Proiect Achizitii - Mese de Sticla
-
Upload
nina-ciuperca -
Category
Documents
-
view
30 -
download
0
description
Transcript of Proiect Achizitii - Mese de Sticla
Marketingul Achizitiilor - Mese de Sticla
Proiect
Marketingul achiziiilor
1. Motivatie
Alegerea acestui produs Mese de sticla are la baza faptul ca o afacere din acest domeniu, al decoratiilor interioare, se va dovedi a fi profitabila in viitorul apropiat. Ceea ce prezinta un interes major in zilele noastre este, in primul rand, ce afacere anume sa dezvolti pentru a te mentine pe piata? Ce produse sa introduci pe piata pentru a rezista? Ce nivel al calitatii trebuie sa mentii pentru a nu fi depasit de concurenta?
Asadar, inainte sa-ti alegi un domeniu de afacere, trebuie sati raspunzi unor intrebari ca cele de mai sus. Daca raspunsurile pe care le poti da sunt cat de cat pertinente, esti indreptatit sa crezi in afacerea ta. La fel am procedat si eu cand am ales ca domeniu de afacere decoratiunile interioare, mai exact mese de sticla. Acest domeniu este intr-o continua dezvoltare , si va cunoaste o explozie in urmatorii ani. Acestea sunt parerile specialistilor, si sunt si eu inclinat sa cred aceasta, deoarece, dupa cum stim, dupa 1 ianuarie 2007, Romania, ca stat membru al UE, va avea piata deschisa in intreaga Europa, fapt mai mult decat imbucurator.
Ideal ar fi, asadar, sa te poti mentine intr-o afacere cu viitor, o afacere ce ti-ar asigura continuitatea si dupa 2007. Iar o asemenea afacere se face tinand cont de exigentele pietii europene. Asadar, revenind la afacerea noastra, mesele de sticla se vor dovedi a fi niste produse extrem de cautate in curand. Exigentele europene, dupa cum spuneam si mai devreme, se indreapta si asupra esteticii locului de munca, al caminului propriu, al casei in general.
Ne vom confrunta, asadar, cu un val de cerere asupra decoratiunilor interioare. Si care este cea mai importanta piesa de mobilier cand vine vorba de decoratiunile interioare? Desigur masa. Acum, de ce masa de sticla? In primul rand pentru ca asigura o durabilitate indelungata (fata de mesele de lemn, de exemplu) si pentru ca isi pastreaza caracteristicile timp indelungat (fata de mesele de metal, sau alti compusi metalici, care ar putea rugini). Cand spui masa de sticla te gandesti la ceva fragil. Totusi, Mesele de sticla produse de noi se vor remarca pe piata romaneasca si europeana prin durabilitate si estetica deosebita. Iar asta deoarece, majoritate materiilor prime se vor importa, sau se vor achizitiona de la lideri europeni in domeniu.
In concluzie, as putea adauga ca acest produs se va dovedi ca fiind o afacere de succes, toate premisele fiind indeplinite pentru garantarea reusitei. Mai ramane doar ca sistemul de management al afacerii sa fie unul la nivel inalt.
2. Amplasare. Gama de Produse.
Pentru a putea incepe prin a descrie produsele pe care le propun, mai intai cateva cuvinte despre societatea care le va produce. Astfel, aceste mese de sticla, vor fi marca societatii comerciale GTM Glass Table Master, societate cu raspundere limitata, ce-si are sediul in Iasi, str. V. Lupu, nr. 26 B, avand in administratie un teren de 1500 mp, pe care este construita hala de productie, si birourile societatii. Terenul si constructiile sunt e luate in chirie de la o firma de profil din Iasi, ca suma totala platindu-se 2500 RON/ luna, rezultand un cost anual pentru chirie, asadar, de 30000 RON. Firma contractoare si-a rezervat dreptul de a modifica pretul o data cu cresterea inflatiei.
La randul ei, hala de productie este impartita pe sectii, fiecare sectie avand roluri si functii precise in derularea fluxului de productie. Mai trebuie adaugat ca GTM are in subordine la ora actuala 25 de angajati, numar care va trebui cu siguranta marit, o data cu lansarea unei noi game de produse mesele de sticla marca GTM.Ca spatiu de desfacere firma va folosi sediul propriu, urmand sa ofere, atunci cand este cazul, transport gratuit pana la sediul sau domiciliul clientului aflat pe raza judetului, firma putand livra marfa chiar si dupa o comanda on-line, sau telefonica.Asadar, pentru a atrage noi clienti, pentru a-si creste cifra de afaceri, si inevitabil, si profitul, pentru a-si ridica nivelul calitatii produselor sale, GTM a decis sa introduca in productie noile mese de sticla GTM. Iata, asadar, cele trei produse, punctul de plecare al noii game de produse marca GTM:1. Din categoria Mese de living si bucatarie mobilier de bucatarie, living, sufragerie:Model: S1. (In continuarea proiectului vom folosi denumirea de Masa A)
Masa cu blat oval, 4 picioare cu design deosebitDimensiuni: 1400x800x800h mmGrosime blat: 15 mm2. Din categoria Mese de cafea mobilier divers:Model: S2. (In continuarea proiectului vom folosi denumirea de Masa B)
Masa cu blat superior curbatDimensiuni: 600x1400x500h mmGrosime blat: 15 mm
3. Din categoria Mese decorative mobilier divers:
Model: S3. (In continuarea proiectului vom folosi denumirea de Masa C)
Masa cu blat rotund si picior central deosebitDimensiuni: 800x800x750h mmGrosime blat: 15 mm,
3. Mijloace de TransportCapacitatile de transport ale firme vor fi marite o data cu implementarea noii game de produse, astfel incat firma va achizitiona urmatoarele vehicule: - Autoutilitare 1,5t- carosate pentru transport - mese sticla Mercedes 2005 3 buc, la pretul de 40.000 RON/buc. 3*40.000 RON/buc = 120.000 RON- Microbus1.5 tone - IVECO TURBO 2000 1 buc, la pretul de 30.000 RON.-Microbus transport personal OPEL Vivaro 2 buc, la pretul de 25.000 RON /buc. Va rezulta un cost de 2*25.000 = 50.000 RON.- Autoturisme marca OPEL 3 buc, rezultand un cost de 3 * 25.000 RON/buc = 75.000 RON.
Achizitionarea noilor vehicule ce vor intra in parcul auto al firmei va avea un cost total, asadar, de 275.000 RON.4. Prognoze privind lansarea produselor
AnulProdusCantitate
Pre
(RON)
2007Masa A10000300
Masa B12000400
Masa C11000500
2008Masa A15000350
Masa B18000450
Masa C10000550
2009Masa A15000400
Masa B17000500
Masa C14000600
Cantitatile si preturile din tabelul de mai sus sunt stabilite in urma unui studiu de piata, ce s-a efectual pe un esantion de 1000 de persoane din judetul Iasi. Analiza acestui studiu de piata a stabilit ca nivel mediu preturile si cantitatile propuse pentru productie.5. Determinarea necesarului de Utilaje
Fluxul tehnologic si utilajele necesare prelucrarii meselor de sticlaDescrierea fluxului tehnologic:
Sistemul de productie la nivelul firmei GTM, are urmatoarea structura succinta:
Fig. 1. Structura unui sistem de productie
SC sistem de conducere
SF sistem de fabricatie
SAD sistem de aprovizionare desfacere
Spers sistem de personal
SPr sistem de proiectare
SFC sistem financiar contabil
SI sistem de intretinare
FInfo flux informational
FEnerg flux energetic
Sistemul de fabricatie, componenta de baza a sistemului de productie, poate fi rezumat prin urmatoarea schema;
Fig. 2. Sistemul de fabricatie
FM flux material
FE flux energetic
FI flux informational
SCd sistemul de comanda
SL sistemul logistic
SCo sistemul de control
SE sistemul de efector
Fluxul tehnologic propriu-zis va fi format asadar din 5 mari etape, in aceasta ordine:
Prelucrarea feroneriei
Asamblarea feroneriei
Prelucrarea sticlei
Asamblarea sticlei pe rama metalica
Finisari si ambalare.Pentru rama metalica a meselor de sticla marca GTM linia tehnologica este produsa de o firma renumita de profil romaneasca - Elsaco, la nivelul de perfomanta din 2005, si contine:
masina de taiat armatura DGL, cu posibilitate de taiere simultana a 20 de bare. Utilajul se va achizitiona in sistem cash de la firma amintita mai sus, la pretul de 2000 RON. centru de prelucrareUBZ 120 este un robot care executa toate operatiile specifice profilului de masa ( 20 de operatii), compusa din urmatoarele subansamble:
-masina automata de sudat la 4 capete AKS 6105, la un pret de achizitie, separat, de 5700 RON.-mese de montaj
-masa semiautomata de montat feroneria FAS 250, la un pret de achizitie, separat, de 5800 RON.-2 mese de verificare si calare
-masina de taiat bagheta metalica cu transmitere a masuratorilor prin radio GLX
-masina de curbat cu aer cald marca Elsaco.
