proiect-muzica-grivei

4
PROIECT DIDACTIC Data: 7.05.2015 Grădini a ț : PP Gradinita Veseliei, Curtici Educatoare : u!te Adeline"Ant#nia Grupa:$er%an& Tema centrală : Cand, cu% si de ce se inta%!la' Subtema: In #$rada la (unici)A% !rieteni %ari si %ici* Domeniul experen ial ț : Estetic i Creati+ ș Activitate: Educa ie %u-ical& Tema : A-i Gri+ei e %ani#s !redare c/ntec Obiective de referinţă: "s& desc#!ere lu%ea nc#n urat#are cu a ut#rul au-ului "sa e3ecute e3ercitiile de incal-ire a $lasului "s& di4erentie-e auditi+ nal i%ea sunetel#r %u-icale Obiective operaţionale: "sa e3ecute e3ercitiile de incal-ire a $lasului " s& inter!rete-e c#rect i e3!resi+ %el#dia c/ntecului res!ect/nd durata , nal i%ea i intens " s&" i insu easca +ersurile c/ntecului A-i Gri+ei e %ani#s "sa cante indi+idual ,in $ru! si c#lecti+ Metode si procedee :auditia, c#n+ersa ia, de%#nstra ia, e3erci iul,e3!lica ia. Forme de orani!are : 4r#ntal si indi+idual "ibliorafie : Curriculu% !entru n+/ &%/ntul !re c#lar, ucure ti 2006 ț ș ș 1

Transcript of proiect-muzica-grivei

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICData: 7.05.2015Grdinia: PP Gradinita Veseliei, CurticiEducatoare: Bupte Adeline-AntoniaGrupa: germanTema central: Cand, cum si de ce se intampla?Subtema: In ograda la bunici/Am prieteni mari si mici!Domeniul experenial: Estetic i Creativ

Activitate: Educaie muzical

Tema: Azi Grivei e manios predare cntecObiective de referin:-s descopere lumea nconjuratoare cu ajutorul auzului;

-sa execute exercitiile de incalzire a glasului;-s diferentieze auditiv nalimea sunetelor muzicale;

Obiective operaionale:

-sa execute exercitiile de incalzire a glasului

- s interpreteze corect i expresiv melodia cntecului respectnd durata , nalimea i intensitatea sunetelor;- s-i insueasca versurile cntecului Azi Grivei e manios

-sa cante individual ,in grup si colectiv

Metode si procedee:auditia, conversaia, demonstraia, exerciiul,explicaia.

Forme de organizare: frontal si individual

Bibliografie: Curriculum pentru nvmntul precolar, Bucureti 2009DESFURAREA ACTIVITIIEtapele activitatiiActivitati de invatareDetalieri de continutStrategii didactice

Evaluare

Moment organizatoricSe face ordine in sala de grupa:

-aerisirea salii de grupa -aranjarea mobilierului

Copiii stau pe scaunele n semicerc.

Exerciii muzicale pregtitoare -exerciii pentru nclzirea vociiPentru ncalzirea vocii vom executa:

-intoneaza dupa modelul educatoarei:aaaaaaaaaaaaaa,eeeeeeeeeee, iiiiiiiiiiiii, ooooooooooo

Sunetul trenului, suflem in lumanare, mirosim florile.

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiulForma de organizare:

frontal Executarea corect a exerciiilor pentru nclzirea vocii

Reactualizarea cunostintelorSe pun intrebari copiilor referitoare la anotimpul primavaa:despre vreme,pasari,animale,copacietc.

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul

Forma de organizare:

frontal

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelorCopii,astazi la activitatea de educaie muzical vom nvaa un cntec care se numete Azi Grivei e manios.

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul

Forma de organizare:

Frontal

Familiarizarea copiilor cu coninutul noului cntecSe expune continutul noului cantec, explicandu-se cuvintele noi care apar in text iar copiii alcatuiesc propozitii cu acestea.

Azi Grivei e maniosAzi Grivei e maniosHam, hamNu razbeste cu un osHam, hamMaraie si se framantaZici ca s-ar lua la tranta

Azi Grivei e maniosHam, hamSe zbarleste daca-l chemiHam, hamPe ciolan se arunca ghemHam, hamDin privire parca spuneStai sa vezi ca-l voi rapune

Azi Grivei e maniosHam, hamAzi Grivei e maniosHam, hamNu razbeste cu un osHam, hamMaraie si se framantaZici ca s-ar lua la tranta

Azi Grivei e maniosHam, hamMaraie si se framantaZici ca s-ar lua la trantaAzi Grivei e manios

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul

Forma de organizare:

frontal

Interpretarea

cntecului Voi interpreta cntecul avnd n vedere o execuie clar, corecta nuanata.

Forma de organizare:

frontal

Interpretarea corect a cantecului

Executare cntecului de ctre copii

Se cnta noul cntec pe fragmente prezentnd concomitent i imagini sugestive.

EvaluareaVor cnta pe grupe (fete, baieti) cte o strof. Apoi va veni cate un copil i va cnta n fa, individual

Incheierea activitiiSe fac aprecieri asupra modului in care au cantat si asupra modului in care au participat la activitate.

Aprecieri verbale

Recompense

PAGE 1