proiecteinspectie "Craiasa Zapezii", de C. Andersen
-
Upload
popescu-maria -
Category
Documents
-
view
1.567 -
download
5
description
Transcript of proiecteinspectie "Craiasa Zapezii", de C. Andersen
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăClasa : a II-a DData: 27. 01. 2010Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen – prima orăTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu
2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere
4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte)
OBIECTIVE OPERAŢIONALEO1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să explice cuvintele noi; O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ;O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje);O5: să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text;O6: să participe activ la conversaţiile pe marginea textului.OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee: conversaţia, proiecţia video, expunerea, explicaţia, lectura demonstrativă, brainstorming, ciorchinele, exerciţiul, harta lecţiei, explozia stelară, cubulMijloace de învăţământ: videoproiector, CD, manual, scrisoare, flipchart, program educaţional, fişe de lucru,tablă magnetică, recompenseForme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă
Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIEtapele lecţiei
Obop
Conţinuturile învăţării
Strategii didactice Durată
Evaluare
Activitatea învăţătorului
Activitatea elevilor Metode Mijloace
1.Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Anunţarea
titluluilecţiei şia obiectivelor
Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei.
Se va face prin prezentarea unui scurt moment din desenul animat „Crăiasa Zăpezii”, în limba japoneză.
Se anunţă titlul şi se scrie pe tablă şi pe caiete. Se enunţă obiectivele lecţiei, prin intermediul scrisorii Crăiesei.
Se prezintă date biografice despre autorul H. C. Andersen, prin intermediul
Elevii vor fi solicitaţi să traducă cuvintele Crăiesei şi pentru că nu înţeleg, li se va introduce „scrisoarea” Crăiesei. (Anexa 1)Vor fi împărţiţi în 6 grupe: a fulgilor, a săniuţelor, a oamenilor de zăpadă, a steluţelor, a brăduţilor şi a schiorilor.
Elevii notează titlul pe caiete.
Elevii ascultă.Elevul care va primi cei mai mulţi fulgi, va fi recompensat cu diadema Crăiesei.
Elevii primesc fişa autorului, pentru a o ataşa la portofoliul personal.
proiecţia video conversaţia
conversaţia
expunerea
videoproiectorfilm
scrisoarea
tablacaiete
fişa autorului
1 min
5 min
2 min
2 min
activitate frontală
aprecieri verbale
evaluare orală
4. Dirijareaînvăţării
5. Feedbackul
O1
O2
O3
O4
unei prezentări în Power Point.
Învăţătoarea lansează întrebarea: „Ce vă vine în minte cînd auziţi cuvintele Crăiasa Zăpezii”? Se scriu toate răspunsurile elevilor sub formă de ciorchine. (Anexa 3)
Se solicită citirea lecţiei în gând de către elevi şi sublinierea cuvintelor necunoscute.
Se citeşte lecţia model de către cadru didactic şi se prezintă cu ajutorul videoproiectorului imagini relevante pentru fiecare fragment.
Se citeşte textul în lanţ, selectiv şi integral de către elevi. Se explică cuvintele noi la tablă şi pe caiete.Se alcătuiesc enunţuri orale cu ajutorul cuvintelor.
Se trece la înţelegerea textului, cu ajutorul hărţii lecţiei. (Anexa 4)
(Anexa 2)
Elevii răspund la întrebare.
Elevii citesc lecţia şi subliniază cuvintele necunoscute.
Elevii urmăresc prezentarea în Power Point.
Elevii citesc textul.
Elevii explică şi scriu cuvintele noi pe caiete.Elevii alcătuiesc propoziţii.
Elevii răspund la întrebări şi completează harta lecţiei.
brainstormingulciorchinele
lectura demonstrativă
proiecţia video
conversaţiaexplicaţiaexerciţiul
harta lecţiei
fişătablă magnetică
manual
videoproiectorpps
manual
caiete
fişă
3 min
2 min
5 min
3 min
5 min
evaluare orală
aprecieri verbale
aprecieri verbale
evaluare oralăfrontală şi individuală
6. Asigurarea retenţiei şi a transferului
7.Încheierea activităţii
O5
O6
Se formulează întrebările pe baza textului, folosindu-se metoda „explozia stelară”.
Se va realiza prin intermediul metodei „Cubul”. (Anexa 6)
În final se adresează întrebări elevilor:-Ce text am studiat?-Cine este autorul?-Care sunt personajele?-De ce credeţi că am studiat acest text?
