PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - Concursurile …...direcţii diferite; la comanda : Îngheaţă!...
Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ - Concursurile …...direcţii diferite; la comanda : Îngheaţă!...
1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Prof.inv.preşc. Dumitraş Mirela
Grădiniţa Joldeşti
Structură a Liceului Tehnologic ''Ştefan cel Mare şi Sfânt'', Vorona
17 ianuarie 2018
2
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATA: 17.01.2018
UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Grădiniţa Joldeşti, Şcoala ''Raluca Iuraşcu'', Joldeşti, Structură a Liceului Tehnologic ''Ştefan cel Mare şi Sfânt'' Vorona
GRUPA: Mare -Voiniceii
EDUCATOARE: Dumitraş Mirela
TEMA DE STUDIU: “ Când, cum şi de ce se intâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC : ''Călători prin anotimpuri''
SUBTEMA: “Bucuriile iernii ”
TEMA ZILEI: “Cum organizăm un spectacol de patinaj?”
FORMA DE REALIZARE: Activitate cu conţinuturi integrate : (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
TIPUL DE ACTIVITATE: Fixarea și consolidarea cunoștinţelor și a deprinderilor dobândite
DOMENIILE EXPERENŢIALE: DŞ, DOS
DURATA: 1 zi
SCOPUL ZILEI: Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; Consolidarea cunostintelor despre numeratia in limitele 1-6.Lărgirea orizontului de cunoaştere şi cultivarea unui comportament bazat pe generozitate şi dragoste faţă de semeni.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, lună, poziţia în succesiunea zilelor săptămânii);
-să picteze cu trafaletul castelul de gheaţă, utilizându-şi creativitatea;
- să mânuiască materialul didactic utilizând diferite tehnici de lucru: suprapunere, alăturare, îmbinare; - să utilizeze corect materialele de lucru pentru a realiza patinele;
-să decoreze patinele prin tehnica ţesutului conform sarcinii de lucru;
-să constituie mulţimi cu 1-6 elemente după insuşirile date(culoare)
- să numere crescător şi descrescător in limita 1-6;
-să denumească corect vecinii numerelor, stabilind locul fiecaruia in şirul numeric;
3
- să raporteze corect numărul la cantitate şi cantitatea la număr;
- să formeze mulţimi cu un element mai mult/mai puţin/tot atâtea faţă de altă mulţime;
- să aşeze obiecte corect in funcţie de poziţiile spaţiale cerute;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, convorbirea, învățarea prin cooperare, demonstraţia, didactic, observaţia, R.A.I., exerciţiul, lucrul în echipă, problematizarea, turul galeriei.
Mijloace didactice : Calendarul naturii, bulgăre din beteală, cuburi din zahăr, cutie de carton, culori acrilice, castel din carton, trafalete cu model, diverse forme din burete , coli pentru invitaţii, carioci, cutie poştală, modele de patine cartonate, şnur, diverse decoraţiuni, lipici, suport pentru expoziţia de patine, bomboane ca răsplata la jocuri, cerc, coş de plastic, mingiuţă, bulgări din hârtie.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual
BIBLIOGRAFIE:
Smaranda Maria-Cioflica, Camelia Lazar, „Ziua bună începe la Întâlnirea de dimineaţă”, Editura Tehno-Art, Petroşani, 2009;
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008, MECI; Revista învăţământului preşcolar, nr. 3-4/2012, Ed. Arlequin, Bucureşti; Revista învăţământului preşcolar, nr. 3-4/2014, Ed. Arlequin, Bucureşti. Neagu M. Beraru – „Activitati matematice in gradinita de copii”, Editura Polirom, Iasi 1997;
www.frozen.group.clipart;
4
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE
I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ Întâlnirea de dimineaţă: “Bucuriile iernii” - salutul, prezenţa, calendarul naturii, activitatea de grup,
noutatea zilei Rutine: Sosirea copiilor , ,,Ne pregătim de activități!”
”Bine-i pentru sănătate / Să ai mâinile curate!” - exersarea unor deprinderi igienico-sanitare “Locul meu de joacă e curat şi frumos” – exersarea deprinderii de a ordona materialele utilizate;
Gustarea
Tranziţii:'' Dansul fulgilor''-joc imitativ
II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA): ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:
Copiii vor fi invitați către centrele de interes prin câteva versuri: ,, Bat din palme clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap/ Ne invârtim, ne răsucim şi spre centre noi pornim!”
