Prof. înv.primar MĂRCUŞ – RADU LILIANA ŞC. CU CLS. I-VIII ION CREANGĂ SATU MARE

download Prof. înv.primar   MĂRCUŞ – RADU LILIANA ŞC. CU CLS. I-VIII ION CREANGĂ SATU MARE

If you can't read please download the document

description

Prof. înv.primar MĂRCUŞ – RADU LILIANA ŞC. CU CLS. I-VIII ION CREANGĂ SATU MARE. Curriculum la decizia şcolii - interdisciplinar. 1 . Denumirea opţionalului ,,Educaţie ecologică – educaţie prin şi pentru valori” 2 . Aria curriculară şi tipul de opţional - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of Prof. înv.primar MĂRCUŞ – RADU LILIANA ŞC. CU CLS. I-VIII ION CREANGĂ SATU MARE

PROIECT DE LECIE

Prof. nv.primar MRCU RADU LILIANAC. CU CLS. I-VIII ION CREANGSATU MARECurriculum la decizia colii - interdisciplinar

1. Denumirea opionalului,,Educaie ecologic educaie prin i pentru valori

2. Aria curricular i tipul de opionalMatematic i tiine / Opional trandisciplinar

Competene specifice coninuturi asociate

Competene specificeConinuturi asociateUtilizarea unui limbaj specific activitilor desfurate cu ncurajarea exprimrii propriilor opinii;Identificarea, selectarea, prelucrarea i prezentarea coninuturilor prin utilizarea tehnologiei informaiei i comunicrii IT;Formarea i exersarea capacitilor de explorare-investigare a mediului nconjurtor n sistem integrat prin dezvoltarea competenelor matematice, tiinifice i tehnologice;Utilizarea metodelor activ-participative n asumarea de roluri i sarcini n vederea dezvoltrii unei personaliti responsabile fa de mediu; Dezvoltarea abilitilor de comunicare interpersonal prin implicarea elevilor n activiti de echip;Identificarea legturilor dintre tema studiat i zona, impactul asupra colectivitii i gsirea unor oportuniti de mbuntire a mediului.IntroducereCe vd n jurul meu?Avem nevoie de aerSolul i noiApa, surs de viaIgiena clasei i a locuineiIgiena coliiIgiena cartieruluiOmul i mediul ncon-jurtorPdurea plnge, pdurea rdeIubete natura !Ocrotim plantele i animaleleStradaDeeurile i reciclarea lor

PROIECT DE LECIE

CLASA A IV-A,,PDUREA- izvorul sntii noastre ,, Rolul pdurii n conservarea i protejarea mediului nconjurtor

POZIIA LECIEI N MODUL: Unitatea de nvare: Factori care influeneaz calitatea vieii. ocul viitorului (dezvoltare durabil)

OBIECTIVE OPERAIONALE:O1. s recunoasc caracteristicile i importana pdurii de foioase i de conifere; O2. s identifice activiti prin care omul poate proteja pdurea;O3. s recunoasc n imagini zone afectate de unele aciuni ale oamenilor;O4. s observe i s denumeasc efectele unor aciuni de ngrijire i protejare a vieuitoarelorcare triesc n pdure;O5. s efectueze operaii de adunare i s rezolve probleme cu numere de la 0 la 100;O6. s-i reactualizeze cunotinele referitoare la poezia ,, Ce te legeni,,de Mihai Eminescu.O7. s formuleze enunuri clare prin care s adreseze mesaje ecologice;

O8. s-i consolideze deprinderile de utilizare a unor materiale naturale adunate din pdure (conuri, ghinde, ciuperci, alune, fire de iarb, ), pentru a realiza un aranjament floral;O9. s-i formeze deprinderile de decupare, lipire, ansamblare, aezare n pagin; s realizeze postere cu tematic ecologicO10. s prezinte o scurt scenet ,, Pdurea, copii i focul i un cntec a crui versuri se refer la pdure.

II. Captarea ateniei

,,Bun ziua, prieteni ai pdurii!,,,,Azi v-am adus un coule cu frunze, buci de lemn, fire de iarb, crengue, psrele, etc. Le vom drui, adresnd unui coleg un sfat ecologic referitor la obiectul pe care l-ai luat din coule.,,Elevii citesc mesajul de pe poster:,,Copile, iubete natura! Ea este o surs de frumusee, bucurie i sntate. Cinstete pdurea ca s trieti mult i bine pe pmnt ! ,,

III. Reactualizarea cunotinelorIniiaz un exerciiu: Energizer.Comenzile nvtoarei:,,Pdure de stejar!,,,,Pdure de fag!,,,,Pdure de brad!,,,,Pdure de pin!,,,,Pdure de foioase!,,,,Pdure de conifere!,,,,Pdure!,,Elevii se energizeaz prin ex.fizice.

IV. Anunarea obiectivelor

,,Astzi vom descoperi toate tainele pdurii i vom nva s o preuim!

V. Dirijarea nvrii Brainstorming ntrebarea cheie:De ce este important pdurea ? Joc de rolElevii prezint joc de rol cu titlul,,Pdurea, copacii i focul,,

elevii se mpart n patru echipe n funcie de ecuson ( brad, pin, stejar, fag). nv. explic fiecrei grupe sarcinile de lucru.

Echipa I: Realizai un poster sub deviza:,, Pdurea, aurul verde al planetei,, Acesta s conin imagini i informaii despre pduri de foioase, de conifere i animale specifice fiecruiai cum trebuie protejate,,

Echipa a II-a

,, Rempdurirea ,,,,Discutai despre activitatea sugerat n poster ( defriarea copacilor din pdure ) i ilustrai ce msur ai lua voi, copiii, n acest caz apoi scriei un panou de avertizare pentru aciunile interzise n pdure.

Echipa a III-a.,,Oraul piigoilor citadini ,, Cere elevilor s confecioneze copaci n care s aeze csue din carton cu scopul de a sugera aciunea de ocrotire a psrelele n timpul iernii (ex.piigoi).Solicit elevilor s spun versuri despre piigoi i s dea un titlu lucrrii lor.2. Cere elevilor s realizeze un aranjament floral cu materiale din pdure (conuri de brad, ghinde, ciuperci, fire de iarb, etc).

Echipa a IV-a.,, Colindnd pdurea ,,Distribuie elevilor un poster reprezentnd o pdure, n care, la tot pasul, trectorul are de ndeplinit nite sarcini. Sarcina 1.Spunei oral versurile poeziei ,,Ce te legeni,, iar pe o coal de hrtie care va conine titlul, s precizai autorul ei i rspundei n scris la ntrebri.

Sarcina 2.

,,Efectuai calculele date i rezolvai problema: ntr-o pdure s-au plantat 340 de puiei. Numrul puieilor de stejari este de 2 ori mai mare dect al puieilor de fag i de 3 ori mai mic dect al mestecenilor. Ci puiei de fiecare fel s-au plantat n pdure ? VII. Asigurarea reteniei i a transferuluiPropune evaluarea cunotinelor prezentnd un poster cu titlul ,, Copacul ateptrilor,,mparte elevilor cte o frunz decupat din hrtie i cere fiecruia s scrie un ndemn pentru ca n viitor pdurea s fie cu adevrat plmnul Pmntului