Proiect Didactic Mate Cls. 3
-
Upload
nelubotezatu -
Category
Documents
-
view
98 -
download
3
description
Transcript of Proiect Didactic Mate Cls. 3
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
nvtor, Mariana Morozan
DATA: 08.12.2010CLASA: a III-a ADISCIPLINA: MATEMATIC
UNITATEA DE NVARE: mprirea numerelor naturaleCONINUTURI: mprirea la 4TIPUL LECIEI: fixare i consolidareOBIECTIVE CADRU:
- cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii;
- dezvoltarea capacitilor de explorare / investigare i rezolvare de probleme;
- formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic;
- dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate
OBIECTIVE OPERAIONALE:
A) Cognitive:
Pe parcursul leciei i la sfritul orei, elevii vor fi capabili:
OC 1 s asocieze expresii matematice cu operaiile aritmetice specifice;
Nivel minimal: identificarea expresiilor matematice specifice diverselor operaii;
Nivel mediu: asocierea expresiilor matematice cu operaiile specifice;
Nivel maximal: transpunerea expresiilor matematice n operaii i rezolvarea acestora;OC 2 s neleag legtura dintre operaiile matematice;
Nivel minimal: deducerea operaiei de mprire din operaia de nmulire;
Nivel mediu: nelegerea legturii existente ntre cele patru operaii matematice;
Nivel maximal: argumentarea legturii existente ntre cele patru operaii;
OC 3 s respecte algoritmul de calcul n exerciii cu mai multe operaii;
Nivel minimal: cunoaterea ordinii efecturii operaiilor;
Nivel mediu: rezolvarea exerciiilor cu operaii de ordinul I i ordinul II;
Nivel maximal: explorarea modalitilor de descompunere a numerelor naturale pe baza tuturor
operaiilor matematice;
OC 4 s rezolve o problem cu cel puin o operaie de mprire;
Nivel minimal: identificarea datelor cunoscute i a celor necunoscute;
Nivel mediu: sesizarea modalitilor de aflare a valorii cerute;
Nivel maximal: rezolvarea problemei parcurgnd toate etapele de lucru;
OC 5 s opereze cu termeni specifici matematici: factori, produs, ct, demprit, mpritor;OC 6 s foloseasc limbajul matematic adecvat;OC 7 s compun o problem dup un exerciiu dat;
OC 8 s rezolve corect un rebus matematic.
B) Psihomotorii:
OM 1 - s-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor;
OM 2 - s scrie corect i estetic n ritm rapid;
OM 3 - s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.
C) Afective:
Elevii:
OA 1 - vor participa cu plcere i interes la toate etapele leciei;
OA 2 - se vor mobiliza pentru realizarea fiecrei sarcini;
RESURSE:
A) Bibliografice:
1. oficiale: Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 2004;
tefan Pacearc, Mariana Mogo Matematic-manual pentru clasa a IV-a, Editura
Aramis, 2005
2.metodico - didactice: Dumitru Svulescu (coordonator), Costic Lupu, Ioan Cuceu, Melania Srbu,
Silvia Rotaru, - Metodica predrii matematicii n ciclul primar, Editura
Gheorghe Alexandru, Craiova, 2006
Neagu, M., Mocanu, M. - Metodica predrii matematicii n ciclul primar, Ed. Polirom, Iai, 2007 3. pedagogice: Venera Mihaela Cojocariu, Teoria i metodica instruirii, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2002
Rodica Leonte, Mihai Stanciu Strategii activ participative de predare nvare n ciclul primar, Editura CCD, Bacu, 2004;
4. tiinifice: Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe Aritimetic pentru nvtori, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1993
B) Metodologice:
Strategia didactic: inductiv, algoritmic;
Metode i procedee: explicaia, jocul didactic, conversaia, metoda cadranele, floarea de lotus, munca independent, calcul mintal, problematizarea, metoda tiu/vreau s tiu/am nvat;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Mijloace didactice: fie de lucru, fie de evaluare, imagini, plan rebus, plan cu problema;C) Temporale: 50 minuteOBIECTIVE EVENIMENTELE LECIEI/STRATEGII DIDACTICE
CONINUTURI I SARCINI DE NVARE
OB.ETAPELE LECIEI
CONINUTURI I SARCINI DE NVARESTRATEGIA DIDACTICEVALUARE
METODE I PROCEDEE MIJLOACEMODURI DE ORGANIZARE
OC8OM1
OA1
I. CAPTAREA ATENIEI (3 min.)-Se asigur condiiile necesare bunei desfurri a leciei.-Captez atenia elevilor cu un rebus afiat pe tabl (Anexa 1).
-Elevii descoper cuvinte precum: nmulire, factori, ori etc.