CONSTRUCŢII: ''Reparăm castelul de gheaţă''.
III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
Activitate practică DOS : ''Patine pline cu magie''
DŞ activitate matematică: ''Patinele pe rafturi aşezăm!''
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE – ALA II
Jocul de mişcare: „Dezăpezim curtea castelului-aruncăm bulgări'' Joc imitativ ,,Alungăm frățiorii lui Olaf ”
ARTĂ: ''Zugrăvim castelul de gheaţă'' BIBLIOTECĂ:„Scriem, desenăm şi decorăm invitaţii pentru spectacol''
5
SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei debutează cu întâlnirea de dimineaţă: copiii sunt aşezaţi în cercul prieteniei pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.
Educatoarea îi întâmpină cu salutul: ”Dimineaţa a venit
Toţi copiii au sosit;
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm!”
Salutul zilei este: ''Bună dimineata, fulguşori!'' Copiii se vor saluta prin metoda ,,Cerc interior- Cerc exterior” combinată cu metoda ,,Amestecă-Îngheaţă-Formează perechi”. Copiii vor forma două cercuri unul în interiorul celuilalt. La comanda educatoarei: Amestecă! cercurile se vor învârti în
direcţii diferite; la comanda : Îngheaţă! copiii se vor opri iar la comanda: Formează perechi! copiii din cercul interior se vor întoarce către copiii din cercul exterior şi se vor saluta cu perechea din faţa lor.
Se trece la Întâlnirea de dimineaţă, efectuarea prezenţei copiilor – o fetiţă va număra câţi băieţi sunt în total şi un băiat va număra fetiţele. Completarea calendarului naturii ,,A-nceput o nouă zi/ Cum e vremea azi, copii?”va fi făcută de către doi copii ,meteorologi de serviciu, care vor verbaliza acţiunile efectuate, punându-se accent pe modificările apărute în natură.
Calendarul naturii - Vom denumi anotimpul în care ne aflăm şi voi îndruma copiii să privească afară, pe fereastră, vom aşeza împreună jetonul corespunzător stării vremii. Apoi copiii sunt îndemnaţi să spună ce au observat ei dimineaţă cănd au venit la grădiniţă şi cum ne îmbrăcăm în acest anotimp. Se va completa calendarul cu ziua săptămânii, data, luna, anul, iar copilul zilei, ajutat de educatoarea indică jetoanele pe care sunt scrise denumirile acestora.
Activitatea de grup - Folosind metoda interactiva R.A.I, activitatea de grup se va realiza prin jocul “De ce îţi place iarna?Ce jocuri jucaţi iarna?” Copiii vor arunca de la unul la altul „bulgarele fermecat” (din beteala) şi vor preciza un motiv pentru care le place acest amotimp. După intâlnirea de dimineaţă urmează momentul de gimnastică zilnică efectuat prin jocul:''Mi-a cerut boierul sa-i macin piperul!''
Noutatea zilei - ,,Este o zi specială pentru că avem oaspeţi!’’ - educatoarea va îndrepta atenţia spre musafirii din sala de grupă, care au venit la ei să îi vadă cât sunt de cuminţi şi căt de multe lucruri ştiu ei despre anotimpul iarna.
Noutatea zilei va fi realizată prin găsirea unei scrisori în cutia poștală a grupei (anexa 1). În scrisoare, copiii sunt rugați de Elsa, regina din Regatul de Gheață, să o ajute să pregătească organizarea unui spectacol de patinaj. Din cauza viscolului din noaptea trecută din ţinutul Gheţii, toate cele pregătite de Elsa au fost spulberate. Elsa le mai spune copiilor că este foarte răcită iar atunci când strănută, a imprăştiat omuleți de zăpadă (frățiori ai lui Olaf) rugându-i astfel ca după fiecare activitate finalizată să-i caute prin sala de grupă, acolo unde sunt ascunși. Doar dacă vor reuși să finalizeze toate activitățile, toți omuleții de zăpadă vor putea fi găsiți și trimiși înapoi precum în poveste, în castelul de gheață,
6
spectacolul putând
să înceapă. Elsa îi asigură pe copii că dacă vor reuși cele cerute de ea, ea le va pregăti o surpriză.
