Proiect Didactic 5

8
PROIECT DIDACTIC I. Date generale DATA: 11.11.2013 OBIECTUL: Limba şi literatura română ŞCOALA: Gimnaziul Trifesti PROFESOR : Sandu Liudmila CLASA : a V-a UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Descrierea literar SUBIECTUL LECŢIEI: ,,În pădurea Petrişorului” de Mihail Sadoveanu TIPUL LECŢIEI: dobândirea de noi cunoştinţe; SCOPUL LECŢIEI: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor COMPETENŢE GENERALE ŞI SPECIFICE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 1.2 - identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a acestora 1.3- sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 3.3 - identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar 3.5 - Folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea Obiective operaţională: citirea cursivă şi expresivă a textului; înţelegerea sensului unor cuvinte în context; identificarea unor cuvinte care aparţin câmpului semantic al naturii şi al păsărilor; exprimarea opiniei despre sentimentele celui care descrie; indicarea modului de expunere predominant; II. Strategia didactică RESURSE: capacităţi normale de învăţare a elevilor;

Transcript of Proiect Didactic 5

Page 1: Proiect Didactic 5

PROIECT DIDACTIC

I. Date generaleDATA: 11.11.2013OBIECTUL: Limba şi literatura românăŞCOALA: Gimnaziul TrifestiPROFESOR : Sandu LiudmilaCLASA : a V-aUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Descrierea literarSUBIECTUL LECŢIEI: ,,În pădurea Petrişorului” de Mihail Sadoveanu TIPUL LECŢIEI: dobândirea de noi cunoştinţe;SCOPUL LECŢIEI: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor

COMPETENŢE GENERALE ŞI SPECIFICE:1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare1.2 - identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de structurare a acestora1.3- sesizarea unităţilor lexicale necunoscute în fluxul vorbirii, în scopul clarificării acestora3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse3.3 - identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar3.5 - Folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea

Obiective operaţională: citirea cursivă şi expresivă a textului; înţelegerea sensului unor cuvinte în context; identificarea unor cuvinte care aparţin câmpului semantic al naturii şi al păsărilor; exprimarea opiniei despre sentimentele celui care descrie; indicarea modului de expunere predominant;

II. Strategia didactică

RESURSE: capacităţi normale de învăţare a elevilor; cunoştinţele lor anterioare;

timpul de învăţare: 45 minute.METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia euristică, observaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, explicaţia, exerciţiul, lucrul cu textul;

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII : activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe;

MODALITĂŢI DE EVALUARE: Evaluare frontală Evaluare prin calificative

Page 2: Proiect Didactic 5

Scenariu didactic

MOMENT ORGANIZATORIC: salutul, notarea absenţilor, verificarea existenţei temelor pentru acasă;

I. ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNSUŞITE ANTERIOR Profesorul va verifica tema pentru acasă atât calitativ, cât şi cantitativ. Clasa a fost împărţită în patru grupe, fiecare echipă având de realizat un desen şi o descriere de 6-10 rânduri cu tema-pădurea, în care să folosească substantive şi adjective. Pe o planşă reprezentantul fiecărei grupe expune desenul şi apoi citeşte descrierea despre pădure. Profesorul laudă efortul tuturor echipelor.

II. CAPTAREA ATENŢIEI:Profesorul apreciază compunerile şi desenele care au reușit să pună în evidenţă pădurea.Ce elemente se regăsesc în toate descrierile citite? De exemplu: copaci, frunze, animale, etcPădurea este prezentă nu doar în pictură, ci și în literatură. Ce aţi folosit în desene pentru a surprinde pădurea? Răspuns: culoriDacă în desen se folosesc culori, în literatură scriitorul ce folosește? Răspuns: cuvinte.

III. ANUNŢAREA TITLULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR:- Astăzi vom trece la studierea fragmentului ,,În pădurea Petrişorului” de M. Sadoveanu.- La sfârşitul orei va trebui să…( se anunţă obiectivele operaţionale ).

