PROIECT DIDACTIC DID ADJECTI… · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : ... a V-a și aVII-a ... clasa aIII...
Transcript of PROIECT DIDACTIC DID ADJECTI… · PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : ... a V-a și aVII-a ... clasa aIII...
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA : Școala Gimnazială „Petre Carp” Tufești
PROPUNĂTOR: Învățător itinerant Vădeanu Tatiana
DATA : 14.03.2018
CLASA : a V-a și aVII-a
TIPUL DEFICIENȚEI: Deficiență mintală ușoară / Intelect de limită
DISCIPLINA : Limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Primăvara
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Adjectivul
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
SCOPURI: S1- Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă corectă;
S2 - Fixarea cunoştinţelor referitoare la adjectiv.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să definească adjectivul;
O2- să dea exemple de adjective;
O3- să găsească însușiri opuse celor date;
O4-să transforme substantivele în adjective;
O5- să găsească adjective potrivite pentru substantivele date și invers ;
O6- să schimbe numărul substantivelor care le însoțesc;
O7- să completeze proverbele cu adjective potrivite ;
O8- să identifice adjectivele din texul dat;
O9- să compare un text cu și fără adjective.
STRATEGIA DIDACTICĂ :
METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia
Ciorchinele
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Jocul didactic
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
Flipchart
Marker
Jetoane cu ghiocei
Fișe de evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: în grup, individual
RESURSE TEMPORALE: 50 minute
RESURSE UMANE: 2 eleve
RESURSE SPAȚIALE: sala de clasă
REFERINŢE BIBLIOGRAFICE : *** Constanţa Munteanu, „ O gramatică”, -Editura SUCCES, Brăila, 1991
***Adina Grigore, „Comunicare - Exerciții de limba română”, Editura Ars Libri, 2012
*** Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu Limba şi literatura română , manual pentru
clasa aIII -a, Editura Aramis, 2004
*** www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC
Momentele
activității
Ob
op
Conținutul lecției Strategii didactice
Evaluarea Activitatea propunătorului Activitatea
elevului
Metode
și procedee
Mijloace
de
învățământ
Forma
de
organizare
1. Moment
organizatoric
Crearea unui climat afectiv
pozitiv, eficient pentru
desfăşurarea activităţii.
Asigur condiţiile necesare
desfăşurării lecţiei
Se pregătesc
pentru activitate
Conversaţia
În grup
2. Captarea
atenţiei
Citesc elevelor o poezie.
,,Mă cheamă să-l ajut
mereu,
Și nu lipsesc din adunare,
Ca să împart la fiecare
O însușire, două, trei...
Sunt bun şi darnic, dragii
mei!
Isteţ, dorit şi inventiv,
Sunt renumitul ……….,,
(ADJECTIV)
(Anexa 1)
Elevele ascultă
cu atenție
Conversaţia
Flipchart
În grup Stimularea
interesului
şi
curiozităţii
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Anunţ tema şi obiectivele
operaţionale ale activităţii,
într-o manieră accesibilă
elevilor, care să contribuie la
stimularea şi implicarea lor
în activitate.
Ascultă
explicațiile date.
Conversaţia
În grup
,,Astăzi vom vorbi despre
adjectiv.Vom face diferite
exerciții și jocuri în care va
trebui să dați exemple de
adjective, să realizați
acordul lor cu substantivele
pe care le însoțesc ,să
alcătuiți propoziții cu
adjectivele date, să le
recunoașteți în propoziții.,,
Scriu titlul pe tablă.
,,Adjectivul,,
4.
Reactualizarea
cunoștințelor
O1
O2
Pe parcursul întregii ore ne
vor însoți primii vestitori ai
primăverii , prietenii noștri
de astăzi,ghioceii,care ne-au
adus surprize pe care le
vom descoperi împreună.,,
,,Ce este adjectivul?,,
,,Pe această coală este
imaginea unui ghiocel.Voi
trebuie să completați
spațiile goale cu însușiri
potrivite
acestui substantiv.,,
(Anexa 2)
,,Adjectivul este
partea de vorbire
care arată însușiri
ale
ființelor,lucrurilor
,
fenomenelor ale
naturii.,,
Elevele scriu
însușiri pentru
ghiocel.