Se stabilește tema zilei ,,Elsa ne cere ajutorul”
Tranziţie: Copiii vor fi invitați către centrele de interes prin câteva versuri: ,, Bat din palme clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap/ Ne invârtim, ne răsucim şi spre centre noi pornim!”
La centrul BIBLIOTECĂ copiii vor scrie, desena invitaţii pentru spectacolul de patinaj.
La centrul CONSTRUCŢII copiii vor putea reconstrui castelul de gheaţă din cuburi de zahăr şi plastilină.
La centrul ARTĂ copiii vor zugrăvi cu tempera castelul de gheaţă care a fost afectat de furtună.
După finalizarea lucrării la un centru, copiii pot să îşi aleagă un alt sector. Se continuă până la sunetul clopoţelului.
Rutina: ”Locul meu de joacă e curat şi frumos”- exersarea deprinderii de a ordona materialele
utilizate; Se vor expune expune castelele renovate şi zugrăvite, iar invitaţiile le vor pune in cutia poştală
existentă in grădiniţă. Înainte de a trece la activitatea integrată pe domenii experiențiale, se va desfăşura jocul de mişcare “
Olaf spune...” Vom continua să o ajutăm pe Elsa incercând să realizăm toate sarcinile din scrisoare.
La activitatea practică vom realiza modele de patine pentru copiii cărora le-am trimis invitaţiile. După ce vom incălzi mânuţele şi vom intui materialul prezent pe măsuţe, vom imbina elementele patinelor şi vom decora prin tehnica ţesutului patinele şi vom invăţa să le punem şireturi.
Rutină: Bine-i pentru sănătate ,să ai mâinile curate.
Mergem la baie pe versurile "Unu, doi, unu, doi/ La baie mergem noi/ Pe mânuţe ne spălăm/ Ca apoi noi să mâncăm''
Rutină: Gustarea
După masă, se va desfăşura jocul distractiv:''Ingheaţă'' Activitatea matematică se va incepe pe versurile: Ne-am jucat, ne-am relaxat/Acum e vremea de
lucrat!'' Tranziţie: joc distractiv ''Ingheaţă' Secvenţa II ADE – DŞ
După cum ne-a scris Elsa in scrisoare, urmează să organizăm patinele pe rafturile ce au fost spulberate de viscol. Pentru a aranja patinele in ordinea in care ne roagă Elsa, organizăm un joc concurs ''Patinele pe rafturi aşezăm '', iar echipele vor caştiga bomboane pe care le vor impărţi copiilor prezenţi la spectacol.
7
Vom impărţi grupa in 2 echipe, echipa Olaf şi echipa Anna.
In plicul de la Elsa găsim indicaţiile jocului, in care copiii au de trecut 6 probe, pe care daca copiii le vor rezolva corect, patinele vor fi aşsezate după cum ne-a rugat Elsa.
După ce are loc jocul , vom vedea câte bomboane am reuşit să strângem pentru copiii de la spectacol.
Este explicat şi jocul ce se numeşte '' Sparge cubul de gheaţă ''. După ce copiii sunt impărţiţi in 4 echipe pe baza strategiei ''Patru colţuri'', vor ghici răspunsul la o ghicitoare ca să poată sparge cubul de gheaţă.In cub vor găsi noi sarcini pentru a finaliza acest joc.
Cu tranziţia'' De lucrat, am lucrat /De numărat, am numărat /Acum e vremea iarăşi de jucat''se face trecerea către ALA II, unde, copiii vor juca un joc de dezăpezire a locaţiei unde are loc patinajul. Se vor impărţi copiii in 2 grupe şi vor arunca de la o anumită distanţă bulgări de zăpadă din hârtie intr-un tunel in care zăpada se va topi. Echipa care câştigă va putea trimite mai mulţi frăţiori ai lui Olaf spre tărâmul ingheţat. ,,Alungăm frățiorii lui Olaf ” - joc imitativ. Activitatea se încheie cu aprecieri legate de modul în care preşcolarii au participat la activitate pe parcursul întregii zile.
Drept recompensă, copiii primesc bomboane.