IV. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII: a) Profesorul scrie pe tablă titlul lecţiei: ,,În pădurea Petrişorului” de M. Sadoveanu.Pentru început întreabă elevii dacă au mai citit alte opere literare scrise de acelaşi autor,

apoi profesorul împarte fişa de autor pe care, după ce va fi citită, elevii o pun în portofoliu. - Dintre numeroasele opere scrise de Sadoveanu, în această oră şi în orele care urmează ne vom opri atenţia asupra fragmentului extras din povestirea ,,În pădurea Petrişorului”.

b) Se trece la lectura model a textului şi se antrenează elevii într-o lectură folosind în acest scop manualul, respectiv, explicaţiile din subsolul paginii. Elevii notează în caiete doar cuvintele necunoscute care nu sunt trecute în manual.

c) În continuare se rezolvă câteva exerciţii de la Vocabular (exerciţiile 6, 7 și 8 de la pagina 194).

d) Se urmăreşte apoi înţelegerea textului, profesorul adresând câteva întrebări elevilor:P: De ce autorul a dat acest titlu povestirii?E: Deoarece în text este descrisă o pădure.

Page 3: Proiect Didactic 5

P: Ce mod de expunere predomină în text?E. În text predomină descrierea.P: Ce sentimente ale celui care face descrierea se desprind din acest text?E: ...de linişte sufletească, admiraţie faţă de natură, de uimire, etc.

e) Pentru a observa aspectele descrise profesorul împarte fișele de lucru şi cere elevilor rezolvarea exerciţiului 1. Se explică prima sarcină, apoi sunt verificate răspunsurile.

Sunt reactualizate noţiunile despre tipurile de imagini artistice, întâlnite în operele literare. Ca în orice descriere, sunt prezente şi aici astfel de imagini. Se solicită elevilor rezolvarea exerciţiului 2 de pe fişa de lucru. V. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI:

Se fac observaţii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informaţi continuu despre felul cum îşi îndeplinesc sarcinile de învăţare.

Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul conversaţiei şi se concretizează prin aprecieri verbale.

VII.ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI Elevii vor avea de rezovat pentru ora viitoare, ca activitate independentă, exerciţiile 1şi 2 de la pagina 194.

Page 4: Proiect Didactic 5

Fişă biograficăMIHAIL SADOVEANU

(1880-1961)

        S-a născut la 5 noiembrie 1880 la Paşcani, ca fiu al avocatului Alexandru Sadoveanu şi al Profirei Ursachi.

Urmează cursurile şcolii primare în oraşul natal, gimnaziul la Fălticeni, iar liceul la laşi. Se căsătoreşte cu Ecaterina Bâlu (1901), cu care are 11 copii, iar în 1904 se mută la Bucureşti, unde desfăşoară o bogată activitate literară.

Moare la 19 octombrie 1961, fiind înmormântat la Bucureşti (cimitirul Bellu, lângă Mihai Eminescu).

Opera lui Mihail Sadoveanu cuprinde:

Romanele istorice:Şoimii, Neamul Şoimăreştilor, Zodia cancerului sau vremea Ducăi Vodă,

Creanga de aur, Fraţii Jderi, Nicoară Potcoavă, etc.

Romane sociale:Baltagul, Însemnările lui Neculai Manea, etc.

Opere închinate naturii:

Page 5: Proiect Didactic 5

Împărăţia apelor, Valea Frumoasei, În pădurea Petrişorului, Ţara de dincolo de negură, Poveştile de la Bradu Strâmb,etc.Povestiri:- inspirate din universul copilăriei: Dumbrava minunată, Un om necăjit, Ursul, etc.

Fişă de lucru

În pădurea Petrişorului de M. Sadoveanu

1. Identifică elementele naturii şi vieţuitoarele pădurii descrise în fragmentul din manual şi apoi completează tabelul următor:

Elementele naturii Vieţuitoarele păduriiPădurea musculiţe

2. Completează coloanele următoare cu imaginile artistice corespunzătoare:

Imagini vizuale Imagini auditive Imagini dinamice

..................................................

.................................................

................................................

.................................................

..................................................

.................................................

..................................................

..................................................

..................................................

..................................................

Page 6: Proiect Didactic 5

............................................. ..................................................

..................................................

..................................................

...................................................