Linia principala descrisa mai sus este completata de o linie auxiliara, utilizata pentru lucrari speciale sau in situatii de avarie, compusa din : masina de sudat la un capat, masina de taiat la un capat, masina de frezat, masina de frezat prin copiere, masina de prelucrat sticla la aer cald.Programul de fabricatie este conceput de Elsaco, iar datele se transmit ON LINE.
Pretul de achizitie al acestui sistem (utilaj + soft necesar) se ridica la suma de 10000 RONNivel de automatizare : 70%
Capacitate de productie : 100 unitati/ 8h complet echipate, oscilo-batante.
Prin unitate se intelege o rama mesei, fara blatul de sticla.Pentru pachet de asamblare pe rama al sticlei securizate fabrica dispune de o linie LISEC Austria, in sistem JUMBO care prelucreaza coli de sticla de 3200 x 6000 mm, produsa in 2004,cu urmatoarele componente de baza :
- carucior de incarcare stanga dreapta
- masa de taiere automata
- masa de separare
- masina automata de prelucrare pentru bagheta distantiera prin indoire
- masina de spalat
- unitate de sigilare si optimizare a mediului dintre foile de sticla
- pistol semiautomat si masa reglabila pentru a doua sigilare poliuretanica.
Programul de productie este furnizat de LISEC Austria, ce-si are sediul in Viena, Kingorf Bld, no 34A, Phone (006) 435 670 89, iar pretul de achizitie al intregului sistem (utilaje + soft-ul necesar), se ridica la suma de 15225 RON, calculul costului fiind detaliat mai jos.Nivel de automatizare : 80%
Hala este deservita de poduri rulante, statie de compresoare 7500 m3/helectrostivuitoare, carucioare, stative.
Capacitate de productie : 200 unitati / 8h. Prin unitate se intelege o masa pe a carei rama metalica a fost montat blatul de sticla securizata prin metoda austriaca LISEC.n vederea achiziionrii utilajelor necesare prelucrarii si asamblarii meselor de sticla pentru anul 2007, societatea a analizat ofertele furnizorilor i a selectat dintre acetia pe cel care comercializeaz utilaje la un raport pre/ calitate foarte bun. A fost ales furnizorul care se apropie cel mai mult de standardele societii. Documentele doveditoare achizitiei se gasesc in Anexe.Pretul de achizitie al utilajului din import (linia LISEC - Austria) Cost import= 3000 Euro * 3.5 RON/EURO= 10500 RON
Ch cu transportul = 5% * Ci = 5% * 10500 = 525 RON
Ch conexe = 3% * Ch trans= 3% * 525 = 15,75 RON
Ch cu asigurarile = 3% * Ci = 3% * 10500 = 315 RON
Cost in vama = Ci + Ch trans + Ch conexe + Ch asig = 10500 RON + 525 RON + 15,75 RON + 315 RON = 11355,75 RON
Taxe vamale = 10% * Ci = 10% * 10500 RON = 1050 RON
Comision= 5% * Ci = 5% * 10500 RON = 525 RON
TVA = 19% (Ci + Taxe + Comision)= 19% (10500 + 1050 + 525) = 19% * 12075 = 2294,25 RON
Pretul de achizitie in vama = Cv + Taxe + Comision + TVA = 11355,75 RON + 1050 RON + 525 RON + 2294,25 RON = 15225 RONCentralizarea normelor de timp
AnulTip
UtilajProduseZile de reparaieValoare de inventar
(RON)
Masa AMasa BMasa C
Cantitate100001200011000
2007Masina de taiat armatura DGL0.300.250.3512000
Centru de prelucrareUBZ 1200.400.200.25110000
Masa semiautomata de montat feroneria FAS 2500.230.160.2405700
Masina automata de sudat la 4 capete AKS 61050.140.160.1805800
Main prelucrare / asamblare sticla - LINSEC0.200.230.26115225
Cantitate150001800010000
2008Main DGL0.350.200.3522011
Centru UBZ0.350.250.30210012
Masa FAS0.240.160.2415715
Main AKS0.150.170.1815815
Main LINSEC0.210.240.27115245
Cantitate150001700014000
2009Main DGL0.30.20.332023
Centru UBZ0.30.20.4210025
Masa FAS0.20.20.325730
Main AKS0.150.170.2015830
Main LINSEC0.250.250.30215260
Necesarul de utilaje pentru 2007
unde :
Qij - cantitatea de mese produse anual,ntij norma de timp pentru prelucrarea produsului i la utilajul j,Tdj timpul disponibil pe utilajul j,
Tc- timp calendaristic;
S- sambete;
D- duminici;
Sl- srbtori legale;
ns- numr de schimburi;ds- durata schimbului;
Trep- timp reparaii, unde reparatii * nr de schimburi * durata schimb
Investitii pentru utilaje in 2007
RON
RON
RON
RON
RON
Total = 161100 RON
Investiia cu TVA = 191709 RON.
Necesarul de utilaje pentru 2008
Investitii pentru utilaje in 2008
RON
RON
RON
RON
RON
Total = 227466 RON
Investiia cu TVA = 270685 RON.
n anul 2008, datorit creterii cererii, a crescut i numrul produselor fabricate, asfel, firma a trebuit sa mai achiziioneze utilaje, investiie care a costat 227466 RON pre fr TVA.Necesarul de utilaje pentru 2009
Investitii pentru utilaje in 2009
RON
RON
RON
RON
RON
Total = 248856 RON
Investiia cu TVA = 296139 RON.
La fel ca n anul 2008, cererea pentru produse ve creste, dar ntr-o msura mai mica, de aceea firma va fi nevoita sa faca o investiie n utilaje pentru anul 2009 de 248856 RON pre fr TVA.6. Determinarea necesarului de Materiale, Materii prime si ComponenteMaterii prime: Rama metalica profile aluminiu furnizor: Elsaco, firma cu sediul in Suceava, Str. V. Magheru, Nr. 24B, tel: +4021 234 45 78.
Sticla securizata furnizor: Istra Italy, cu sediul in Milano, Via della Rossa Bld, No. 34, phone: +39 0521 767823.
Materiale auxiliare: Nituri furnizor: Construct Master Constanta, str. Revolutiei, nr 1, Bl 11, Sc B, tel: +4 0745 733496.
Semifabricate bachelita furnizor: SC Ductil SA, Aleea Industriilor nr.1, 5100 Buzau, Romania, Tel. +40 238 711 001
Electrozi sudura furnizor: SC Ductil SA, Aleea Industriilor nr.1 5100, Buzau, Romania, Tel. +40 238 711 001
Centralizarea consumurilor specifice
AnulTip
materie primProdusePret
materie
prima (RON)
Masa AMasa BMasa C
Cantitate100001200011000
2007Rama metalica0.3 m0.1 m0.2 m10 / m
Sticla securizata0.5
0.2
0.3
35.5 /
Nituri000.2 kg15 / kg
Bachelita00.1 m010 / m
Electrozi0.2 kg0010 / kg
Cantitate150001800010000
2008Rama metalica0.3 m0.1 m0.2 m13 / m
Sticla securizata0.5
0.2
0.3
40 /
Nituri000.2 kg20 / kg
Bachelita00.1 m015 / m
Electrozi0.2 kg0012 / kg
Cantitate150001700014000
2009Rama metalica0.3 m0.1 m0.2 m18 / m
Sticla securizata0.5
0.2
0.3
45 /
Nituri000.2 kg25 / kg
Bachelita00.1 m020 / m
Electrozi0.2 kg0015 / kg
Necesarul de materii prime i auxiliare pentru 2007
Qi= cantitatea din produsul i
Cs=consumul specific din materia prim l pentru produsul i
Rama metalica = 10000*0.2+12000*0.1+11000*0.2 = 6400 mSticla securizata = 10000*0.5+12000*0.2+11000*0.3 = 10700
Nituri = 10000*0+12000*0+11000*0.2 = 2200 kgBachelita = 10000*0+12000*0.1+11000*0 = 1200 mElectrozi = 10000*0.2+12000*0+11000*0 = 2000 kgNecesarul de materii prime i auxiliare pentru 2008
Qi= cantitatea din produsul i
Cs=consumul specific din materia prim l pentru produsul iRama metalica = 15000*0.2+18000*0.1+10000*0.2 = 6800 mSticla securizata = 15000*0.5+18000*0.2+10000*0.3 = 14100
Nituri = 15000*0+18000*0+10000*0.2 = 2000 kgBachelita = 15000*0+18000*0.1+10000*0 = 1800 mElectrozi = 15000*0.2+18000*0+10000*0 = 3000 kgNecesarul de materii prime i auxiliare pentru 2009
Qi= cantitatea din produsul i
Cs=consumul specific din materia prim l pentru produsul iRama metalica = 15000*0.2+17000*0.1+14000*0.2 = 7500 mSticla securizata = 15000*0.5+17000*0.2+14000*0.3 = 15100
Nituri = 15000*0+17000*0+14000*0.2 = 2800 kgBachelita = 15000*0+17000*0.1+14000*0 = 1700 mElectrozi = 15000*0.2+17000*0+14000*0 = 3000 kgS-a stabilit ca sticla materie prima extrem de importanta in afacerea prezentata sa fie importata de la o firma din Italia, recunoscuta pe plan european in domeniul producerii de sticla securizata la cel mai inalt nivel. Deasemenea mai trebuie mentionat ca sticla folosita la fabricarea meselor va fi neaparat securizata, astfel incat sa se evite evenimentele neprevazute legate de spargerea accidentala a unui blat al mesei de sticla. Astfel, conducerea firmei a hotarat ca sticla securizata sa aiba urmatorul furnizor: Istra Italy, cu sediul in Milano, Via della Rossa Bld, No. 34, phone: +39 0521 767823.
