Proračun štance office 2010 ANDREJ sve
-
Upload
andrej-voloscuk -
Category
Documents
-
view
730 -
download
5
Transcript of Proračun štance office 2010 ANDREJ sve
Proračun štance List:1
1. Proračun širine trake b i posmak trake x
Iz tablice 6.9 na stranici 203:Za s=2,5mm, → b'=3,5 mm
gdje je:B -širina trake, mmb' -širina odmaka i razmaka, mmb - dimenzija izratka, mm
1.2 Posmak trake
gdje je:x – posmak trake, mmb' -širina odmaka i razmaka, mma,c - dimenzija izratka, mm
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:2
1.3 Proračun mase otpada Δ, %
Iz jedne table može se izaditi 11 traka lima. Broj komada po jednoj traci je 10, te je broj komada po jednoj ploči 220.
gdje je:
mn – masa svih komada, kg
s – debljina lima, mm
B – širrina trake, mm
L – duljina trake, mm
n – broj komada dotične serije
A – ploština površine jednog komada, mm2
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:3
2. Proračun sile prosijecanja
a) Sila prosijecanja
b) koračni nož
c) Maksimalna sila
gdje je:
F1 , N – sila prosijecanja za jedan komadF2 , N – sila prosijecanja za nožL, mm – opseg dijela(dijelova) koji se prosijeca (probija)s, mm – debljina materijalaτm, N/mm2 – čvrstoća smicanja, iz tablice u podlogama (τm=300 N/mm2)
3. Proračun deformaciskog rada x
Iz tablice 6.4 str.192 biramo x za debljinu s=2,5 mm i ovdje je x = 0,6
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:4
4. Određivanje veličine zazor, w
Iz tablice 6.7 na str. 196 odabrano za s=2,5 → 3
5. Proračun tolerancije i izradne tolerancije alata
a) Prosijecanje
b) Probijanje
f=0,05 mm
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:5
Dimenzije matrice -Uzimamo kvalitetu IT 11 -Usvajamo tolerancijsko polje H8/h7 te iz tablice (''Alati i naprave'', B.Grizelj, SFSB, Slavonski Brod 2004., Tablica 6.8 Osnovne tolerancije po ISO sustavu, str.200) odabiremo :
a = 45 mm Δa = 160μm = 0,16 mm
b = 100 mm Δb = 220 μm = 0,22 mm
c = 80 mm Δc = 220μm = 0,22 mm
e = 20 mm Δe = 130 μm = 0,13 mm
aM = a – Δa = 45-0,16= 44,84 mm, H8
bM = b – Δb = 100 – 0,22 = 99,78 mm, H8
cM = c – Δc = 80 – 0,16= 79,84 mm, H8
eM = e – Δe = 20 – 0,16 = 19,84 mm, H8
Dimenzije žiga
aŽ = aM – ω = 44,84 – 0,1 = 44,74 mm, h7
bŽ = bM – ω = 99,78 – 0,1= 99,68 mm, h7
cŽ = cM – ω = 79,84– 0,1= 79,74 mm, h7
eŽ = eM – ω = 19,84– 0,1= 19,74 mm, h7
Dimenzije koračnog noža
H8
H8
h7
h7
Δa = 0,16 mmΔb = 0,22 mmΔc = 0,22 mmΔe = 0,13 mm
aM = 44,84 mm
bM =99,78 mm
cM =79,84 mm
eM = 19,84 mm
aŽ =44,74 mm
bŽ =99,68 mm
cŽ =19,74 mm
eŽ =19,74 mm
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:6
6. Proračun debljine, širine i dužine matrice
a) Debljina matrice
H = ( 10 + 5 · s + 0,7 · ) · c , mm
gdje je:
H – debljina matrice, mms – debljina trake, mma, b– dimenzije otvora matrice, mmc = f(Rm) – faktor koji ovisi od vlačne čvrstoće materijala koji se
prosijeca ili probija za čelik Č 1121, Rm = 400 N/mm2 c = 0,7
(''Alati i naprave'', B.Grizelj, SFSB, Slavonski Brod 2004, str.213 )
H = ( 10 + 5 ·2,5 + 0,7 · ) · 0,8 = 28,7936mm
Odabrano konstrukcijski H = 30 mm
b) Širina i dužina matrice
e = ( 10 do 12) + 0,8 · H = 10 + 0,8 · 30 = 34 mm
A = a + 2 · e = 179,5 + 2 · 34 = 247,5 mm
B = b + 2· e = 92 + 2 · 34 = 160 mm
7. Proračun debljina ostalih ploča
H1 = H2=H3= ( 0,8 ÷ 1 ) · H , mm
gdje je:
H1, H2, H3 – debljina ploča štance, mm
H – debljina matrice, mm
H1 = 1 · 30 = 30 mm
H1 = 30 mm
H = 28,7936 mm
e = 34 mm
A = 247,5 mm
B = 160 mm
H1 = 30 mm
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:7
8. Odrediti maksimalnu dužinu žiga
Budući da je žig uklješten i vođen, proračun na izvijanje se provodi po III.slučaju Euleorovog kriterija, iz kojeg se dobiva izraz za maksimalnu duljinu žiga.
, mm
gdje je:
lmax – maksimalno dopuštena duljina žiga, mmE – modul elastičnosti, za čelik E= 215 10 3 N/mm2
Imin – najmanji moment inercije, mm4
L – opseg dijela koji se probija, mms – debljina trake, mmτm – čvrstoća smicanja, iz tablice u podlogama τm = 300 N/mm2
=1981313,27
τm = 300 N/mm2
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:8
9. Provjeriti da li je potrebna kaljena međuploča
p = , N/mm2 ≤ pdop
gdje je:p – površinski tlak između žiga i gornje ploče, N/mm2
F – sila preše, NA – ploština površine poprečnog presjeka žiga, mm2
pdop – dopušteni specifični tlak, koji ima vrijednost pdop = 250 N/mm2
p = N/mm2 ≤ pdop = 250 N/mm2
S obzirom da je p ≤ pdop nije potrebna kaljena međuploča!
10.Konstrukcija vodilice materijala
Širina vodilice treba biti za iznos dvostruke zračnosti veća od širine trake.
A = B + 2 f
Vrijednosti zračnosti za širinu trake uzimamo iz tablice 8.6 (''Alati i naprave'', B.Grizelj, SFSB, Slavonski Brod 2004., str. 258)
Zračnost za čvrste vodilice za širinu trake:
B = 209,5 mm > 100 mm f = 0,5 mm
A = 209,5 + 2 0,5 = 210,5 mm
11. Određivanje položaja težišta upinjala
Težište upinjala (središnja os) treba se poklapati sa središtem djelovanja svih sila prosijecanja i probijanja, kako bi se izbjeglo ekscentrično opterećenje alata i njegovo brzo trošenje (naročito elemenata za centriranje alata). To znači da položaj upinjala u alatu ovisi od mjesta djelovanja rezultante svih sila prosijecanja i probijanja.
ANALITIČKO ODREĐIVANJE:
Koordinate se težišta s obzirom na proizvoljno postavljen koordinatni sustav 0xy određuje po izrazu:
X =
Y =
A = 210,5 mm
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9
Proračun štance List:9
gdje je:
X,Y – apscisa i ordinata težišta rukavca
xi, yi – koordinate težišta reznih kontura pojedinih elemenata
Li – duljina reznih kontura pojedinih elemenata
X =
= =25,99mm
Y = =
= =33,65 mm
X =25,99 mm
Y =33,65 mm
Marko Mitrekanić,12074060,grupa:5 Listova:9