Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

23
Pripravnik: Eva Herceg Mentor: Vladimira Bošnjak, ment. Osnovna škola Stenjevec, Bolnička 92, 10 000 Zagreb PISANA PRIPREMA ZA IZVOĐENJE PROBNOG SATA ZA NASTAVNI PREDMET LIKOVNA KULTURA KONTRAST – RITAM SUPROTNOSTI

description

pisanje pripreme za nastavu likovne kulture, 8.razred, kontrast-ritam suprotnosti

Transcript of Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

Page 1: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

Pripravnik: Eva HercegMentor: Vladimira Bošnjak, ment.

Osnovna škola Stenjevec,Bolnička 92,10 000 Zagreb

PISANA PRIPREMA ZA IZVOĐENJE PROBNOG SATA ZA NASTAVNI PREDMET LIKOVNA KULTURA

KONTRAST – RITAM SUPROTNOSTI

8.razredŠk.god.2015./2016.

Zagreb, 24.11.2015.

Page 2: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

I. CILJ I ISHODI UČENJA U NASTAVNOJ JEDINICI

1

ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJ NASTAVNOG SATA:

Razlikovati statične i dinamične plohe Primjeniti znanje o kontrastu na likovnom problemu Aktivnim sudjelovanjem u razgovoru razvijati komunikacijske vještine

ISHODI UČENJA:

Znanja: Učenici će biti sposobni razlikovati statične i dinamične plohe na konkretnim ilustracijama

Vještine: Učenici će moći primijeniti različite kontraste ploha u vlastitom radu

Zauzimanje stajališta: Učenici će prema karakteru ploha moći analizirati svoje i tuđe radove Međupredmetna tema (učiti kako učiti): Učenici će preuzeti odgovornost za vlastito učenje i uspjeh postignut učenjem

Page 3: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

II. DIDAKTIČKO-METODIČKI PODACI O NASTAVNOJ JEDINICI

Razredni odjel: 8.razred

Nastavna cjelina: Plošno oblikovanje/2D

Nastavna jedinica: Kontrast – ritam suprotnosti

Etape nastavnog sata:

1. Priprema - 2 min.2. Uvodni dio - 3 min.3. Obrada nastavnog sadržaja - 10 min.4. Ponavljanje nastavnog sadržaja – 5 min.5. Uvođenje u likovni problem – 5 min.6. Glavni dio, likovni problem – 60 min.7. Zaključni dio (evaluacija) – 5min.

Tip sata: Obrada novog nastavnog sadržajaNastavna tema: Kontrast – ritam suprotnostiKljučni pojmovi: Dinamično, statičnoOblici rada: Frontalni rad, diskusijaMetode rada: Metoda razgovora, promatranje, usmeno izlaganje, metoda

demonstracije, metoda dijaloga, praktični rad, mentalna mapa, brainstorming

Mediji (nastavna sredstva i pomagala):

Powerpoint prezentacija s likovnim primjerima i fotografijama, računalo, projektor, ploča, radni listić

Korelacija s predmetima:

Hrvatski jezik (rima u poeziji)

Literatura: a) Za učenike:1. Miroslav Huzjak, Ivana Rupić, “Moje boje 8”, Udžbenik za

8.razred likovne kulture,školska knjiga, Zagreb, 2014.2. Dražen Jerabek, Gordana Jerabek, Blanka Petriec-Fulir, Natalija

Stipetić-Ćus, “Likovni sat 8”, Udžbenik za 8.razred likovne kulture, Alfa, Zagreb, 2014.

b) Za nastavnika: 1. Miroslav Huzjak, Ivana Rupić, “Moje boje 8”, Udžbenik za

8.razred likovne kulture,školska knjiga, Zagreb, 2014.2. Dražen Jerabek, Gordana Jerabek, Blanka Petriec-Fulir, Natalija

Stipetić-Ćus, “Likovni sat 8”, Udžbenik za 8.razred likovne kulture, Alfa, Zagreb, 2014.

3. Marcel Bačić, Jadranka Mirenić – Bačić, „Uvod u likovo mišljenje“, Školska knjiga, Zagreb, 1996.

4. Nastavni plan i program za osnovnu školu, Zagreb, 2006.

2

Page 4: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

5. Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje te opće obvezno i srednjoškolsko obrazovanje, Zagreb, 2011.

