PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

12
NIVEL I- Grupa mijlocie EDUCATOARE: MALES-ARHIRI LUCICA si TURCULET MARILENA GRADINITA CU P.P. NR. 12 – HUSI – Jud. VASLUI TEMA ANUALA: “Cand, cum si de ce se intampla”? TEMA ZILEI: “Ghidusiile Iernii” TIPUL ACTIVITATII: Evaluare – activitate integrata: ADE(DLC)+ALA I + ALA II SCOPUL: - verificarea deprinderilor, abilitatilor si cunostintelor copiilor legate de aspecte specifice mediului, respectiv anotimpul de iarna. I.OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERENTIALE: DLC – Memorizare: “Iarna, esti frumoasa!”, de Paul Preda - sa dezlege o ghicitoare recunoscand caracteristicile anotimpului de iarna; - sa asculte cu atentie expunerea, recitarea model a educatoarei; - sa memoreze poezia; - sa recite, pe cat posibil, corect, expresiv, cu intonatie.

Transcript of PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

Page 1: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

NIVEL I- Grupa mijlocie

EDUCATOARE: MALES-ARHIRI LUCICA si TURCULET MARILENA GRADINITA CU P.P. NR. 12 – HUSI – Jud. VASLUI

TEMA ANUALA: “Cand, cum si de ce se intampla”?

TEMA ZILEI: “Ghidusiile Iernii”

TIPUL ACTIVITATII: Evaluare – activitate integrata: ADE(DLC)+ALA I + ALA II

SCOPUL: - verificarea deprinderilor, abilitatilor si cunostintelor copiilor legate de aspecte specifice mediului, respectiv anotimpul de iarna.

I.OBIECTIVE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERENTIALE: DLC – Memorizare: “Iarna, esti frumoasa!”, de Paul Preda

- sa dezlege o ghicitoare recunoscand caracteristicile anotimpului de iarna; - sa asculte cu atentie expunerea, recitarea model a educatoarei;

- sa memoreze poezia;- sa recite, pe cat posibil, corect, expresiv, cu intonatie.

II. ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

1. STIINTA- JOC DE MASA: Puzzle: “Tablouri de iarna”Obiective operationale:- sa gaseasca elementele potrivite fiecarui tablou;- sa imbine corect elementele;- sa realizeze puzzle-ul, potrivit tabloului model;- sa se bucure de reusita lor.

2. ARTA:a) Desen: “Peisaj de iarna”(lucrare colectiva);b) Aplicatie: “Hora oamenilor de zapada”(rupere, mototolire, lipire)

Page 2: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

Obiective operationale:- sa deseneze pe o suprafata data(colectiva) elemente de iarna;- sa lucreze in echipa;- sa rupa si sa lipeasca “fulgi de nea”;- sa rupa si sa mototoleasca “nasturi” si “ochi” pentru “oamenii de zapada”;- sa lipeasca “oamenii de zapada” unul langa altul;- sa precizeze marimea, forma, numarul bulgarilor de zapada.

3. CONSTRUCTII: “Brazi”,” Casute”, “Fulgi”, “Oameni de zapada”( constructii plane din betisoare si piese geometrice)

Obiective operationale:- sa gaseasca betisoarele si piesele geometrice potrivite, pentru a reda elemente

de iarna. III. ALA II:

1. Repetare cantece si jocuri muzicale despre iarna:”Fulg de nea”, “Omul de Zapada”, “Saniuta”, “Iarna a sosit in zori”;2.Repetare poezii despre iarna: “Cum sa faci om de zapada”, “La sanius”;3.Repetare dans cu tema: “Dansul fulgilor de nea”.

Obiective operationale:- sa intoneze cat mai corect cantecele;- sa execute corect miscarile sugerate de textul cantecelor;- sa recite cu intonatie, corect, expresiv peziile;- sa-si exprime starile sufletesti transmise de cantece;- sa sa execute miscari ale bratelor si ale picioarelor prin care sa sugereze zborul

zburdalnic al fulgilor.

