RPH Thn 6 zie.docx
-
Upload
al-azam-kekusho -
Category
Documents
-
view
290 -
download
7
Transcript of RPH Thn 6 zie.docx
1 Tahun 6 Sarjana
2 Tarikh 29 Februari 2012
3 Masa 9.45 – 10.45 pagi
4 Bilangan Murid 20 orang
5 Mata Pelajaran Bahasa Melayu
6 Tema Sentiasa Berhemat Semua Selamat
7 Tajuk Mesej dalam Iklan
8 Fokus Utama HPK 4.2 : Mengemukakan komen yang sesuai
berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang
disampaikan oleh pihak lain.
Aras 1
i. Mengemuka pandangan sama ada
menyokong atau membangkang sesuatu
perkara berdasarkan maklumat yang
disampaikan oleh pihak lain secara bersopan.
9 Fokus Sampingan HPK 11.4 : Memberikan komen dan pandangan tentang
pendapat yang disampaikan oleh pihak lain.
Aras 1
i. Memberikan pandangan terhadap pendapat
pihak lain tentang sesuatu bahan.
10 Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
A. Menguasai isi kandungan
1. Mengemukakan 1 pandangan sama ada
menyokong atau membangkang tentang bahan
berdasarkan kad gambar dan petikan iklan serta
telah dibincangkan dalam kumpulan masing-masing
dengan jelas.
1
2. Menulis sekurang-kurangnya 2 pandangan hasil
pembentangan pihak lain berdasarkan kad gambar
dan petikan iklan yang telah disampaikan oleh
kumpulan lain dengan bahasa yang betul.
3. Menyatakan secara bertulis kata kerja yang terdapat
dalam gambar berkaitan keselamatan jalan raya
yang diberikan dengan betul.
11 Kemahiran Bahasa Mendengar : Pendapat kumpulan lain.
Bertutur : Soal - Jawab
Membaca : Mesej dalam Iklan
Menulis : Membina perkataan dan lembaran kerja.
12 Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata Kerja
Sistem Ejaan : memimpin, meningkatkan, pejalan, melihat.
Sebutan dan Intonasi : ayat perintah , ayat penyata.
Kosa kata / Peribahasa : tergelincir, memantulkan,
mengagak, keprihatinan, jejantas, Biar Lambat Asal
Selamat.
13 Pengisian
Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Nilai Murni : berwaspada, berdisiplin, berhati-hati.
Kewarganegaraan : -
Kem. Bernilai Sosiobudaya : Kesantunan Bahasa
Kemahiran Bernilai Tambah
i. Kemahiran Berfikir : menjana idea
ii. Kemahiran TMK : tayangan video
iii. Belajar Cara Belajar : mencatat nota
2
iv. Kajian Masa Depan : Jalan Raya Pada Tahun
2020.
v. Kecerdasan Pelbagai : visual – ruang
vi. Pem. Konstruktivisme : Membina soalan
pemahaman berdasarkan pengalaman sedia ada.
vii. Pem. Kontekstual : Murid pernah mempelajari
PKJR disekolah.
14 Media 1) Video (Iklan Keselamatan Jalan raya),
2) Kad pendapat
- Sokong (5 unit)
- Bangkang (5 unit)
3) Bahan media
- Poster (2 unit)
- Surat khabar (2 unit)
- Risalah (2 unit )
4) Keratan akhbar
5) Radio / CD
6) Kertas sebak (5 unit)
7) Lembaran kerja
15 Pengetahuan Sedia
Ada
Murid pernah melihat dan mendengar tentang kempen
keselamatan jalan raya sama ada melalui televisyen atau
akhbar.
3
Langkah /
Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1) Dua keping keratan
akhbar mengenai
keselamatan jalan
raya.
Keratan 1
Keratan 2
2) Guru bertanya
beberapa soalan
mengenai gambar
tersebut.
i- Apakah yang
ditunjukkan di
dalam gambar?
ii- Di mana kamu
biasa memperoleh
maklumat
mengenai
keselamatan jalan
raya?
a. Guru menunjukkan dua
keping keratan akhbar
mengenai keselamatan
jalan raya
b. Murid melihat gambar
yang ditunjukkan.
c. Murid menjawab soalan
berkaitan dengan
gambar tersebut yang
dikemukakan oleh guru.
d. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
tajuk pembelajaran pada
hari ini.
Strategi/ teknik
-Menyoal seluruh
kelas.
-visual -ruang
Kem. berfikir .
-Kecerdasan
pelbagai.
-Menjana idea
Sumber:
Keratan akhbar
keselamatan
4
Langkah 1
(10 minit)
1) Video iklan
mengenai
keselamatan
jalanraya
ditayangkan.
2) Murid akan
bekerjasama
dalam kumpulan
untuk memberikan
pendapat tentang
iklan.
3) Antara soalan
yang ditanya ialah:
i- Apakah yang kamu
lihat tentang
perlakuan
pengguna jalan
raya dalam iklan
yang ditunjukkan
itu?
ii- Apakah kesan
daripada perlakuan
tersebut?
iii- Apakah yang kamu
1) Guru menayangkan video
iklan tentang keselamatan
jalan raya kepada murid.
2) Murid menonton sedutan aksi
pengguna jalan raya yang
ditunjukkan.
