Siguem sostenibles, estalviem alumini
-
Upload
vipremitic -
Category
Documents
-
view
348 -
download
0
Transcript of Siguem sostenibles, estalviem alumini
![Page 1: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/1.jpg)
Siguem sostenibles, estalviem alumini
INSTITUT L’ESTATUT
Flammarion, 1
08191 Rubí (Vallès Occidental)
![Page 2: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/2.jpg)
Objectius del projecte
• Conscienciar l’alumnat de l’estalvi en el consum d’alumini i en el seu reciclatge
• Adquirir coneixements sobre objectes fabricats a partir de l’alumini
• Entendre els avantatges dels objectes, màquines o estructures fabricades a
partir de l’alumini
• Realitzar petites recerques sobre el consum i reciclatge de l’alumini
• Comunicar oralment i per escrit els coneixements adquirits, en base a una
tipologia lingüística argumentativa
• Compartir els aprenentatges entre iguals i amb d’altres
• Treballar cooperativament
![Page 3: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/3.jpg)
Desenvolupament
• 1r trimestre: – l’alumnat de 2n d’ESO treballen aquesta unitat didàctica des
de l’àrea de ciències.
– Els alumnes de 3r d’ESO presenten els projectes que van fer el
curs anterior als companys de 1r
![Page 4: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/4.jpg)
Desenvolupament
– L’alumnat de 2n porta a terme petites recerques sobre
el consum i reciclatge de l’alumini
Els ecodelegats difonen
els resultats de les
recerques, per discutir-
les a les tutories i es
pengen al
bloc d’ecodelegats.
![Page 5: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/5.jpg)
Desenvolupament
• 2n trimestre: – grups d’alumnes de 2n presenten els seus
treballs a l’alumnat de primària que vénen a
visitar el centre i els plantegen
problemes per discutir a
les seves escoles.
![Page 6: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/6.jpg)
Integració de les TIC
• El centre forma part del projecte Educat 2.0; l’alumnat té accés individualment al programari que cal per tirar endavant el projecte:– Documents compartits de google– Formularis de google– Microsoft Office Power point i Openoffice impress– Internet a tots els espais de l’institut (aules, biblioteca,
laboratoris…)– Canons de projecció a tots els espais de l’insitut
![Page 7: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/7.jpg)
Metodologia de treball
• L’alumnat fa activitats individuals i en grup
• Es treballa en grups cooperatius i es fa èmfasi sobretot a:– Diversitat d’alumnes a cada grup– Assignació de rols – Autoregulació i autoavaluació
![Page 8: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/8.jpg)
Mostra d’un dels treballs de síntesi en power point
![Page 9: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/9.jpg)
![Page 10: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/10.jpg)
• L'alumini és l'element químic més abundant en l'escorça terrestre (8,13 % d'abundància).
• La seva lleugeresa, conductivitat elèctrica, resistència a la corrosió i baix punt de fusió el converteixen en un material idoni per a multitud d'aplicacions.
![Page 11: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/11.jpg)
• L’alumini s’obtè de la bauxita, un mineral que prové de roques volcàniques.
• La bauxita és una roca formada essencialment per tres minerals: hidragil·lita, diàspor i alumogen.
![Page 12: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/12.jpg)
• La utilització d’envasos d’alumini suposa malbaratar primeres matèries i energia a més de provocar un greu impacte ambiental principalment en els països pobres.
• Per això és necessari:
![Page 13: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/13.jpg)
• 1. Reduir el consum d’alumini a nivell domèstic, evitant, per exemple, l’empaquetatge innecessari.
![Page 14: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/14.jpg)
• 2. Substituir els envasos d’un sòl ús com la llauna de begudes o el bric per materials fàcilment reutilitzables i reciclables, com és el cas del vidre.
![Page 15: Siguem sostenibles, estalviem alumini](https://reader033.fdocument.pub/reader033/viewer/2022042815/557e12cfd8b42ac22a8b4d5c/html5/thumbnails/15.jpg)
• 3. Dipositar els envasos d’alumini en els contenidors d’envasos, per tal d’afavorir el seu reciclatge.