STRATEGII DIDACTICE:METODE SI PROCEDEE: expunerea, conversatia, demonstratia, exercitiul,

“Turul galeriei”, munca in echipa, surpriza.MIJLOACE DE INVATAMANT: scrisoare, siluete de oameni de zapada,

Puzzle, tablouri cu aspecte de iarna, foi, carioca, creioane cerate, betisoare, piese geometrice, lipici, hartie creponata, hartie glacee, calculator, CD-uri, retroproiector, CD- player, bagheta, costume de “fulgi si oameni de zapada”, costum pentru “Zana Iarna”.FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri si individual.BIBLIOGRAFIE: - Revista “Invatamantul prescolar”, nr.1-2, 3-4/ 2009;

- “Activitati integrate in gradinita”(Ghid)/ 2008;- “Aplicatiile noului curriculum” pentru inv. Prescolar/ 2009

Page 3: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

SCENARIUL ZILEI

Sala de grupa este pregatita pentru desfasurarea activitatii si primirea msafirilor.Copiii vor fi costumati in : “oameni de zapada”- baietii; “fulgi de zapada”- fetele. Sunt toti emotionati ca vor participa la o activitate la care sunt prezente si alte doamne educatoare. Impreuna cu educatoarea, costumata in “Zana Iarna”, costum trimis de adevarata Zana Iarna, copiii saluta doamnele educatoare prezente in sala de grupa.

Se prezinta apoi, pe rand, printr-o TRANZITIE:FETELE:

Suntem fulgi de nea,Ne leganam in vant

Si ne asternem pe pamantPlutind usor, asa!

( miscarile se executa pe melodia jocului muzical “Leaganul”);BAIETII:

Suntem oameni de zapadaAm iesit cu toti in strada,Avem nas si gura mare,

Ce pacat, n-avem picioare!Unu-doi, unu-doi,

Ce frumosi mai suntem noi!(bis)( miscarile se executa pe melodia joculu muzical”Hai la joc”).

Activitatea zilei incepe cu o povestioara spusa de educatoare:“Dragi copii, ieri, cat ati dormit voi, am avut un musafir. A venit in vizita o

zana in haina alba, stralucitoare; stiti voi cine poate fi?” Daca nu primesc raspunsul copiilor, voi preciza: “Aceasta Zana este Iarna. Ea ar fi dorit sa va vorbeasca voua, dar nu a vrut sa va trezeasca si a lasat o scrisoare pentru voi”. Voi citi scrisoarea spunandu-le ca Zana Iarna va veni si astazi la noi pentru a vedea ce dorinte i-am indeplinit din ce ne-a rugat. Pentru a o simti cat mai aproape, mi-a lasat pelerina ei si coronita, precum si bagheta ei magica care ne va ajuta in desfasurarea activitatii.

Se va trece apoi la vizitarea centrelor de interes unde se vor intui materialele din fiecare centru pe baza carora se va stabili tema zilei: “Ghidusiile iernii”.

Educatoarea ii invita pentru inceput sa se aseze cu totii la centrul “BIBLIOTECA”, unde ii asteapta calculatorul, retroproiectorul care le va prezenta mai multe imagini de iarna pe baza carora vor invata poezia “Iarna, esti frumoasa”, de Paul Preda, apoi vor recunoaste si vor recita si alte poezii despre iarna invatate, integral sau pe roluri.

Page 4: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

Prin TRANZITIA: joc muzical: “Uite, cum mai ninge-afara” si poezia “Voiniceii” se va trece la celelalte centre de interes, pe grupuri mici, unde vor realiza diferite “ghidusii ale iernii”.

Dupa gruparea pe centre, inainte de a incepe lucrul, se vor face cateva exercitii pregatitoare ale musculaturii fine ale mainilor prin TRANZITIA: “Gimnastica mainilor”.

Surprizele de la ARTA ii vor pune pe copii: sa deseneze pe sevalet, in echipa, un peisaj de iarna, in care sa fie reliefate o parte din “ghidusiile iernii”, vor realiza, prin rupere, mototolire si lipire, o “hora a oamenilor de zapada”.