Conversaţia
Ciorchinele
În grup Individual
Aprecierea
răspunsuril
or primite
5 Dirijarea
învățării
O2
O3
Adjectivele ne arată însușiri
care se pot referi la:
formă., mărime, culoare,
gust,etc. Vă propun jocul
,,Ghioceii ne învață!,,
Eu am aici mai mulți
ghiocei cu diferite exerciții
pe care le veți rezolva
aplicând cunoștințele despre
adjectiv.,,
,,Primii ghiocei ne-au adus
și primul exercițiu,,
(Anexa 3)
,,Următorii ghiocei au alte
exerciții pentru voi.,,
Scrieți în dreptul
fiecărui adjectiv opusul
lui, apoi alcătuiți oral
propoziții cu acesta.
mică................
călduroasă.......
întunecată........
amară.............. Unește fiecare
substantiv cu
adjectivul potrivit.
Elevele
completează
tabelul cu
adjective
Elevele sunt
atente la
explicații, dau
exemple de
cuvinte cu înțeles
opus și alcătuiesc
propoziții cu ele.
Conversația
Explicația
Jocul
didactic
Jocul
didactic
Planșă
Jetoane cu
ghiocei
Flipchart
Marker
Jetoane cu
ghiocei
Flipchart
În grup
Individual
Individual
Aprecierea
răspunsuri-
lor primite
Aprecierea
răspunsuri-
lor primite
O5
O6
O4
elev coaptă
clasă silitor
soare frumoasă
cireașă strălucitor
pâine albastră
rochie proaspătă
(Anexa 4)
,,Un alt exercițiu pe care
ni l-au adus ghioceii este
următorul:
Treceți la plural
exemplele de mai jos
și subliniați adjectivele.
stea luminoasă-.........
zi bună -...............
prieten adevărat-.........
carte interesantă-..........
măr dulce-...................
căciulă nouă-................ (Anexa 5)
,, Ghioceii ne propun
următoarele exerciții:,,
Transformați
următoarele substantive
în adjective. inimă-...............
umbră-..............
minciună-...............
lumină-...............
piatră-................
răcoare-..............
Elevele unesc
substantivul cu
adjectivul
corespunzător
Elevele rezolvă
cerința
exercițiului
Elevele
transformă
substantivele în
adjective
Exercițiul
Explicația
Exercițiul
Conversaţia
Explicația
Jocul
didactic
Explicația
Jocul
didactic
Marker
Jetoane cu
ghiocei
Flipchart
Marker
Jetoane cu
ghiocei
Flipchart
Marker
Individual
Individual
Aprecierea
răspunsuri-
lor primite
Aprecieri
stimulative
O5
O7
Potriviți la adjectivele
date substantivele din
paranteză
curată,răcoritoare,limpede-.....
rotund,luminos,strălucitor-.....
alb.dulce,cristalizat-...............
albastră,întinsă.nesfârșită-......
(zahăr, apă,soare, mare)
(Anexa 6)
,,Să vedem și următorii
ghiocei ce exerciții ne
propun.,,
Completează proverbele
cu adjectivele de mai
jos:
Ziua ...........se cunoaște de
dimineață.
Minciuna are picioare.........
Vorba ........mult aduce.
Buturuga......răstoarnă
carul.......
(bună, dulce, mică, mare,
scurte)
(Anexa 7)
Elevele potrivesc
substantivele
Elevele
completează
proverbele.
Conversaţia Explicaţia Exercițiul
Jetoane cu
ghiocei
Flipchart
Marker
Jetoane cu
ghiocei
Flipchart
Marker
Individual
Individual
Îndruma-
rea
Aprecierea
verbală
6.Realizarea
feedback-ului
O8
O9
Propun elevelor să citească
textul de pe planșă, să
sublinieze adjectivele , apoi
să le acopere și să citească
din nou textul.