Preul de achiziie este de 7 / la sediul productorului. Pentru aducerea materiei prime n ar se va utiliza clauza EX-WORK, prin care firma GTM va prelua materia prim direct din depozitul productorului suportnd toate cheltuielile de transport, asigurare i taxe vamale.
Pretul de achizitie al materiei prime din import
Cost import = 12000*7 / * 3.5 RON/ = 294000 RONCheltuieli cu transportul = 5% * Ci = 5% * 294000 = 14700 RON
Cheltuieli conexe = 3% * Ch trans= 3% * 14700 = 441 RON
Cheltuieli cu asigurarile = 3% * Ci = 3% * 294000 = 8820 RON
Cost in vama = Ci+Ch trans+Ch conexe+Ch asig = 294000 RON + 14700 RON + 441 RON + 8820 RON = 317961 RON
Taxe vamale = 10% * Ci = 10% * 294000 =29400 RON
Comision= 5% * Ci = 5% * 294000 = 14700 RON
TVA = 19% (Ci + Taxe + Comision)= 19% (294000 +29400 +14700)=
= 19% * 338100 = 64239 RON
Pretul de achizitie in vama = Cv+Taxe+Comision+TVA= 317961 RON + 29400 RON
+ 14700 RON + 64239 RON = 426300 RON
Pretul de achiziie pentru 1 de sticla securizata = = 35.52 RON/
Materia prim se d n consum fr TVA. La 12000, TVA-ul este 64239 RON. Va rezulta, asadar ca 1 sticla securizata fr TVA este = = = 30.17 RON /
In productie (pentru anul 2007) este nevoie doar de 10700 de sticla securizata, restul de 1300 care s-au achiziionat n plus se dau n vnzare, cu urmtorul pret: Pret de vanzare = 30.17 + 30% * 30.17 + 19% * (30.17 + 30% * 30.17) = 30.17 + 9.05 + 7.45 = 46.67 RON /
Pentru achizitia ramei metalice se va analiza oferta furnizorilor posibili prin metoda utilitatii globale, folosind urmatorul tabel:FurnizoriPre (RON)Distan ( km) Calitate materie prim
Simprod SA Pitesti180,44740,4Buna0,5
Elsaco SA Suceava1011311Satisfacator0
BestConstruct SRL Arad150,66910 F Buna1
ServConstruct SRL Ploiesti2004060,6Buna0.5
Coeficient de importan0.50.30.2
Utilitatea global pentru: Simprod SA Pitesti: U = 0.5*0.4 + 0.3*0,4 + 0.2*0,5 = 0.42
Utilitatea global pentru Elsaco SA Suceava: U= 0.5*1 + 0.3*1 + 0.2*0 = 0.8
Utilitatea global pentru BestConstruct SRL Arad U= 0.5*0,6 + 0.3*0 + 0.2*1 = 0,5
Utilitatea global pentru ServConstruct SRL Ploiesti
U = 0,5*0 + 0,3*0,6 + 0,2*0.5 = 0,28
Calculele de mai sus indica punctajul cel mai mare pentru Elsaco SA Suceava, firm ce va fi aleas pentru a furniza rama metalica, pretul de achizitie, dupa cum se observa si in tabelele anterioare, de 10 RON/m.
Pentru achizitia celorlalte materiale prime, si anume a bachelitei si a electrozilor s-a ales Ductil SA Buzau, lider pe piata romaneasca a produselor amintite. Decizia se argumenteaza prin faptul ca firma este apropiata, ca distanta, iar preturile sale sunt mai mici decat ale concurentei. Deasemenea, pentru achizitionarea niturilor s-a hotarat subcontractarea firmei Construct Master SA Constanta, pe aceleasi considerente de mai sus, la pretul de 15 RON/kg, pretul incluzand cheltuielile de transport si aprovizionare. Documente referitoare la aceasta subcontractare se gasesc in Anexe. Motivul principal al preferarii subcontractarii fata de alta metoda de achizitie este acela ca firma amintita dispune de un raport pret/calitate mult superior concurentei.
7. Determinarea necesarului de Personal
AnulSpecializarea muncitorilor din prod.ProduseSalarii
brute lunare
(RON)
Masa AMasa BMasa C
Cantitate100001200011000
2007M1 pt Masina DGL0.300.250.35500
M2 pt Centru UBZ0.400.200.25480
M3 pt Masa FAS0.230.160.24480
M4 pt Masina AKS0.140.160.18480
M5 pt masina Linsec0.200.230.26480
M6 pt ambalare0.30.30.3470
Cantitate150001800010000
2008M1 pt Masina DGL0.350.200.35550
M2 pt Centru UBZ0.350.250.30530
M3 pt Masa FAS0.240.160.24530
M4 pt Masina AKS0.150.170.18530
M5 pt masina Linsec0.210.240.27530
M6 pt ambalare0.30.30.3520
Cantitate150001700014000
2009M1 pt Masina DGL0.30.20.3600
M2 pt Centru UBZ0.30.20.4580
M3 pt Masa FAS0.20.20.3580
M4 pt Masina AKS0.150.170.20580
M5 pt masina Linsec0.250.250.30580
M6 pt ambalare0.30.30.3570
Determinarea necesarului de personal direct productiv pe 2007: M= unde
M= nr de muncitori de categoria k ce lucreaz pe un utilaj
Qi=cantitatea din produsul i
nt= norma de timp necesar pentru prelucrarea produsului i
Td=[365-(smbete+duminici+srbt.legale+zile de concediu)]*durata schimb
Pentru 2007: Td=[365-(52+52+7+20)]*8= 1872
M1= (10000*0.30+12000*0.25+11000*0.35)/1872= 9850/1872 = 5.26 = 5 muncitoriM2= (10000*0.40+12000*0.20+11000*0.25)/1872= 9150/ 1872 = 4.88 = 5 muncitori
M3= (10000*0.23+12000*0.16+11000*0.24)/1872= 6860/1872 = 3.66 = 4 muncitori
M4=(10000*0.14+12000*0.16+11000*0.18)/1872= 5300/1872 = 2.83 = 3 muncitori
M5=(10000*0.20+12000*0.23+11000*0.26)/1872= 7620/1872 = 4.07 = 5 muncitori
M6=(10000*0.30+12000*0.30+11000*0.30)/1872= 9900/1872 = 5.28 = 5 muncitori
M1= 5*500= 2500 RON/luna = 2500+ 35% *2500= 3375 RON
Fondul de salarii brut/an = 3375 * 12 = 40500 RONM2 = 5*480= 2400 RON/luna = 2400 + 35% * 2400 = 3240 RON
Fondul de salarii brut/an= 3240 * 12 = 38880 RONM3 = 4*480= 1920 RON/luna = 1920 + 35% * 1920 = 2592 RON
Fondul de salarii brut/an = 2592 * 12 = 31104 RONM4 = 3*480= 1440 RON/luna = 1440 + 35% * 1440 = 1944 RON
Fondul de salarii brut/an = 1944 * 12 = 23328 RONM5 = 5*480= 2400 RON/luna = 2400 + 35% * 2400 = 3240 RON
Fondul de salarii brut/an = 3240 * 12 = 38880 RONM6 = 5*470= 2350 RON/luna = 2350 + 35% * 2350 = 3172.5 RON
Fondul de salarii brut/an = 3172.5 * 12 = 38070 RONTotal muncitori direct productivi : 27Total salarii pe 2007: 210762 RON
Salariati indirect productivi pe 2007:Director general
1 pers * 1500 RON = 1500 + 35% *1500 = 2025 RONFondul de salariu brut pe an = 2025 * 12 = 24300 RONDirector de productie
1 pers * 1000 RON = 1000 + 35% * 1000 = 1350 RONFondul de salariu brut pe an = 1350 * 12 = 16200 RONDirector economic
1 pers * 1000 RON = 1000 + 35% * 1000 = 1350 RONFondul de salariu brut pe an = 1350 * 12 = 16200 RONContabili1 pers * 900 RON = 900 + 35% * 900 = 1215 RONFondul de salariu brut pe an = 1215 * 12 = 14580 RON
Servicii Salubrizare:1 pers * 400 RON = 400 + 35% * 400 = 540 RONFondul de salariu brut pe an= 540 * 12 = 6480 RONSoferi3 pers* 500 RON= 1500 + 35% * 1500 = 2025 RONFondul de salariu brut pe an: 2025 * 12= 24300 RONPaznici2 pers * 400 RON = 800 + 35% * 800 = 1080 RONFondul de salariu brut pe an= 1080 * 12 = 12960 RON
Total salariati indirect productivi : 10
Total salarii indirecte pe 2007: 115020 RON
Costul total al fortei de munca in 2007 = 210762 RON + 115020 RON = 325782 RONDeterminarea necesarului de personal direct productiv pe 2008:M1= (15000*0.35+18000*0.20+10000*0.35)/1872= 12350/1872 = 6.59 = 7 muncitoriM2= (15000*0.35+18000*0.25+10000*0.30)/1872= 12750/ 1872 = 6.81 = 7 muncitori
