Proiect Didactic Cuza
-
Upload
iosif-diana-cristina -
Category
Documents
-
view
622 -
download
11
description
Transcript of Proiect Didactic Cuza
PROIECT DIDACTIC
DATA: 4 mai 2006CLASA: a IV a INVATATOARE: Laurentia CiorpacDISCIPLINA:Istorie(Aceasta activitate se propune a fi o activitate transdisciplinara)SUBIECTUL: Unirea Principatelor romane si reformele lui Alexandru Ioan CuzaTIPUL LECTIEI: consolidare si sistematizare de cunostinteTIMPUL: 50 de minuteSCOPUL ACTIVITATII: familiarizarea elevilor cu personalitatea marelui domnitor Alexandru Ioan Cuza si cu a momentului in care s-a infaptuit Unirea
OBIECTIVE CADRU : - înţelegerea şi reprezentarea timpului şi a spaţiului istoric ;- cunoaşterea şi folosirea surselor istorice ;- investigarea şi interpretarea faptelor şi proceselor istorice ;- înţelegerea şi utilizarea limbajului de specialitateOBIECTIVE OPERAŢIONALE :- să demonstreze unitatea dintotdeauna a românilor prin : continuitatea pe aceleaşi meleaguri, lupta comună, unitatea de limbă, de cultură, de datini şi obiceiuri;- să prezinte Unirea ca ideal permanent al românilopr de pretutindeni, menţionând momente semnificative de luptă pentru formarea statului unitar român ;- să evidenţieze rolul revoluţionarilor de la 1848 în pregătirea unirii;- să desprindă însuşirile şi caracteristicile specifice domnitorului Alexandru Ioan Cuza ;- să conştientizeze importanţa realizărilor şi schimbărilor înfăptuite de Cuza ;- să inţeleagă noţiunea de reformă , integrând-o în contextul istoric ;- să participe activ şi afectiv la lecţie;- să manifeste interes pentru evenimentul istoric;- să localizeze în timp şi spaţiu evenimentul istoric
1. OBIECTIVE COGNITIVE:
1
O1- sa raspunda la intrebari referitoare la personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza si Unirea de la 1859 avand la dispozitie un timp limitat;O2- sa stabileasca evenimentele importante petrecute in timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza;
O3- sa completeze posterul cu imagini puse la dispozitie;O5- sa prezinte posterul realizat evindentiind aspectele prin care se diferentiaza de celelalte lucrari;O6- sa delimiteze pe harta, cu stegulete, Romania din vremea domniei lui Cuza; O7 - sa dramatizeze un text literar
2. OBIECTIVE AFECTIVE:
O8- să manifeste atenţie şi toleranţă faţă de partenerul de dialog;O9- sa participe activ la activitatile initiate in cadrul grupei de lucru.
3. OBIECTIVE PSIHOMOTRICE:
O10- sa realizeze din piesele de puzzle puse la dispozitie portretul lui Alexandru Ioan Cuza;O11 – sa realizeze postere care sa reprezinte Unirea si figura domnitorului;O12 - sa delimiteze spatial pe harta teritoriul Romaniei din1859
RESURSE: PROCEDURALE:a) metode si procedee traditionale: explicatia, conversatia, exercitiul, studiu de caz, jocul de rol, expunerea, lectura individuala, comparatia, sintezab) metode active de invatare: proiectul, metoda R.A.I. metoda cubului, a ciorchinelui, a diamantului c) forme de organizare: frontal, individual, pe echipe MATERIALE: harta Romaniei de la 1859, postere, markere, imagini cu domnitorul Alexadru Ioan Cuza, cu personalitati din perioada
1859-1866, materiale pentru fiecare echipa ( citate, legende, informatii istorice, etc), clopotel, foarfece, lipici BIBLIOGRAFICE:a) de specialitate:
*Liviu Burlec, Istoria romanilor, manual pentru clasa a IV a, Editura ALL
* Simona Grigore Istoria romanilor, manual pentru clasa a IV a, Editura Sigma * Victoria Padureanu, Istoria romanilor, Material complementar pentru clasa a IV –a, Editura Coressi
2
* Aglaia Buduroi, Istoria romanilor, auxiliar pentru elevi si cadre didactice, Editur Euristica * Dumitru Almas, “Povestiri istorice”
b)psihopedagogice:Curriculum nationalwww.didactic.ro
OBOP
EVENIMENTUL DIDACTIC
DURATA
CONTINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV
ACTIVITATEA ELEVILOR RESURSEMETODE SI PROCEDEE
FORME DE ORGANIZARE
MATERIALE
MOMENT ORGANIZATORIC
1’ -Se pregatesc materialele ce vor fi folosite pe parcursul intregii activitati;
-Se pregatesc pentru inceperea activitatii
Harta, portretul domnitorului, materiale - puzzle, matrriale – poster,
SPARGEREA GHETII
3’ -Joc de energizare:CercurileSe formeaza doua cercuri concentrice cu numar egal de participantiSe dau diferite comenzi (stati nas in nas, stati frunte in frunte, etc)Toate comenzile se realizeaza in ritm alertLe cer elevilor sa alcatuiasca o
-Executa comenzile impuse in timpul jocului de energizare
- Alcatuiesc propozitia dupa
Exercitiul Explicatia
Frontal
Frontal, Creta
3
propozitie istorica formata din cinci cuvinte dupa schema gramaticala:C. S. P. C.C. Dupa gasirea propozitiei se repeta cuvant cu cuvant ,in ordine de catre toti copiii stabilindu-se astfel trei grupe a cate cinci copii.
cerinta impartindu-se in grupe individual
CAPTAREA ATENTIEI
3’ -Se realizeaza cu ajutorul unui puzzle pe care fiecare dintre echipe trebuie sa-l realizeze;-Puzzle este reprezentat de figura domnitorului Alexandru Ioan Cuza (anexa 1)
-Realizeaza imaginea lui Alexandru Ioan Cuza
ExplicatiaExercitiulConversatia
Pe echipe
Portretul domnitorului Alexandru Ioan CuzaClopotel
ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR PROPUSE
1’ -Se precizeaza ca se va discuta pe tot parcursul orei de curs despre Unirea Principatelor Romane, domnitorul Alexandru Ioan Cuza si realizarile acestuia pe parcursul domniei.
-Sunt atenti la explicatiile date Explicatia Frontal
DESFASURAREA LECTIEI
15’ -Ce ati avut de pregatit pentru astazi? (Elevii raspund ca au avut de pregatit un proiect despre Alexandru Ioan Cuza si de selectat intrebari si raspunsuri din manual despre domnitor)- Elevii implicati in proiect ies pe rand in fata clasei, se aseaza pe scaunul autorului, isi pun palaria de autor pe cap si citesc materialele pa care le-au intocmit.-S-au avut in vedere urmatoarele teme:* Unirea de la 1859* Viata lui Alexandru Ioan Cuza
-Sunt atenti la ceea ce prezinta colegii lor, vin cu completari si fac aprecieri
-Identifica trasaturile fizice si morale ale lui Alexandru Ioan Cuza, precum si realizarile pe plan politic ale acestuia
ConversatiaProiectul
Individual Pe echipe
Individual
Fisa de lucru Clopotel
Materialele elevilor, o palarie Poster MarkereLipici
4
* Cuza in literatura* Reformele* Sfarsitul domniei lui Cuza- Se fac completari si aprecieri - Elevii isi adreseaza intrebari din lectie sub forma de joc. Cel care adreseaza o intrebare arunca o minge catre un coleg care, daca prinde mingea, raspunde la intrebare iar apoi continua jocul adresand la randu-i o intrebare altui coleg alegandu-l prin aruncarea mingii.- Se pun o serie de intrebari pe care elevii si le aleg prin aruncarea unui cub pe care sunt trecute sase cerinte:*descrie modul cum s-a infaptuit Unirea;*compara Unirea din anul 1859 cu Unirea din anul 1600;*asociaza figura domnitorului Cuza cu figura altui domnitor roman;*analizeaza afirmatia lui Kogalniceanu: “La legi noi, om nou”*aplica, prezinta ce urmari a avut acest eveniment;*argumenteaza de ce domnia lui Cuza a fost cea mai importanta pentru tara si popor- Din raspunsurile elevilor pe tot parcursul orei se realizeaza caracterizarea domnitorului sub forma
Adreseaza colegilor intrebari, fiind atenti sa prinda mingea pentru a raspunde la intrebari
Sunt atenti la cerinta si dau raspunsuri dezvoltate
Metoda R.A.I.
Metoda cubului
Metoda ciorchinelui Metoda diamantului Individu
al
O minge mica
Un cub, pe fetele caruia sunt sacrise cerintele
Coala alba, marcher
Coala alba,
5
de ciorchine (anexa2) care se realizeaza la tabla dar si de diamant (anexa3)In urma realizarii la tabla a diamantului se formuleaza propozitia “Domnitorul Cuza uneste Principatele romane ”.Cu ajutorul acestora se formeaza trei grupe.-Se pun la dispozitia elevilor mape cu materiale cu ajutorul carora vor alcatui postere care sa prezinte Unirea de la 1859 si personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza;
Pe grupe materiale decupate,fotografii, lipici, foarfece
OBTINEREA PERFORMANTEI SI A TRANSFERULUI
10’ -Se prezinta posterele realizate, reprezentantul fiecarei echipe avand ca sarcina sa evidentieze aspectele deosebite ale posterului realizat si sa aleaga titlul posterului din mai multe titluri puse la dispozitie de invatator (anexa 4).
-Prezinta posterele realizate; Expunerea Comparatia
Frontal pe echipe
EVALUAREA ACTIVITATII
3’ -Pe o harta care reprezinta Romania anului 1859 si fixata pe un panou de polistiren, copiii vor iesi pe rand si vor marca prin stegulete rosii,galbene si albastrte granitele si spatiul ocupat de Romania si cu stegulete verzi spatiul si granitele Transilvaniei.Se precizeaza ca Unirea infaptuita in 1859 a fost numita Unirea Mica, Unirea Mare, si cu Transilvania, realizandu-se pe 1
- Elevii ies si marcheaza spatiile propuse
BrainstormingExercitiulSinteza
Frontal Harta care reprezinta Unirea mica
6
Decembrie 1918.ANUNTAREA TEMEI PENTRU ACASA
1’ -Se precizeaza ca vor avea de realizat pentru ora urmatoare un eseu cu titlul “L-am cunoscut pe Alexandru Ioan Cuza”
-Isi noteaza tema pentru ora urmatoare.
Explicatia Frontal
INCHEIEREA ACTIVITATII
5’ -Se prezinta jocul de rol:“Mos Ion Roata si Unirea” de I. Creanga
-Prezinta jourile de rol Jocul de rol
Frontal Costume populare, o imitatie de bolovan
ANEXA 1
7
ANEXA 2
8
Cuza
Unifica Iubeste Dusmani Reforme
Moldova Muntenia Tara Poporul Agrara Invatamant Armatei Justitiei
CIORCHINE
9
RomaneDomnitorul
cinstit drept
crezand
iubestedomneste
intelege
uneste Principatele
Al.I.Cuza
ANEXA 3
DIAMANT
10
ANEXA 4
11
12