(Anexa8)
,,Cum este textul fără
adjective?,,
,,Care este rolul
adjectivelor?,,
Elevele citesc
textul cu și fără
adjective.
,,Mai sărac,,
,,Fac propozițiile
mai clare ,mai
frumoase,,
Conversaţia
Flipchart
Marker
Etichete
Individual
Îndruma-
rea
7.Evaluare
Modul în care elevele au
înţeles conţinutul lecţiei se va
realiza prin intermediul fişei
de lucru.(Anexa 9)
Fiecare elevă va
lucra pe fişa de
lucru.
Explicația
Conversaţia
Exercițiul
Fișe de
evaluare
Individual
Îndruma-
rea
Aprecierea
verbală
8. Încheierea
activității
Fac aprecieri cu privire la
modul de participare al
elevelor la lecţie
Ascultă
aprecierile făcute.
Conversaţia
În grup
Valorizare
pozitivă
Anexa 1
,,Mă cheamă să-l ajut mereu,
Și nu lipsesc din adunare,
Ca să împart la fiecare
O însușire, două, trei...
Sunt bun şi darnic, dragii mei!
Isteţ, dorit şi inventiv,
Sunt renumitul ……….,,
(ADJECTIV)
Anexa 2
Anexa 3
EXERCIȚII PROPUSE
Găsiți câte trei adjective pentru:
culoare formă mărime miros gust
Anexa 4
Scrieți în dreptul fiecărui adjectiv opusul lui, apoi alcătuiți oral propoziții cu
acesta.
mică .................
călduroasă ..................
întunecată ..................
amară ..................
Unește fiecare substantiv cu adjectivul potrivit.
elev coaptă
clasă silitor
soare frumoasă
cireașă strălucitor
pâine albastră
rochie proaspătă
Anexa 5
Treceți la plural exemplele de mai jos și subliniați adjectivele:
stea luminoasă - ......................
zi bună - ........................
prieten adevărat - .........................
carte interesantă - ........................
măr dulce - .....................
căciulă nouă - .......................
Anexa 6
Transformați următoarele substantive în adjective.
inimă-.............................
umbră-............................
minciună- ................
lumină- ...........................
piatră -............................
răcoare - ..........................
Potriviți la adjectivele date substantivele din paranteză.
curată,răcoritoare,limpede-....................
rotund,luminos,strălucitor-.....................
alb.dulce,cristalizat- ..............................
albastră,întinsă.nesfârșită-.....................
(zahăr, apă,soare, mare)
Anexa 7
Completează proverbele cu adjectivele de mai jos:
Ziua ...........se cunoaște de dimineață.
Minciuna are picioare.........
Vorba ........mult aduce.
Buturuga......răstoarnă carul.......
(bună, dulce, mică, mare, scurte)
Anexa 8
Stejarul bătrân şi rămuros îşi întindea crengile groase, cu frunze crestate.Uneori,
câte un plop mlădios îşi tremura frunzele foşnitoare. Poiana verde s-a împodobit cu flori
multicolore, frumoase. Păsările vesele ciripesc şi gâzele mici cu aripioarele străvezii
desenează în aerul uşor linii nevăzute.
Anexa 9
FIȘĂ DE EVALUARE
1.Uniţi printr-o linie substantivul cu adjectivul care i se potriveşte:
iarnă dulce
soare geroasă
om harnic
ghiocei parfumați
prajitură strălucitor
2. Potriviţi la adjectivele date substantivele din paranteză:
albastru, limpede, nesfârşit-..............................
curajos, darnic, bun-.........................................
verde, rotundă, înfoiată-...................................
zemoasă, galbenă, parfumată-..........................
( copil, varză, cer, pară)
3.Scrie cuvinte care să aibă înţeles opus:
gros- ……………………… negru - ………………………...
mic - ……………………… cald - ……………………..
moale - ……………………….. umed - ………………………..