M3= (15000*0.24+18000*0.16+10000*0.24)/1872= 8880/1872 = 4.74 = 5 muncitori
M4=(15000*0.15+18000*0.17+10000*0.18)/1872= 7110/1872 = 3.79 = 4 muncitori
M5=(15000*0.21+18000*0.24+10000*0.27)/1872= 10170/1872 = 5.43 = 5 muncitori
M6=(15000*0.30+18000*0.30+10000*0.30)/1872= 12900/1872 = 6.89 = 7 muncitori
M1= 7*550= 3850 RON/luna = 3850+ 35% *3850= 5197.5 RON
Fondul de salarii brut/an = 5197.5 * 12 = 62370 RONM2 = 7*530= 3710 RON/luna = 3710 + 35% * 3710 = 5008.5 RON
Fondul de salarii brut/an= 5008.5 * 12 = 60102 RONM3 = 5*530= 2650 RON/luna = 2650 + 35% * 2650 = 3577.5 RON
Fondul de salarii brut/an = 3577.5 * 12 = 42930 RONM4 = 4*530= 2120 RON/luna = 2120 + 35% * 2120 = 2862 RON
Fondul de salarii brut/an = 2862 * 12 = 34344 RONM5 = 5*530= 2650 RON/luna = 2650+ 35% * 2650 = 3577.5 RON
Fondul de salarii brut/an = 3577.5 * 12 = 42930 RONM6 = 7*520= 3640 RON/luna = 3640 + 35% * 3640 = 4914 RON
Fondul de salarii brut/an = 4914 * 12 = 58968 RONTotal muncitori direct productivi : 35Total salarii direct productive in 2008: 301644 RON
Salariati indirect productivi pe 2008:
Director general
1 pers * 1700 RON = 1700 + 35% *1700 = 2295 RONFondul de salariu brut pe an = 2295 * 12 = 27540 RONDirector de productie
1 pers * 1100 RON = 1100 + 35% * 1100 = 1485 RONFondul de salariu brut pe an = 1485 * 12 = 17820 RONDirector economic
1 pers * 1100 RON = 1100 + 35% * 1100 = 1485 RONFondul de salariu brut pe an = 1485 * 12 = 17820 RONContabili1 pers * 1000 RON = 1000 + 35% * 1000 = 1350 RONFondul de salariu brut pe an = 1350 * 12 = 16200 RON
Servicii Salubrizare:
1 pers * 500 RON = 500 + 35% * 500 = 675 RONFondul de salariu brut pe an= 675 * 12 = 8100 RONSoferi
3 pers* 600 RON= 1800 + 35% * 1800 = 2430 RONFondul de salariu brut pe an: 2430 * 12= 29160 RONPaznici2 pers * 550 RON = 1100 + 35% * 1100 = 1485 RONFondul de salariu brut pe an= 1485 * 12 = 17820 RON
Total salariati indirect productivi : 10
Total salarii indirecte pe 2008: 134460 RON
Costul total al fortei de munca in 2008 = 301644 RON + 134460 RON = 436104 RONDeterminarea necesarului de personal direct productiv pe 2009:M1= (15000*0.30+17000*0.20+14000*0.30)/1872= 12100/1872 = 6.46 = 6 muncitoriM2= (15000*0.30+17000*0.20+14000*0.40)/1872= 13500/ 1872 = 7.21 = 7 muncitori
M3= (15000*0.20+17000*0.20+14000*0.30)/1872= 10600/1872 = 5.66 = 6 muncitori
M4=(15000*0.15+17000*0.17+14000*0.20)/1872= 7940/1872 = 4.24 = 4 muncitori
M5=(15000*0.25+17000*0.25+14000*0.30)/1872= 12200/1872 = 6.52 = 7 muncitori
M6=(15000*0.30+17000*0.30+14000*0.30)/1872= 13800/1872 = 7.37 = 7 muncitori
M1= 6*600= 3600 RON/luna = 3600+ 35% *3600= 4860 RON
Fondul de salarii brut/an = 4860 * 12 = 58320 RONM2 = 7*580= 4060 RON/luna = 4060 + 35% * 4060 = 5481 RON
Fondul de salarii brut/an= 5481 * 12 = 65772 RONM3 = 6*580= 3480 RON/luna = 3480 + 35% * 3480 = 4698 RON
Fondul de salarii brut/an = 4698 * 12 = 56376 RONM4 = 4*580= 2320 RON/luna = 2320 + 35% * 2320 = 3132 RON
Fondul de salarii brut/an =3132 * 12 = 37584 RONM5 = 7*580= 4060 RON/luna = 4060+ 35% * 4060 = 5481 RON
Fondul de salarii brut/an = 5481 * 12 = 65772 RONM6 = 7*570= 3990 RON/luna = 3990 + 35% * 3990 = 5386.5 RON
Fondul de salarii brut/an = 5386.5 * 12 = 64638 RONTotal muncitori direct productivi : 37Total salarii direct productive in 2009: 348462 RON
Salariati indirect productivi pe 2009:
Director general
1 pers * 1800 RON = 1800 + 35% *1800 = 2430 RONFondul de salariu brut pe an = 2430 * 12 = 29160 RONDirector de productie
1 pers * 1200 RON = 1200 + 35% * 1200 = 1620 RONFondul de salariu brut pe an = 1620 * 12 = 19440 RONDirector economic
1 pers * 1200 RON = 1200 + 35% * 1200 = 1620 RONFondul de salariu brut pe an = 1620 * 12 = 19440 RONContabili2 pers * 1000 RON = 2000 + 35% * 2000 = 2700 RONFondul de salariu brut pe an = 2700 * 12 = 32400 RON
Servicii Salubrizare:
2 pers * 500 RON = 1000 + 35% * 1000 = 1350 RONFondul de salariu brut pe an= 1350 * 12 = 16200 RONSoferi
4 pers* 700 RON= 2800 + 35% * 2800 = 3780 RONFondul de salariu brut pe an: 3780 * 12= 45360 RONPaznici2 pers * 600 RON = 1200 + 35% * 1200 = 1620 RONFondul de salariu brut pe an= 1620 * 12 = 19440 RON
Total salariati indirect productivi : 13Total salarii indirecte pe 2009: 181440 RON
Costul total al fortei de munca in 2009 = 348462 RON + 181440 RON = 529902 RONVom centraliza datele obtinute in urma calculelor de mai sus, in urmatorul tabel:AnulNumar persoane direct productiveTotal salarii acordate personalului direct productivNumar persoane indirect productiveTotal salarii acordate personalului indirect productivNumar total salariatiTotal salarii direct si indirect productive, anuale
2007272107621011502037325782
2008353016441013446045436104
2009373484621318144050529902
TOTAL99860868334309201321291788
8. Calcularea costului de productieCheltuieli directe cu materiale directe in 2007:
Materiale directe pentru Masa A:
Rama metalica = 0.3 m * 10000 buc * 10 RON/m = 30000 RON
Sticla securizata = 0.5* 10000 buc * 35.5 RON/ = 177500 RON
Electrozi = 0.2 kg * 10000 buc * 10 RON/kg = 20000 RON
Total cheltuieli cu materialele directe = 227500 RON
Materiale directe pentru Masa B;
Rama metalica = 0.1 m * 12000 buc * 10 RON/m = 12000 RON
Sticla securizata = 0.2*12000 buc * 35.5 RON/ = 85200 RON
Bachelita = 0.1 m * 12000 buc * 10 RON/m = 12000 RONTotal cheltuieli cu materialele directe = 109200 RON
Materiale directe pentru Masa C:
Rama metalica = 0.2 m * 11000 buc * 10RON/m = 22000 RON
Sticla securizata = 0.3 * 11000 buc * 35.5 RON/ = 78100 RON
Nituri = 0.2 kg * 11000 buc * 15 RON/kg = 33000 RONTotal cheltuieli cu materialele directe = 133100 RON
Cheltuieli directe cu materiale directe in 2008:
Materiale directe pentru Masa A:
Rama metalica = 0.3 m * 15000 buc * 13 RON/m = 58500 RON
Sticla securizata = 0.5* 15000 buc * 40 RON/ = 300000 RON
Electrozi = 0.2 kg * 15000 buc * 12 RON/kg = 36000 RON
Total cheltuieli cu materialele directe = 394500 RON
Materiale directe pentru Masa B;
Rama metalica = 0.1 m * 18000 buc * 13 RON/m = 23400 RON
Sticla securizata = 0.2*18000 buc * 40 RON/ = 144000 RON
Bachelita = 0.1 m * 18000 buc * 15 RON/m = 27000 RONTotal cheltuieli cu materialele directe = 194400 RON
Materiale directe pentru Masa C:
Rama metalica = 0.2 m * 10000 buc * 13 RON/m = 26000 RON
Sticla securizata = 0.3 * 10000 buc * 40 RON/ = 120000 RON
Nituri = 0.2 kg * 10000 buc * 20 RON/kg = 40000 RONTotal cheltuieli cu materialele directe = 186000 RON
Cheltuieli directe cu materiale directe in 2009:
Materiale directe pentru Masa A:
Rama metalica = 0.3 m * 15000 buc * 18 RON/m = 81000 RON
Sticla securizata = 0.5* 15000 buc * 45 RON/ = 337500 RON
