RPH

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 1 INDIGO Kelas 1 I Tempoh 1.00-1.30 p.m (30 Minit) Tarikh/ Hari 9 Mac 2015 / Isnin BidangPembelajaran Nombor Dan Operasi Topik Nombor Hingga 10 Standard Kandungan Di akhir pengajaran, murid akan dibimbing ; 1.4 Melengkapkan sebarang rangkaian nombor. Standard Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid akan dapat; (i) Membilang dan melengkapkan nombor dalam lingkungan 100 secara: (a) Satu-satu (b) Dua-dua (c) Lima-lima (d) Sepuluh-sepuluh tertib menaik dan menurun dengan menggunakan pelbagai objek dan garis nombor. Objektif Pengajaran dan Pembelajaran Di akhir pembelajaran, murid akan dapat; menjawab soalan membilang dan melengkapkan nombor dalam lingkungan 100 sekurang- kurangnya 4 daripada 6 soalan dengan betul. BahanPengajarandanPembelajaran :Papan tulis, buku teks, lembaran kerja, carta seratus Kemahiran Berfikir secara Kreatif Dan Kritis : Nilai Murni : Berdedikasi Menaakul Pendekatan / Kaedah :Inkuiri Penemuan EMK : Keusahawanan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Set Induksi Guru bersoal jawab bersama murid mengenai isi pelajaran yang telah lalu. Aktiviti 1 Setiap murid diedarkan papan tulis individu dan pen marker. Lekatkan satu kad nombor pada papan tulis. Minta murid menyebut nombor tersebut dan menuliskannya pada papan tulis masing-masing. Aktiviti 2 Lekatkan kad perkataan nombor tersebut di bawah kad nombor tadi. Minta murid mengeja dan membaca perkataan bersama-sama dan menulisnya pada papan tulis masing-masing. Ulangi langkah dengan nombor-nombor lain. Sebut suatu nombor dan minta murid menulis angka dan perkataan bagi nombor tersebut pada papan tulis masing-masing. Aktiviti 3

description

Matematik

Transcript of RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 1 INDIGOKelas1 ITempoh1.00-1.30 p.m (30 Minit)Tarikh/ Hari9 Mac 2015 / Isnin

BidangPembelajaranNombor Dan Operasi

TopikNombor Hingga 10

Standard KandunganDi akhir pengajaran, murid akan dibimbing ;1.4 Melengkapkan sebarang rangkaian nombor.

Standard PembelajaranDi akhir pembelajaran, murid akan dapat;(i) Membilang dan melengkapkan nombor dalam lingkungan 100 secara:(a) Satu-satu(b) Dua-dua(c) Lima-lima(d) Sepuluh-sepuluh tertib menaik dan menurun dengan menggunakan pelbagai objek dan garis nombor.

Objektif Pengajaran dan PembelajaranDi akhir pembelajaran, murid akan dapat; menjawab soalan membilang dan melengkapkan nombor dalam lingkungan 100 sekurang-kurangnya 4 daripada 6 soalan dengan betul.

BahanPengajarandanPembelajaran :Papan tulis, buku teks, lembaran kerja, carta seratus

Kemahiran Berfikir secara Kreatif Dan Kritis :Nilai Murni : Berdedikasi

Menaakul

Pendekatan / Kaedah :Inkuiri PenemuanEMK : Keusahawanan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Set InduksiGuru bersoal jawab bersama murid mengenai isi pelajaran yang telah lalu.

Aktiviti 1 Setiap murid diedarkan papan tulis individu dan pen marker. Lekatkan satu kad nombor pada papan tulis. Minta murid menyebut nombor tersebut dan menuliskannya pada papan tulis masing-masing.

Aktiviti 2 Lekatkan kad perkataan nombor tersebut di bawah kad nombor tadi. Minta murid mengeja dan membaca perkataan bersama-sama dan menulisnya pada papan tulis masing-masing. Ulangi langkah dengan nombor-nombor lain. Sebut suatu nombor dan minta murid menulis angka dan perkataan bagi nombor tersebut pada papan tulis masing-masing.

Aktiviti 3 Murid diminta menjawab soalan latihan yang diberikan melalui lembaran kerja yang telah dihasilkan guru.