3

Page 5: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

lll. RAZRADA NASTAVNOG SATA

ETAPE NASTAVNOG

SATA(1. sat)

STUDENT UČENIK OBLICI RADA METODE RADANASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA

1. Priprema (2min.)

- pozdravljam učenike i objašnjavam im da ću danas održati dvosat(Dobar dan svima, ja sam Eva Herceg i danas ću vam održati nastavu. Nadam se da će Vam biti zanimljivo i poučno.)

- čekam da se učenici smjeste u svoje klupe i izvade potreban radni materijal (bilježnica, udžbenik)-dok se učenici smještaju u klupe djelim im radni listić

-raspoređuju se na svoja mjesta u razredu i pozorno slušaju

- frontalni rad -razgovor

2. Uvodni dio (3min.)

- navodim i pripremam učenike na današnju temu kroz radni listić sam im podjelila (Danas ćemo započeti rad na novoj nastavnoj cjelini. Pogledajte svoje radne listiće i riješite ih kako mislite da je ispravno pa ćemo zajedno proći kroz rješenja i vidjeti kojom se nastavnom temom danas bavimo . Molim vas da listić

-dobivaju radne listiće i rješavaju ih

- frontalni rad - razgovor

- promatranje

-radni listić

4

Page 6: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

riješite na svoj način i ne kopirate druge. Imate 3min.)

3. Obrada nastavnog sadržaja(10 min.)

- nakon što su učenici riješili radne listiće zajedno pregledavamo odgovore- palim powerpoint prezentaciju i projektor- Prozivam različite učenike (ili ih puštam da se sami javljaju) i odgovore na pitanja radnog listića- Prvi zadatak učenici crtaju na ploču, a ostale zadatke usmeno odgovaraju. Paralelno im puštam rješenja na powerpoint prezentaciji i navodim ih na diskusiju o kojim likovnim elementima je riječ kako bi ih uvela u temu nastavnog sata. (Sada kada ste svi riješili listiće, idemo zajedno vidjeti koja su se rješenja pojavila. Ima li neki dobrovoljac koji bi na ploču nacrtao riješenje prvih pet zadataka?) (Pogledajte svi rješenja koja se nalaze na ploči. Jeste li svi tako riješili zadatke?)

-bodrim učenike koji su drugačije rješili zadatke da nam iznesu svoja rješenja(Može li mi netko reći koja je razlika

-kada svi riješe radni listić, učenici zajedno sa studentom vođeno dolaze do točnih rješenja koja potom vode do teme nastavnog sata

-učenik/ca crta na ploču rješenja zadataka

- mogući odgovori (da, ne)

- učenici koji su drugačije rješili zadatake dobivaju prostor da ponude svoja rješenja- mogući odgovori(u 1. zadatku su svi

-frontalni rad

-razgovor

- vođeni dijalog

- usmeno izlaganje

-izrada mentalne mape na ploči- razgovor

- powerpoint prezentacija-radni listić

-ploča, računalo, projektor

5

Page 7: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

u 1. i 2. zadatku? Pogledajte na ploču….)

(Znači kvadrat se stupnjeva po veličini u 2. zadatku a u 1. se samo niže isti oblik i ista veličina. Što mislite, što smo dobili tim stupnjevanjem veličine kvadrata?...)

(Pa koji vam je od ova dva niza onda vizualno zanimljiviji?)-čekam učenike da se dogovore koja im je kompozicija zanimljivija i potom dajem objašnjenje(Svi ste u pravu. I jedna i druga kompozicija kvadrata mogu biti zanimljive, samo je pitanje što želite izraziti. Ako želite nepokrenutu sliku, onda koristite iste elemente u jednakim ili sličnim razmacima. Ako želite dobiti zaigranost i pokrenutost, onda se igrate razmacima ili veličinama elemenata. Ajmo sada pogledati 2. zadatak u odnosu na 4. zadatak. I u jednom i u drugom imamo kvadrate koji se stupnjevaju veličinom. Što biste sada rekli, koja od ovih 'kompozicija' je pokrenutija?)

kvadrati iste veličine, a u 2. zadatku se kvadrati razlikuju u veličini...)

- mogući odgovori (pa dobili smo neko ubrzanje, drugačiju kompoziciju, dinamiku, pokrenutost...)

- (1.,2.)