Electrozi = 0.2 kg * 15000 buc * 15 RON/kg = 45000 RON
Total cheltuieli cu materialele directe = 463500 RON
Materiale directe pentru Masa B;
Rama metalica = 0.1 m * 17000 buc * 18 RON/m = 30600 RON
Sticla securizata = 0.2*17000 buc * 45 RON/ = 153000 RON
Bachelita = 0.1 m * 17000 buc * 20 RON/m = 34000 RONTotal cheltuieli cu materialele directe = 217600 RON
Materiale directe pentru Masa C:
Rama metalica = 0.2 m * 14000 buc * 18 RON/m = 50400 RON
Sticla securizata = 0.3 * 14000 buc * 45 RON/ = 189000 RON
Nituri = 0.2 kg * 14000 buc * 25 RON/kg = 70000 RONTotal cheltuieli cu materialele directe = 309400 RONVom centraliza datele obtinute in urma calculelor de mai sus, in urmatorul tabel:AnulMasa AMasa BMasa CTotal
2007227500109200133100469800
2008394500194400186000774900
2009463500217600309400990500
Total10855005212006285002235200
Cheltuieli cu salarii directe in 2007:
Masa A:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 500/170=2.94 RON/h
Sbhk2 = 480/170=2.82 RON/h
Sbhk3 = 470/170=2.76 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,30 * 2.94) + 35% * 2.94 = 0.882 + 1.029 = 1.911 RON
(0,40 * 2.82) + 35% * 2.82 = 1.128 + 0.987 = 2.115 RON
(0,23 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.648 + 0.987 = 1.635 RON
(0,14 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.394 + 0.987 = 1.381 RON
(0,20 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.564 + 0.987 = 1.551 RON
(0,30 * 2.76) + 35% * 2.76 = 0.828 + 0.966 = 1.794 RON
Total salarii directe 2007 Masa A = 10.387 RONMasa B:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 500/170=2.94 RON/h
Sbhk2 = 480/170=2.82 RON/h
Sbhk3 = 470/170=2.76 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,25 * 2.94) + 35% * 2.94 = 0.735 + 1.029 = 1.764 RON
(0,20 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.564 + 0.987 = 1.551 RON
(0,16 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.451 + 0.987 = 1.438 RON
(0,16 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.451 + 0.987 = 1.438 RON
(0,23 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.648 + 0.987 = 1.635 RON
(0,30 * 2.76) + 35% * 2.76 = 0.828 + 0.966 = 1.794 RON
Total salarii directe 2007 Masa B = 9.620 RONMasa C:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 500/170=2.94 RON/h
Sbhk2 = 480/170=2.82 RON/h
Sbhk3 = 470/170=2.76 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,35 * 2.94) + 35% * 2.94 = 1.029 + 1.029 = 2.058 RON
(0,25 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.705 + 0.987 = 1.692 RON
(0,24 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.676 + 0.987 = 1.663 RON
(0,18 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.507 + 0.987 = 1.494 RON
(0,26 * 2.82) + 35% * 2.82 = 0.733 + 0.987 = 1.720 RON
(0,30 * 2.76) + 35% * 2.76 = 0.828 + 0.966 = 1.794 RON
Total salarii directe 2007 Masa C = 10.421 RONCheltuieli cu salarii directe in 2008:
Masa A:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 550/170 = 3.23 RON/h
Sbhk2 = 530/170 = 3.11 RON/h
Sbhk3 = 520/170 = 3.05 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,35 * 3.23) + 35% * 3.23 = 1.130 + 1.130 = 2.260 RON
(0,35 * 3.11) + 35% * 3.11 = 1.088 + 1.088 = 2.176 RON
(0,24 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.746 + 1.088 = 1.834 RON
(0,15 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.466 + 1.088 = 1.554 RON
(0,21 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.653 + 1.088 = 1.741 RON
(0,30 * 3.05) + 35% * 3.05 = 0.915 + 1.067 = 1.982 RON
Total salarii directe 2008 Masa A = 11.547 RONMasa B:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 550/170 = 3.23 RON/h
Sbhk2 = 530/170 = 3.11 RON/h
Sbhk3 = 520/170 = 3.05 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,20 * 3.23) + 35% * 3.23 = 0.646 + 1.130 = 1.776 RON
(0,25 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.777 + 1.088 = 1.865 RON
(0,16 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.497 + 1.088 = 1.585 RON
(0,17 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.528 + 1.088 = 1.616 RON
(0,24 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.746 + 1.088 = 1.834 RON
(0,30 * 3.05) + 35% * 3.05 = 0.915 + 1.067 = 1.982 RON
Total salarii directe 2008 Masa B = 10.658 RONMasa C:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 550/170 = 3.23 RON/h
Sbhk2 = 530/170 = 3.11 RON/h
Sbhk3 = 520/170 = 3.05 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,35 * 3.23) + 35% * 3.23 = 1.130 + 1.130 = 2.260 RON
(0,30 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.933 + 1.088 = 2.021 RON
(0,24 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.746 + 1.088 = 1.834 RON
(0,18 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.559 + 1.088 = 1.647 RON
(0,27 * 3.11) + 35% * 3.11 = 0.839 + 1.088 = 1.927 RON
(0,30 * 3.05) + 35% * 3.05 = 0.915 + 1.067 = 1.982 RON
Total salarii directe 2008 Masa C = 11.671 RONCheltuieli cu salarii directe in 2009:
Masa A:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 600/170 = 3.52 RON/h
Sbhk2 = 580/170 = 3.41 RON/h
Sbhk3 = 570/170 = 3.35 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,30 * 3.52) + 35% * 3.52 = 1.056 + 1.232 = 2.288 RON
(0,30 * 3.41) + 35% * 3.41 = 1.023 + 1.193 = 2.216 RON
(0,20 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.746 + 1.193 = 1.834 RON
(0,15 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.511 + 1.193 = 1.704 RON
(0,25 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.852 + 1.193 = 2.045 RON
(0,30 * 3.35) + 35% * 3.35 = 1.005 + 1.172 = 2.177 RON
Total salarii directe 2009 Masa A = 12.264 RONMasa B:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 600/170 = 3.52 RON/h
Sbhk2 = 580/170 = 3.41 RON/h
Sbhk3 = 570/170 = 3.35 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,20 * 3.52) + 35% * 3.52 = 0.704 + 1.232 = 1.936 RON
(0,20 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.682 + 1.193 = 1.875 RON
(0,20 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.682 + 1.193 = 1.875 RON
(0,17 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.579 + 1.193 = 1.772 RON
(0,25 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.852 + 1.193 = 2.045 RON
(0,30 * 3.35) + 35% * 3.35 = 1.005 + 1.172 = 2.177 RON
Total salarii directe 2009 Masa B = 11.680 RONMasa C:
Sbhk = Sblk/170h
Sbhk1 = 600/170 = 3.52 RON/h
Sbhk2 = 580/170 = 3.41 RON/h
Sbhk3 = 570/170 = 3.35 RON/h
Sdi = ntik * Sbhk + cheltuieli cu salariile(0,30 * 3.52) + 35% * 3.52 = 1.056 + 1.232 = 2.288 RON
(0,40 * 3.41) + 35% * 3.41 = 1.364 + 1.193 = 2.557 RON
(0,30 * 3.41) + 35% * 3.41 = 1.023 + 1.193 = 2.216 RON