8
EVENIMEN- TUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
Moment
organizatoric
Se vor asigura condiţiile necesare desfăsurării activităţii:
- aerisirea sălii de grupă; - pregătirea materialului necesar pentru
desfășurarea activității; - crearea atmosferei optime de lucru. - aşezarea mobilierului pe grupe şi
semicerc; - organizarea colectivului de preşcolari;
ADP - Activităti de dezvoltare personală Activitatea zilei debutează cu Întâlnirea de
dimineaţă: copiii sunt aşezaţi în semicerc.
Salutul Prezenţa Calendarul naturii Activitatea de grup Noutatea zilei Gimnastică
conversaţia R.A.I. frontal individual Conversaţia Exerciţiu
observarea
comportamentului iniţial al copiilor relaţionare prin
acţiune şi comunicare
Captarea atenţiei
Educatoarea va găsi in cutia poştală e grădiniţei o scrisoare de la Elsa-anexa 1
conversaţia problematizarea
stimularea interesului
9
Anunţarea temei
Copiii vor fi anunțați că vor trebui să
găsească soluții pentru a ajuta la
pregătirea spectacolului de patinaj
organizat in fiecare an de Elsa din
''Frozen''. Astfel, avem diverse sarcini
de indeplinit.
Se anunţă obiectivele zilei:
să lucrăm pe centre de activităţi cu materialele trimise de Elsa.
să invăţăm să realizăm modele de patine.
să desfăşurăm un joc concurs; Se va solicita copiilor să enumere
elementele caracteristice unui spectacol
de patinaj făcând apel la situațiile din viața
reală. Se vor solicita copiilor soluții asupra
modalităților de organizare a
spectacolului.
La sfârșitul activității un copil va fi ghidat în sala de grupă pentru descoperirea ,,Frățiorilor lui Olaf” împrăștiați de Elsa prin strănut.
Tranziţie: Joc imitativ'' Dansul fulgilor'' ,, Bat din palme clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap/ Ne invârtim, ne răsucim şi spre centre noi pornim!”
elementul surpriză
observaţia conversaţia euristică explicaţia
Observarea Comportamentului
verbal şi nonverbal al copiilor
Desfăşurarea
activităţii
ALA 1 - Are loc activitatea pe centre: CONSTRUCŢII :'' Renovăm castelul de
gheaţă'' ARTĂ: ''Zugrăvim pereţii castelui'' BIBLIOTECĂ: „Invitaţie la spectacol'' scriem şi desenăm
invitaţia pentru spectacol.-anexa 2 Copiii intuiesc materialele, îi anunţ
sarcinile de lucru si voi da explicaţiile necesare înţelegerii acestora.
explicaţia observaţia exerciţiu munca în echipă munca
individuală turul galeriei
10
Copiii își aleg singuri centrul de interes la care doresc să lucreze, iar după finalizarea
sarcinii, vor putea schimba locul. Sunt apreciați copiii care vorbesc frumos unul cu celălalt, fără să țipe.
După terminarea activităților, se aude un
sunet de clopoțel, semn că trebuie să realizăm o expoziție cu produsele activităților pe centre de interes.
Expoziția castelelor nou renovate se
realizează pe pervazul sălii, iar invitaţiile vor fi puse direct in cutia poştală aflată in sala de grupă.
Tranziţie: Joc distractiv “Olaf spune...”
ADE I DOS Se vor descoperi şi celalte materiale trimise
de Elsa. Educatoarea ii va intreba pe copii dacă ştiu
ce sunt patinele şi daca au mers vreodată la patinoar, apoi le va explica in amănunt despre patine.
Se anunţă copiii că vor realiza modele de
noi patine pentru spectacolul de patinaj, pentru că cele realizate de Elsa şi prietenii săi au fost luate de vântul viscolului.
Se intuiesc materialele primite: patine cartonate de diferite culori, snur, diferite culori de hârtie pentru metoda de ţesut folosită la decorarea patinei şi fulguşori pentru decor.
Educatoarea explică şi demonstrează realizarea unei patine.