Se fac aprecieri colective şi individuale asupra participării la activitate.Se realizează un exerciţiu de autoevaluare, prin intermediul unor bileţele introduse în “Buzunarul cu idei”.
Fiecare grupă va avea sarcina de a formula câte 1-2 întrebări pentru un anumit coţ al stelei, apoi vor numi o grupă adversă pentru a răspunde la ele. Grupa câştigătoare va primi drept recompense fulgi de zăpadă. (Anexa 5)
Elevii rezovă sarcinile şi le prezintă în faţa clasei.
Elevii sunt recompensaţi cu fulgi de zăpadă.
Elevii realizează autoevaluarea. (Anexa 7)
explozia stelară
conversaţia
cubul
conversaţia
explicaţia
fişă
Fişe
recompense
bileţele
5 min
8 min
3 min
1 min
evaluare pe grupe
evaluare scrisă
evaluare orală
autoevaluare
ANEXA 1 – Scrisoarea crăiesei
Când frigul iernii ţese pe la geamuriŞi roiuri albe cad încet din cer,Iar geru-ţi intră-n suflet cu fiori,Din lumea de poveşti încet cobor.Pe cap cununa port de stele dalbeŞi- o mantie de fulgi eu port pe mine,Şi faţa mea , şi mâinile-mi sunt albe, Cu sania cea albă merg prin lume.În ţara cea de gheaţă am palat,Iar la ferestre chipul alb mi s-a ivit.Pe Karl în ţara frigului eu l-am luat,Sărutul meu de gheaţă a primit. De vreţi ca să-l scăpaţi, Povestea noastră trebuie s-o aflaţi.Până la sfârşitul orei, voi va trebui să citiţi corect, conştient şi cursiv textul; să explicaţi cuvintele noi; să integraţi cuvintele noi în enunţuri ; să identificaţi elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje); să formulaţi întrebări şi răspunsuri referitoare la text şi să participaţi activ la conversaţiile pe marginea textului.
ANEXA 2 – FIŞA AUTORULUI
1805 -1875
S-a născut la data de 2 aprilie 1805, în localitatea Odense din Danemarca. Încă din copilărie, Andersen era pasionat de literatură; avea o inteligenţă şi o
imaginaţie sclipitoare. El şi-a construit un mic teatru de jucărie şi stătea acasă făcândhaine pentru păpuşile lui. Citea toate piesele care-i cădeau în mână .
La vârsta de 11 ani rămânefără tată şi, pentru a se întreţine,
începe să lucreze ca ucenic pentru un ţesător, dar şi pentru un croitor.La 14 ani se mută la Copenhagaangajându-se actor la teatru, însă
pentru scurt timp. Se face totuşi remarcat ca poet, fiind ajutat să-şi continue studiile.Basmele sale au fost traduse în peste o sută
de limbi şi continuă să fie publicate în milioane de exemplare în întreaga lume.Poveşti precum “Degeţica”, “Crăiasa Zăpezilor”, “Răţuşca cea urâtă”, “Mica sirenă”,“Hainele noi ale împăratului” şi “Prinţesa şi bobul de mazăre” rămân populare şi citite
pe scară largă .În portul din Copenhaga există o statuie a micii sirene, plasată în memoria
lui Hans Christian Andersen, iar ziua de 2 aprilie, ziua de naştere a lui Andersen,este celebrată drept Ziua Internaţională a Cărţii Pentru Copii.
ANEXA 3 – CIORCHINELE
ANEXA 3 – CIORCHINELE
ANEXA 4 – HARTA LECŢIEI
CR
ĂI
AS
A
ZĂ
PE
ZII
ZĂ
PE
ZI
I
CR
ĂI
AS
A
ZĂ
PE
ZII
ZĂ
PE
ZI
I
CR
ĂI
AS
A
ZĂ
PE
ZII
ZĂ
PE
ZI
I
CR
ĂI
AS
A
ZĂ
PE
ZII
ZĂ
PE
ZI
I
CRĂIASA ZĂPEZIIdupă H.C.Andersen
ANEXA 5 – EXPLOZIA STELARĂ
TITLUL:
…………………………………....................
AUTORUL:
……………………………......................
Timpul şi locul desfăşurării acţiunii………………………………..………………………..........................................................................................
Numărul alineatelor…
Cum explicaţi titlul ales de autor ?....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Numiţi elementele imaginare, ce nu pot apărea în realitate: ………………….........................................……………………………..............................................................................................………………………………………….………………......................................................................................................................Daţi exemple de alte poveşti scrise de acelaşi autor: ………………......................………………………………....................………………………………............................................................................................................................................................