Conversaia,
Jocul didacticPlan cu rebus,markereActivitate frontal Aprecieri verbale
OC1OM2
OA2II. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR (5 min.)-Elevii sunt mprii n cinci grupe. Fiecare grup va avea pe banc o petal de floare i le voi propune elevilor s rezolve exerciiile scrise pe petale.(Anexa 2)-Ct elevii rezolv exerciiile voi verifica cantitativ tema de acas.
-Voi solicita apoi elevilor fiecrei grupe s comunice rezultatele obinute, iar dac este corect se va lipi petala pe tabl, dar pe verso, unde vor descoperi expresii ca: sfertul unui numr, a patra parte, de patru ori mai mic, scdere repetat, ctul numerelor.
-Se vor citi expresiile de pe petalele florii i vom descoperi titlul leciei: mprirea la 4-Voi scrie titlul leciei pe tabl iar elevii pe fiele de lucru de pe bnci. (Anexa 3)
-Se vor meniona obiectivele leciei ( efectuarea de mpriri, aflarea unor numere necunoscute din expresii matematice date, rezolvarea de exerciii cu mai multe operaii, rezolvarea i compunerea de probleme).
Floarea de lotus
ConversaiaExplicaia
ExerciiulCarton decupat sub form de petalePlan cu obiectiveActivitate pe grupe i frontalAprecieri verbale
OC6
OC7
OM1
OC2
OC3
OC4
OC5
OM3
OA1
III. REACTUALIZAREA I
CONSOLIDAREA CUNOTINELOR (20 min.)a) Conversaia dirijat:
-Propun elevilor s rspund la cteva ntrebri i s rezolve cteva exerciii de calcul oral:
*Cum se numesc numerele care se nmulesc? Dar rezulatul nmulirii?
*Cum se numete numrul care se mparte? Dar cel la care se mparte?
*Cum se numete rezultatul mpririi?
*Efectuai:
3X 9= 27:3=
5X10= 18:2=
4X 6= 16:4=
9X 8= 20:4= *Dempritul este 36, mpritorul este 4. Ct este ctul?
*Aflai sfertul numerelor: 12, 8, 24.
*Compunei o problem care s se rezolve printr-o operaie de mprire.
b) Activitate frontal:
-Transmiterea vetii c Mo Crciun are probleme.
Anun elevii c m-am ntlnit cu unul dintre ajutoarele moului care mi-a spus c moul este foarte suprat deoarece nu reuete s-i aminteasc locul unde a pus lucrurile necesare pentru a putea pleca s mpart cadouri copiilor. Spiriduul e n cutarea unor copii dornici s-l ajute pe Mo Crciun. Suntei de acord s-l ajutm pe mo?
-Precizez c ne-au fost lsate nite indicii. Dac le vom urma i vom rezolva corect sarcinile ascunse n spatele acestora vom reui s descoperim lucrurile pierdute i-l vom bucura pe Mo Crciun.-Propun elevilor s rezolvm pe rnd sarcinile de pe fiele de lucru, menionnd c fiecrui indiciu i corespunde un item pe fia lor. Fiecare sarcin rezolvat corect va descoperi un lucru cutat de Mo Crciun.
-Se vor rezolva sarcinile propuse att la tabl ct i pe fiele de lucru. (Anexa 3)
*Fiele de lucru vor conine la unii itemi o sarcin n plus pentru elevii care lucreaz mai repede. Elevul cu cele mai multe sarcini suplimentare rezolvate corect va primi un premiu surpriz.Conversaia
cateheticExerciiul
Conversaiaeuristic
Explicaia
Exerciiul
Problematizarea
Fie de lucru
Cartoane cu indiciiImagini cu lucrurile moului
Plicuri
Activitate frontal
Activitate frontal i individualActivitate frontal i individual
Observare sistematic
Aprecieri verbale
Observare sistematic
Aprecieri verbale
OC4OC7
OM2
OA2IV. OBINEREA PERFORMANEI (10 min.)-Voi prezenta elevilor o problem. Acetia o vor avea pe o fi de lucru (Anexa 4).
-Se va citi, analiza i rezolva problema folosind metodaCadranelor.ConversaiaExplicaiaAnalizaMetoda Cadranelor
Fie cu probleme
Activitate frontal i pe grupe
Aprecieri verbale
OC3
OC4
OM2
OA2
V. EVALUARE (10 min.)-Elevii vor rezolva fia de evaluare respectnd indicaiile primite. (Anexa 5)-Se vor face aprecieri asupra ntregii activiti i se vor acorda calificative celor mai activi elevi.
ExplicaiaExerciiulMunca independent
Fie de evaluare
Activitate individualAprecieri verbale
OC6OM1
OA1VI. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI (2 min.)-Propun elevilor un joc: Ajutai-l pe spiridu s ajung la cadoul su!-Solicit elevilor s precizeze operaiile ntlnite n rezolvarea acestor expresii matematice-Voi anuna tema pentru acas i voi da indicaiile corespunztoare.
