami air.
c) Perikanan Penggunaan pukat mata halus oleh
melayan boleh menyebabkan anak
ikan, sotong, udang dan ketam
terperangkap serta tidak sempat
membesar dan membiak.
Kesannya, hasil laut akan
berkurangan dan boleh pupus.
Lampiran 2
Nama :
a) _______________________________
b) _______________________________
Kelas :_______________
Kegiatan yang boleh menyebabkan kepupusan sumber :
Kegiatan Huraian
a) Pembalakan ( Jawapan sila rujuk lampiran 1 )
b) Pembinaan empangan
c) Perikanan
REFLEKSI RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 3
Perkara Yang Boleh Saya Pembaikan
Saya dapati model haiwan yang saya tunjukkan semasa peeringkat set induksi adalah
kecil dan bukan semua murid dapat melihat. Murid-murid yang duduk di belakang kelas
terpaksa berdiri supaya dapat melihat dengan lebih jelas.
Murid-murid tidak dapat menjawab kertas tugasan dengan baik. Ini berkemungkinan
soalan atau masalah yang disoalkan merupakan soalan tahap tinggi sehingga menyebabkan
mereka tidak dapat menjawab walaupun dalam kumpulan berpasangan.
Bisikan hati / Emosi / Perasaan
Walaupun murid-murid terpaksa berdiri melihat model haiwan, tetapi ini juga
menunjukkan bahawa mereka bersedia dalam pembelajaran. Oleh itu, sebagai seorang guru,
saya lebih yakin dalam pengajaran saya. Guru perlu merangsang set induksi yang sesuai dan
menarik supaya murid-murid berperasaan ingin belajar terhadap pengajaran kita.
Saya berasa murid-murid lebih sesuai diri dalam perbincangan secara berkumpulan.
Melalui kesilapan yang lalu, saya telah membahagikan murid kepada 6 kumpulan. Murid-
murid berasa lebih selesa dan kelihatan semua murid dapat memberikan pendapat sendiri.
Semasa membentangkan jawapan, terdapat dua kumpulan yang membentang dengan cara
lakonan iklan dan temubual. Ini bermakna murid-murid ntelah menggunakan kreativiti
kendiri.
Saya percaya khayalan murid adalah paling cantik dan unik. Ketika saya ingin murid
melukis ramalan akibat daripada kepupusan sumber terhadap kegitan ekonomi, saya dapati
ramai murid melukis gambar komik. Komik yang dipersembahkan bersifat suci dan lurus
kebudakan.
Kefahaman baru / Kesedaran
Saya sedar perbincangan dan khayalan murid boleh memperkembangkan supaya
meningkatkan kreativiti dan inovatif seseorang. Selain itu, saya boleh mencungkil bakat
murid dalam bidang tersebut.
Cadangan
Saya bercadang akan merujuk lebih banyak maklumat dan kaedah pengajaran supaya
mempelbagaikan kaedah pengajaran sendiri bagi mendorong perkembangan khayalan dan
perbincangan murid. Saya boleh memilih topik yang hangat dan kes berhampiran serta
mudah kefahaman murid supaya mereka lebih berminat semasa menjawab.
Tindakan
Saya mula membaca dan mengumpul maklumat untuk kesediaan merancang
pengajaran dan pembelajaran pada masa akan datang. Saya berharap menambahkan cabaran
yang sesuai bagi murid-murid supaya dapat mempertingkatkan kreativiti mereka.
Top Related