Ponson Du Terrail - Rocambole 4 - Cavalerii Noptii 1 - Manuscrisul Unei Masti
Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei...
Transcript of Proiect de activitate integrată - oer.educv.ro · Regulile jocului : Se impart copiii in trei...
1
Grădinița cu P.P. „Rază de Soare –Napsugár”
Sfântu Gheorghe / Covasna
Proiect de activitate integrată
„POVEȘTILE NE ÎNVAȚĂ
CUM
SĂ DEVENIM CINSTIȚI, HARNICI ȘI BUNI”
Profesor pt. învăţământ preşcolar: Csutak Camelia
2
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
UNITATEA: Grădinița cu P.P. „Rază de Soare-Napsugár”
NIVELUL: II
EDUCATOARE: CSUTAK CAMELIA
TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC : „Poveștile ne învață cum să devenim cinstiți, harnici și buni”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cinstit, harnic și bun” TIPUL ACTIVITĂȚII : : CONSOLIDARE / VERIFICARE DE CUNOŞTINŢE, CAPACITĂŢI ŞI
DEPRINDERI
MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE :ALA1+ADE+ALA2
• ADP : Întâlnirea de dimineață
• ALA 1: 1. Joc de rol : „Micile Cenușărese”
2. Artă: „Decorăm zidurile Palatului din Împărăția Poveștilor”
3. Joc de masă: joc creativ cu figuri geometrice – „Căsuţa lui Naf-Naf”
• ADE : DLC/Educarea limbajului-joc didactic + DȘ /Activitate matematică/joc – exercițiu/probleme
ilustrate: „Poveștile ne învață cum să devenim cinstiți, harnici și buni”
• ALA 2 Jocuri distractive şi cu caracter sportiv: „Vulpea roşcovană”;
• „Lupul şi purceluşii”;
• „Cine mi-a stricat căsuţa?”
SCOPUL ACTIVITĂȚII : Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de întelegere şi utilizare corectă a
semnificaţiilor structurilor verbale orale. Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral. Educarea
trăsăturilor pozitive faţă de sine şi de ceilalţi. Dezvoltarea capacităţii de înţelegere şi utilizarea numerelor şi
cifrelor,intrebuinţând un vocabular adecvat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
ADP : -să raspundă la salut, salutând la rândul lor;
-să completeze calendarul naturii;
-să povestească ce fapte bune a văzut în ultima perioadă.
ADE: „Poveștile ne învață cum să devenim cinstiți, harnici și buni”
Domeniul limbă si comunicare: -să numească povestea din imagine, ce personaje sunt şi ce moment este ilustrat.
-să cânte cântecul, executând dansul, cu mişcări cerute de text şi linia melodică;
-să extragă un personaj din coş;
-să numească personajul, caracterizându-l ;
-să aşeze personajul în cercul potrivit comportamentului său;
-să coloreze imagini din povestea ”Scufiţa Rosie”.
-să plieze inima in două părţi;
-să deseneze în stânga eroul preferat şi în dreapta,ce a învăţat de la erou .
-sa prezinte în faţa copiiilor harta.
-să asocieze proverbelor poveștile care conţin morala enunțată;
Domeniul Stiință: -să incarce atâtea cărămizi cât arată cifra;
-să citească harta, sărind de pe o buturugă, pe alta, conform indicațiilor, pentru a ajunge la castel;
--să construiască căsuțe folosind piesele geometrice;
-să rezolve probleme ilustrate cu operații de adunare şi scădere cu una sau două unități;
-să așeze piesele, în aşa fel încât să nu se repete nici pe orizontală, nici pe verticală pe planșa Sudoku;
3
ALA1 : ARTĂ: - să decoreze cărămizi prin tehnica amprentării,
JOC DE ROL: -să taie legumele în bucăţi mici;
-să le amestece în castron pentru salată;
-să respecte norme de igienă şi comportament în bucătărie,
JOC DE MASĂ : -să aşeze piesele după modelul dat;
SARCINA DIDACTICĂ: Copilul în dreptul căruia s-a oprit oglinda o deschide, scoate o imagine, o așează la panou, spune din ce
poveste este, ce personaje sunt şi ce moment este ilustrat, aşezându-le mai apoi la panou în funcţie de
calitățile morale-pozitive/negative.