ConversaiaExplicaia
Jocul didactic
Plan cu jocul propusActivitate frontal
ANEXA 1 REBUS
A
6.
2.
5. 1.
3.
4.
7.
10. 9.
B
1. Prima operaie ce se rezolv ntr-un exerciiu ce conine o adunare, o scdere i o nmulire;
2. Rezultatul adunrii;
3. Rezultatul nmulirii;
4. Rezultatul mpririi;
5. Numrul 52 este un numr.;
6. Numerele care se nmulesc se numesc.;
7. Semnul nmulirii;
8. Numrul pe care-l mprim se numete.;
9. Numerele care se adun se numesc.;
10. Numrul la care mprim se numete
De la A la B vor obine o operaie matematic cu care n aceast or vor rezolva exerciii i probleme.
ANEXA 2
FLOAREA DE LOTUS
GRUPA 1
Aflai sfertul numerelor: 24,32,40.
GRUPA 2
Mama are 28 de ani, iar vrsta fiului reprezint a patra parte din vrsta mamei.
Ci ani are fiul?
GRUPA 3
Afl numerele:
a) cu 4 mai mici dect: 12, 20;
b) de 4 ori mai mici dect: 12, 20.
GRUPA 4
Aflai ctul perechilor de numere: 28 i 4, 32 i 4, 16 i 4.
GRUPA 5
Mama are 12 bomboane. Ea mparte copiilor si cte 4 bomboane.
Ci copii primesc bomboane? (Aflai numrul copiilor folosind scderea repetat de termeni egali)
ANEXA 3................................................................................................................................
I.1. Micoreaz de 4 ori produsul numerelor: 2 i 8, 6 i 6, 10 i 2, 2 i 6, ...5 i 8, 2 i 12.
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................................
I.2. Scriei numrul 10 ca: sum, diferen, produs i ct.
10
10
10
10
..... + ..... ..... _ ..... ..... X ...... ..... : .....I.3. Din produsul numerelor 9 i 6 scade sfertul numrului 16 la care adaug dublul diferenei numerelor 94 i 86.
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Din cel mai mic numr de trei cifre diferite scade ctul numerelor 40 i 4...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
I.4. Ce numr trebuie adunat cu ctul numerelor 36 i 4 pentru a obine produsul numerelor 8 i 9?....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Verificare:
.........................................................................................
.........................................................................................
.........................................................................................I.5. Completai cu semnele de relaie corespunztoare:
67 24 : 4 6 X 9 + 18 : 2 7 X 8 + 34 36 : 4 X 8
.................................................... ......................................................
................................................... ......................................................
40 : 4 + 124 142 - 32 : 4 239 7 X 8 36 : 4 + 178.................................................... ........................................................................................................... ....................................................... ANEXA 4 Pentru bradul de Crciun, tata a cumprat 2 cutii a cte 5 globulee roii i 3 cutii a cte 6 globulee galbene. El vrea s aeze cte 4 globulee pe o ramur.
Cte ramuri de brad va mpodobi cu globuleele cumprate?Plan de rezolvare
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
....................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
Exerciiul problemei:..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
..........................................................................
.......................................................................... Compune o problem asemntoare:...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
ANEXA 5
FI DE EVALUARE
1. Calculeaz:
24 : 4 =.....
(2 x 9 + 10) : 4 =...................................................................................
16 : 4 =.....
36 : 4 + 1 =............................................................................................20 : 4 =.....
28 : 4 8x 0 =......................................................................................2.Din produsul numerelor 8 i 2 scade ctul lor............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
3. ntr-o pung sunt 72 nuci. Mama sparge 40 de nuci pentru o prjitur, iar restul le aaz cte 4 pe o farfurie. Pe cte farfurii aaz mama nucile rmase?
tiuVreau s tiuAm aflat
...................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Coloreaz attea farfurii cte sunt necesare pentru a pune nucile rmase. OBIECTIVE:
1. s rezolve corect exerciiile de mprire n concentrul 0 -100;
2. s respecte algoritmul de calcul n exerciii cu mai multe operaii;
3. s asocieze expresii matematice cu operaiile aritmetice specifice;4. s rezolve corect problema cu dou operaii.
DESCRIPTORI DE PERFORMAN:I.1. - S. - rezolv corect trei mpriri;
B. - rezolv corect mpririle i un exerciiu cu mai multe operaii; FB. - rezolv corect toate exerciiile;II.2. - S. - afl produsul numerelor; B. - afl produsul i ctul numerelor;
FB. - afl diferena dintre produsul i ctul numerelor;
III.3. - S. - completez corect primele dou rubrici ale tabelului;
B. - afl numrul de nuci rmase;
FB. - afl numrul farfuriilor;