Inainte de rezolvarea sarcinilor, se vor efectua cateva exerciţii de incălzire a mâinilor:''Avem pe mânuţe 10 spiriduşi''-(arătăm degetele), ii rugăm să ne facă puţin masaj la obrăjori, la bărbie,la urechiuşe, la năsuc (strângem uşor nasul şi ne zicem numele) la
explicaţia conversaţia demonstrare conversaţia
euristică Conversaţia demonstrare exerciţiul Conversaţie exerciţiul
analiza produselor
activităţii aprecierea rezolvării
corecte a sarcinilor date
observarea
comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor
11
căpuşor, apoi relaxăm spiriduşii prin exerciţii de scuturare a mâinilor''
Copiii realizează lucrările fiind supravegheţi de educatoare şi ajutaţi cu informaţii suplimentare.
La sfârșitul activității un copil va fi ghidat
în sala de grupă pentru descoperirea
,,Frățiorilor lui Olaf” împrăștiați de Elsa
prin strănut
Rutina- gustarea. Mergem la baie pe versurile "Unu, doi,
unu, doi/ La baie mergem noi/ Pe mânuţe ne spălăm/ Ca apoi noi să mâncăm''.
Moment de relaxare după masă: jocul distractiv''Ingheaţă''
Exerciţiul
aprecieri verbale
12
Obţinerea
performanţei
Secvenţa II DŞ
După cum ne-a scris Elsa in scrisoare, urmează să organizăm patinele pe rafturile ce au fost spulberate de viscol. Pentru a aranja patinele in ordinea in care ne roagă Elsa, vom organiza un joc concurs ''Patinele pe rafturi aşezăm'', iar echipele vor caştiga bomboane pe care le vor impărţi copiilor prezenţi la spectacol.
Vom impărţi grupa in 2 echipe, echipa Olaf şi echipa Anna.
In plicul de la Elsa găsim indicaţiile jocului, in care copiii au de trecut 6 probe, pe care daca copiii le vor rezolva corect, patinele vor fi aşezate după cum ne-a rugat Elsa. După ce va avea loc jocul , vom vedea câte bomboane am reuşit să strângem pentru copiii de la spectacol.
Explicarea jocului Se vor nominaliza echipele formate, vor
primi ecusoane şi li se prezintă coşuleţele unde se vor pune premiile ca să putem observa care echipă câştigă.
Se intuieşte materialul: patinele realizate la activitatea anterioară, raft suport pentru a expune trăistuţele, jetoane cu cifre, bomboane etc.
Explicarea regulilor. Se explică regulile: -fiecare probă este scrisă pe bileţele -bileţelele se regăsesc în plic, fiecare plic
conţine o probă; -copilul numit din fiecare echipă va rezolva
corect sarcina de pe bileţel; -în urma rezolvării corecte a probei, fiecare
echipă va primi câte o bomboană.
conversaţia conversaţia explicaţia munca în echipă demonstraţia munca în echipă
relaţionare
prin acţiune şi comunicare
aprecieri asupra rezolvării problemelor
13
Jocul de probă. Are loc demonstrarea jocului de către cele 2 echipe prin rezolvarea sarcinilor date de educatoare:-numără patinele roşii,
-numără ce sunt decorate cu stelute rosii.
Proba nr.1. a. aşează pe raftul de sus 3 patine de aceeaşi culoare;
b.aşează pe ultimul raft de jos 2 patine roşii.
Proba nr.2.a. numerotează prin lipirea unor mici ecusoane cu cifre şi aşează pe
al doilea raft 6 patine; b.formează o mulţime cu 2 patine mai
puţin decât arată cifra 5 şi aşează pe ultimul raft;
Proba nr.3.a.spune care sunt vecinii mai
mici ai patinei cu nr.2 şi cu nr.4; b.spune care sunt vecinii mai
mari ai patinei cu nr.2 şi nr.4; Proba nr.4 a.Numără crescător de la 1- 6
patinele de pe al doilea raft; b.Numără descrescător 6-1
patinele de pe al doilea raft; Proba nr.5.a.Spune al câtelea raft este cel
ce conţine 6 patine; b.Spune a câta patina este cea
cu numărul trei de pe primul raft ;
Demonstraţia conversaţia
Aprecierea
corectitudinii răspunsurilor
Aprecierea verbală a
răspunsurilor
Proba nr.6 - a păcălelii. Voi cere pe rând
copiilor să inchidă ochii, timp in care voi introduce o schimbare la grupele de patine formate pe rândul al loilea, verbalizând intenţionat greşit, cu scopul de a observa spiritul de observaţie al copiilor.