(0,20 * 3.41) + 35% * 3.41 = 0.682 + 1.193 = 1.876 RON
(0,30 * 3.41) + 35% * 3.41 = 1.023 + 1.193 = 2.216 RON
(0,30 * 3.35) + 35% * 3.35 = 1.005 + 1.172 = 2.177 RON
Total salarii directe 2009 Masa C = 13.330 RONVom centraliza datele obtinute in urma calculelor de mai sus, in urmatorul tabel:Masa AMasa B Masa CTotal
Cantitate 2007100001200011000-
Salarii directe - 200710,3879,62010,421-
Total Cheltuieli Directe - 2007103870115440114631333941
Cantitate 2008150001800010000-
Salarii directe - 200811,54710,65811,671-
Total Cheltuieli Directe - 2008173205191844116710481759
Cantitate - 2009150001700014000-
Salarii directe - 200912,26411,68013,330-
Total Cheltuieli Directe - 2009183960198560186620569140
Total cheltuieli directe ---1384840
9. Estimarea Cheltuielilor Totale de ProductieCheltuieli indirecte:
-cheltuieli comune ale sectiei (CCS)-cheltuieli de desfacere (CD)-cheltuieli generale ale administratiei (CGA)Estimarea cheltuielilor totale de productie pt anul 2007
Elemente de cheltuieliCheltuieli comune ale sectiei (CCS)Cheltuieli de desfacere (CD)Cheltuieli generale ale adm. (CGA)
Materiale auxiliare
Energie, apa
Combustibil
Amortizari
Salarii indirecte
Chirie
Alte cheltuieli-
2000
4000
3100
39800-
1500-
-
5000
5600
24420-
50005000
1000
7000
-
5080030000
2000
Total504004002095800
Cheltuieli fixetotale in 2007: 186220 RON
Estimarea cheltuielilor totale de productie pentru anul 2008
Elemente de cheltuieliCheltuieli comune ale sectiei (CCS)Cheltuieli de desfacere (CD)Cheltuieli generale ale adm. (CGA)
Materiale auxiliare
Energie, apa
Combustibil
Amortizari
Salarii indirecte
Chirie
Alte cheltuieli-
2100
5000
3200
46780-
2000-
-
5500
5700
27560-
60006000
1000
7000
-
6012031000
2500
Total5908044760107620
Cheltuieli fixetotale in 2008: 211460 RON
Estimarea cheltuielilor totale de productie pentru anul 2009
Elemente de cheltuieliCheltuieli comune ale sectiei (CCS)Cheltuieli de desfacere (CD)Cheltuieli generale ale adm. (CGA)
Materiale auxiliare
Energie, apa
Combustibil
Amortizari
Salarii indirecte
Chirie
Alte cheltuieli-
2200
6000
3300
89670-
3000-
-
6000
5800
31430-
65006500
1100
7500
-
60340330003000
Total10417049730111440
Cheltuieli fixetotale in 2009: 265340 RON
KCCS=CCS / KDT
KCD=CD / KDT+CCS
KCGA=CGA / KDT+CCS+CD
Anul 2007:Masa A:KCCS = 50400 / 103870 = 0.480KCD = 40020 / (103870 + 50400) = 0.259KCGA = 95800 / (103870 + 50400 + 40020) = 0.493Masa B:KCCS = 50400 / 115440 = 0.436KCD = 40020 / (115440 + 50400) = 0.241KCGA= 95800 / (115440 + 50400 + 40020) = 0.465Masa C:KCCS = 50400 / 114631 = 0.439KCD = 40020 / (114631 + 50400) = 0.242 KCGA = 95800 / (114631 + 50400 + 40020) = 0.467Anul 2008:Masa A:KCCS = 59080/ 173205 = 0.341KCD = 44760/ (173205+ 59080) = 0.192KCGA = 107620/ (173205+ 59080+ 44760) = 0.388Masa B:KCCS = 59080/ 191844 = 0.307KCD = 44760/ (191844+ 59080) = 0.178KCGA= 107620/ (191844+ 59080+ 44760) = 0.363Masa C:KCCS = 59080/ 116710 = 0.506KCD = 44760/ (116710+ 59080) = 0.254 KCGA = 107620/ (116710+ 59080+ 44760) = 0.487Anul 2009:Masa A:KCCS = 104170/ 183960 = 0.566KCD = 49730/ (183960+ 104170) = 0.172KCGA = 111440/ (183960+ 104170+ 49730) = 0.329Masa B:KCCS = 104170/ 198560 = 0.524KCD = 49730/ (198560+ 104170) = 0.164KCGA= 111440/ (198560+ 104170+ 49730) = 0.316Masa C:KCCS = 104170/ 186620 = 0.558KCD = 49730/ (186620 + 104170) = 0.171 KCGA = 111440/ (186620 + 104170+ 49730) = 0.327Vom centraliza datele obtinute in urmatorul tabel:
AnulIndice cheltuieliMasa AMasa BMasa C
2007KCCS
KCD
KCGA0.4800.2590.4930.4360.2410.4650.4390.2420.467
2008KCCS
KCD
KCGA0.3410.1920.3880.3070.1780.3630.5060.2540.487
2009KCCS
KCD
KCGA0.5660.1720.3290.5240.1640.3160.5580.1710.327
CCCSi = Cdi * KCCS
CCDI = Cdi * (1 + KCCS) * KCD
CCGAi = Cdi * (1 + KCCS) * (1 + KCD) * KCGA
Anul 2007
Masa A:
CCCS=103870 * 0.480 = 49858CCD=103870 * (1 + 0.480) * 0.259 = 39816CCGA = 103870 *(1 + 0.480) * (1 + 0.259) * 0.493 = 95417Masa B:CCCS = 115440 * 0.436 = 50332CCD = 115440 * (1 + 0.436) * 0.241 = 39952CCGA = 115440 * (1 + 0.436) * (1 + 0.241) * 0.465 = 95662Masa C:CCCS = 114631 * 0.439 = 50323CCD = 114631 * (1 + 0.439) * 0.242 = 39919CCGA = 114631 * (1 + 0.439) * (1 + 0.242) * 0.467 = 95676Anul 2008
Masa A:
CCCS=173205 * 0.341 = 59063CCD=173205 * (1 + 0.341) * 0.192 = 44596CCGA = 173205 *(1 + 0.341) * (1 + 0.192) * 0.388 = 107423Masa B:CCCS = 191844 * 0.307 = 58897CCD = 191844 * (1 + 0.307) * 0.178 = 44632CCGA = 191844 * (1 + 0.307) * (1 + 0.178) * 0.363 = 107220Masa C:CCCS = 116710 * 0.506 = 59056CCD = 116710 * (1 + 0.506) * 0.254 = 44645CCGA = 116710 * (1 + 0.506) * (1 + 0.254) * 0.487 = 107340Anul 2009
Masa A:
CCCS=183960 * 0.566 = 104122CCD=183960 * (1 + 0.566) * 0.172 = 49550CCGA = 183960 *(1 + 0.566) * (1 + 0.172) * 0.329 = 111081Masa B:CCCS = 198560 * 0.524 = 104046CCD = 198560 * (1 + 0.524) * 0.164 = 49628CCGA = 198560 * (1 + 0.524) * (1 + 0.164) * 0.316 = 111306Masa C:CCCS = 186620 * 0.558 = 104134CCD = 186620 * (1 + 0.558) * 0.171 = 49719CCGA = 186620 * (1 + 0.558) * (1 + 0.171) * 0.327 = 111335
Vom centraliza datele in urmatorul tabel:
Total cheltuieli indirecte CCCS, CCD, CCGA:AnulIndiceMasa AMasa BMasa C
2007CCCSi
CCDi
CCGAi498583981695417503323995295662503233991995676
2008CCCSi
CCDi
CCGAi590634459610742358897446321072205905644645107340
2009CCCSi
CCDi
CCGAi104122495501110811040464962811130610413449719111335
Anul 2007:ProdusulMasa AMasa BMasa C
Materii directe22,759,1012,10
Salarii directe10,3879,62010,421
Total cheltuieli directe33.1418.7222.52
CCCS0.4800,4360,439
CCCD0,2590,2410,242
CCGA0,4930,4650,467
Total cheltuieli indirecte1,6691,1421,148
Cost productie34.8119.8623.66
Profit (50 % * CP)17.409.9311.83
Pret vanzare300400500
Pentru un Profit de 50%, va rezulta:CA 2007 = 10 000 * 300 + 12000 * 400 + 11000 * 500 = 13300000 RONCAcr = CF/ m = 6650000 RONm = M/CA * 100 = 47.36M = CA CDT = 6300000 RONSfin = (CA/CAcr - 1) * 100 = 77226,5 (%)Stabilirea pragului de rentabilitate:VQcr=CF / 1-g1* * Cdi
gi*=Qi*Ppi / Qi*Ppi
Cvi*=Cdi / Ppi
Anul 2007:g*A = 10000 / (10000 + 12000 + 11000) = 0.30g*B = 12000 / (10000 + 12000 + 11000) = 0.36g*C = 11000 / (10000 + 12000 + 11000) = 0.33Qcr = CF / (10000 * 0.30 +12000 * 0.36 + 11000 * 0.33) = 8.67 %Anul 2008:g*A = 15000 / (15000+18000+10000) = 0.34g*B = 18000 / (15000+18000+10000) = 0.41g*C = 10000 /(15000+18000+10000) = 0.23Qcr = CF/ (15000 * 0.34 + 18000 * 0.41 + 10000 * 0.23) = 5,73 %Anul 2009:g*A = 15000 / (15000+17000+14000) = 0.32g*B = 17000 / (15000+17000+14000) = 0.36g*C = 14000 /(15000+17000+14000) = 0.30Qcr = CF/ (15000 * 0.32 + 17000 * 0.36 + 14000 * 0.30) = 6,43 %Anexa nr. 1:Cerere de ofert
S.C. GTM S.R.L.
