PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
DATA:26.11.2012
CLASA:a III-a
ARIA CURRICULAR:Limb i comunicare
DISCIPLINA:Limba romn
UNITATEA DE NVARE:Rolul cuvintelor n comunicare
SUBIECTUL: Prima or: Joc de toamn, de Elena Drago(lectur) Ora a doua: Cuvntul-parte de vorbire
TIPUL LECIEI: recapitulare
OBIECTIVE CADRU:
1.Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral
3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea/lectura)
4. Dezvoltarea capacitii de exprimare scris
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.5. s manifeste atenie fa de interlocutor n diferite situaii de comunicare;
2.2. s pronune clar i corect un mesaj;
2.5. s utilizeze corect n exprimarea oral proprie elementele de construcie a comunicrii studiate;2.6. s manifeste cooperare n diferite situaii de comunicare;3.4. s citeasc n mod corect un text necunoscut;
3.7. s manifeste interes pentru lectura unor texte variate (literare sau nonliterare);
4.1. s respecte regulile de desprire n silabe, ortografia i punctuaia ntr-un text propriu; OBIECTIVE OPERAIONALE:
cognitive
Prima or:
OC.1.s urmreasc cu atenie materialul prezentat pe calculator;
OC.2.s recunoasc semnele sosirii toamnei;
OC.3.s citeasc corect i fluent, respectnd semnele de punctuaie;
OC.4.s desprind elementele lecturii studiate;
OC.5. s formuleze clar i corect ntrebri despre text, pornind de la un cuvnt de baz;OC.6.s alc tuiasc oral enunuri cu noile cuvinte gsite n poezie;
OC.7. s completeze fia de lucru, n funcie de cerinele date;Ora a doua:
OC.1.s identifice n text, dup diferite cerine, prtea de vorbire studiat;
OC.2.s precizeze numrul cuvintelor dintr-o propoziie i a silabelor;
OC.3.s recunoasc fiinele prezente n text;
OC.4.s realizeze diagrame Wenn;
OC.5.s transforme substantivele de la numrul singular la plural sau invers; afective
OA1 s manifeste interes, curiozitate pentru lecie;
OA2 s participe activ la desfurarea leciei;
OA3 s colaboreze cu nvtorul / colegii n activitatea de nvare;
OA4 s triasc bucuria reuitei personale i a clasei;
psiho motorii
OPM1 s scrie lizibil i ngrijit pe caiete, pe tabl i pe fi n ritm propriu;
OPM2 s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.
STRATEGIA DIDACTIC
METODE, PROCEDEE I TEHNICI DE LUCRU: conversaia, explicaia, lectura
individual, citirea expresiv , problematizarea, cadranul, ciorchinele, munca pe grupe, diagrama Wenn, copacul ideilor, brainstorming-ul, povestirea, sinteza, compunerea cubul, explozia stelar.RESURSE MATERIALE: imagini ce redau peisaje de toamn, manuale, fie de munc individual, pe grupe,cub, videoproiector. FORME DE ORGANIZARE: frontal, n perechi, individualFORME I TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic, proba oral, proba scris, prob practic,autoevaluare, aprecierea verbal,chestionarea oral, calificative. TIPUL DE INTERACIUNE: - dialogat, expozitiv, dirijat,bazat pe activitatea elevilor, frontal, pe echipe, individualRESURSE:
TEMPORARE: 2 ore a cte 45 minute
DE SPAIU: sala de clas
UMANE: 14 eleviINTERVENIA NVTORULUI: permanentBIBLIOGRAFIE:
Programa colar pentru clasa a III-a (2005);
S dezlegm tainele textelor literare, clasa a III-a, C. Iordchescu, Editura Carminis;
Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, C. Crciun; Nua, Silvia, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Bucureti, Editura Aramis, 2002; Marcela Pene,Manual de limba i literatura romn, Ed. Ana, Bucureti, 2007.REZULTATE ATEPTATEPRIMA OR: ordonarea, sistematizarea i sintetizarea informaiilor despre prilor de vorbire
asumarea responsabilitii de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii programatice i a studiului independent;
manifestarea simului rspunderii prin evaluare reciproc i prin autoevaluarea rezultatelor muncii personale
DESCRIPTORI DE PERFORMAN
FOARTE BINEBINESUFICIENT
Citesc, corect, fluent i expresiv textul;Regleaz vocea, respiraia i viteza proprie cerut de coninut n citirea textului;Citesc n ritm propriu cu rostirea clar a fiecrui cuvnt;
Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului individual cu puin ajutor;Formuleaz ntrebri i rspunsuri legate de coninutul textului cu ajutorul nvtoarei;
Desprind elementele lecturii studiate;Desprind elementele lecturii studiate cu puin ajutor;Desprind elementele lecturii studiate cu ajutorul nvtoarei;
REZULTATE ATEPTATEORA A DOUA: ordonarea, sistematizarea i sintetizarea informaiilor despre prilor de vorbire
asumarea responsabilitii de a rezolvare sarcinile primite, pe baza instruirii programatice i a studiului independent;
manifestarea simului rspunderii prin evaluare reciproc i prin autoevaluarea rezultatelor muncii personale.
