seni dalam pendidikan

14
SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013 ISI KANDUNGAN TAJUK MUKA SURAT HALAMAN PENGAKUAN 2 PENGHARGAAN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 4 REFLEKSI 8 1

description

seni dalampendidikanipg perlis.boleh guna sebagai rujukan

Transcript of seni dalam pendidikan

Page 1: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

ISI KANDUNGAN

TAJUK MUKA

SURAT

HALAMAN PENGAKUAN 2

PENGHARGAAN 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 4

REFLEKSI 8

1

Page 2: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

HALAMAN PENGAKUAN

“Saya akui karya ini adalah hasil kerja saya sendiri kecuali nukilan dan ringkasan yang

tiap-tiap satunya telah saya jelaskan sumbernya.”

Tandatangan :……………………………….

Nama penulis : Muhamad Zulhilmi Bin Rosli

Tarikh : 17 September 2013

2

Page 3: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

PENGHARGAAN

Setinggi-tinggi kesyukuran dipanjatkan kehadrat Ilahi kerana dengan

keizinanNya, tugasan saya dapat disempurnakan dengan jayanya. Dikesempatan ini

juga saya ingin mengucapkan jutaan terima kasih kepada pensayarah saya, En.

Mohamad Sukri B. Osman yang banyak memberi tunjuk ajar serta penerangan yang

berguna sepanjang interaksi WAJ 3107 bersama beliau.

Segala input berguna yang diperoleh sepanjang interaksi cuba untuk saya

terjemahkan kedalam tugasan saya yang serba ringkas ini.Dikesempatan ini juga saya

ingin mengucapkan terima kasih kepada semua rakan-rakan yang terlibat sama ada

secara lansung atau tidak dalam membantu saya menyiapkan tugasan ini.

Akhir kata,diharapkan tugasan serba ringkas ini dapat memberi suatu impak

yang yang maksima kepada saya juga kepada individu yang ingin menggunakan metid

yang sama dalam menjadikan sesi pengajaran & pembelajaran di sekolah lebih

menarik.

Sekian,Terima kasih.

3

Page 4: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

4

Page 5: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

BUTIRAN AM

Mata pelajaran : Pendidikan Islam

Kelas : 6 Azalea

Tarikh : 3 Jun 2012

Masa : 09.00-9.30

Bilangan Murid : 40 Orang

Bidang : Adab

Tajuk : Adab Kecintaan Kepada Negara

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat:

Aras 1:Murid dapat menyatakan adab-adab kecintaan

terhadap negara

Aras 2 : Menyenaraikan kebaikan mencintai negara

Aras 3 : Menjelaskan akibat tidak mencintai negara

Kemahiran Berfikir : Murid dapat menyatakan adab yang betul dalam mencintai

negara.

Penerapan nilai : Mendengar nasihat, bersungguh-sungguh,hormati guru.

Penggabung jalin : Kemahiran melihat, mendengar dan menaakul

Penerapan/rentas : Bahasa Melayu, Pendidikan Seni, Moral.

Bahan Bantu mengajar : Papan tulis,laptop,LCD,Kertas lukisan.

5

Page 6: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti P & P Catatan

Pendahuluan

( 2 minit )

Doa :

علينا افتح اللهم

علينا وانشر حكمتك

, رحمتك خزائن من

الراحمين .أرحم

- Guru memilih seorang

murid untuk mengetuai

bacaan doa dan

diaminkan oleh murid

lain.

-Khusyu' dan

tawaddu'

Set Induksi :

( 3 minit )

*screenshot

- Guru menayangkan

video induksi bertujuan

untuk meransang minat

murid.

Menggunakan

strategi inkuiri.

Langkah 1 :

( 7 minit )

-Menyatakan adab

kecintaan kepada

negara:

1.menghormati

undang-undang

2.mentaati

pemerintah

3.mematuhi rukun

negara.

- Guru menerangkan

adab mencintai negara

kepada murid.