Iasi 700630
Str. V. Lupu nr. 26BTel/fax: 0232/424795
Catre,
S.C. Elsaco SRL,
Suceava, Str. V. Magheru, Nr. 24B, tel: +4021 234 45 78
Referitor la: cerere oferta
Firma noastra specializata in producerea si comercializarea meselor de sticla, doreste achizitionarea unor noi utilaje in vederea maririi productiei si a lansarii unei noi game de produse.
Ne adresam dumneavoastra pentru a va solicita listele de preturi si eventualele discount-uri si facilitati de plata.
Cererea noastr se refer la:
Nr. crt.Denumirea produsuluiUMCantitateInterval de pre
1Centru de prelucrare UBZbuc.115.000-20.000
2Masina FASbuc.17.000-10.000
Cererea noastr de ofert este valabil 14 zile lucrtoare de la data primirii.
In speranta ca vom avea succes in aceasta colaborare asteptam raspunsul dumneavoastra
n atenia domnului Petrescu Marian, eful Departamentului de Vnzri.
20 august 2007
Costel Popescu,Director Comercial
Anexa nr. 2:CONTRACT DE VNZARE-CUMPRARE(privind achizitia de catre firma GTM a ramei metalice materie prima necesara in productia meselor cu blat de sticla)ncheiat astzi 10 decembrie 2007, la Iasi.I. PRILE CONTRACTANTE
1.1. S.C. Elsaco S.R.L. cu sediul social n (localitatea) Suceava, Str. V. Magheru, Nr. 24B, nregistrat la Oficiul Registrului Comerului: C.U.I.15146459, avnd contul nr. RO 0074532BCR000543220011, deschis la B.C.R.-Iasi, reprezentat de Petrescu Marian, cu funcia de sef al Departamenului de Vanzari, n calitate de vnztor, pe de o parte, i
1.2. S.C.GTM S.R.L., cu sediul social n (localitatea) Iasi, str. V. Lupu, nr. 26B, nregistrat la Oficiul Registrului Comerului - C.U.I.24337745, avnd contul nr. RO00312773BCR237568765252800, deschis la B.C.R. Iasi, reprezentat de Costel Popescu, cu funcia de Director Comercial, n calitate de cumprtor, pe de alt parte, au convenit s ncheie prezentul contract de vnzare-cumprare, cu respectarea urmtoarelor clauze:
II. OBIECTUL CONTRACTULUI
2.1. Vnztorul s oblig s vnd, iar cumprtorul accept s cumpere mrfurile n sortimentele, cantitile, calitatea i preurile prevzute n anex, care face parte integrant din prezentul contract.
2.2. Mrfurile care fac obiectul vnzrii-cumprrii sunt n valoare total de 10 000 RON, vnztorul avnd obligaia s le puna la dispozitia cumparatorului pn la data de 20 decembrie 2007.
2.3. Cheltuielile de livrare a mrfurilor (expediere, ncrcare-descrcare, manipulare, transport i altele) se suport de catre vanzator.
2.4. Mrfurile livrate vor fi nsoite de urmtoarele documente: factura fiscala.
2.5. n cazul n care vnztorul ntrzie din vina sa livrarea mrfurilor, n condiiile i la termenele prevzute de prezentul contract, este obligat la plata unei penalizri de 0,5% pe zi de ntrziere din valoarea mrfurilor nelivrate, dar nu mai mult de aceast valoare.
2.6. Vnztorul poate livra mrfurile contractate nainte de data prevzut de prezentul contract, numai dac obine acordul scris al cumprtorului.
2.7. La locul i data prevzute pentru livrarea mrfurilor, dreptul de proprietate i riscurile se transfer cumprtorului.
III. RECEPIA I ACCEPTAREA MRFURILOR
3.1. Recepia mrfurilor se face de ctre comisia de recepie convenit de pri i format din:
a) delegatul vnztorului: Mihai Andrusca reprezentant vanzari;
b) delegatul cumprtorului: Costel Popescu director comercial.
c) comisia de recepie ncheie un proces-verbal care va face parte integrant din prezentul contract.
3.2. a)Cumprtorul are dreptul s refuze mrfurile deteriorate sau care nu corespund calitii convenite, s semnaleze eventualele lipsuri i s cear nlocuirea lor, iar vnztorul are obligaia s nlocuiasc bunurile deteriorate sau necorespunztoare calitativ i s completeze lipsurile cantitative constatate cu ocazia recepiei.
b)Vnztorul are la dispoziie 5 zile pentru completarea mrfurilor care lipsesc, sunt deteriorate sau necorespunztoare.
3.3. Refuzul unor mrfuri nu-l scutete pe cumprtor de obligaia de a plti mrfurile pe care nu le refuz sau de a executa i celelalte obligaii contractuale.
3.4. n cazul n care mrfurile lips, deteriorate sau necorespunztoare calitativ reprezint mai mult de 50 % din ntreaga cantitate, cumprtorul are dreptul de a refuza recepia/primirea lor.
3.5. Cheltuielile efectuate cu nlocuirea mrfurilor constatate cu ocazia recepiei ca fiind lips, deteriorate sau necorespunztoare cantitativ se suport de ctre vnztor.
IV. GARANII
4.1. Vnztorul garanteaz c mrfurile care fac obiectul prezentului contract sunt n concordan cu standardele de calitate n vigoare.
4.2. Termenele de garanie a mrfurilor sunt nscrise pe ambalaje.
4.3. Vnztorul garanteaz, de asemenea, contra eviciunii i a viciilor ascunse ale mrfurilor.
V. PLATA PREULUI
5.1. Cumprtorul va plti suma de 11 900 RON reprezentnd contravaloarea mrfurilor, la data de 15 ianuarie 2008, lei cu ordin de plat, din care 1 000 RON n avans, la ncheierea prezentului contract.
5.2. n cazul plii unui avans, dac cumprtorul refuz parial sau total mrfurile, vnztorul este obligat s restituie sumele primite n limita valorii mrfurilor refuzate, n termen de 5 zile de la data notificrii refuzului.
5.3. Pentru orice ntrziere de plat/livrare cumprtorul/vnztorul trebuie s plteasc o penalizare de 1 % pe zi din suma datorat, dar nu mai mult dect valoarea creanei.
5.4. a)n cazul n care, anterior livrrii mrfurilor, preul acestora se majoreaz ca urmare a creterii costurilor materiilor prime, combustibililor, energiei electrice sau termice, transportului, forei de munc .a.:
vnztorul are dreptul s majoreze preurile de vnzare ale mrfurilor care fac obiectul prezentului contract, n raport cu majorarea costurilor, numai dup trecerea unui interval de 5 zile de la notificarea scris adresat cumprtorului;
cumprtorul, n termen de 3 zile de la data primirii notificrii scrise a vnztorului, are obligaia s comunice acestuia dac preul majorat este acceptabil i s solicite livrarea mrfurilor.
b) n cazul n care cumprtorul nu rspunde la notificarea scris n termenul de mai sus, aceasta este considerat o acceptare tacit a preului majorat.
c) Dac cumprtorul refuz, n scris, s accepte preul majorat, contractul nceteaz fr nici un fel de obligaii sau rspunderi din partea cumprtorului sau a vnztorului.
VI. CLAUZE DE VALIDITATE
6.1. Rezilierea total sau parial a clauzelor contractului nu are nici un efect asupra obligaiilor deja scadente ntre pri.
6.2. Prevederile alineatului precedent nu sunt de natur s nlture rspunderea prii care, din vina sa, a determinat ncetarea contractului.
VII. NCETAREA CONTRACTULUI
7.1. Prezentul contract nceteaz de plin drept, fr a mai fi necesar intervenia unui/unei tribunal arbitral/instane judectoreti, n cazul n care una dintre pri:
este declarat n stare de incapacitate de pli sau a fost declanat procedura de lichidare (faliment) nainte de nceperea executrii prezentului contract;
cesioneaz drepturile i obligaiile sale prevzute de prezentul contract fr acordul celeilalte pri;
i ncalc vreuna dintre obligaiile sale, dup ce a fost avertizat, printr-o notificare scris, c o nou nerespectare a acestora va duce la rezoluiunea/rezilierea prezentului contract.
sau
n termen de 30 zile de la data primirii notificrii prin care i s-a adus la cunotin c nu i-a executat ori i execut n mod necorespunztor oricare dintre obligaiile ce-i revin.