La centrul STIINTA vor rezolva puzzle-uri care reflecta tot“ghidusii ale iernii”.CONSTRUCTORII vor reda, cu ajutorul betisoarelor si al pieselor geometrice, in asezare plana, diferite elemente de iarna.

In timpul lucrului, pentru evitarea monotoniei, a plictiselii, se va recurge la TRANZITIA: “A- ram- zam- zam” – joc ritmic-distractiv.Copiii care au terminat lucrarea vor recita poezii despre iarna invatate, printre care si cea invatata astazi, vor canta cantece de iarna si jocuri muzicale invatate- acestea fiind tot dorinte ale Zanei Iarna - in acest timp derulandu-se pe ecran, cu ajutorul retroproiectorului, imagini de iarna pe fond muzical.

Dupa incheierea lucrarilor se va trece la analizarea lor prin metoda “Turul galeriei”, pe un fond muzical in surdina.

O ultima dorinta a iernii este “Dansul fulgilor de nea”.Se fac aprecieri asupra participarii la intreaga activitate, iar lucrarile vor fi

expuse pentru ca Zana Iarna sa le vada, sa le analizeze si sa aprecieze daca i-au fost indeplinite dorintele.

Page 5: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

DEMERSUL DIDACTIC

SECVENTEDIDACTICE

CONTINUTUL ABORDAT

STRATEGII

Metode

DIDACTICEMijloace

EVALUARE

1.Introducere in activitate

TRANZITIE: Se prezinta, pe rand, “fulgii si oamenii de zapada” .Educatoarea prezinta o scurta povestire:“Dragi copii, sa va spun ce mi s-a intamplat: ieri, cat ati dormit voi, am avut un musafir. A venit in vizita o zana in haina alba, stralucitoare; stiti voi cine poate fi?” Daca nu primesc raspunsul potrivit, voi preciza:”aceasta zana este Iarna. Ea ar fi dorit sa va vorbeasca voua, dar fiindca dormeati, nu a putut sa va trezeasca si a lasat o scrisoare pentru voi.”

SurprizaExplicatia

conversatiascrisoare

Orala-ghicesc pe Zana

Iarna

2. Captarea atentiei si enuntarea temei si a obiectivelor

< Se citeste scrisoarea:“Dragi copii,V-am trimis din rochia mea de nea, fulgi pufosi, zglobii sa va jucati. Dar astazi vreau sa renuntati la joaca afara si sa aduceti iarna la voi in grupa. Cu materialele pe care vi le-am trimis, as vrea sa va jucati de-a “ghidusiile iernii”: sa invatati o poezie despre mine, sa desenati un peisaj de iarna, sa construiti elemente de iarna, sa realizati un tablou de iarna, prin lipire, sa rezolvati cateva puzzle-uri cu imagini de iarna. Sper ca o sa va jucati cu placere, ca o sa va bucurati de tot ce v-am trimis. Cand o sa mai vin pe la voi, as vrea sa-mi aratati “ghidusiile” invatate si realizate de voi.Va imbratisez cu caldura, chiar daca eu sunt rece, Iarna”

< Se prezinta materialele trimise de Zana Iarna, deplasandu-ne la fiecare centru de interes si vom stabili tema zilei:”Ghidusiile iernii”.< Se va propune copiilor asezarea la centrul BIBLIOTECA.

