RPH BM
Transcript of RPH BM
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 2 Ibnu Khaldun
Hari : Rabu
Tarikh : 19 Februari 2010
Masa : 9.00 – 10.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 36 orang (L: 16, P: 20)
Tema : Cintailah Alam Sekitar
Tajuk : Menjaga Alam Sekitar (Bacaan dan pemahaman)
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3
i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1ii. Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
Fokus Sampingan : 1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara.
Aras 3
ii. Melakukan arahan serta pesanan dengan betul.
Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
i. Sekurang-kurangnya 80% daripada murid boleh membaca dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya penyampaian yang sesuai.
ii. Menjawab sekurang-kurangnya 3 daripada 5 soalan pemahaman daripada teks yang dibaca.iii. Sekurang-kurangnya 80% daripada murid dapat menggayakan dan melakonkan perkataan
kata kerja yang diberikan.
Pengisian Kurikulum
i) Sistem Bahasa
a) Kosa Kata: perkelahan, kosong, pembungkus, makanan, kotor
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
b) Tatabahasa: Kata Kerja
ii) Kemahiran Bernilai Tambah
a) Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, interpersonal, kinestetik, muzik, naturalis
b) Strategi Pengajaran : Koperatif dan Kolaboratif, pemerhatian, metakognitif
c) Kemahiran Generik : Kemahiran Belajar, Kemahiran Berfikir, Kemahiran Teknologi
Maklumat dan Komunikasi (TMK), Kemahiran Kontekstual
iii) Penekanan konsep 5P
a) Penggabungjalinan : Kemahiran : Membaca dan menulis, mendengar dan bertutur
b) Penyerapan : Nilai : kerjasama, rajin, yakin diri, berani, berdikari, kebersihan, menghayati,
menghormati dan menghargai.
Ilmu : Bahasa Melayu, Alam Sekitar
c) Pemulihan : Cari dan warnakan petak yang mempunyai perkataan yang sama dengan petak
awal.
d) Pengayaan : Cari dan tulis perkataan yang mempunyai imbuhan yang diberikan.
e) Penilaian : Aktiviti bacaan, aktiviti permainan tatabahasa, aktiviti berkumpulan
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran ( BSPP ) :
a. Bahan Elektronik / Bahan Bercetak / Bahan Autentik & Multimedia: gambar, petikan perbualan, video, komputer riba, LCD,
kamus pelajar, lirik lagu, kertas A4, kad tugasan,
Kotak Beracun berisi gulungan kertas, Skrin Putih.
b. Edaran Tugasan: Edaran arahan kerja berkumpulan
c. Templat Pelajar: Lembaran kerja, buku tulis
d. Borang Penilaian Aktiviti P&P: Borang penilaian bacaan, boring penilaian aktiviti permainan tatabahasa, borang penilaian
hasil perbincangan berkumpulan.
Pengetahuan Perlu Ada : Murid pernah melihat kawasan yang tercemar dengan sampah sarap serta pernah terlibat dalam aktiviti
gotong-royong.
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGURUSAN PENGAJARAN - PEMBELAJARAN (PPP) BAHASA MELAYU
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
Masa / Langkah
Induksi Set
9.00 – 9.05 pg.
( 5 Minit )
Isi Pelajaran
Pengenalan tajuk
Tema : Cintailah Alam Sekitar
Tajuk : Menjaga Alam Sekitar
Contoh soalan:
1. Apakah yang dapat anda
perhatikan dalam
paparan gambar
sebentar tadi?
2. Adakah anda selesa
dengan persekitaran
yang penuh sampah-
sarap?
3. Apakah yang anda perlu
lakukan jika ternampak
longgokan sampah?
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Murid-murid ditayangkan dengan
beberapa slaid gambar berkaitan
pembuangan sampah di merata
tempat.
2. Murid-murid diminta melihat dan
memahami dengan teliti paparan
gambar tersebut.
3. Guru bertanya beberapa soalan
berkaitan slaid gambar. Pelbagai
jangkaan jawapan diterima.
4. Guru mengaitkan jawapan yang
diberi murid-murid dengan apa
yang ingin dipelajari.
Catatan
KG:
i. Kemahiran belajar -
menganalisis maklumat,
mentafsir maklumat
ii. Kemahiran berfikir -
meneliti bahagian dan
keseluruhan
KBT:
i. Kontekstual - mengaplikasi
ii. Teori Kecerdasan
Pelbagai – verbal-linguistik,
interpersonal
iii. ICT
Nilai:
Peka, berani, yakin diri
Ilmu:
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
Langkah 1
9.05 – 9.15 pg.