REGULILE JOCULUI : -jocul începe numai la semnal (formula de joc),
-fiecare răspunde când îi vine rândul;
-dacă un coleg se încurcă, va fi ajutat de echipă;
ELEMENTE DE JOC : Aplauze, surpriza,mânuirea materialelor,mișcarea.
STRATEGII ȘI PROCEDEE DIDACTICE : METODE SI PROCEDEE: conversația euristică, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
Diagrama Venn, Piramida greşelilor, posterul, analiza produselor activității.
MIJLOACE DIDACTICE: tabla magnetică, planşe ilustrate, siluete, panou cu cercuri intersectate, oglinda,
coşulet, medalioane cu însemnele grupei, jetoane cu însemne, harta inimii, banner, blazoane, carioca,
creioane colorate, buturugi, castel, steaguri, cărticica cu probleme ilustrate, Trusa Logi II, camioane, cărţi de
povesti, CD educaţional „Cazemata Mate” (PitiClic), cuburi din lemn, legume fierte, planşete, castronaşe,
cutite de plastic.
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: pe grupe, frontală, individuală.
EVALUARE: orală, în scris, practică
DURATA: 70min.
Tranzitii: „Mergem toţi în pas voios”. „Noi suntem piticii”
Rutine: „Sunt copil politicos” (deprinderea de a saluta la intrarea în grupă);
„Te rog să mă ajuţi..” (deprinderea de a cere ajutor în situaţii problemă).
SCENARIUL ZILEI Activitatea va începe cu Întâlnirea de dimineaţă .
Copiii sunt asezaţi în semicerc pentru a putea stabili fiecare contactul vizual cu toti membrii grupei. Salutul
porneşte de la educatoare şi continuă cu copiii. Se va cânta cântecul „Un copil politicos”. Se face prezenţa
copiilor, se realizează Calendarul naturii şi un copil va fi povestitorul zilei. Aşezat pe scaunul povestitorului,
va povesti ce fapte bune a văzut/făcut în această săptămână.
O cioară – poştas va aduce o scrisoare de la Împăratul cel Bun, cel Harnic şi Cinstit, prin care acesta le face
cunoscut faptul că a fost răpit de Zmeul cel Rău, că îi roagă să-l salveze şi pentru aceasta ei vor trebui să
treacă peste nişte încercări.
Tranziţie: „Mergem toţi în pas voios ”.
În continuare se desfaşoară actvitătile integrate astfel: pe centre de interes
1 Joc de rol: „Micile Cenușărese”
2. Artă: „Decorăm zidurile Palatului din Împărăția Poveștilor”
3. Joc de masă: joc creativ cu figuri geometrice –„Căsuţa lui Naf-Naf”
Prin tranziţia: „Noi suntem piticii ” se trece la activitatea matematică, care este realizată prin jocuri şi
exerciţii matematice distractive, probleme ilustrate.
Activitatea va continua cu jocuri distractive şi de miscare: „Vulpea roscovană”- un copil este vulpea. Copiii
ceilalţi se ţin de mână în cerc. Vulpea recită:
„Eu sunt vulpea roșcovană
Iepure, păzeste-ți blana!
Am fugit eu după tine,
Dar și tu fugi mult prea bine!”
4
Când se termină recitativul, copilul din dreptul vulpii fuge în jurul cercului, două ture și, dacă scapă,
exclamă:
„Ura! Ura! Am scăpat și vulpea nu m-a mâncat !”
ACTIVITATE DE TIP INTEGRAT
Domeniile experiențiale :
DLC :Educarea limbajului:joc didactic „Cavalerii Binelui,Cinstei și
Hărniciei,în luptă cu zmeul Zmeilor ”
DȘ :Activitate matematică : joc exercițiu/probleme ilustrate
IINNTTÂÂLLNNIIRREEAA DDEE DDIIMMIINNEEAAȚȚĂĂ ::
„„DDaaccăă aașș ttrrăăii îînnttrr--oo ppoovveessttee,, aașș ddoorrii....””
ssăă ffiiuu..........””