7.2. Partea care invoc o cauz de ncetare a prevederilor prezentului contract o va notifica celeilalte pri, cu cel puin 10 zile nainte de data la care ncetarea urmeaz s-i produc efectele.
7.3. Rezilierea prezentului contract nu va avea nici un efect asupra obligaiilor deja scadente ntre prile contractante.
VIII. FORA MAJOR
8.1. Nici una dintre prile contractante nu rspunde de neexecutarea la termen sau/i de executarea n mod necorespunztor - total sau parial - a oricrei obligaii care i revine n baza prezentului contract, dac neexecutarea sau executarea necorespunztoare a obligaiei respective a fost cauzat de fora major, aa cum este definit de lege.
8.2. Partea care invoc fora major este obligat s notifice celeilalte pri, n termen de 24ore, producerea evenimentului i s ia toate msurile posibile n vederea limitrii consecinelor lui.
8.3. Dac n termen de 3 zile de la producere, evenimentul respectiv nu nceteaz, prile au dreptul s-i notifice ncetarea de plin drept a prezentului contract fr ca vreuna dintre ele s pretind daune-interese.
IX. NOTIFICRI
9.1. n accepiunea prilor contractante, orice notificare adresat de una dintre acestea celeilalte este valabil ndeplinit dac va fi transmis la adresa/sediul prevzut n partea introductiv a prezentului contract.
9.2. n cazul n care notificarea se face pe cale potal, ea va fi transmis, prin scrisoare recomandat, cu confirmare de primire (A.R.) i se consider primit de destinatar la data menionat de oficiul potal primitor pe aceast confirmare.
9.3. Dac notificarea se trimite prin telex sau telefax, ea se consider primit n prima zi lucrtoare dup cea n care a fost expediat.
9.4. Notificrile verbale nu se iau n considerare de nici una dintre pri, dac nu sunt confirmate, prin intermediul uneia dintre modalitile prevzute la alineatele precedente.
X. LITIGII
10.1. n cazul n care rezolvarea nenelegerilor nu este posibil pe cale amiabil, ele vor fi supuse spre soluionare tribunalului arbitral, conform regulilor de procedur aplicabile arbitrajului comercial ad-hoc, organizat de Camera de Comer i Industrie a Romniei.
XI. CLAUZE FINALE
11.1. Modificarea prezentului contract se face numai prin act adiional ncheiat ntre prile contractante.
11.2. Prezentul contract, mpreun cu anexele sale care fac parte integrant din cuprinsul su, reprezint voina prilor i nltur orice alt nelegere verbal dintre acestea, anterioar sau ulterioar ncheierii lui.
11.3. n cazul n care prile i ncalc obligaiile lor, neexercitarea de partea care sufer vreun prejudiciu a dreptului de a cere executarea ntocmai sau prin echivalent bnesc a obligaiei respective nu nseamn c ea a renunat la acest drept al su.
11.4. Prezentul contract a fost ncheiat ntr-un numr de 3 exemplare, din care 3 astzi 10 decembrie 2007 data semnrii lui.
VANZATOR CUMPRTOR
Anexa nr 3:CAIET DE SARCINI
(pentru utilajul Centru de prelucrare UBZ)
1. Denumirea produsului: Centru de prelucrare UBZ.
2. Ofertele vor fi depuse pentru ntreaga cantitate.
3. Termen de livrare: 24 zile de la data semnrii contractului.
4. Domeniul de utilizare: prelucrarea ramelor metalice ale meselor cu blat de sticla.
5. Obiective i funcionaliti ateptate:
a. Obiective:
- realizarea unui numr mare de produse de calitate ntr-un timp scurt;
- reducerea numrului celor implicai n producerea bunurilor respective (munca manual se reduce n favoarea celei prestate de maini);
- cost optim (pre/cantitate/service);
b. Funcionaliti:
- ntreinere preventiv;
- furnizarea de piese detaate;
- punerea la dispoziie a informaiilor tehnice privind utilajele;
- instruirea de ctre ofertant a personalului beneficiarului n numrul, la locul i pe durata pe care le apreciaz necesare, n vederea asigurrii funcionrii i ntreinerii corespunztoare a utilajelor.
6. Constrngeri:
- maxim admis, dou defeciuni pe aparat;
- termen de ajungere la destinaie n caz de avarie: 5 ore;
- nivel de calificare a personalului corespunztor cu tipul interveniei;
- garantarea utilajelor pentru o perioad de 2 ani de la punerea n funciune;
- n perioada de garanie eventualele remedieri se vor efectua la sediul beneficiarului, cu excepia celor care necesit deplasarea utilajelor sau a unor componente. n acest caz, furnizorul va suporta cheltuielile de transport de la/ pn la sediul beneficiarului i va asigura nlocuirea componentelor defecte cu altele similare ca performane tehnice, gratuit, pn la remedierea defeciunilor aprute.
7. Criterii de alegere:
- timp de ntreinere;
- calitatea i disponibilitatea informaiilor tehnice,
- organizare.
Achizitionarea de utilaje compatibile intre ele permite organizarea productiei firmei SC GTM SRL in sistemul flux continuu.
Productia in flux continuu este acea forma de organizare a productieii in care operatiile tehnologice de prelucrare a materiilor prime, materialelor si semifabricatelor se executa pe anumite masini sau locuri de munca, ce sunt amplasate in conformitate cu fluxul economic, iar transferul obiectelor de prelucrat de la o operatie la alta se realizeaza cu mijloace de transport, imediat ce s-a terminat prelucrarea lor la operatia anterioara, fara timpi de asteptare.
Caracteristicile principale ale productiei in flux continuu sunt:
- divizarea accentuata a procesului de productie in operatii tehnologice elementare;
- se utilizeaza liniile de productie in flux pentru desfasurarea procesului de fabricatie;
- realizarea sincronizarii operatiunilor;
- utilajele sunt astfel amplasate incat distanta de la o faza la alta sa fie cat mai mica;
- executarea operatiilor se face pe baza unui ritm unic pentru intreg fluxul de productie;
- masinile sunt specializate, iar numarul lor se stabileste in concordanta cu cadenta calculata pentru a realiza productia;
- unele instalatii de trnsport indeplinesc si functia de regulator al desfasurarii fabricatiei de linie;
- stocurile de materii prime si de productie neterminata sunt in cantitati mici;
- pentru functionarea normala a liniei de productie se impune asigurarea omogenitatii materiilor prime si a materialelor ce se prelucreaza
- este necesar sa se asigure o circulatie foarte rapida a produselor in fabrica.
PRODUS
FEnerg
FInfo
FEnerg
SF
SC
SI
SFC
SPr
Spers
Pers
SAD
FM
FInfo
FE
F(M+I)
SF
FIR
FI
FE
FM
FI
FI
FI
SL
SCo
SE
SCd
PAGE 37
_1226610963.unknown
_1226613823.unknown
_1226614493.unknown
_1226614748.unknown
_1226614918.unknown
_1226614951.unknown
_1226662735.unknown
_1226662929.unknown
_1226662974.unknown
_1226658103.unknown
_1226614935.unknown
_1226614884.unknown
_1226614902.unknown
_1226614808.unknown
_1226614696.unknown
_1226614735.unknown
_1226614590.unknown
_1226614284.unknown
_1226614404.unknown
_1226614462.unknown
_1226614356.unknown
_1226613869.unknown
_1226613887.unknown
_1226613825.unknown
_1226613230.unknown
_1226613508.unknown
_1226613627.unknown
_1226613711.unknown
_1226613551.unknown
_1226613398.unknown
_1226613428.unknown
_1226613282.unknown
_1226611093.unknown
_1226613084.unknown
_1226613101.unknown
_1226612945.unknown
_1226611042.unknown
_1226611065.unknown
_1226611004.unknown
_1226610483.unknown
_1226610672.unknown
_1226610798.unknown
_1226610884.unknown
_1226610746.unknown
_1226610581.unknown
_1226610651.unknown
_1226610544.unknown
_1225576818.unknown
_1225808530.unknown
_1226610212.unknown
_1226610273.unknown
_1225826271.unknown
_1225835170.unknown
_1226053460.unknown
_1225826864.unknown
_1225808906.unknown
_1225804077.unknown
_1225808013.unknown
_1225802905.unknown
_1225801873.unknown
_1225802325.unknown
_1195252200.unknown
_1195252469.unknown
_1195252577.unknown
_1195253153.unknown
_1195252322.unknown
_1195222585.unknown
_1195252171.unknown
_1194851131.unknown