Proiect de Lecţie protectia mediului
-
Upload
crina-draghici -
Category
Documents
-
view
148 -
download
3
description
Transcript of Proiect de Lecţie protectia mediului
PROIECT DE LECIEProfesor: Draghici Cristina Florina
Instituia colar: Liceul Tehnologic Dimitrie Filisanu
Data 24.11.2014Clasa: a XI-a M
Modul: 3-Operatii de baza in laborator.
Tema: Masurarea volumelorTipul leciei: transmitere i nsuire de noi cunotine.
Scopul leciei: Cunoaterea de ctre elevi a modului cum se masoara volumele substantelor lichide
Competene specifice:11.2 Execut operaii de baz n laborator
Competene derivate:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
- s defineasca notiunea de volum
- sa enumere ustensilele folosite pentru masurarea volumelor substantelor lichide
- s descrie masurarea cu ajutorul pipetelor, biuretelor, cilindrilor gradati si baloanelor cotate
Demersul didactic.
1. Resurse procedurale: explicaia, demonstraia, conversaia euristic, problematizarea, observaia, expunerea.
2. Resurse materiale: tabla, manual, fise de lucru.
3. Forme de organizare: frontal i pe echipe.
Locul desfaurrii: laboratorul de chimie.
Evaluare: formativ prin chestionare orala i fie de lucru.
Bibliografie:*Stanescu D., Rus A., Lixandru R., Patrulescu C, Meteanu M-Instrumente si tehnici de laborator, clasa a X-a, Ed. Crepuscul,2005
*Cojocaru I., Fiera M., Fratila M., Bucur I-Indreptar de laborator tehnologic,clasele XI,XII, Ed.Info, Craiova, 2002
Desfaurarea lecieiNr.
crt.Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor
1.Organizarea clasei.- noteaz n catalog elevii abseni.
- stabilete ordinea i asigur cele necesare leciei.-pregtesc caietul de modul
2.Verificarea cunostintelor.- adreseaz urmatoarele ntrebri:
- Ce este masa?
- Ce este cantarirea?-Cum se efectueaza cantarirea? -Ce tipuri de balante se folosesc?
-Care sunt componentele unei balante tehnice?
-Masa este o marime fundamentala care caracterizeaza inertia corpurilor.
- Este operatia prin care se dermina masa unui corp..-Cu ajutorul balantelor.-Balante tehnice, balante farmaceutice si balante analitice.-Parghia cu brate egale, suport vertical, opritor, talere, scala gradat, ac indicator, suruburi pentru reglare.
3.Captarea ateniei - anunta elevii ca vor trece la o noua masura fizica: volumul.-solicita elevilor sa dea o definitie a volumului, pe baza cunostintelor asimilate in clasele primare- raspund la intrebare
4.Anuntarea temei si a competentelor.-scrie pe tabl tema leciei i prezint pe scurt competenele urmrite.- noteaz n caiete titlul leciei i urmresc competenele.
5.Dirijarea invrii.- prezinta definitia volumului si relatia de definitie a volumului.-prezinta o imagine cu instrumentele de masura folosite in practica de laborator:pipete, biurete, cilindri gradati
si baloane cotate-solicita elevilor sa defineasca aceste instrumente -descrie modul de masurare cu ajutorul instrumentelor
-noteaza definitiile-urmaresc imaginea si recunosc instrumentele-definesc instrumentele-noteaza in caiete
6.Asigurarea feed-back-ului - solicita elevilor sa completeze o fisa de lucru
completeaza fisa de lucru
7.Obinerea
performanei.- comenteaza cu elevii fisa de lucru
- pune intrebari, solicita motivarea raspunsurilor elevilor- elevii raspund la intrebari
8.Evaluarea
performanei.-noteaz elevii care au dat rspunsuri clare, corecte.- se gndesc i rspund la
ntrebri.
FISA DE LUCRUI.Recunoasteti instrumentul din imagine si descrieti modul de masurare.
II.Alegeti varianta corecta de raspuns:
1. Avand la dispozitie un balon cotat cu capacitatea de 50 ml, se poate masura un volum exact de lichid de: a. 25 ml
b. 50 ml
c. 10 ml
2. Sunt utilizate pentru prepararea solutiilor folosite in analiza volumetrica:
a. Biuretele
b. Cilindrii gradati
c. Baloanele cotate
3. Macrobiuretele au capacitatea de:
a. 25, 50 sau chiar 100 cm3
b. 5 si 10 cm3
c. 1,2 si 3 cm3
4. Citirea la biureta se face astfel incat, ochiul observatorului sa fie situat:
a. Deasupra tangentei la menisc
b. Pe orizontala tangentei la menisc
c. Pe verticala tangentei la menisc
5. Au gatul alungit si fundul plat:a. Biuretele
b. Cilindrii gradati
c. Baloanele cotate
INSTRUMENTE PENTRU MASURAREA VOLUMELOR
-..
- .
-..
-..
-.
Fig.1
Fig.2
Fig.3
Fig. 4
Fig.5
Fig.6