Găsiţi cuvinte asemănătoare pentru:zapadă=………………………...........regină=…………………………........priveşte= .............................................
Alintaţi cuvintele:floare=……………………………….casă=………………………………...rochie=................................................
Eu zic una, tu zici multe:albină=................................................ fulg=…………………………………femeie=…………………………….
Personajele reale sunt:…………………..………………………………………….
Numărul fragmentelor…
Personajele imaginare sunt: …………….................................................
Adăugaţi însuşiri pentru cuvintele: crăiasă .........................................................fulg .............................................................
GRUPA „fulgilor” GRUPA „săniuţelor”
CINE?
CÂND?
GRUPA „oamenilor de zăpadă ” GRUPA „steluţelor”
CE? UNDE?
GRUPA „schiorilor” GRUPA „brăduţilor”
CINE?
DE CE?
ANEXA 6.1 – CUBUL
GRUPA „fulgilor”
GRUPA „săniuţelor”
ANEXA 6.2 – CUBUL
DESCRIE-O PE CRĂIASA ZĂPEZII
COMPARĂ VARA CU IARNA
GRUPA „oamenilor de zăpadă”
GRUPA „steluţelor”
ANEXA 6.3 – CUBUL
ASOCIAZĂCUVINTELE CU ÎNŢELES OPUS. *ALCĂTUIEŞTE PROPOZIŢII CU 3 DINTRE ELE.
a îngheţaa porniurâtăscularezia întreba
noaptea dezgheţaa răspundeculcarefrumoasăa se opri
ANALIZEAZĂ
ÎNCERCUIŢI VARIANTELE POTRIVITE
“Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri” arată:a) florile de gheaţă sunt albe şi sclipesc în lumină;b) florile de gheaţă de pe geamuri par draperii
ţesute de o mână măiastră;c) fulgi de zăpadă se prind de geamuri.
“Crăiasa Zăpezii” înseamnă:a) regina are putere mare;b) e conducătoarea fulgilor de zăpadă;c) se aseamănă cu regina albinelor.
“femeie cu rochie albă, ce pare ţesută din mii de fulgi de zăpadă” sugerează:
a) o femeie îmbrăcată în alb, cu faţa albă i s-a arătat băiatului;
b) copilului i s-a părut că o vede pe Crăiasa Zăpezii cu o frumoasă rochie albă alcătuită din fulgi de zăpadă;
c) fulgii de zăpadă erau deşi.
Lectura este:a) o legendă;b) o poveste;c) o descriere de iarnă.
GRUPA „brăduţilor”
GRUPA „schiorilor”
APLICĂ
ALCĂTUIEŞTE CÂTE O PROPOZIŢIE, LA SFÂRŞITUL CĂREIA SĂ SE AFLE UNUL DIN URMĂTOARELE SEMNE DE PUNCTUAŢIE: “ . ”; “?”; “!” ,FOLOSINDU-TE DE CUVINTELE “ CRĂIASA ZĂPEZII” .
„ . ”
„ ? ”
„ ! ”
ARGUMENTEAZĂ
DE CE CREZI CĂ L-A ALES CRĂIASA ZĂPEZII PE KAY?
ANEXA 7 - BUZUNARUL CU IDEI
CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................
NU MI-A PLĂCUT .....................................................................................
VREAU SĂ ..........................................................................................
SUNT CURIOS/CURIOASĂ .......................................................................................
AM ÎNVĂŢAT .................................................................................................
PROIECT DE LECŢIE
Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăClasa : a II-a DData: 27. 01. 2010Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen- a II-a orăTipul lecţiei: mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu
2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere
4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte)
OBIECTIVE OPERAŢIONALEO1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să identifice expresiile frumoase din text;O3: să povestească lecţia pe fragmente şi integral;O4: să ordoneze enunţurile corespunzătoare desfăşurării întâmplărilor din text;O5: să complete semnele de punctuaţie din textele date;OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.
STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee: metoda cadranelor, conversaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic Mijloace de învăţământ: manual, planşă, flipchart, fişe de lucru.Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă
Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004;
Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIEtapele lecţiei
Obop
Conţinuturile învăţării
Strategii didactice Durată Evaluare
Activitatea învăţătorului
Activitatea elevilor
Metode Mijloace
1.Moment organizatoric
2. Reactualizarea cunoştinţelor
3. Anunţarea
titluluilecţiei şi a obiectivelor
4. Dirijarea învăţării
O1
O2
Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei.
