Rph Lates Gosokan

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Tarikh 27 September 2012 Masa 8.00 pagi hingga 9.00 pagi Tahun 2 Melati Bilangan Murid 23 orang (4 lelaki, 19 perempuan) Umur 8 tahun Bidang Kegiatan Menggambar Tema Alam Semula Jadi Tajuk Ikan Peliharaan Saya Aktiviti Gosokan Objektif Pengajaran Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan gambar dengan menggunakan teknik gosokan. Hasil Pembelajaraan Pada akhir pembelajaran, murid dapat ; 1. menghasilkan gambar ikan melalui melalui teknik tekapan. 2. mengetahui dan memahami bahan seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar dengan teknik gosokan. 3. mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran media, proses dan teknik serta bahasa seni visual dalam penghasilan karya seni. 4. membuat aprisiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan memberikan penekanan pada bahan seni visual. Penghubungjalinan Pendidikan Sivik dan Kemahiran Hidup Penerapan Nilai KBKK Kekemasan, berkeyakinan diri dan kerjasama dalam kumpulan Bahan Bantu Gambar ikan fotostat, kertas lukisan, contoh hasil

description

-

Transcript of Rph Lates Gosokan

Page 1: Rph Lates Gosokan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh 27 September 2012

Masa 8.00 pagi hingga 9.00 pagi

Tahun 2 Melati

Bilangan Murid 23 orang (4 lelaki, 19 perempuan)

Umur 8 tahun

Bidang Kegiatan Menggambar

Tema Alam Semula Jadi

Tajuk Ikan Peliharaan Saya

Aktiviti Gosokan

Objektif Pengajaran Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan gambar dengan

menggunakan teknik gosokan.

Hasil Pembelajaraan Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;

1. menghasilkan gambar ikan melalui melalui teknik tekapan.

2. mengetahui dan memahami bahan seni visual, media serta proses

dan teknik dalam penghasilan gambar dengan teknik gosokan.

3. mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran media,

proses dan teknik serta bahasa seni visual dalam penghasilan karya

seni.

4. membuat aprisiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan

memberikan penekanan pada bahan seni visual.

Penghubungjalinan Pendidikan Sivik dan Kemahiran Hidup

Penerapan Nilai KBKK Kekemasan, berkeyakinan diri dan kerjasama dalam kumpulan

Bahan Bantu Mengajar Gambar ikan fotostat, kertas lukisan, contoh hasil seni menggunakan

teknik gosoka,slaid power point.

Persediaan Murid Kertas lukisan, pensil warna,pensil, warna pastel, duit syiling lama dan

baharu

Kemahiran Sedia Ada Murid-murid pernah menjalankan aktiviti mewarna.

Bahan Rujukan Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual

Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR) & (KSSR)

Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR

Page 2: Rph Lates Gosokan

Prosedur Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap

murid.

Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses

pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan

kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.

Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set

induksi : Nyanyian lagu “Ikan Kekek”.

Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap.

Guru memperkenalkan teknik gosokan.

Guru menunjuk cara dan membimbing murid menghasilkan gambar

menggunakan teknik gosokan. .

Apresisiasi dan refleksi.

Penutup.

- Sosial

- Kongitif

LANGKAH / AKTIVITI HASIL CATATAN

Page 3: Rph Lates Gosokan

MASA

PEMBELAJARAN

SET INDUKSI

(5 minit)

Set induksi nyanyian

“Ikan Kekek”

Ikan kekek mak iloi iloi

Ikan gelama mak ilai ilai

Nanti adik mak iloi iloi

Pulang sama mak ilai ilai

Ada satu si ikan parang

Badannya panjang

Berbelang-belang

Isinya sikit banyak tulang

Sedap makan kalau

Masak pindang

Soalan

- Siapa ada

memelihara ikan?

- Ikan apa yang

dipelihara?

- Berapa jenis ikan

yang dipelihara?

Murid boleh

menyanyi lagu

“Ikan kekek”

bersama-sama.

Murid bersoal

jawab dengan

guru mengenai

ikan.

Murid dapat

menyatakan

pelbagai jenis

ikan.

TKP

Interpersonal

Verbal lingustik

Muzik/video

Konstekstual

Kaedah kelas

BBM

Tayangan video

KBKK

Kritis (mencirikan)

NIlai

Bekerjasama

Keyakinan diri

Page 4: Rph Lates Gosokan

LANGKAH 1

(15 minit)

Guru menerangkan

maklumat tentang

teknik gosokan, alat

dan bahan serta

proses untuk

menghasilkan gambar

ikan daripada teknik

gosokan.

ARAS 1

Murid dapat

memahami dan

mengetahui

tentang teknik

gosokan, alat,

bahan dan teknik

serta proses

menghasilkan

gambar ikan

melalui teknik

gosokan.

TKP

Kecerdasan Visual

Ruang

Kontekstual

Nilai

Bekerjasama

Berkeyakinan diri

BBM

Lukisan ikan

LANGKAH 2

(15 minit)

Guru menunjukkan

bahan yang boleh

digunakan untuk

teknik gosokan

Guru meminta murid

merasa objek disekitar

mereka dengan

sentuhan untuk

merasa tekstur objek

tersebut sama ada

sesuai digunakan

untuk teknik gosokan

Guru menunjukcara

ARAS 2

Murid menjalakan

aktiviti di bawah

penyeliaan guru.

Murid dapat

menyentuh objek

disekitar dan

merasa tekstur

serta jalinan pada

objek terbabit

seterusnya

menyatakan

kepada guru.

TKP

Naturalis

Kontekstual

Verbal linguistic

Nilai

Kekemasan

Kerjasama

Keselamatan

BBM

Lukisan ikan dan

pemandangan di

Page 5: Rph Lates Gosokan

menggosok

menggunakan pensil

warna untuk

mewarnakan gambar

ikan.

Gambar yang

digunakan ialah ikan

Murid memerhati

demonstarasi

yang ditunjukkan

oleh guru.

dalam akuarium.

LANGKAH 3

(20 minit)

Murid menghasilkan

gubahan gambar yang

menarik dengan

menggunakan teknik

gosokan.

ARAS 3

Murid dapat

menghasilkan

gambar dengan

menggunakan

teknik gosokan

mengikut

kreativiti masing-

masing.

KBKK

Kritis

Menyusun

Kreatif

Menjana idea

TKP

Visual ruang

Nilai

Keyakinan diri

Kerjasama

Kekemasan

BBM

Contoh hasil kerja

murid.

Page 6: Rph Lates Gosokan

SESI APRESIASI

DAN REFLEKSI

(5 minit)

Murid mempamerkan

hasil kerja mereka.

Sesi apresiasi dan

refleksi hasil kerja

yang telah dihasilkan

murid.

Baik

Sederhana

Kurang mencapai

tahap

Murid dapat

menilai tahap

keupayaan

masing-masing

berdasarkan

kategori yang

telah ditetapkan

oleh guru.

Murid dapat

menyatakan

perasaan dan

pengalaman

terhadap aktiviti

yang telah

dilakukan.

TKP

Verbal linguistik

PENUTUP

(5 minit)

Murid menyanyikan

lagu “Ikan Kekek”

bersama-sama

sambil memegang

gambar ikan yang

dihasilkan

menggunakan teknik

gosokan.

Murid dapat

menyatakan

perasaan

masing-masing

tentang gambar

ikan yang

dihasilkan

dengan

menggunakan

teknik gosokan

yang telah

dihasilkan.

TKP

Verbal linguistik

Muzik/video

Interpersonal

CATATAN :

……………………………………………………………………………………………………………………