Aceştia sesizează greşeala şi o corectează. Complicarea jocului. Voi alege din cele
Problematizarea Observaţia
14
Asigurarea feed-back-
ului
două grupe, 3 copii care vor avea ca sarcină să asocieze o cifră jeton pentru numărul de patine ce se află pe fiecare raft.
La sfârșitul activității un copil va fi ghidat
în sala de grupă pentru descoperirea
,,Frățiorilor lui Olaf” împrăștiați de Elsa
prin strănut
VARIANTA 2 „ Sparge cubul de gheaţă”
Explicarea si demonstrarea jocului
Voi explica fiecărei echipe sarcinile de lucru.
REGULA DE JOC : Atât începerea realizarii sarcinilor de lucru cât și încheierea acesteia în fiecare colț se va face în același timp la semnalul dat de educatoare (trei bătăi din palme).Voi demonstra cu ajutorul copiilor jocul.
Executarea jocului de către copii
În timpul desfășurării jocului voi avea în vedere realizarea sarcinilor și verificarea înțelegerii modului de lucru.
Algoritmii jocului: Se va utiliza strategia “Patru Colțuri” :
1. Copiii vor fi împărțiți în 4 echipe (Olaf, Anna, fulg de nea, castel) prin tragerea la sorți a unor jetoane.
2. Copiii vor privi jetonul pentru a determina simbolul.
3. Copiii se vor deplasa către colțul potrivit jetonului tras.
4. Copiii formează perechi în cadrul grupului din colțul respectiv, discutând și colaborând în realizarea sarcinii. Copiii vor trebui să răspundă corect la o ghicitoare ca să poată să spargă cubul de gheaţă, unde se află cerinţele.anexa 4
Sarcinile fiecărui colț sunt diferite după
problematizarea observaţia exerciţiul explicaţia Conversaţia Explicaţia Exerciţiul Conversaţia
15
cum urmează:
a. Colțul Fulg de nea: Elsa doreşte să ii decorăm rochiţa cu fulgi de nea. Avem 6 fulgi. Cum ii putem aşeza să fie aşezaţi pe două rânduri?
b. Coltul Anna: Avem 4 fundiţe. Elsa doreşte să ii ofere şi surorii ei Anna o fundiţă. Câte ii mai rămân Elsei?
c. Colțul Olaf
Elsa când a strănutat, a aruncat in sală 4 frăţiori. Noi am găsit 3 frăţiori. Câţi frăţiori trebuie să mai găsim?
d.Coltul Castel:
In tărâmul ingheţat sunt 5 castele de gheaţă, noi am reparat 2 castele la centrul artă.
Câte castele au nu au avut nevoie de reparaţii?
Complicarea jocului. Copiii vor indica jetoane cu cifre, acestea fiind răspunsurile la intrebările din cadrul jocului.
Problematizarea
Încheierea activităţii şi evaluarea
Cu tranziţia'' De lucrat, am lucrat /De numărat, am numărat /Acum e vremea iarăşi de jucat''se face trecerea către ALA II, unde, copiii vor juca un joc de dezăpezire a locaţiei unde are loc patinajul. : „Dezăpezim curtea castelului-aruncăm bulgări'' Se vor impărţi copiii in 2 grupe şi vor arunca de la o anumită distanţă bulgări de zăpadă din hârtie intr-un tunel in care zăpada se va topi. Echipa care câştigă va putea trimite mai mulţi frăţiori ai lui Olaf spre tărâmul ingheţat.
Pentru acest joc avem nevoie de câteva
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Conversaţia
Exerciţiul
16
coli de hârtie albă, un cerc de Hula-Hoop, un tunel, un coş, o minge de ping-pong , o sticlă. Cum se joacă:
faceți bulgări din hârtie puneți cercul pe covor și încercăm
să aruncați bulgării în cerc punem coșul la o anumită distanţă
și încercați să aruncați bulgării în coș punem mingea pe gura sticlei de
plastic și încercați să o dărâmați cu bulgării de hârtie fără să lovim sau să dărâmăm sticla.
,,Alungăm frățiorii lui Olaf ” - joc imitativ, copiii prin exerciţii de respiraţie şi prin gesticulaţia mâinilor, vor trimite acasă in tărâmul ingheţat pe frăţiorii lui Olaf.
Activitatea zilei este finalizată, se fac aprecieri asupra efortului depus de
către copii. Drept recompensă primesc dulciuri de la Elsa.
Conversaţia
Observaţia
aprecieri asupra
întregii activităţii stimulente
17
anexa3
„Dezăpezim curtea castelului-aruncăm bulgări'' Pentru acest joc avem nevoie de câteva coli de hârtie albă, un cerc de Hula-Hoop, un tunel, o minge de ping-pong și o sticlă goală de suc.
Cum se joacă:
faceți bulgări din hârtie puneți cercul pe covor si tunelul și încercaţi să aruncați bulgării în cerc punem coșul pe masă și încercați să aruncați bulgării în coș punem mingea pe gura sticlei de plastic și încercați să o dărâmați cu bulgării de hârtie fără să
lovim sau să dărâmăm sticla.
anexa 1
18
Dragii mei voinicei,
Încă de la începutul acestei scrisori, țin să vă mulțumesc că ați ascultat cu atâta plăcere toate poveștile mele.
Am înțeles că ați fost foarte încântați și impresionați de acestea.
Vreau să vă spun că eu sunt foarte tristă deoarece tocmai astăzi când trebuia să aibă loc spectacolul de patinaj
pe care il organizez in fiecare an in Ţinutul Ingheţat, am aflat ca noaptea trecută a fost un mare viscol peste
Ţinutul nostru. Castelul are nevoie de reparaţii, are nevoie să fie zugrăvit, invitaţiile pentru spectacol au fost luate
de vânt...de asemenea şi rafturile cu patine de lângă patinoar au fost distruse de vânt.
Bătrânul trol al castelului mi‐a spus să apelez la voi pentru că sunteți niște copii foarte isteți și cu suflet bun.
Așa că...m‐am gândit să vă rog pe voi, cei mai voinici din grădiniţă să mă ajutați să organizez pentru ca
spectacolul de diseară să poată avea loc.
Sunt atâtea de făcut, castele de reparat, de zugravit, invitaţii de trimis, patine de decorat.... rafturile cu patine
de ordonat, in plus sunt şi foarte răcită şi nu reuşesc să fac nimic singură.
V‐am lăsat vouă toate materialele necesare pentru organizarea unui spectacol reusit.
A.....și încă ceva.....de câte ori strănut, împrăștii niște omuleți de zăpadă, frățiori ai lui Olaf, prietenul meu din
copilărie. O să vă rog pe voi să găsiți soluții pentru a întări zidurile cetății astfel încât să nu iasă aceștia. Ba chiar
vă rog după fiecare activitate să îi căutați prin clasă, acolo unde s‐au ascuns iar la sfârșitul zilei să îi trimiteți înapoi
la castelul meu de gheață.
Între timp eu mă voi înzdrăveni cu un ceai fierbinte și promit ca dacă voi veți rezolva toate sarcinile pe care vi le‐
am dat, voi avea o surpriză pentru voi.
Vă doresc mult succes!
Din toată inima,
Regina Regatului de gheață, ELSA
19
anex
a 3
anex
a 2
20
anex
a 4
Tot
u-i i
nghe
tat i
n dr
um,
Flo
rile
-s p
e ge
am a
cum
, in
sob
a fo
cul t
rosn
este
, S
pune
, ce
anot
imp
este
?
(iar
na)
Sun
t alb
a si
puf
oasa
, M
a as
tern
pe
stra
zi, p
e ca
se,
Bul
gari
moi
eu
fac
din
ea
si u
n m
are
om d
e ne
a.
(zap
ada)
Sta
in c
urte
, lan
ga p
om.
ii z
ici o
m, d
ar n
u e
om;
si c
and
soar
ele-
ncal
zest
e,
Nu-
l mai
vez
i, ca
se
tope
ste.
(om
ul d
e za
pad
a)
Ste
le r
eci d
e va
nt p
urta
te
Au
cazu
t pe
drum
, pe
stra
da,
Par
ca-s
ste
le d
e m
atas
e,
si s
unt a
lbe
si u
soar
e,
Ce
sa f
ie o
are?
...
(fu
lgii
de
zap
ada)