JJOOCC DDEE RROOLL ::
„„MMiicciillee CCEENNUUŞŞĂĂRREESSEE”
JJOOCC DDEE MMAASSĂĂ ::
„„CCăăssuuţţaa lluuii NNaaff--NNaaff”” ARTĂ:
„Decorăm zidurile Palatului din
Împărăția Poveştilor”
DDOOSS:: AAccttiivviittaattee pprraaccttiiccăă:: „Pădurea fermecată”
AALLAA 22::
JJooccuurrii ddee mmiișșccaarree::
„„LLuuppuull șșii ppuurrcceelluușșiiii””
„„VVuullppeeaa rrooșșccoovvaannăă””
5
Evenimentul
didactic
Conținut științific Strategii didactice
Metode/
procedee
didactice
Resurse
materiale
Evaluare
1.Moment
organizatoric
Asigurarea condițiilor pentru buna desfășurare a
activității:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-intrarea copiiilor în grupă;așezarea pe pernuțe.
Observarea
comport.
copiilor
2.
Introducerea în
activitate
Întâlnirea de
dimineață
3
Captarea atenției
I. Salutul
„Dimineața a sosit
La grădiniță am venit.
În semicerc să ne-așezăm,
Cu toții să ne salutăm.
A început o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii vor răspunde, apoi se vor saluta între ei,
spunându-și pe nume. Cu această ocazie observă şi ce
copii sunt absenţi .Se cântă „Un copil politicos”.
Se trece prezenţa la panoul copiilor.
Gimnastica de înviorare
„În fiecare dimineață avem gândul bun pe față.
Soarele a răsărit,
Iubire el ne-a dăruit.
Păsărelele în zbor
Ciripesc pe graiul lor.
Se trezesc usor, la viaţă
Ca-n fiece dimineaţă.
Ciupercuţele tărcate,
Floricele minunate.
Sare iute mămăruţa
Să se-ncălzească, fuguţa !
Haideţi, copilaşi, şi voi
Să fiţi veseli şi vioi!!”
Calendarul naturii
Copiii vor completa Calendarul naturii, numind
anotimpul, luna, ziua, data, starea vremii.
II.Împărtăşirea cu ceilalti
Un copil va fi povestitorul zilei. Aşezat pe scaunul
povestitorului, va impărtăşi copiiilor ce fapte bune a
făcut în această săptămână.
III.Noutatea zilei
Mesajul zilei : „Iubiţi poveştile, copii! Ele ne invaţă cum
să ne purtăm in viaţă !”
La uşă bate o cioară-postaş care aduce o scrisoare de la
Împaratul cel Bun,cel Harnic şi Cinstit:
Conversaţia
exerciţiul
Conversaţia
Conversaţia
Observarea
comport.
copiilor
6
4
Elemente de
reactualizare
(cunostinţe
priceperi,
deprinderi)
5.
Anunţarea
temei si a obiective-
lor
6.
Explicarea
Regulilor jocului
„Dragi copii !
Eu, Împăratul cel Bun, cel Harnic şi Cinstit am fost
răpit de Zmeul cel rău. El doreşte să domnească peste
Împărăţia Poveştilor.
Vă numesc pe voi, dragi copii, Cavaleri ai Binelui, ai
Hărniciei şi ai Cinstei! În lupta împotriva zmeului va
trebui să treceţi prin mai multe incercări: să ghiciţi din
ce povești sunt imaginile, personajele din poveşti,
spunând ce ştiţi despre ele, să rezolvaţi mici exerciţii şi
probleme, fiind isteţi şi curajosi, buni,harnici şi cinstiţi,
asa cum aţi învăţat din poveştile ascultate.
Vă urez noroc şi vă rog, copii, salvaţi-mă, pentru ca
Împărăţia Poveştilor să fie din nou liberă !
TRANZIŢIE:
„Mergem toţi în pas voios”
ALA 1
Copiii se îndreaptă spre centrele deschise. După
intuirea materialelor şi precizarea sarcinilor ce revin
fiecăruia, se formează grupurile de lucru:
BIBLIOTECA:
„Cartea cu povești”
-să citească imagini din povești;
ARTA
„Decorăm zidurile Palatului din Imparăţia Poveştilor ”
-să decoreze cărămizi prin tehnica amprentării
JOC DE ROL
„Micile Cenuşărese ”
-să taie legumele in bucăţi mici;
-să le amestece în castron pentru salată;
-să respecte norme de igienă şi comportament in
bucătărie,
JOC DE MASĂ: joc creativ cu figuri geometrice
„Căsuţa lui Naf-Naf”
TRANZITIE :
Cântec : „Noi suntem piticii ”
ADE
Vă plac poveștile, copii?
Ele ne-aduc mari bucurii.
Din ele noi invaţăm
Cum trebuie să ne purtăm.