(10 Minit)
Petikan perbualan: Menjaga
Alam Sekitar
Perbincangan isi penting
Isi penting dibincangkan dialog
demi dialog
Kosa kata:
1. Perkelahan
2. Kosong
3. Pembungkus
4. Makanan
5. Kotor
1. Guru mempamerkan petikan
perbualan “Menjaga Alam Sekitar”
di atas skrin.
2. Murid-murid diedarkan dengan
petikan perbualan “Menjaga Alam
Sekitar”
3. Murid-murid diarah oleh guru untuk
membaca petikan tersebut secara
senyap.
4. Guru memilih murid secara rawak
untuk melakonkan perbualan
tersebut secara berpasangan.
5. Guru dan murid-murid berbincang
tentang isi petikan perbualan yang
telah dibaca mengikut dialog demi
dialog.
6. Guru menayangkan lima perkataan
dan meminta murid-murid mencari
maksud perkataan tersebut di
Objektif:
(i) dan (ii)
KG:
i. Kemahiran Belajar-
membaca pantas, mentafsir
maklumat
ii. Kemahiran Berfikir-
menjana idea, mengumpul
dan mengelas,
mengklasifikasi, menjana
idea
KBT:
i. Konstruktivisme-
membuat huraian dan
menjelaskan
ii. Belajar Cara Belajar-
membaca intensif
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
dalam kamus sebagai kerja
sekolah.
iii. Teori Kecerdasan
Pelbagai- verbal-linguistik,
interpersonal
Nilai:
Kerjasama, keyakinan, berani
Ilmu:
Bahasa Melayu dan Alam
Sekitar
BSPP:
Komputer riba, LCD, petikan
perbualan, kamus pelajar, Skrin
Putih
Penilaian
Borang penilaian bacaan
Langkah 2 Latihan 1: Soalan pemahaman 1. Guru mempamerkan soalan-soalan Objektif:
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
9.15 – 9.30 pg.
(15 Minit)
1. Mengapakah tempat
perkelahan itu kotor?
2. Lalat dan nyamuk sangat
berbahaya. Mengapa?
3. Setelah membaca
petikan tadi, apakah
agaknya perasaan ahli
Kelab Kembara itu?
a. Adakah mereka
kecewa?
Mengapa?
b. Adakah mereka
sedih? Mengapa?
4. Teliti gambar di bawah.
Cadangkan cara-cara
membersihkan kawasan
ini.
5. Mengapakah kawasan
perkelahan itu dikatakan
pemahaman di atas skrin.
2. Murid-murid diminta membaca dan
memahami soalan tersebut secara
senyap.
3. Guru meminta murid menyalin
soalan pemahaman di dalam buku
tulis dan murid dikehendaki
menjawab soalan secara
berpasangan.
4. Guru akan membincangkan
jawapan sebaik murid selesai
menjawab soalan.
5. Murid-murid lemah akan diberikan
aktiviti pemulihan dan dilaksanakan
secara individu.
6. Guru bertindak membimbing murid-
murid yang lemah menyelesaikan
aktiviti tersebut.
7. Murid-murid yang telah menyiapkan
(iii)
KG:
i. Kemahiran belajar-
mencatat nota, menganalisis
maklumat
ii. Kemahiran berfikir-
meneliti bahagian dan
keseluruhan, menyelesaikan
masalah secara bijak,
merangsang pemikiran
berkualiti
KBT:
i. Kontekstual- Cooperating
(bekerjasama)
ii. Teori Kecerdasan
Pelbagai- interpersonal
iii. ICT
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
kotor? Berikan dua bukti.
Latihan 2: Pemulihan
Cari dan warnakan petak yang
mempunyai perkataan yang
sama dengan petak awal.
Latihan 3 : Pengayaan
Cari dan tulis perkataan yang
mempunyai imbuhan yang
diberikan.
latihan pemahaman akan diedarkan
dengan aktiviti pengayaan dan
secara individu mereka akan
menyelesaikan tugasan tersebut.
Nilai:
Berdikari, kerjasama, yakin diri
Ilmu:
Bahasa Melayu, Alam Sekitar
dan Pengetahuan Am
BSPP:
Komputer riba, LCD, buku tulis,
Skrin Putih
Langkah 3
9.30 – 9.40 pg.