Penilaian Pembelajaran dan Pengajaran :

Penilaian dilakukan terhadap kebolehan murid menguasai standard pembelajaran secara langsung atau tidak langsung.Pentaksiran:

Penutup : Guru merumus isi pelajaran dengan menggunakan contoh lain dan penilaian murni.

Refleksi:

Tindakan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 1 MERAHKelas1 MTempoh2.30-3.00 p.m (30 Minit)Tarikh/ Hari9 Mac 2015 / Isnin

Bidang PembelajaranNombor Dan Operasi

TopikNombor Hingga 10

Standard KandunganDi akhir pengajaran, murid akan dibimbing ;2.3 Tambah dalam lingkungan 100.

Standard PembelajaranDi akhir pembelajaran, murid akan dapat;(ii) Tambah dan tolak dalam lingkungan 100: Melaksanakan pengiraan tambah. Menggunakan abakus 4:1 untuk mewakilkan pengiraan tambah. Menggunakan strategi pengiraan secara mental bagi penambahan.

Objektif P&PDi akhir pembelajaran, murid akan dapat; menjawab soalan penambahan tanpa pengumpulan semula sekurang-kurangnya 20 daripada 50 soalan dengan tepat.

Bahan Pengajaran dan Pembelajaran :Papan tulis, buku teks, Lembaran Kerja

Kemahiran Berfikir secara Kreatif Dan Kritis :Nilai Murni : Berani

Menaakul

Pendekatan / Kaedah :PenyoalanEMK : Kreativiti dan inovasi

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Set Induksi: Guru bersoal jawab bersama murid mengenai isi pelajaran yang telah lalu.

Aktiviti 1 Murid dibimbing menulis penambahan tersebut dalam bentuk lazim.

Aktiviti 2 Bentukkan kumpulan (tiga orang). Edarkan kad Teka Silang Nombor dan pen marker kepada setiap kumpulan.Aktiviti bermula apabila wisel ditiup. Kumpulan yang dapat menjawab dengan paling cepat dan tepat serta mendapat jumlah jawapan betul yang paling banyak dikira pemenang

Aktiviti 3 Murid diedarkan lembaran kerja pengukuhan dan diminta menjawab soalan latihan yang diberikan.

Penilaian Pembelajaran dan Pengajaran :

Penilaian dilakukan terhadap kebolehan murid menguasai standard pembelajaran secara langsung atau tidak langsung.Pentaksiran:

Penutup : Guru membuat rumusan topik pelajaran dengan menggunakan contoh lain dan penilaian murni.

Refleksi:

Tindakan:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 3 KUNING

Kelas3 Kuning

Mata Pelajaran dan KelasPendidikan Kesihatan

Masa /Tarikh/Hari 3.20 3.50 p.m / 9 Mac 2015 / Isnin

Tema Hargailah Kesihatan

TajukMakanan Berkhasiat

Standard Kandungan1.3 Mengetahui dan mengamalkan pemakanan yang sihat dan selamat.

Standard Pembelajaran1.3.1Mengenalpasti kumpulan zat makanan seperti karbohidrat, protein, lemak dan vitamin

Objektif PembelajaranPada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :1. Menjelaskan kepentingan pengambilan zat makanan kepada tubuh.2. Menamakan jenis-jenis makana dalam gambar di atas mengikut kumpulannya.

Aktiviti1. Murid diminta meneceritakan makanan berkhasiat yang diketahui oleh mereka.2. Murid menyatakan kepentingan pengambilan zat makanan kepada tubuh.3. Murid diajar cara betul memilih makanan berkhasiat4. Murid menulis di dalam buku tulis.5. Guru merumuskan pengajaran.

EMKPengisian kurikulum : ILMU Sivik, Sains. NILAI Bekerjasama, kesihatan diri. KBT KB (Menghubungkait)

Bahan Bantu BelajarBuku teks, buku latihan, buku teks.

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Refleksi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 2 INDIGOKelas2 ITempoh4.20- 4.50 p.m (30 Minit)Tarikh/ Hari9 Mac 2015 / Isnin

BidangPembelajaranNombor Dan Operasi

TopikNombor Bulat Dalam Lingkungan 1 000

Standard KandunganDi akhir pengajaran, murid akan dibimbing ;1.5 Membundarkan sebarang nombor kepada puluh dan ratus terdekat.