Asa cum v-am citit din scrisoarea pe care v-a adresat-o
Impăratul cel Bun, cel Harnic și Cinstit, în jocul pe care
îl vom juca „Poveştile ne invaţă cum să fim harnici,
cinstiţi şi buni” îl veţi ajuta să scape din ghearele
Zmeului cel rău.
Regulile jocului :
Se impart copiii in trei grupe:
Cavalerii Binelui
Cavalerii Hărniciei
Cavalerii Cinstei-
-Fiecare copil va primi un medalion cu însemnele
Surpriza
explicaţia
exercitiul
Conversatia
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Conversatţia
Oglindă,
Medalion
Blazon,
Jetoane în
Aprecieri
verbale
Verificarea
modului în
care îşi
rezolvă
sarcinile
7
7.
Prezentarea noului
conţinut şi dirijarea
invţării
8. Asigurarea
retentiei si
transferului
grupului reprezentat (inimă, albină, floare albă);
-Copiii se asază la grupa care are însemnele lor;
-Fiecare grupă are un blazon cu însemnele cavalereşti,
blazon pe care se vor lipi şi atâtea elemente câte
răspunsuri corecte vor da copiii;
-Zmeul a trimis o Oglindă Fermecată în care sunt
imagini din poveşti.
Educatoarea spune formula :
„Oglindă fermecată
Să te deschizi pe dată
Să-mi oferi o imagine minunată!”
-Copilul în dreptul căruia s-a oprit oglinda o deschide,
scoate o imagine, o aşază la panou, spune din ce poveste
este, ce personaje sunt şi ce moment este ilustrat..
-jocul începe numai la semnal (formula de joc),
-fiecare răspunde când îi vine rândul;
-dacă un coleg se incurcă, va fi ajutat de echipă;
JOCUL DE PROBĂ:
Se execută jocul de probă pentru inţelegerea sarcinilor
ce vor fi rezolvate.
DESFĂŞURAREA JOCULUI
Se execută jocul până ce vor fi aşezate toate imaginile
la panou.
Se vor nota răspunsurile corecte.
VARIANTA I
Se citeste din scrisoare o nouă regulă de joc:
„Dacă vreti să mă salvaţi,
Un cântec să îmi cântaţi!”
Sunt numiţi Cavalerii cei Buni să cânte cântecul
„Scufiţa Roşie ”
Copiii trebuie:
-să cânte cântecul, o fetiţă executând dansul Scufiţei, cu
mişcări cerute de text şi linia melodică;
Se repetă formula, cântându-se cântecele „Şi era un
moş ”şi „ Cântecul Turtiţei ”
-se va nota evoluţia copiilor;
VARIANTA II
„Jocul nu s-a terminat,
Mi-a plăcut cum aţi cântat!
Vreau acum să-mi explicaţi:
Cu cine vreti să semănaţi ?”
Coşuletul fermecat
Va aduce imediat
Personaje din poveşti
Tu trebuie să le numeşti,
Să spui de ce le-ndrăgeşti?!”
Pe un panou sunt două cercuri (verde și oranj)
intersectate.
În cercul verde vor fi aşezate personajele pozitive iar în
cel oranj, personajele negative.În intersecţie vor fi
formă de soare
Conversaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Problematizarea
Explicatia
Exerciţiul
Demonstraţia
Problematizarea
Personaje din
poveşti
Observarea
modului de
cooperare
şi
relaţionare
ȋntre copii
Notare la
panoul
grupei sub
forma de
blazon
8
9.
Obtinerea
Performanţei
10
Intensificarea
retenţiei şi transferu-
lui
11.Explicarea
jocului
12.
aşezate personajele care nu sunt rele, dar au fost
neascultătoare.
Sunt rugaţi
-să extragă un personaj din cos;
-să numească personajul, caracterizându-l ;
-să aşeze personajul în cercul potrivit comportamentului
său;
Se vor nota răspunsurile.
VARIANTA III.
Cavalerii cinstei vor realiza
„HARTA INIMII”
-să plieze inima in două părţi;
-să deseneze in stânga eroul preferat şi în dreapta,ce au
invăţat de la erou .
-să prezinte in faţa copiilor harta.
Se vor citi proverbe şi zicători :
„Minciuna are picioare scurte şi o ajunge adevărul din
urmă”.
„După faptă și răsplată”.
„Ascultă sfatul mamei !”.
„Munca sfinţeşte locul”.
Copiii vor fi intrebaţi cărei poveşti i s-ar potrivi acestea ,
ca morală.
Se va prezenta şi un banner cu titlul „Poveştile ne invaţă
cum să fim harnici, cinstiţi şi buni”, pe care îl vor aseza
la panou.
Evaluare intermediară DLC
Vor fi numărate elementele câştigate pe blazonul
fiecărei grupe . Copiii vor fi anunţaţi că au castigat o
bătălie, dar lupta continuă.
TRANZIŢIE : „Mergem toţi in pas voios !”
Copiii vor merge in cealaltă parte a sălii de grupă, unde
sunt aşezate alte surprize.Vor merge la măsuţele cu
însemnele de pe medalion.
Conţinutul DȘ
Anunţarea temei
„Zmeul cel rău râde de voi că nu stiţi să rezolvaţi
probleme de matematică...Eu nu sunt de acord cu el şi
pentru aceasta el vă mai pune la încercare.
Iată !”
1. Joc: „Ajută-l pe Naf-Naf” „Purceluşul Naf-Naf are nevoie de ajutorul vostru! El
trebuie să aducă cărămizi pentru construcţia căsuţei, dar
nu ştie să numere...
Nu cunoaşte nici cifrele.Vă roagă să îl ajutaţi.
Sunt trei camioane,pe fiecare camion este asezată o
cifră. Trebuie să încărcaţi atâtea cărămizi cât arată cifra.
Copiii vor incărca cărămizile, vor fi notate răspunsurile
pe blazonul fiecărei grupe.
2. Joc : „Traversează râul”
Piramida
greselilor
Exercitiul
Diagrama
Venn
Explicatia
Demonstratia
Exercitiul
Problematizarea
Exercitiul
Problematizarea
Conversaţia
Cifre/cărămizi din
plastic,
camioane
Problemetizarea
Braimstorming-ul
Exerciţiul
Problematizarea
Harta inimii
Metoda posterului
Conversaţia
Buturugi din
lemn ,harta
Observarea
modului de
cooperare şi
relaţionare
ȋntre copii
Notare in
blazon
Verificarea
modului în
care îşi
rezolvă
sarcinile
9
Asigurarea retenţiei
si transferului
13.
Obtinerea
performanţei
Încheierea activităţii
„Iată încă o-ncercare! Zmeul vă trimite la plimbare !
Pentru asta, dragi copii hărţi încurcate veţi citi !
Copiii se asază pe pernuţe, cu faţa către ”un râu peste
care sunt buturugi”.
Se explică modalitatea de joc:
Se va citi harta desenată pe steag şi se va sări de pe o
buturugă pe alta,în funcţie de direcţia săgeţii şi de
numărul scris pe ea, pentru a ajunge la castelul
Împăratului.
Se va nota modul de executie .
3.
Probleme ilustrate
Fiecare grup primeşte o problemă ilustrată. Se va „citi”
fiecare problemă iar copiii vor rezolva sarcinile.
Se vor nota răspunsurile corecte.
4. „Un cântec să cântam, să ne bucurăm !”
Se va cânta cântecul ”Șade rața pe butoi ”
5.Joc Sudoku
Se numără însemnele de pe fiecare blazon, numindu-se
câştigătorii.
.Copiii sunt anunţaţi că au reusit să îl gonească pe
Zmeul cel rău şi l-au salvat pe Impărat, fiind cei mai
grozavi Cavaleri ai Binelui, ai Hărniciei şi ai Cinstei.
Copiii au dat dovadă că într-adevar au fost demni de
numele purtat şi primesc diplome de merit.
desenată pe steag
castel realizat de
copii în ALA1
Planşe SUDOKU
Figuri geometrice
plane
diplome
Observarea
comportam.,
încurajarea
implicării
tuturor
copiilor în
conversaţie
Evaluarea
orală
Autoevaluare
Aprecieri
verbale
10
PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa :Mare Educatoare: prof.Csutak Camelia
Tema: ,,CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”
Subtema: „Harnic, cinstit si bun”
Domeniul experiential: Domeniul om și societate
Categoria de activitate: Activitate practică
Tema activităţii: decupare şi lipire
Subiectul activității: „Pădurea fermecată”
Tipul activităţii: Consolidare de priceperi şi deprinderi
Scop: Consolidarea deprinderii de a realiza în grupuri mici o lucrare practică inspirată din natură şi
dezvoltarea simţului practic şi estetic.
Obiective operaţionale:
O1 – să identifice corect materialele puse la dispoziţie ;
O2 – să-şi imagineze cum ar arăta o pădure fermecată;
O3 –să folosească corect tehnicile însuşite anterior: tăiere,rupere,mototolire, lipire, asamblare;
O4 – să dovedească existenţa deprinderilor practice de mânuire,prelucrare şi îmbinare a materialelor ;
O5 – să manifeste spirit cooperant în activităţile de grup ;
O6 – să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi/sau faţă de lucrarea celorlalţi, motivându-şi părerea.
Strategii didactice :
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observarea, demonstraţia, exerciţiul.
Material didactic : hârtie glasată,aracet,foarfece,fişa de lucru, CD – Anotimpurile , A. Vivaldi.
Forme de organizare : frontal, pe niveluri, in grupe.
Durata activităţii : 25-30minute.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru învățământul preșcolar ,Ed. DPH,Editia 2009, Bucuresti
Ghidul metodologic şi aplicativ al educatoarei, Editura Eurodidact, Cluj-Napoca
Desfășurarea activității
Evenimente
didactice
Conţinut ştiinţific
Strategii didactice
Evaluare
Moment
organizatoric
Se asigură condiţiile optime pentru
desfăşurarea activităţii:
-aerisirea sălii de grupă
-aranjarea măsuţelor pe două grupe
-pregătirea materialului didactic.
conversaţia
Captarea
atenţiei
Se va realiza printr-o scurtă
conversaţie despre anotimpul
primăvara şi despre drumul Scufiţei
Roşii prin pădure.
-În ce anotimp suntem ?
-În ce lună suntem ? Cum este numită
luna mai ? (Luna florilor)
Dacă Scufiţa Roşie ar fi mers la
bunicuţa prin pădure, în luna mai, ce
ar fi văzut ? (copaci înverziti, flori,
fluturi)
problematizarea,
conversaţia .
frontal
Aprecieri verbale.
11
Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Îi anunţ pe copii tema activităţii:
- Astăzi, la activitate practică, vom
realiza împreună tema ,,Pădurea
fermecată”.
Se va lucra pe echipe, fiecare echipă
trebuind să realizeze cea mai grozavă
pădure fermecată, în care, copacii
sunt de diferite mărimi şi grosimi,cu
mai multe sau mai puţine frunze
(coroana de frunze bogată sau
săracă), cu flori şi fluturi .
conversaţia, explicaţia / frontal
şi pe echipe
Dirijarea
învățării
Intuirea materialului didactic.
Se cere, pe rând, fiecărui grup să
descopere şi să intuiască materialele
primite:
Explicarea tehnicilor de lucru:
-vor realiza pomii prin lipirea
bucăţilor de hârtie maro tăiate în
formă aproximativă de dreptunghi,
mari/mici, lungi/scurţi vor tăia ovale
verzi sau cerculeţe mari/mici,
(Copacii)
-vor rupe fâşii înguste de hârtie
creponată, le vor desface şi ele vor
reprezenta iarba.
-vor tăia soarele din imaginatie,fără
contur,
-vor lipi lucrările proprii pe suprafaţa
de lucru, alături de elementele
realizate de colegi.
Demonstrarea modului de lucru.
Rând pe rând, voi trece pe la fiecare
grup în parte şi voi prezenta posibilul
model de lucru, voi discuta împreună
cu copiii materialele din care este
alcătuit, forma, mărimea, culoarea
acestuia.
Le demonstrez modul de lucru.
Exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii.
Înainte de a trece la executarea
lucrării, voi cere copiilor să exerseze
câteva exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii: morişca,
închiderea şi deschiderea pumnilor,
cântatul la pian etc.
Efectuarea lucrărilor de către
copii.
Se dă semnalul de începere a lucrului.
Se lucrează pe fond muzical.
conversaţia, explicaţia
lucru în echipă
conversaţia, explicaţia.
Hârtie
creponată,foarfece,lipici,carton
Şerveţele umede şi uscate
pentru şters degetele
explicaţia, demonstraţia
lucrul in echipă
exerciţiul / frontal
Aprecieri verbale.
Observarea
comportamentului
Observarea
Comportamentului
copiilor.
12
Obtinerea
performanţei
Voi supraveghea modul în care copiii
îşi realizează lucrările, iar dacă va fi
nevoie voi interveni cu explicaţii
individuale. Voi încuraja pe cei mai
puţin abili şi voi urmări ca toţi copiii
să-şi ducă munca la bun sfârşit.
Realizarea prin unire, a unui panou cu
lucrările copiilor,
Când majoritatea copiilor au terminat,
voi da preavizul şi apoi semnalul de
încetare a lucrului.
Conversaţia, exerciţiul /
individual şi pe microgrupuri
Conversaţia, exerciţiul /
individual şi pe microgrupuri
Aprecieri verbale
cu caracter
stimulativ.
Evaluez
corectitudinea,
acurateţea
lucrărilor,
cooperarea intre
grupuri
Aprecieri verbale
Evaluarea
Evaluarea parţială pe grupe :
După încetarea lucrului se evaluează
lucrările pe grupe urmărind
aprecierea critică si autocritică
privind acuratetea, corectitudinea şi
estetica lucrărilor.
Împreună cu copiii,se aşază lucrările
la panou.
Evaluarea lucrării colective :
Se evidenţiază efortul colectiv pentru
realizarea temei. Copiii iși exprimă
opiniile personale față de lucrare.
Se fixează tema activității :
« Pădurea fermecată »
conversaţia / frontal
analiza produselor activităţii
Aprecieri verbale.
Evaluez modul de
autoevaluare al
copiilor
Încheierea
activităţii
În încheierea activităţii se va cânta
cântecul ,,Înfloresc grădinile “.
frontal
Recompensa
floricele de
porumb.
13
Dragi copii !
Eu, Împaratul cel Bun,cel Harnic şi Cinstit am fost răpit de
Zmeul cel rău.El doreste să domneasca peste Împărăţia Poveştilor.
Vă numesc pe voi,dragi copii, Cavaleri ai Binelui, ai Hărniciei
şi ai Cinstei! În lupta impotriva zmeului va trebui să treceţi prin mai multe
încercari: să ghiciţi din ce poveşti sunt imaginile ilustrate, personaje din
poveşti, spunând ce ştiţi despre ele; să rezolvaţi mici exerciţii şi
probleme, fiind isteţi, curajosi, buni , harnici şi cinstiţi, aşa cum aţi
învăţat din poveştile ascultate .
Vă urez noroc și vă rog, copii, salvați-mă,pentru ca
Împărăția Poveștilor să fie din nou liberă !
Împăratul cel Bun, cel Harnic și Cinstit
BIBLIOGRAFIE :
1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani) , MECI , 2008
2.Anca Păunescu , Claudia Bunaiaşu , Cornel Novac , Dumitru Gherghina , Gina Camarasu , Ioan Dănilă
,Nicolae Oprescu , „Metodica activităţilor instructive educative în învăţământul preprimar (Educarea
Limbajului , Activităţi Matematice , Cunoaşterea Mediului , Educaţia pentru Societate)”, Editura Didactică
Nova , Craiova 2007
3.Angela Sosevici , Daniela Ionescu , Filofteia Grama , Laurenţia Culea , Mioara Pletea , Nicoleta Anghel ,
„Activitatea integrată în grădiniţă” , Editura Didactică Publishing House 2008
4.Cornel Novac , Dumitru Gherghina , Elena Simiciuc , Iliana Ionescu , Jeni Banga , Mihaela Modoran ,
Miruna Moroianu , „Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preşcolar”Vol.II , Editura
Didactică Nova , Craiova 2008
5.Gabriala Nicu , Ştefania Antonovici , Jocuri interdisciplinare , material auxiliar pentru educatoare ,
Editura Aramis 2008.
6.Ghid pentru proiecte tematice . „Activităţi integrate pentru preşcolari”,Didactica Publishing House,2008.
14
SUDOKU Anexa 1
COMPLETEAZĂ PĂTRATELE ÎN AȘA FEL, ÎNCÂT SĂ NU SE REPETE FIGURILE
GEOMETRICE NICI PE VERTICALĂ,NICI PE ORIZONTALĂ !
15
SUDOKU
COMPLETEAZĂ PĂTRAŢELE ÎN AȘA FEL, ÎNCÂT SĂ NU SE REPETE FIGURILE
GEOMETRICE NICI PE VERTICALĂ,NICI PE ORIZONTALĂ !
16
Anexa 2
HARTA INIMII
Eroul preferat. Ce am invăţat de la erou ?
17
Anexa 3
Blazonul