Expunerea,Conversatia,explicatia

scrisoare

Page 6: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

3. Dirijarea invatarii si obtinerea performantei

Bagheta magica isi incearca puterile rostind versurile:“Sunt bagheta fermecata!Haideti sa-nvatam indataPoezia minunata!”< Se anunta titlul poeziei:”Iarna, esti frumoasa!”, de Paul Preda.< Cu ajutorul imaginilor de pe ecran , se prezinta continutul poeziei.< Se recita model, cu claritate si expresivitate, intreaga poezie.< Poezia va fi memorata pe unitati logice: se recita prima strofa de 2-3 ori de catre educatoare si apoi de 2-3 copii; urmatoarea strofa va fi recitata impreuna cu prima, pentru fixarea in memorie in succesiunea fireasca.< Se repeta poezia de catre 2-3 copii, atat pe fragmente cat si integral.< Se fixeaza titlul poeziei si continutul de idei.“IARNA, ESTI FRUMOASA!”, de Paul PredaIarna, iarna, esti frumoasa, Cu zapada si geroasa.Zapada de nu ar fiCopiii nu te-ar iubi. Iarna, iarna, te iubim! Zapada multa dorim; Zapada sa ne jucam Si cu sanii sa ne dam.Iarna, noi iti multumimSi mult, mult noi te iubim!De esti blanda sau geroasa,Pentru noi esti tot frumoasa!

< Se prezinta o imagine dintr-o alta poezie invatata – copiii recunosc poezia din care face parte imaginea si recita pe roluri poezia “Poveste cu un fulg”.< Se recita un vers din poezia ”Bataie cu bulgari”- copiii recunosc poezia si o recita.TRANZITIE: Joc cu text si cant: “Uite cum mai ninge-afara”; Poezia “Voiniceii”.

Bagheta,Calcula-tor, CD,retro-proiecto,planse

Betisoa-re, piese geometrice;puzzle;carioca,foi desenlipici;hartie crepona-ta;element

aprecieri verbale

Formativ-orala

Formativ-scrisa

Page 7: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

< Intra din nou in rol bagheta magica: “Sunt bagheta fermecata/ Vreau sa va grupati indata!”< Copiii se deplaseaza spre CENTRLE DE INTERES, dupa preferinte;< Se prezinta sarcinile de lucru la fiecare centru:ARTA: copiii au sarcini colective: sa deseneze un peisaj de iarna, sa lipeasca o hora a oamenilor de zapada;STIINTA: sa reconstituie imagini de iarna – puzzle;CONSTRUCTII: sa aseze in pozitie plana betisoare si piese geometrice pentru a reda diferite elemente de iarna.TRANZITIE:”Gimnastica mainilor”- pregatirea pentru lucru:“1-2, 1-2,Mergeti toti in pas vioi.Bratele le ridicam,Degetelele miscam,Mainile le fluturam,Stanga-dreapta 1-2,Faceti toti la fel ca noi.Pumnisorii ii rotim,De lucru ne pregatim!”< Educatoarea este alaturi de copii pentru a le da indicatii suplimentare, explicatii.< Pentru evitarea monotoniei, a plictiselii, dupa un anumit timp, se introduce TRANZITIA: “A-ram-zam-zam”- joc ritmic-distractiv.< Pe ecran se vor derula imagini din cantece si jocuri muzicale cunoscute de copii, iar copiii care au terminat lucrarea vor canta si vor executa miscarile sugerate de textele cantecelor: “Omul de zapada”, Saniuta”, “Fulg de nea”. De asemenea, se vor recita si alte poezii despre iarna: “La sanius”, “Cum sa faci om de zapada”.

ede iarnadin hartie;

Page 8: PROIECT DIDACTIC Ghidusiile Iernii

4. Evaluarea activitatii

< Folosindu-se metoda interactiva “Turul galeriei”, copiii vor merge la fiecare centru si vor analiza “ghidusiile iernii”, care vor fi apoi expuse pentru a putea sa le vada Zana Iarna.

“turul galeriei”,conversatia,explicatia

CD- player

Formativ-orala

5. Incheierea activitatii

< “Fulgii de nea”, impreuna cu “Oamenii de zapada” vor dansa dansul tematic: “Dansul fulgilor de nea”< Educatoarea face aprecieri atat individuale cat si colective.< Copiii, impreuna cu educatoarea, stabilesc daca Zana Iarna va fi multumita de “Ghidusiile” realizate de ei in aceasta zi frumoasa de iarna.

Conversatia,explicatia

CD- player

Formativ-orala;

aprecieriverbale