- Guru menerangkan

secara ringkas

mengapa perlu

mencintai negara

Kemahiran

mendengar

Langkah 2 :

( 8 minit )

Menyenaraikan

kebaikan mencintai

negara:

-Guru menayangkan

paparan video yang

mengandungi unsur-

unsur keamanan

Kemahiran Berfikir

dan

Menulis

6

Page 7: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

1.Negara berada

dalam keadaan

selamat.

2.Negara disanjung

dimata dunia.

3.Rakyat dapat hidup

dengan aman.

sebuah negara.

-Murid diminta untuk

menyenaraikan

kebaikan yang terdapat

dalam video tersebut.

-Guru memanggil murid

secara rawak untuk

datang kehadapan dan

menulis pada papan

tulis.

*screenshot

Langkah 3 :

(7 minit )

Menjelaskan akibat

tidak mencintai

negara:

1.Imej negara

tercemar

2.Perpaduan kaum

tergugat

3.Keselamatan

negara tidk terjamin

-Guru menerangkan

secara ringkas akibat

jika tidak mencintai

negara.

-Murid diminta untuk

menterjemahkan akibat

tidak mencintai negara

kedalam sebuah

lukisan.

Kemahiran

berfikir ,melakar,mel

ukis.

*Contoh

Penutup:

( 3 minit )

- Guru merumuskan

hasil pembelajaran

yang dapat dicapai.

-Guru memberi soalan

dan latihan

pengukuhan.

7

Page 8: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

REFLEKSI

8

Page 9: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

REFLEKSI

Seni merupakan suatu bidang yang mempunyai skop yang sangat meluas. Hal

ini kerana, seni dapat dinilai dalam pelbagai aspek. Muzik, karya seni penulisan,

lukisan, arca,suara, lakonan antara contoh mudah bagi memberi gambaran awal

kepada orang awam tentang apa itu seni. Menurut Herbert Read dalam karyannya The

Meaning of Arts, seni adalah penghasilan rupa bentuk yang menimbulkan keceriaan,

keseronokan dan kesenangan estetik ( Art is Expression ). Kesenangan estetik di sini

adalah merujuk kepada konsep kesenangan yang terhasil kesan oleh penghayatan

terhadap keindahan seni visual. Kepuasan, kenikmatan, kesukaan dan kegembiraan

juga termasuk di dalam kesenangan ini. Kesimpulannya,seni merupakan sesuatu yang

sangat subjektif untuk digambarkan

Melalui subjek WAJ 3107, Seni Dalam Pendidikan, banyak perkara baru yang

saya peroleh. Setelah melalui beberapa interaksi bersama pensyarah berpengalaman,

saya dapat membuat kesimpulan bahawa Seni dalam pendidikan merupakan suatu

elemen wajib yang perlu diterapkan sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran

(P&P) berlansung.

Secara umumnya, seni dalam pendidikan dapat dipecahkan kepada tiga

bahagian iaitu yang pertama seni visual, seni pergerakan, dan seni muzik. Ketiga-tiga

elemen ini mempunyai skop dan konsep yang berbeza. Namun, seorang guru yang

bijak menggabungkan ketiga-tiga elemen ini dan menerapkannya kedalam proses P&P,

sudah pasti akan menghasilkan momentum yang luar biasa dalam kalangan murid.

9

Page 10: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

Skop seni visual lebih kepada lukisan dan bermain dengan pelbagai variasi

warna. Di zaman serba moden ini, bilik darjah papan hitam berkapur putih sudah tidak

relevan untuk diamalkan secara kerap. Ia akan lebih membuatkan dunia murid seolah

berada dalam dunia serba hitam putih. Oleh yang demikian, guru perlu bijak meransang

murid dengan warna. Biarkan mereka bermain dengan warna kerana warna merupakan

suatu eleman yang sangat indah jika kena pada caranya. Oleh kerana pensyarah saya

merupakan seorang yang berpengalaman dalam seni visual, beliau secara tidak

lansung telah banyak membuka minda saya tentang bagaimana untuk

mengintegrasikan seni visual kedalam subjek lain misalnya pendidikan islam yang

mana jarang diterapkan unsur seni visual.

Seni pergerakan pula ialah sesi yang melibatkan penggunaan ruang dalam suatu

aktiviti contohnya lakonan.Manakala seni muzik pula ialah seni yang berkaitan dengan

bunyi dan irama. Jesteru,seperti yang telah saya nyatakan diatas, seorang guru yang

bijak pasti mampu untuk menggabungkan ketiga-tiga elemen ini secara lansung

ataupun tidak. Contohnya, seorang guru meminta muridya melakukan sesi lakonan

secara berkumpulan. Sebelum sesi lakonan diadakan, guru meminta pelajarnya

menyediakan prop seperti topeng misalnya yang pastinya melibatkan elemen seni

visual. Apabila sesi lakonan berlansung, guru memainkan muzik latar bertujuan

membangkitkan suasana. Manakala pelajar yang berlakon pula secara tidak sedar

mereka sudah pun bermain dengan elemen seni pergerakan. Jesteru, ketiga-tiga

elemen ini saling berkait antara satu sama lain.

Melalui sudut pandang seorang guru pelatih, saya dapat melihat beberapa

kepentingan seni dalam pendidikan yang mana saya merasakan sudut pandang ini juga

dipersetujui oleh mereka yang berada dalam bidang yang sama. Pertama, seni dalam

pendidikan mampu melahirkan seorang guru yang sentiasa berinovasi dan kreatif. Ini

kerana, tidak semua guru dikurniakan bakat seni atau mudah dikatakan mereka tidak

kreatif . Tidak kurang juga guru yang malas berfikir. Jesteru, dengan adanya elemen

seni dalam pendidikan, ia akan membuatkan sesorang guru itu sentiasa berfikir

bagaiman untuk menjadikan sesi P&P menarik dan mencapai objektif apatah lagi di

10

Page 11: seni dalam pendidikan

SENI DALAM PENDIDIKAN WAJ 3107 2013

zaman serba moden ini. Murid pada zaman sekarang terdedah dengan pelbagai

perkara baru menjadikan mereka kadangkala lebih kreatif daripada seorang guru. Oleh

yang demikian, amat perlu bagi seorang guru untuk maju setapak kehadapan

berbanding murid.

Selain itu, seni dalam pendidikan juga dapat membantu guru dalam

mempelbagaikan lagi teknik,kaedah, serta strategi P&P. Untuk menyatakan bahawa

kaedah tulis dan pandang atau ‘chalk and talk’ tidak sesuai adalah tidak berapa tepat.

Kaedah konvensional ini masih relevan untuk diamalkan. Bahkan Negara-negara maju

seperti Jepun juga masih mengekalkan kaedah ini. Persoalannya ialah bagaimana

seorang guru itu mampu untuk mempelbagaikan kaedah dan strategi P&P supaya

murid tidak cepat bosan dan sebagainya. Seni dalam pendidikan adalah jalan mudah

yang boleh diambil guru. Manfaatkan sebaik mungkin elemen-elemen yang terdapat

dalam seni pendidikan. Kesudahannya, ia bukan sahaj dapat menghasilkan atmosfera

bilik darjah yang harmoni bahkan turut membantu guru dalam mencapai objektif yang

dikehendaki.

Tuntasnya, subjek Seni Dalam Pendidikan telah banyak membantu meluaskan

sudut pandang saya dalam dunia pendidikan. Berharap supaya apa yang diterapkan

sepanjang interaksi kuliah mahupun diluar interaksi dapat saya aplikasikan di sekolah

kelak supaya dapat melhirkan pelajar yang luas dimensi pemikiran dan kebolehannya

sebagaimana yang terkandung dalam Falsafah Pendidikan Negara (FPN) – ‘Pendidikan

di Malaysia adalah satu usaha berterusan ke arah memperkembangkan lagi potensi

individu secara menyeluruh dan bersepadu’ .Akhir kata, ucapan terima kasih sekali lagi

kepada pensyarah WAJ 3107 En. Mohamad Sukri B. Osman atas ilmu yang

dicurahkan.

11