proiect didactic

3
PROIECT DIDACTIC Data: 24.09.2014 Clasa: I Profesor: Turtă Ioana-Laura Domeniul operaţional: Muzică Specializarea: Pian Elev: Grasu Albert Tipul lecţiei: De consolidare și comunicare a cunoștințelor Scopul lecţiei: consolidarea deprinderilor denumirii clapelor pianului consolidarea deprinderilor poziției în fața instrumentului consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime cântarea notei do pătrime cu degetul trei Obiective operaţionale: La sfarșitul orei, elevul va fi capabil: să-și consolideze deprinderile privind denumirea clapelor pianului să-și consolideze deprinderile privind poziția corectă în fața instrumentului să recunoască și să reproducă valorile de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime să cânte nota do pătrime cu degetul trei, la ambele mâini Metode şi procedee: conversația demonstrația jocul explicația exercițiul munca individuală

description

proiect didactic

Transcript of proiect didactic

Page 1: proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.09.2014

Clasa: I

Profesor: Turtă Ioana-Laura

Domeniul operaţional: Muzică

Specializarea: Pian

Elev: Grasu Albert

Tipul lecţiei: De consolidare și comunicare a cunoștințelor

Scopul lecţiei:

consolidarea deprinderilor denumirii clapelor pianului consolidarea deprinderilor poziției în fața instrumentului consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime cântarea notei do pătrime cu degetul trei

Obiective operaţionale:

La sfarşitul orei, elevul va fi capabil:

să-și consolideze deprinderile privind denumirea clapelor pianului să-și consolideze deprinderile privind poziția corectă în fața instrumentului să recunoască și să reproducă valorile de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime să cânte nota do pătrime cu degetul trei, la ambele mâini

Metode şi procedee:

conversaţia demonstraţia jocul explicaţia exercițiul munca individuală

Resurse: Pianina, caietul de muzică, partitura – Maria Cernovodeanu (Mică metodă de pian)

Durata: 50 minute

Page 2: proiect didactic

Etapele lecţiei Obiectivele şi durata lecţiei

Conţinutul instructiv-educativ

Strategii didactice

Moment organizatoric.

- acomodarea elevului cu ambientul în care se va desfăşura ora, pentru asigurarea bunei dispoziţii la lecţie;-recapitularea noțiunilor învățate anterior – 10 min.

- mobilizarea elevului pentru oră;-captarea atenției elevului

- dialogul- demonstrația

Conținutul specific al orei.

-consolidarea deprinderilor privind poziția corectă în fața instrumentului;-consolidarea deprinderilor privind denumirea clapelor pianului;-consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime;-exerciții de cântare a notei do central, cu degetul trei, la ambele mâini – 25 min.

- cunoașterea poziției corecte în fața instrumentului;- cunoașterea și reproducerea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime;- cântarea cu brațul relaxat, cu degetul trei, a notei do central- Drept, stâng – Maria Cernovodeanu

- dialogul- explicaţia- demonstraţia- exercițiul

Fixarea cunoștințelor -recapitularea cunoștințelor noi acumulare – 10 min.

- elevul va ști să aplice noile tehnici învățate

- demonstraţia- explicaţia- exerciţiul

Indicarea lecției pentru acasă

-evaluarea şi încurajarea elevului-stabilirea lecţiei viitoare – 5 min.

- elevul va trebui să poată executa şi explica cerinţele învăţate şi cerute în cadrul orei

- conversaţia- explicaţia