(10 minit)
Tatabahasa- Kata Kerja
Aktiviti / permainan
Latihan 4 – Kata Kerja
Kerja sekolah
1. Guru menerangkan mengenai kata
kerja berserta contoh-contoh yang
sesuai pada skrin putih.
2. Murid-murid dipilih secara rawak
untuk memberikan contoh kata
kerja secara spontan dan lisan.
3. Guru mengadakan satu permainan
bahasa yang dinamakan "Kotak
Objektif:
(iv)
KG:
i. Kemahiran belajar-
ii. Kemahiran berfikir-
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
Beracun” sambil diiringi muzik.
4. Kotak Beracun tersebut
mengandungi beberapa kata kerja
yang perlu dilakonkan oleh murid
tanpa bersuara.
5. Murid yang dapat meneka jawapan
paling banyak akan diberikan token.
6. Guru kemudiannya memberikan
latihan tatabahasa tambahan
kepada murid-murid sebagai kerja
sekolah.
KBT:
i. Belajar cara belajar-
mengingat
ii. Teori kecerdasan
pelbagai- intrapersonal,
kinestetik
Nilai:
Kerjasama, yakin diri, berdikari
Ilmu:
Bahasa Melayu
BSPP:
Komputer riba, LCD, Kotak
Beracun, Skrin Putih
Penilaian:
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
Borang penilaian aktiviti
Langkah 4
9.40- 9.55 pg.
(15 Minit)
Latihan 5 : Perbincangan
Kumpulan
Berdasarkan dua gambar rajah
yang diberi, buat perbandingan
antara Gambar A dan Gambar
B. Kemudian, buat laporan
berdasarkan dua situasi
berbeza tentang alam sekitar
yang terdapat dalam gambar.
1. Murid-murid dibahagikan kepada 6
kumpulan kecil.
2. Guru mengedarkan kad tugasan
bagi setiap kumpulan dan meminta
murid membincangkan perbezaan
yang terdapat dalam kedua-dua
gambar.
3. Seorang wakil akan membuat
laporan berdasarkan perbincangan
yang dibuat.
4. Wakil daripada setiap kumpulan
diminta membentangkan laporan
bagi kumpulan mereka.
5. Murid-murid akan berbincang hasil
laporan daripada setiap kumpulan
dengan dibantu oleh guru.
6. Murid dipilih secara rawak untuk
merumuskan perbincangan
Objektif:
(v)
KG:
i. Kemahiran belajar-
menyusun maklumat,
menganalisis maklumat,
mempersembahkan
ii. Kemahiran berfikir-
mengumpul dan mengelas,
menyusun mengikut
keutamaan.
KBT:
i. konstruktivisme- explore
(meneroka)
ii. Teori Kecerdasan
Pelbagai- interpersonal,
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
tersebut. Intrapersonal
Nilai:
Bekerjasama, berdikari, rajin,
yakin diri
Ilmu:
Bahasa Melayu, Alam Sekitar,
Pengetahuan am
BSPP:
Kertas A4, kad tugasan
Penilaian
Borang penilaian hasil
perbincangan kumpulan
Penutup
9.55 – 10.00 pg.
Penutup kognitif dan sosial 1. Guru menarik perhatian murid dan
bersiap sedia untuk menutup isi
KG:
i. Kemahiran belajar- menilai
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
(5 Minit) 1. Rumusan isi pelajaran.
2. Tayangan video klip alam
sekitar: “Indah Bumi Kita”
pelajaran hari ini.
2. Guru bersoal jawab dengan murid
tentang isi pelajaran hari ini.
3. Murid dipilih secara rawak untuk
merumuskan isi pelajaran yang
telah dipelajari.
4. Guru menayangkan lagu “Indah
Bumi Kita” di atas skrin.
5. Murid-murid menyanyikan lagu
“Indah Bumi Kita” dengan penuh
penghayatan.
maklumat
ii. Kemahiran berfikir-
membuat kesimpulan
KBT:
i. Konstruktivisme- evaluate
(menilai)
ii. ICT
Nilai:
Kerjasama, kasih sayang,
kesyukuran
BSPP:
Komputer riba, LCD, lirik lagu
Catatan/Refleksi:
Adibah JumaatAhmad Zakwan Abdul GhafarAmirah Syeikh Ismail
4 PISMP PBM2
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________