DESCRIPTORI DE PERFORMANFOARTE BINEBINESUFICIENT
Definesc toate partile de vorbire studiate;
Recunosc toate partile de vorbire;
Analizeaza corect, gramatical aceste parti de vorbire;
Rezolva corect exercitiile propuse; Definesc partile de vorbire studiate, cu mici ezitari;
Recunosc partile de vorbire cu mici ezitari;
Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu unele ezitari;
Rezolva exercitiile propuse cu unele greseli Definesc partile de vorbire studiate cu ajutorul invatatorului;
Recunosc partile de vorbire cu ajutorul invatatorului;
Analizeaza gramatical aceste parti de vorbire cu ajutorul invatatorului;
Rezolva exercitiile propuse cu sprijin din partea invatatorului;
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE LECIEIOB.
OP.CONINUTUL NVRIISTRATEGIA DIDACTICEVALUARE
ACTIVITATEA INVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORRESURSE
PROCEDURALERESURSE MATERIALEFORME DE ORGANIZARE
12345678
1. Moment organizatoric
OA1 Pregtete materialele necesare pentru lecie.
Stabilete ordinea i disciplina.
Se pregtesc pentru lecie.
instructajul verbal
conversaia cret alb,
colorat
frontal
observarea sistematic
2. Verificarea temei
Verific frontal tema. Citesc exerciiile. conversaia
caietele elevilor frontal evaluarea oral
3.Captarea ateniei
OC.1
OC.2 Se prezint ghicitoarea:
GHICI !
Dumneaei a pomenit
Un penel . i e vrjit
El vopsete frunza-n vie ,
Din verde e armie .
i pe cer adun nori ,
Ca s plou uneori .
E bogat-aceast doamn
Care se numete ... ( toamn )
Prezentarea unui material PowerPoint cu peisaje de toamn; Elevii vor fi mobilizai s fie ateni.
convrsaia
observaia
Ghicitoarea
ImaginiPPT
frontal
observarea sistematic
chestionarea oral
4.Anunarea titlului leciei i a obiectivelor
OA1,,Pentru c anotimpul toamna ne ofer peisaje i culori minunate, astzi la ora de limba i literatura romn vei cunoate lectura ,,Joc de toamn, scris de Elena Drago, din care vei afla cum ,,se joac vietile n acest anotimp.n urma lecturrii textului, va trebui s v exprimai propriile preri i cunotine referitoare la coninutul textului, numrul de cuvinte, despriri n silabe, recunoaterea substantivelor, numrul lor,ortograme, etc.
Se noteaz titlul leciei pe tabl i n caiete; Ascult cu atenie.
Rein titlul i l noteaz. explicaia
observaia
cret alb,
colorat frontal
individual expunerea
5. Dirijarea consolidrii
OC.3
OC.6OC.5
OPM1OPM2OA3
OA4
* Are loc citirea model , dup care elevii vor citi n gnd lectura ,,Joc de toamn;
*Citirea selectiv : despre viaa psrilor cltoare i a celor care rmn n ar , despre celelalte vieti ale pdurii , despre insecte ,despre zile i nopi de toamn i despre activitatea colarilor .
Citirea poeziei se va face n lan. Se identific cuvintele noi din poezie i se explic. Se alctuiesc propoziii oral.* Discutm pe marginea textului poeziei:
-Care este titlul poeziei?
-Cine este autorul?
-Din ce este alctuit o poezie?
-Din ce sunt alctuite strofele?
Lucrul n grup:
Rspunde repede i bine ntrebrilor enunate la EXPLOZIA STELAR!-se mparte clasa n 5 grupe de cte 2-3 elevi.-fiecare grup va primi cte o stea de culoare diferit, ce avea cte o ntrebare scris pe ea.
-Fiecare grupa va trebui s formuleze minim 3 ntrebri. * La final, cte un reprezentant al fiecrei grupe va citi ntrebrile. Celelalte grupe vor putea completa cu alte ntrebri.Se aeaz steluele pe panou. Ctig grupa care gsete cele mai multe ntrebri. Elevii vor citi poezia n gnd, pe sarite, n lan. Vor alctui oral propoziii i vor participa la discuii pe marginea textului.