Se realizează prin „metoda cadranelor” (Anexa 1)
Se trece apoi la studierea sensurilor unui cuvânt dat, prin intermediul unui program interactiv. (Anexa 2)
Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele pentru cea de-a doua oră de studiu.
Se citeşte lecţia integral.
Se identifică expresiile
Elevii completează fişa cu cele 4 cadrane.
Elevii aleg varianta corectă de răspuns, prin intermediul unui program interactiv.
Elevii ascultă.
Elevii citesc lecţia.
Elevii identifică
metoda cadranelor
exerciţiul
lectura
exerciţiul
fişă
videoproiectorpps
manual
manual
1 min
7 min
5 min
1 min
7 min
activitate frontală
pe grupe
individualfrontal
aprecieri verbale
frontal
5. Feedbackul
O3
O4
frumoase din text, se explică şi se alcătuiesc enunţuri orale cu ele. „Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri.”;„să roiască albinele albe”;„femeie cu rochie albă, ce pare ţesută din mii de fulgi de zăpadă”.
Se citeşte lecţia pe fragmente. Se poveşteşte pe fragmente şi integral.
Se dau pe grupe 3 propoziţii care reprezintă ideile fragmentelor (fără a se folosi terminologia). (ex 1/53 –atelier -manual)
Se cere grupelor cu numere impare să transforme propoziţiile în întrebări, iar celor cu numere pare, în titluri/
expresiile frumoase şi alcătuiesc propoziţii cu ele. Scriu expresiile pe vocabular.
Elevii citesc lecţia pe fragmente.Elevii explică împărţirea dată de autorii manualului.Elevii povestesc lecţia pe fragmente şi integral.
Elevii le vor ordona corespunzător întâmplărilor desfăşurate în text.
Elevii transformă propoziţiile.
explicaţiaconversaţia
lectura
conversaţiaexplicaţia
exerciţiul
exerciţiul
vocabular
manualvocabular
manual
manual
fişe
fişe
10 min
7 min
3 min
evaluare orală
aprecieri verbale
evaluare orală
evaluare scrisă pe grupe
evaluare scrisă pe grupe
6. Asigurarea retenţiei şi a transferului
7.Încheierea activităţii
O5
propoziţii exclamative. Se va da un text (ex. 2/53 din manual), din care lipsesc semnele de punctuaţie.Exerciţiul se va corecta la tablă.
Învăţătoarea va cere elevilor să spună într-un enunţ conţinutul lecţiei, pornind de la cuvintele „Crăiasa Zăpezii”. Acestea se vor citi frontal.
În final se adresează întrebări elevilor:- Ce text am studiat?-Care sunt personajele reale? Dar imaginare?-Aveţi vreo întrebare pentru vreunul din personaje?
Temă pentru acasă: De efectuat ex. 4/53 din manual.
Se fac aprecieri colective şi individuale asupra participării la activitate în general.
Elevii completează individual semnele de punctuaţie.
Fiecare elev va scrie pe fişă un singur cuvânt, formându-se o propoziţie.
Elevii sunt recompensaţi cu diadema Crăiesei şi diploma.
Elevii realizează autoevaluarea. (Anexa 3)
munca independentă
exerciţiul
conversaţia
conversaţia
manualcaiete
fişe
recompensebileţele
2 min
1 min
1 min
evaluare scrisă
evaluare scrisă
aprecieri verbale
Se realizează un exerciţiu de autoevaluare, prin intermediul unor bileţele introduse în “Buzunarul cu idei”.
Activitate în completare: Să ne jucăm!Pornind de la desenul unui fulg de nea, elevii sunt îndemnaţi să realizeze un desen al unui obiect/unei fiinţe reale sau imaginare.
Elevii desenează pornind de la imaginea unui fulg de nea.
jocul didactic videoproiectorppsculoricaiete cu foaie velină
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA FULGILOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA SĂNIUŢELOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA OAMENILOR DE ZĂPADĂ
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA STELUŢELOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA BRĂDUŢILOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii).......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 1 – METODA CADRANELOR
GRUPA SCHIORILOR
Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.
ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI!Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate:
1) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală
2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă
3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare
4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare
5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare
ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI!Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate:
2) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală
2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă
3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare
4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare
5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare
ANEXA 3 - BUZUNARUL CU IDEI
CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................
NU MI-A PLĂCUT .....................................................................................
VREAU SĂ ..........................................................................................
SUNT CURIOS/CURIOASĂ .......................................................................................
AM ÎNVĂŢAT ........................................................................................................