3) Guru meminta murid
memberikan pendapat
mereka tentang iklan
tersebut.
4) Murid memberikan pendapat
dan jawapan mereka
Strategi/ Teknik
Sebaran soalan
kepada semua
murid
Menyoal secara
rawak
Aktiviti
Berkomunikasi
KBKK
Menaakul
Nilai
Interaksi
Peribadi
-keyakinan
Sumber:
-Video
keselamatan
jalan raya
- Borang
mengemukan
pendapat.
5
lihat tentang
perlakuan
pengguna jalan
raya dalam iklan
yang ditunjukkan
itu?
iv-Apakah kesan
daripada perlakuan
tersebut?
Langkah 2
(15 minit)
1) Kad tugasan dan
bahan media yang
berkaitan
keselamatan jalan
raya.
a- Kumpulan A
(surat khabar)
b- Kumpulan B
(Risalah)
1) Murid dibahagikan
kepada 4 kumpulan.
Setiap kumpulan
diberikan kad tugasan
dan bahan media
berkaitan keselamatan
jalan raya.
2) Murid bergerak dalam
kumpulan seperti yang
telah ditetapkan.
3) Setiap kumpulan
dikehendaki berbincang
sama ada menyokong
atau membangkang
perlakuan yang terdapat
dalam bahan media
dengan memberikan
alasan yang munasabah
sambil menunjukkan
“Kad Pendapat”
Strategi/Teknik
Aktiviti inkuiri
dalam kumpulan
Aktiviti
Membuat kaitan
Sikap saintifik
dan nilai murni:
-Penglibatan
aktif
-Menghargai
masa
-Bekerjasama
6
c- Kumpulan C
(Risalah)
d- Kumpulan D
(Poster)
4) Murid berbincang dalam
kumpulan masing-
masing.
Sumber:
1. Bahan
media
2. keratan
akhbar
3. risalah
4. Poster
Langkah 3
(20 minit)
1) Membentangkan
hasil perbincangan
dalam kumpulan.
Contoh Kad Pendapat :
1) Setiap kumpulan diminta
membentangkan hasil
perbincangan mereka.
2) Guru bersama murid
menyemak jawapan hasil
pembentanganwakil
setiap kumpulan.
3) Semasa salah satu
kumpulan menyampaikan
hasil perbincangan,
kumpulan yang lain
diminta memberikan
pandangan, sama ada
menyokong atau
Strategi/Teknik
Aktiviti inkuiri
dalam kumpulan
Aktiviti
-Membuat kaitan
-Kemahiran
berfikir
-Klasifikasi
7
SOKONG
Sebab
Alasan
BANGKANG
Sebab
Alasan
membangkang pendapat
kawan mereka dengan
memberikan alasan yang
munasabah.
4) Murid mengangkat kad
pendapat masing-masing
sama ada menyokong
atau membangkang
jawapan kumpulan lain
dan menyatakan alasan
mereka.
Sikap saintifik
dan nilai murni:
Penglibatan aktif
Bekerjasama
Sumber:
Kad pendapat
Langkah 4
(5 minit)
Menyenaraikan kata kerja
pada poster.
1) Murid menyenaraikan
kata kerja yang terdapat
pada poster secara lisan
dengan bimbingan guru.
Teknik/Strategi
Menjawab
soalan
Sumber
Poster
Pentaksiran Murid menjawab
lembaran kerja yang
diberikan
1) Murid diedarkan
lembaran kerja tentang
gambar berfikir sebelum
melintas .
2) Kemudian tandakan ( )
pada gambar pelakuan
yang selamat dan
tandakan ( x ) pada
gambar pelakuan yang
tidak selamat.
Teknik/Strategi
Menjawab
soalan.
Aktiviti
Psikomotor
Nilai
Peribadi
Sumber:
Lembaran kerja
8
Pemulihan Murid memadankan
gambar dengan ayat
yang di berikan.
1) Murid diminta
memadankan gambar
dengan ayat yang sesuai
Strategi/Teknik
Menjana idea
Sumber
Lembaran kerja
Pengayaan Membina perkataan.
Contohnya:
- Semat
- Kelam
- Taman
- Selam
- Lemak
1) Murid dikehendaki membina
perkataan lain berdasarkan
perkataan asal
“KESELAMATAN”
Teknik/Strategi
Menjana idea
Latih Tubi
Sumber
Kertas lembaran
Penutup
(5minit)
Rumusan pelajaran.
- Berhati-hati di jalan
raya.
- Patuhilah undang-
undang jalan raya.
- Berpimpin tangan ketika
Penutup Kognitif
1) Murid dengan bimbingan
guru merumuskan isi
pelajaran pada hari ini.
Penutup Sosial
1) Murid menyanyikan lagu
Strategi/TeknikPengukuhan
AktivitiMengaplikasi
NilaiPeribadi
9
melintas di jalan raya.
- Melintas di lintasan
belang.
- Pandu cermat jiwa
selamat.
Menyanyikan lagu
“ Pandu Cermat ”
“Pandu Cermat” dengan
iringan muzik dari radio.
2) Guru memberikan
ganjaran atas hasil kerja
mereka
3) Murid-murid menerima
ganjaran daripada guru.
Sumber:
-Penanda buku
-Radio / CD
10
11