Elevii vor formula ct mai multe ntrebri pe marginea textului care s nceap cu acea ntrebare.
exerciiul
explicaia
conversaia
lectura explicativExplozia stelara
conversaia
explicaia
analiza
problematizarea
cret alb,
colorat
caietele
Manualul
Plans
Fie de lucru
frontal
individual
n grup
evaluare oral
- capacitatea de a lectura si de a formula intrebri;
autoevalua
re-evaluare
scris chestionarea oral
6.Obinerea performanei
OC.7OA3
OPM1
OPM2*Elevii sunt aezai pe 6 grupe, fiecare corespunznd unei fee a cubului, metod ce se va utiliza n aceast secven a leciei. Pe rnd, cte un elev de la fiecare grup va alege numrul corespunztor unei fee a cubului, urmnd ca, mpreun cu membrii grupei, s rezolve sarcinile de lucru.
DESCRIE: nsuiri rndunelelor, piticilor, furnicii, piigoiului, ciutelor, copiilor i cucului.COMPAR anotimpul toamna cu anotimpul vara.
ASOCIAZ:Unete cuvintele cu neles asemntor i pe cel cu sens opus.ARGUMENTEAZ: Ce nu-i place la toamna?/ Ce-i place la toamn?
ANALIZEAZ: Bifeaz schimbrile din natur prezentate n poezie.APLIC: Completeaz enunurile urmtoare cu explicaii din text.
* Monitorizez activitatea i dau indicaiile necesare. Anun timpul necesar lucrului. Citim fiele, discutm, aducem completri de form i de coninut.Fiecare grup primete cte o sarcin de lucru pe care o rezolv coopernd cu ceilali colegi de echip. Sinteza
Metoda
cubului
comparaiaCub
fie
Tabla
caietemunc n echip
frontal
evaluare reciproc
Prob scris
Capacitatea de a rezolva exerciiile
7.ncheierea leciei
* Recomand elevilor s citeasc poezii despre toamn* Se fac aprecieri generale i individuale asupra modului de participare la lecie.
* n ora urmtoare vom continua analiza textului.
Ascult cu atenie aprecierile.Aprecieri i observaii referitoare la participarea elevilor la lecie
ORAA II-A
1.Captarea ateniei*Se audiaz cntecelul despre toamn.*Audiaz cantecul.CDfrontal
2.Anunarea titlului leciei i a obiectivelor
OA1Aa cum v-am anunat la sfritul primei activiti, n aceast or vom continua s studiem textul Joc de toamn, dar ne vom axa pe analiza cuvntul-prte de vorbire. Vei efectua mai multe tipuri de exerciii opernd cu noiunile nvate.Conversaia
Explicaiafrontalexpunerea
3.Organizarea situaiilor de recapitulare
OC.1OC.2OC.3OPM1OPM2OC.4OC.5OPM2
OA3
OA4Voi adresa elevilor cteva ntrebri pentru reactualizarea cunotinelor.
-Din ce este alctuit o propoziie? Dar un cuvnt? Dar o silab?
Ce este cuvntul? (Cuvntul este grupul de sunete sau litere care au un neles).
Ordonai cuvintele n propoziie apoi facei corespondena cuvnt-parte de vorbire:
ca o beteala Si-n sat,pe ulicioara, lucind veseli pe cand Copiii zburda la scoala. se duc
*Ne vom aminti cteva cunotine teoretice despre substantiv.
-Rezolvarea Ciorchinelui.
Se discut oral modul de rezolvare al acestei sarcini.
*Se va transcrie urmtorul vers al poeziei i se va preciza:
numrul cuvintelor;
numrul silabelor cuvintelor cerute;
substantivele i numrul lor.
,, n luminis la apa vin ciute speriate.
*Gsii 4-5 cuvinte care denumesc fiine din text i spunei ce sunt ca parte de vorbire, apoi schimbai numrul acestora (dac sunt la singular le vei trece la plural i invers);
Se va lucra pe fie de lucru difereniat, cu urmtoarea sarcin de rezolvat:
Fia nr. 1*Realizai diagrama Wenn
Fia nr.2*Gsii n textul ,,Joc de toamn, substantive la numrul singular i plural. Se verific oral activitatea pe grupe.Rspund la ntrebri.
- cuvinte
- silabe
- sunete / litereRealizeaz sarcina cerut.Se completeaz ciorchinele.
Vor transcrie versul, vor preciza numrul cuvintelor, numrul silabelor, substantivele.Vor identifica n text cuvintele care denumesc fiine.
Vor rezolva fia.Conversaia
Exerciiul
Frontal
Jocul didactic
Exercitiul
Conversaia
Exerciiul
explicaia
-diagrama Wenn
-exerciiul
Fi
Caietele
Manualul tabla
fieFrontal
Individual
Frontal
individual
Observaie sistematic
Formativ oral prin
aprecierea verbal a exerciiilor teoretice
Evaluare reciprocObservare sistematic
Evaluare reciproc
Aprecieri reciproce
4.Obinerea performaneiOPM2 Elevii vor avea de rezolvat fia de evaluare.Ascult cu atenie indicaiile date.
