proprietatile substantelor.doc

5
Proiect didactic Data: Instituţia: gimn. Gh.Rîşcanu Profesor: Raifura Svetlana Disciplina: Ştiinţe Clasa: V-a Subiectul : .Proprietăţile generale ale substanţelor Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor Timp: 45min Competenţă generală: 1. Competenţa de achiziţii intelectuale şi pragmatice. 2. Competenţa de investigaţie ştiinţifică a lumii înconjurătoare. Subcompetenţe: - Descrierea proprietăţilor generale ale solidelor, lichidelor şi gazelor. Obiective operaţionale: O1 – să explice noţiunile divizibilitate, pulverizare, difuziune, solubilitate, diluare, diluant O2 – să facă descoperiri în baza unor experienţe simple O3 – sa descrie însuşirile substanţelor O4 – sa compare substanţele între ele Metode şi tehnici:

Transcript of proprietatile substantelor.doc

Proiect didactic

Proiect didactic

Data:

Instituia: gimn. Gh.Rcanu

Profesor: Raifura SvetlanaDisciplina: tiine

Clasa: V-a

Subiectul: .Proprietile generale ale substanelor Tipul leciei: de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelorTimp: 45min Competen general:

1. Competena de achiziii intelectuale i pragmatice.

2. Competena de investigaie tiinific a lumii nconjurtoare.

Subcompetene:

- Descrierea proprietilor generale ale solidelor, lichidelor i gazelor.Obiective operaionale:

O1 s explice noiunile divizibilitate, pulverizare, difuziune, solubilitate, diluare, diluantO2 s fac descoperiri n baza unor experiene simpleO3 sa descrie nsuirile substanelor O4 sa compare substanele ntre ele

Metode i tehnici:explicaia, descoperirea, experimentul,observaia, exerciiul, problematizarea, conversaia, expunerea, joc de stimulare, lucru cu textulForme de activitate

- frontal, individual, n perechi, n grupMaterial didactic: manualul, fise de munca independenta, diverse substane petru efectuarea experimentelor (zahrul, ap, sare,ulei, nisip, cret, spun, fin), recipiente, scheme, tabele

Desfurarea activitiiEtapele leciei

obiectiveMetodei procedeeT

i

m

pActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1 Evocarea

conversaia5 stabilirea ordinii si disciplinei necesare bunei desfasurari a lectiei;

pregatirea celor necesare orei;

prezentaFrontal se verific tema anterioar i se propun fie de lucru

Tehnica de lucru Eu ncep, tu continu

Rubrica ExperimenteazSe pregtesc de or

Scriu tema n caiete

Elevii relateaz tema , apoi l roag pe alt elev s continuie

2. Realizarea sensuluiO1O2O3O4Problematizarea

Explicaia

lucru cu textul

joc de stimulare2 Studiul textului tiinific

Pentru explicare noiunii de divizibilitate i pulveriyare, se mrunete o bucic de cret pn se face praf (info1)Efectuarea experienei 2 pag 50, explicarea noiunii de difuziuneEfectuarea experienei 3 pag 50 (se explic noiunile din info 3)Formularea ntrebrilor , scrierea pe tabl a informaiei eseniale

Efectuarea experimentului pag Cte un elev citete info 1

Verbalizarea shemei din info 2 (n perechi)

Discut i scriu n caiete

3. Refleciaexerciiul81.Realizeaz coresporen

Substa gazoas fluiditate

Subst solid duritate

Substan lichid solubilitate

2.Explic zicala Rugina mnnc fierului3.Enumer obiectele confecionate din argil

4. Complecteaz enunurile

a) Proprietatea substanelor solide de a se diviza n pri mai mici se numete....

b) Divizarea substaelor pn la starea de praf se numete.....c) Particula indivizibil se numete ....

d) Contactul moleculelor a dou substane se numete.....

5. Realizeaz corespondene

Soluie Proprietate a substanelor de a se dizolva n apSolubil Substan care dizolv

Solvent substane care se dizolv

Solubilitate difuziunea moleculelor substanelor

Rezolvarea ex 1,2 ,3 pag 52 oral

Rezolv sarcinile

4. Extensia2 Stabilirea temei Expune-i prerea, Aplicaie i Acioneaz pag 52 Explicarea modalitatilor de rezolvare al cerintelor

aprecieri elevilor la lectieScriu n agende