Proiect Didactic- Cei Doi Prieteni
-
Upload
albinutzafurioasa -
Category
Documents
-
view
126 -
download
0
description
Transcript of Proiect Didactic- Cei Doi Prieteni
PROIECT DIDACTIC
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Cei doi prieteni buni
DOMENIUL ACTIVITĂŢII: Limba și literatura română.
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Dezvoltarea/ Consolidarea abilității de diferențiere a literelor P și B.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive: O1. Să găsească cuvinte care denumesc lucruri diferite dar încep cu aceași
literă.
O2. Să difeențieze modul de pronunție a celor două litere.
O3. Să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare.
O4. Să identifice cel puțin trei cuvinte care conțin litera B
O5. Să identifice cel puțin trei cuvinte care conțin litera P
O6.Să identifice corect dacă un cuvânt conține litera P.
O7.Să identifice corect dacă un cuvânt conține litera B.
Afective: O6. Să participe activ și cu interes la activitate.
O7 Să exprime ceea ce i-a plăcut la activitate.
Psihomotrice: O8. Să manipuleze materialul pus la dispoziție.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic.
Mijloace de învățământ: Tablă, cariocă, cutie cu litere, imagini colorate și cuvinte,
prezentare power point, breloc cu litere.
Moduri de organizare: individual.
DURATA: 30 35min.
BIBLIOGRAFIA:
PLANUL ACTIVITĂȚII
Mometele
activităţii
Ob. Conţinutul activităţii Metode şi
procedee
Evaluare
1. Mo
ment
organizatoric.
Asigurarea condițiilor optime pentru buna desfășurare a
lecției: aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialelor
didactice.
2.Captarea
atenţiei.
Eleva este rugată să completeze tabelul de stare de spirit
și să explice motivul pentru care a optat pentru unul din
răspunsuri.Conversația
Explicația
4. Desfăşurarea
activităţii.
O1
O2
O3
O4
O5
O6
Elevei i se propune jocul
Ț.ări, O.rașe, M.unți, A.ape, N.ume, A.animale, P.lante
și este invitată să extragă din săculețul cu litere litera cu
care se va juca.(Anexa 1) Eleva va fi întrebată dacă știe
cuvinte ce încep cu litera extrasă și care denumesc țări,
orașe, munți.etc. Cuvintele vor fi scrise de elevă cu
ajutorul brelocului cu litere pe tablă.
I se prezintă elevei planșe cu B și P și este rugată să
denumească fiecare literă în parte apoi să spună câteva
cuvinte care încep cu litera B și câteva cuvinte care
încep cu litera P.( Anexa 2)
Elevei i se propune jocul Da sau Nu și i se prezintă
regulile jocului: răspunde repede cu da sau nu la
următoarele întrebări: Anexa 3.
Se prezintă planșa din Anexa 4 și se dau următoarele
indicații: Cei doi prieteni buni B și P pleacă în vacanță.
Ei au mulți frați mai mici care locuiesc în diverse
Conversația
Explicația
Jocul didactic
Explicația,
Demonstrația
Exercițiul
Explicația,
O5
O6
cuvinte și denumiri. Cei doi prieteni ar vrea ca frații lor
mai mici să-i însoțească în vacanță. Ajută-i pe frații mai
mici ai celor două litere să se îmbarce în tren pentru a
pleca în vacanță.- și se prezintă imaginile și cuvintele
pregătite. Eleva trebuie să lipească cuvintele și imaginile
ce conțin litera P pe vagonul literei P și cuvintele și
imaginile ce conțin litera B pe vagonul literei B. Eleva
va fi ajutată pe tot parcursul activității.
Se prezintă jocul Răspunde în 5 secunde în care eleva
trebuie să răspundă cu Da sau Nu în 5 secunde. Jocul
este o prezentare power point.)
Demonstrația
Exercițiul
Conversația
Explicația
Jocul didactic
Conversația
Explicația
Jocul didactiă
5 Evaluare
Incheierea
activităţii
O7
O8
Împreună cu elevul se realizează concluziile activității.
Elevul este solicitați să exprime cum s-a simțit pe
parcursul activității și ce i-a plăcut cel mai mult. Se fac
aprecieri cu privire la implicarea elevei pe parcursul
activității.
Conversația
ANEXA 1
Litere cutie
ABCDE F GHI J KL MNOPRSSTT UVXZAAI
Șablon cutie
ANEXA 2
ANEXA 3
Răspunde cu da sau nu
1. Cuvântul bomboană începe cu litera b?-Da
2. Cuvântul păpușă conține litera b? – Nu
3. Cuvântul reprezentat de această imagine se termină cu litera p? – ( dulap) – Da
4. Cuvântul reprezentat de această imagine începe cu litera b ? – ( banană) – Da
5. Cuvântul reprezentat de această imagine se termină cu litera p?- Nu
6. Cuvântul propoziție începe și conține litera p? Da
7. Cuvântul reprezentat de această imagine se termină cu litera b?- (barcă) Nu
8. Cuvântul reprezentat de această imagine se conține litera p?- ( umbrelă) Nu
9. Cuvântul ambarcațiune conține litera p? – Nu
10. Cuvântul albuș conține litera b? - Da
Răspunde cu da sau nu
1. Cuvântul bomboană începe cu litera b?- _____________
2. Cuvântul păpușă conține litera b? –_____________
3. Cuvântul reprezentat de această imagine se termină cu litera p? –_____________
4. Cuvântul reprezentat de această imagine începe cu litera b ? – _____________
5. Cuvântul reprezentat de această imagine se termină cu litera p?- _____________
6. Cuvântul propoziție începe și conține litera p? _____________
7. Cuvântul reprezentat de această imagine se termină cu litera b? _____________
8. Cuvântul reprezentat de această imagine se conține litera p?- _____________
9. Cuvântul ambarcațiune conține litera p? _____________
10. Cuvântul albuș conține litera b? _____________
ANEXA 4
Ambalaj, BATERIE,
bobina, bambus,
ABECEDAR,
ARBORE, abis,
DROB, cablu,
CURCUBEU,
bold, CEAPA,
imparat, IEPURE,
nisip, paragraf,
AVALNSA, CAR,
SANDALE.
ANEXA 5