Rezolv fia de evaluareExplicaia
Exerciiul
Munca independentindividualcapacitatea de a se autoevalua i a evalua
- notarea elevilor;
Observarea sistematic
5.Asigurarea feed-back-uluiOA1Se adresez ntrebri referitoare la lecie.
Ascult cu atenie.ConversaiaDialogul dirijatfrontalObservarea sistematic
6.ncheierea lecieiSe fac aprecieri asupra modului n care elevii au rspuns pe parcursul leciei.Exerciiile pe care le-am rezolvat astzi mi-au demonstrat c voi cunoatei destul de bine substantivul, dar mai ales mi-au artat c tii s lucrai n echip, s v ajutai, s v sftuii i s obinei rezultate bune.
*Elevii vor primi tema pentru acas:
,,Alctuii un scurt text cu ajutorul substantivelor:toamna, frunzele, psrile cltoare, fructele, colarii.
Particip la aprecieri.
i noteaz tema.
ConversaiafrontalAprecieri verbale generale i individuale
1. DESCRIE
Scrie cte dou nsuiri pentru urmtoarele cuvinte:
Rndunelepiticifurnicipiigoiciutecopiicucul3.ASOCIAZa)Unete cuvintele cu neles asemntor: a scdea voioscreang a aduna
moale a se micora
a strnge nfricoat
vesel pufos
speriat ramur
b)Unete cuvintele cu neles opus:moale curaj
a strnge ziua
a crete a risipi
noaptea a scdea
spaim trist
vesel aspru4.ARGUMENTEAZ!
2.COMPAR! Semnele toamnei cu cele ale verii.
VARATOAMNA
5.ANALIZEAZ Bifeaz schimbrile din natur prezentate n poezie:
Vremea se rcete;
Pleac psrile cltoare;
Cade bruma;
Rmn puine psri la noi;
Se micoreaz zilele;
Se adun lemne pentru iarn;
Ninge;
Furnica i-a fcut provizii;
nfloresc pomii;
Copiii merg la coal.6.APLIC Completeaz enunurile urmtoare cu explicaii din text. Se-nir rndunelele spre orizont deoarece..............................
Au mai rmas pe creang un pitigoi i un cuc fiindc.....................
Piticii adun uscturi ca s ..........................................
Furnica este mndr pentru c ..............................................
n lumini, la ap, vin ciute speriate deoarece ...............................
Copiii zburd veseli pentru c ............................................Fia nr.1
DIGRAMA WENN
Ca parte de vorbire, toate aceste cuvinte sunt.....
Fia nr.2Gsii n textul ,,Joc de toamn:
Substantive la numrul singular Substantive la numrul plural
FI DE EVALUARE1. nlocuii substantivele comune subliniate cu substantive proprii potrivite:Biatul i fetia au plecat la plimbare nsoii de celu. S-au ntlnit cu un prieten. Fetia l-a invitat la ziua ei. I-a propus s vin i cu sora lui.
..
..
.
2. a. Unete substantivele cu neles asemntor:drum
veselie bucurie
cale cadou codrupdure dar
b. Gsete substantive cu neles opus: zi
dumani prieteni
noapte bucurie pace rzboi tristee
Fia de evaluare
Obiective:
s nlocuiasc substantivele comune subliniate cu substantive proprii potrivite ; s uneasc substantivele cu neles asemntor i neles opus.
Itemii de evaluare
ITEMIFOARTE BINEBINESUFICIENT
I.1nlocuiesc corect toate substantivele.nlocuiesc corect trei substantive.nlocuiesc corect un substantiv.
I.2Unesc toate substantivele cu neles asemntor i opus.Unesc parial substantivele cu neles asemntor i opus.Unesc substantivele cu neles asemntor i opus, cu ajutorul nvtorului.
Ce ?
JOC DE TOAMN
de Elena Drago
De ce?
Cine ?
Unde ?
Cnd?
Ce nu-i place la toamn?
Ce i place la toamn?
Gsii pluralul cuvintelor:
greier
pitic
furnic
copil
Dai exemple de patru lucruri
SUBSTANTIVUL
Definiie
Partea de vorbire care denumete lucruri, fiine, fenomene ale naturii.
Felul
subst.
Numrul
subst.
Comun
Singular
Plural
Denumete anumite lucruri, fiine, fenomene ale naturii, spre a le deosebi de celelalte de acelai fel.
Denumete lucruri, fiine, fenomene ale naturii de acelai fel.
Se scrie ntotdeauna cu liter iniial mare.
Propriu
Denumete un singur lucru, o singur fiin, un singur fenomen al naturii.
Denumete mai multe lucruri, mai multe fiine, mai multe fenomene al naturii.
Top Related