Standard PembelajaranDi akhir pembelajaran, murid akan dapat; Membundarkan sebarang nombor hingga 1000 kepada puluh dan ratus terdekat.

Objektif P&PDi akhir pembelajaran, murid akan dapat; sekurang-kurang 3 daripad 5 soalan membundarkan sebarang nombor hingga 1000 kepada puluh dan ratus terdekat dengan tepat.

Bahan Pengajaran dan Pembelajaran :Papan tulis, buku teks, Papan Bukit Bundar

Kemahiran Berfikir secara Kreatif Dan Kritis :Nilai Murni : Bekerjasama

Menghubungkaitkan

Pendekatan / Kaedah : KontekstualEMK : Keusahawanan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Set InduksiGuru bersoal jawab bersama murid mengenai isi pelajaran yang telah lalu.

Aktiviti 1 Murid melihat kad perkataan BUNDAR yang belum didengar oleh mereka. Murid diterangkan konsep bundar bagi nombor puluh terlebih dahulu sebelum diteruskan nombor ratus yang melibatkan pembundaran puluh terdekat dan ratus terdekat.

Aktiviti 2 Murid melihat papan bukit Bundar yang ditunjukkan oleh guru di hadapan. Guru memberi beberapa contoh soalan dan beberapa orang murid akan dipilih untuk melaksanakannya di hadapan danrakan-rakan akan membantu gerak kerja murid. Guru sebagai fasilitator.

Aktiviti 3 Murid diminta menjawab soalan latihan yang diberikan.

Penilaian Pembelajaran dan Pengajaran :

Penilaian dilakukan terhadap kebolehan murid membundarkan nombor kepada ratus dan puluh terdekat dengan tepat.

Penutup :Guru merumus isi pelajaran dengan menggunakan contoh lain dan penilaian murni.

Refleksi:

Tindakan:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR MATEMATIK TAHUN 2 UNGU

Kelas2 UTempoh4.50-5.50 p.m (1 Jam)Tarikh/ Hari9 Mac 2015 / Isnin

BidangPembelajaranNombor Dan Operasi

TopikNombor Bulat Dalam Lingkungan 1 000

Standard KandunganDi akhir pengajaran, murid akan dibimbing ;1.3 Mengenal pasti

Standard PembelajaranDi akhir pembelajaran, murid akan dapat;1.4.1 Mengenal pasti nilai tempat dan digit Mengenal pasti nilai tempat dan digit bagi nombor hingga 'seratus

ObjektifDi akhir pembelajaran, murid akan dapat; Menjawab sekuarang-kurangnya 5 daripada 8 soalan nilai digit dengan tepat.

Bahan Pengajaran dan Pembelajaran :Papan tulis, buku teks, kad nilai tempat, carta nilai tempat

Kemahiran Berfikir secara Kreatif Dan Kritis :Nilai Murni : Berusaha

Menaakul, Menjana Idea

Pendekatan / Kaedah :Inkuiri Penemuan, PenyoalanEMK : Berorientasikan Pencapaian

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Set InduksiGuru bersoal jawab bersama murid mengenai isi pelajaran yang telah lalu.

Aktiviti 1 Murid diminta oleh guru untuk mengeluarkan kad nilai digit dan menyesuaikan nombor yang diberi oleh guru dihadapan dengan kad yang disediakan oleh mereka.. Murid diminta menulis nama tempat seperti yang ditunjukkan oleh guru di hadapan.

Aktiviti 2 Murid melihat bilangan sifar yang perlu diletakkan di nilai tempat ratus, puluh dan sa. Guru menggunakan teknik Telur bagi setiap sifar yang akan muncul bagi soalan nilai digit. Guru sebagai fasilitator untuk memperbetulkan kesalahan murid.

Aktiviti 3 Murid diedarkan lembaran kerja dan diminta menjawabnya.

Penilaian Pembelajaran dan Pengajaran :

Penilaian dilakukan terhadap kebolehan murid mengenalpasti nilai tempat nombor dengan tepat.Pentaksiran:

Penutup :Guru merumus isi pelajaran dengan menggunakan contoh lain dan penilaian murni.

Refleksi:

Tindakan: