Realizacija časa definisana na ishodima

14
Realizacija časa definisana na ishodima 28.1.2014.

description

Realizacija časa definisana na ishodima. 28.1.2014. KRAJNJI CILJ - ISHOD. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of Realizacija časa definisana na ishodima

Page 1: Realizacija časa definisana na ishodima

Realizacija časa definisana na ishodima

28.1.2014.

Page 2: Realizacija časa definisana na ishodima

KRAJNJI CILJ - ISHOD

• Započeti sa krajnjim ciljem na umu, znači započeti sa jasnim razumijevanjem svog odredišta. To znači da znate gdje idete tako da možete bolje razumjeti gdje ste trenutno tako da vas koraci koje poduzimate uvijek vode u ispravnom pravcu.

Page 3: Realizacija časa definisana na ishodima

Priprema - ishodima orjentisanih lekcija

• Pripreme časa su dio dobro strukturiranog i sistematičnog plana i programa. One funkcioniraju kao pomoćno sredstvo nastavnicima da prenesu znanja, ispitaju stavove i razvijaju vještine među učenicima kroz proces učenja prilagođen razvoju.

• Pripreme časa trebaju da odražavaju obrazovnu filozofiju edukatora i kada su dobro dizajnirane jasne su same po sebi i pojačavaju profesionalnu sposobnost nastavnika koji ih koriste.

Page 4: Realizacija časa definisana na ishodima

KONKRETAN PRIMJERISHODI:

OBLAST 1: Historijski izvori i proučavanje historije: • 1.Provodi školska istraživanja kako bi ispitao/la prošlost i sadašnjost.• 3. (prvi dio ishoda)Tumači prošlost na osnovu didaktički oblikovanih historijskih

izvora i razumiju šta sve može uticati na pisanje historije.

OBLAST 2: Historijsko znanje i razumijevanje: historijsko vrijeme i hronologija• 3. Razumije historijska razdoblja, razumije kako su povezani događaji u njima,

objašnjava glavne pravce, procese i probleme iz prošlosti smještajući ljude i događaje u vremenski i prostorni okvir.

• OBLAST 3: Historijsko znanje i razumijevanje: kontinuitet i promjena 1. Objašnjava kako su glavni događaji u vremenu povezani jedan s drugim i u stanju

su rekonstruirati, pratiti i tumačiti određene aspekte (društvene, ekonomske, kulturne, religijske, političke te svakodnevni život) društva u različitim kontekstima kroz vrijeme i kroz različita historijska razdoblja.

Page 5: Realizacija časa definisana na ishodima

• NPP: Okvirni NPP za historiju; • Tema: Stara Grčka• Nastavna jedinica: Osvajanje Aleksandra

Makedonskog• Vremenski period: 45 minuta• Metoda: Rad sa izvorima

Page 6: Realizacija časa definisana na ishodima

Ciljevi časa (proizilaze iz ishoda; specifični ishodi):

Učenik/ca se osposobljavaju da:• razlikuje vrste historijskih izvora, njihovu podjelu i

vrijednost• bilježi relevantne podatke za određenu svrhu iz

ponuđenih izvora• hronološki poreda ponuđene datume i razdoblja• organizira historijske podatke hronološki kada odgovara

na pitanje o ljudima, događajima, objektima i mjestima u prošlosti

• opisuje obilježja prahistorije i staroga vijeka i ključne događaje u njima

Page 7: Realizacija časa definisana na ishodima

MATERIJALI I AKTIVNOSTI

• Materijali: - Lenta vremena: Aleksandar Veliki”- Historijska karta: “Osvajanje Aleksandra

Makedonskog”- Didaktički oblikovan pisani hist. Izvor: “Aleksandrija”

• Aktivnosti učenika:- analiza izvora, selekcija izvora, donošenje zaključaka,

prezentacija rezultata rada

Page 8: Realizacija časa definisana na ishodima

Tok časa i realizacija ciljeva:

• Uvođenje u temu (“Šta znate o Aleksandru”)

• Formirati grupe po pet učenika

Page 9: Realizacija časa definisana na ishodima

RAD S IZVOROM 1

• Podijeliti učenicima izvor: lenta vremena• Učenici uz pomoć nastavnika, unaprijed

pripremljenih pitanja, analiziraju izvor i smještaju događaje, ljude i promjene na vremenskoj lenti

• Učenici sami računaju koliko je godina živio Aleksandar Makedonski

Page 10: Realizacija časa definisana na ishodima

RAD S IZVOROM 2

• Podijeliti/na uvid staviti učenicima izvor: Karta Osvajanje ...

• Uz pomoć nastavnika analiziraju kartu, unaprijed pripremljenih pitanja, pronalaze podatke i izvlače zaključke kako se širila makedonska država

• Na karti pronalaze gradove koje su dobili ime po Aleksandru i daju svoje mišljenje šta to znači

Page 11: Realizacija časa definisana na ishodima

RAD S IZVOROM 3

• Podijeliti učenicima izvor: “Aleksandrija”• Analiziraju izvor i zaključuju kako je izgledao

antički grad• Uz pomoć nastavnika, unaprijed pripremljenih

pitanja, analiziraju izvor i zaključuju šta je iz antičkog perioda ostalo sačuvano do danas i navode primjere utjecaja antičkog doba na sadašnjost

Page 12: Realizacija časa definisana na ishodima

Zaključni dio časa

• Učenici rangiraju izvore učenja prema principu koji od njih daje najpotpuniju sliku o Aleksandru Makedonskom

• Učenici argumentovano objašnjavaju da li je dovoljan samo jedan od izvora za dobijanje dovoljno informacija o Aleksandru Makedonskom i periodu njegove vladavine

• Učenici procjenjuju prednosti i nedostatke svakog pojedinačnog izvora

Page 13: Realizacija časa definisana na ishodima

Procjena

• Nastavnik zajedno sa učenicima procjenjuje

uspješnost realizacije ishoda

Page 14: Realizacija časa definisana na ishodima

• HVALA NA PAŽNJI