proprietatile substantelor.doc

5

Click here to load reader

Transcript of proprietatile substantelor.doc

Page 1: proprietatile substantelor.doc

Proiect didactic

Data:

Instituţia: gimn. Gh.Rîşcanu

Profesor: Raifura Svetlana

Disciplina: Ştiinţe

Clasa: V-a

Subiectul : .Proprietăţile generale ale substanţelor Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor

Timp: 45min

Competenţă generală:

1. Competenţa de achiziţii intelectuale şi pragmatice.2. Competenţa de investigaţie ştiinţifică a lumii înconjurătoare.

Subcompetenţe:

- Descrierea proprietăţilor generale ale solidelor, lichidelor şi gazelor.

Obiective operaţionale:

O1 – să explice noțiunile divizibilitate, pulverizare, difuziune, solubilitate, diluare, diluantO2 – să facă descoperiri în baza unor experiențe simpleO3 – sa descrie însuşirile substanţelor O4 – sa compare substanţele între ele

Metode şi tehnici:

explicaţia, descoperirea, experimentul,observația, exerciţiul, problematizarea, conversaţia, expunerea, joc de stimulare, lucru cu textul

Forme de activitate

- frontală, individuală, în perechi, în grup

Material didactic:

manualul, fise de munca independenta, diverse substanțe petru efectuarea experimentelor (zahărul, apă, sare,ulei, nisip, cretă, săpun, făină), recipiente, scheme, tabele

Page 2: proprietatile substantelor.doc

Desfăşurarea activităţiiEtapele lecţiei

obiective Metodeşi procedee

T imp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

1 Evocarea

conversaţia 5 stabilirea ordinii si disciplinei necesare bunei desfasurari a lectiei;

pregatirea celor necesare orei;prezentaFrontal se verifică tema anterioară şi se propun fişe de lucruTehnica de lucru Eu încep, tu continuăRubrica Experimentează

Se pregătesc de oră

Scriu tema în caiete

Elevii relatează tema , apoi îl roagă pe alt elev să continuie

2. Realizarea sensului

O1O2O3O4

ProblematizareaExplicaţialucru cu textuljoc de stimulare

2 Studiul textului ştiinţificPentru explicare noțiunii de divizibilitate și pulveriyare, se mărunțește o bucățică de cretă pînă se face praf (info1)Efectuarea experienței 2 pag 50, explicarea noțiunii de difuziuneEfectuarea experienței 3 pag 50 (se explică noțiunile din info 3)Formularea întrebărilor , scrierea pe tablă a informației esenţialeEfectuarea experimentului pag

Cîte un elev citeşte info 1 Verbalizarea shemei din info 2 (În perechi)

Discută şi scriu în caiete

3. Reflecţia exerciţiul 8 1.Realizează coresporenţă Substa gazoasă fluiditateSubst solidă duritateSubstan lichidă solubilitate2.Explică zicala – Rugina mănîncă fierului3.Enumeră obiectele confecţionate din argilă4. Complectează enunțurilea) Proprietatea substanțelor solide de a se diviza în părți mai mici se numește....

Rezolvă sarcinile

Page 3: proprietatile substantelor.doc

b) Divizarea substațelor pînă la starea de praf se numește.....c) Particula indivizibilă se numește ....d) Contactul moleculelor a două substanțe se numește.....5. Realizează corespondențeSoluție Proprietate a substanțelor de a se dizolva în apăSolubil Substanță care dizolvăSolvent substanțe care se dizolvăSolubilitate difuziunea moleculelor substanțelor

Rezolvarea ex 1,2 ,3 pag 52 oral

4. Extensia 2 Stabilirea temei Expune-ți părerea, Aplicație și Acționează pag 52

Explicarea modalitatilor de rezolvare al cerintelor aprecieri elevilor la lectie

Scriu în agende