Proiect didactic bun 2.docx

8
Proiect didactic o Profesor: Dogariu Maria Irina o Data: 3.10.2013 o Clasa: a VII- a o Obiectul: Limba franceză o Subiectul: Les temps verbaux o Tipul lecției: (re)sistematizare, consolidare, fixare a cunoștințelor; o Scopul lecției: Familiarizarea elevilor cu elemente de conținut vizând timpurile verbale. o Obiective operaționale: pe parcursul lecției elevii vor fi capabili: o O1: Să identifice diferite verbele într-un text dat; o O2: Să rezolve exerciții ce conțin timpuri verbale; o O3: Să formuleze enunțuri folosind timpurile verbale; o O4: Să relateze activități la trecut, prezent și viitor; o (a) Metode/ procedee/ tehnici: expunerea, conversația euristică, exercițiul de identificare, observația, problematizarea. o (b) Mijloace de învățământ: suport audio, text suport, fișe de lucru. o (c) Forme de organizare a activității: frontal, individual, grupal. o (d) Resurse (temporale/ umane): 50 minute o (e) Bibliografie: Nr . cr t. Secvențele lecției Ob . op . Conținutul instructiv educativ Strategie didactică Timp Evaluare Metode / proced ee/ Mijloace de învățământ Forme de org. a

Transcript of Proiect didactic bun 2.docx

Proiect didactic1. Profesor: Dogariu Maria Irina1. Data: 3.10.20131. Clasa: a VII- a1. Obiectul: Limba francez1. Subiectul: Les temps verbaux1. Tipul leciei: (re)sistematizare, consolidare, fixare a cunotinelor;1. Scopul leciei: Familiarizarea elevilor cu elemente de coninut viznd timpurile verbale.1. Obiective operaionale: pe parcursul leciei elevii vor fi capabili:1. O1: S identifice diferite verbele ntr-un text dat;1. O2: S rezolve exerciii ce conin timpuri verbale;1. O3: S formuleze enunuri folosind timpurile verbale;1. O4: S relateze activiti la trecut, prezent i viitor;1. (a) Metode/ procedee/ tehnici: expunerea, conversaia euristic, exerciiul de identificare, observaia, problematizarea.1. (b) Mijloace de nvmnt: suport audio, text suport, fie de lucru.1. (c) Forme de organizare a activitii: frontal, individual, grupal.1. (d) Resurse (temporale/ umane): 50 minute1. (e) Bibliografie:

Nr. crt.Secvenele lecieiOb. op.Coninutul instructiv educativStrategie didacticTimpEvaluare

Metode/ procedee/ tehniciMijloace de nvmntForme de org. a activ.

1.Momentul organizatoricSe asigur cele necesare derulrii optime a leciei.Se face prezena.2 min.

Nr. crt.Secvenele lecieiOb. op.Coninutul instructiv educativStrategie didacticTimpEvaluare

Metode/ procedee/ tehniciMijloace de nvmntForme de org. a activ.

2.Reactualizarea cunotinelorSe verific tema pentru acas i se corecteaz eventualele greeli.ConversaiaFrontal3 min

3.Captarea atenieiLi se propune elevilor s asculte melodia Je taime a Larei Fabian i apoi s identifice timpurile verbale.Conversaia euristicProblematizareaSuport audioFrontal

5 min.

4.Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionaleLi se prezint elevilor subiectul leciei i obiectivele operaionale.

1 min.

5.Dirijarea nvriiO1Li se prezint elevilor un text suport i li se cere s identifice verbele ce se afl la diferite timpuri verbale.Dup identificarea timpurilor verbale, elevii vor fi capabili s spun care sunt regulile formrii acestora.

ExpunereaExerciiul de identificareConversaia euristic

Text suportFrontal

Individual

20 min.Evaluez capacitatea elevilor de a identifica verbele intr-un text dat.

Nr. crt.Secvenele lecieiOb. op.Coninutul instructiv educativStrategie didacticTimpEvaluare

Metode/ procedee/ tehniciMijloace de nvmntForme de org. a activ.

O2

O3Elevii, mprii n grupe, rezolv primul exerciiu de pe fia de lucru (vezi anex 1). n acest exerciiu, ei trebuie s claseze verbele n, funcie de terminaie, n cele trei grupe.Pornind de la cunotinele acumulate anterior, fiecare elev are sarcina de a formula cte un enun care s conin cel puin un verb la unul dintre cele trei timpuri verbale. Cele mai bune exemple vor fi notate i la tabl.Exerciiul

Observaia

Fi de lucruIndividual

Evaluez capacitatea elevilor de a rezolva exerciii i de a formula enunuri folosind timpurile verbale.

6.Fixarea cunotinelorO4Elevii sunt mprii n grupe de cte doi. Fiecare grup va avea sarcina de a realiza un dialog n care s apar cel puin ase verbe la timpurile discutate. Problematizarea Grupal

10 min.Evaluez capacitatea elevilor de a relata activiti la trecut, prezent i viitor.

Nr. crt.Secvenele lecieiOb. op.Coninutul instructiv educativStrategie didacticTimpEvaluare

Metode/ procedee/ tehniciMijloace de nvmntForme de org. a activ.

7.Obinerea performaneiLi se cere elevilor s rezolve cel de-al doilea exerciiu de pe fia de lucru.n acest exerciiu ei au sarcina de a pune verbele din parantez la timpurile indicate (vezi anex 2).ExerciiulFi de lucruIndividual

8 min.

8.Asigurarea reteniei i a transferuluiTem pentru acas (exerciiul nr. 3, pagina 15).1 min.

Anex 1

Fiche de travailLes temps verbaux systmatisation

Classe les verbes suivants en 3 groupes (premier groupe / 2e groupe/ 3e groupe):finir, chanter, savoir, voir, couter, dire, aimer, pouvoir, danser, lire, crire, russir, partir, sortir, vouloir, jouer, prendre, semerPremier groupeDeuxime groupeTroisime groupe

-OIR-IR-RE

Anex 2Mets les verbes entre parenthses au temps indiqus:a) Pendant lt je (aller- prsent) . la campagne. b) Paul (partir- futur proche) en vacances au Canada. c) Les lves (acheter- pass compos). un roman de Jules Verne. d) Quest-ce quil (vouloir- prsent).? e) Tu (parler- futur proche).. avec moi ce soir? f) Lenfant (pouvoir- prsent, ngatif) .faire les devoirs. g) Est-ce vous (tre- prsent).. au cinma ou au thtre. h) Nous (aller- prsent) la montagne cet hiver. i) Je (avoir- futur proche) .. un frre et trois surs. j) Ils (choisir- pass compos) un grand bouquet de fleurs.