PROIECT DIDACTIC la limba romana

9

Click here to load reader

Transcript of PROIECT DIDACTIC la limba romana

Page 1: PROIECT DIDACTIC la limba romana

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Corcodel MarcelaData: 12.12.2010Disciplina: Limba şi literatura românăClasa: a VI-aSubiectul lecţiei: Modul supinTipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţeDurata: 45 minute

COMPETENŢE GENERALE: Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de

comunicare monologată şi dialogată ; Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite

contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1. Sesizarea verbelor la modul supin în funcţie de context.2. Sesizarea abaterilor de la normele gramaticale într-un mesaj oral.3. Participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă

progresiei comunicării.4. Utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la

mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată

Strategii didactice: Metode şi procedee:

conversaţia euristică, lucrul cu manualul, învăţarea prin descoperire, cadranele, analiza gramaticală , metoda “ciorchinelui”.

Mijloace: Limba şi literatura română – manual clasa a VI-a; fişe de lucru; tabla .

BIBLIOGRAFIE:1. Limba Română, Manual pentru clasa a VI-a, ed. EDP.2. M. Secrieru, Didactica limbii române, Iaşi, 2004.

Page 2: PROIECT DIDACTIC la limba romana

SCENARIUL DIDACTICCadrul de învăţare

Activitatea profesorului

Activitatea elevului Timp de

lucru

Metode şi procedee

Evaluare

1. Moment organizatoric

Organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru lecţie. 1’ Conversaţie

2.Evocarea

Se verifică tema pentru acasă a elevilor şi se fac aprecieri asupra modului în care elevii au rezolvat tema;Ascultarea noţiunilor predate anterior(modul participiu)Întrebările profesorului:

Ce mod nepersonal am învăţat ora trecută?

De ce este modul participiu un mod nepersonal?

La ce ne ajută modul participiu?

Ce moduri şi ce timpuri au în componenţa sa verbe la modul participiu?

Ce funcţii sintactice poate avea un verb la modul participiu?

Care sunt particularităţile verbelor la modul participiu?

Ei citesc tema pentru acasă, analizând cele efectuate.

Elevii răspund la întrebările puse de către cadrul didactic.

5’

3’

Conversaţie

Conversaţie

Observarea sistematică

În debutul orei noastre, vom pleca de la rezolvarea unui rebus. În final, pe axa AB, veţi obţine

A

4’Spargerea gheţii (gândirea activă)

Chestionare orală

Page 3: PROIECT DIDACTIC la limba romana

3.Realizarea sensului

un cuvânt care ne va conduce la tema orei de astăzi.Răspundeţi la următoarele întrebări:

1.Moduri a căror verbe nu au număr şi persoana. 2.Modul nepersonal ce conţine verbe terminate în „ind” şi „înd”.3.Verbe ce ajută la formarea predicatului nominal.4.Modul a cărui formă verbală este cea din dicţionar.5. Modul personal ce se formează cu ajutorul conjunţiei „să”,

Anunţarea subiectului lecţie şi a obiectivelor:După cum v-aţi dat seama, astăzi vom vorbi despre verbele la modul supin.Anunţă obiectivele lecţiei.

Elevilor li se propune să-şi amintească ce ştiu din tema dată, studiată anul trecut.

Profesorul le explică elevilor din ce se formează verbele la modul supin şi le propune un exerciţiu.Din trei plicuri colorate diferit elevii vor trebui să extragă câte un verb(fiecare verb va conţine verbe la conjugări diferite) şi vor trebui să le găsească participiul cu ajutorul cărora vor forma supinul

B

Elevii răspund întrebărilor puse, rezolvă rebusul, obţinând pe axa AB noţiunea de SUPIN.1.NEPERSONALE

2. GERUNZIU

3. COPULATIVE

4. INFINITIV

5. CONJUNCTIV

Elevii scriu titlul lecţiei în caieteElevii scriu explicaţia profesorului în caiet.

Elevii extrag câte un verb din plicuri şi le trec la modul supin.

2’

11’

Reflecţia(gândirea critică)

Plicurile colorate

Proba orală

Observarea sistematică a elevilor

Page 4: PROIECT DIDACTIC la limba romana

verbului.

Profesorul le dă elevilor o fişă de lucru cu câteva propoziţii în care ei vor trebui să descopere funcţia sintactică a verbelor la supin.

Profesorul scrie pe tablă toate funcţiile sintactice descoperite de către elevi şi îi întreabă de ce nu apare şi funcţia sintactică de predicat verbal?

Profesorul le explică elevilor că verbele la modul supin sunt nepredicative( nu pot forma predicatul).

Profesorul propune elevilor rezolvarea exerciţiului nr.1 de la pagina 67 (Subliniaţi verbele la modul supin şi analizati-le) având ca scop evaluarea cunoştinţelor.

Elevii descoperă funcţia verbelor la modul supin.

Elevii notează în caiete.

Elevii vor analiza verbele la modul supin.

6’

1’

1’

5’

Conversaţia

Explicaţia

Ciorchinele

Exerciţiul

Observarea sistematică a elevilor

4.Reflecţia Profesorul propune pentru evaluarea cunoştinţelor o fişă de lucru pe care elevii o vor rezolva, după ce vor primi explicaţiile profesorului.

Notarea.Explicarea temei pentru acasă.Ca activitate individuală acasă,elevii vor avea de realizat un text despre iarnă,utilizînd verbe la modul supin.

Elevii rezolvă fişa de lucru.

Elevii îşi vor nota tema pentru acasă şi vor asculta explicaţiile profesorului.

6’

5’

Evaluarea formativă

Observarea sistematică a elevilor

Page 5: PROIECT DIDACTIC la limba romana

ANEXĂ

Page 6: PROIECT DIDACTIC la limba romana

FIŞA DE EVALUARE-Modul supinNr.crt.

Item Punctaj Timp

1. Completează spaţiile punctate :Modul supin este un mod ………… deoarece………………………………….Modul supin se formează din……………………………….. şi la care se adaugă.......

2p 1min.

2. Precizeaza, in spatiul liber din dreptul cuvantului, funcţia sintactică a verbelor la modul supin.subiect A. E uşor de citit o carte.atribut B.S-au plictisit de privit la televizor.complement. C. Am cumpărat hârtie pentru scris.

3p 1min.

3. Subliniază verbele la modul supin:“Învălmăşeala brazilor era de neînchipuit”“...e greu de făcut treburi din astea”

2p 1min.

4. Pune verbele din paranteză la modul supin:“Budulea nu mai avea timp.............................(a pierde),nu avea altceva ....................(a face) decât să încerce.

2p 1min.