- mogući odgovori (2.,4.kompozicija..)

između učenika i studenta

-vođena diskusija

-razgovor

-frontalni rad-razgovor

-razgovor

- usmeno izlaganje

- usmeno izlaganje

- usmeno izlaganje

- powerpoint prezentacija

-ploča, računalo, projektor

6

Page 8: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

-nastavljam dalje objašnjavajući (Ako pogledate, 2. kompozicija kvadrata raste, tako da je svaki kvadrat druge veličine, dok se 4. kompozicija izmjenjuje samo u dvije veličine – veći i manji kvadrat. S time možemo zaključiti da nam je 2. kompozicija pokrenutija. Ali veće u odnosu na manje uvijek daje jednu pokrenutost, tako da i od dva drugačija elementa, tj. dvije različite veličine možemo dobiti zanimljivu likovnu kompoziciju. Osobno ponovno smatram da ste svi u pravu.)

(Do sada smo se bavili samo istim oblikom , tj kvadratom, koji je stupnjevan veličinom. Što je onda drugačije u 3. i 5. zadatku u odnosu na prethodne?...)

(Tako je, ovdje imamo stupnjevanje različitih geometrijskih oblika i njihovih veličina. Pa koja vam se onda kompozicija od ovih na ploči čini najpokrenutija?)

(Znači, stupnjevanjem veličina, oblika i razmaka između likova dobivamo pokrenutost. Kako bi vi

-odgovori (pa ovdje sada imamo više geometrijskih tijela...imamo i krug i trokut...)

- učenici (5. kompozicija, 3. kompozicija...)

-razgovor

-razgovor

- vođeni razgovor

- usmeno izlaganje

- razgovor

- powerpoint prezentacija

-ploča, računalo, projektor

7

Page 9: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

nazvali tu pokrenutost?)

(Da li bi je nazvali dinamika?)

(A što je suprotno toj dinamici, koji je kontrast dinamike?)

(Tako je. Danas ćemo se baviti statikom i dinamikom ploha u likovnoj kompoziciji.)

-molim učenika/učenicu koja je najbliže ploči na kojoj su nacrtana rješenja prvog zadatka da kraj kompozicije koja je najviše statična napiše pojam „statično“, a kraj najdinamičnije kompozicije „dinamično“-puštam im svoje rješenje prvog zadatka na powerpointu i objašnjavam im da to nije jedino točno rješenje jer je svaka osoba drugačija i interpretira stvarnost na svoj način

-kroz to uvodim međupredmetnu temu učiti kako učiti:(Svatko od nas je drugačiji, ima vlastite misli i uči na vlastiti način. Što mislite, je li dobro što postoji razlika između ljudi ili ne?)

-učenici(...)

- (daaa)

-učenici (nedinamično, statično...)

-jedan od učenika piše na ploču dva likovna pojma: statično, dinamično

-učenici (da,ne)

-razgovor-diskusija

-razgovor

8

Page 10: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

(Kakav bi bio svijet kad bismo svi bili kao ovi isti kvadrati u prvom zadatku koji se nižu jedan do drugoga?)

(Tako je. Ne bi postojalo ništa novo ili drugačije i sve bi nam se uvijek činilo isto i ravno. Zato moramo poštovati sebe i druge i dopustiti si naše sličnosti i razlike. To isto očekujem u vašem likovnom zadatku koji ćete uskoro raditi. Želim vidjeti da je svatko od vas napravio svoj jedinstveni rad, a ne da se međusobno kopirate. Svatko ima svoj mozak i svoje mišljenje i lijepo vas molim da ga izrazite. No idemo sada pogledati još ova preostala rješenja da nam ostane dovoljno vremena za rad.)

-dalje vodim dijalog s učenicima i usmeno rješavamo preostale zadatke radnog listića(Kako ste riješili 6.zadatak? Jeste ga odmah znali?)

(Tako je, radi se o ritmu. Može li mi netko pročitati rime u slj zadatku?)

(Izvrsno, bravo. A što se dobiva tom

-učenici (dosadan, monoton, sve bi bilo isto...)

-mogući odgovori: (nismo/jesmo znali, je li možda ritam?)

-učenik (pa u prvoj pjesmi rima je a,a,b,b a u drugom a,b,a,b; prva rima je parna a druga unakrsna)

-razgovor

-frontalni rad

-razgovor

-razgovor

9

Page 11: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

rimom?)

(Tako je. Što onda mislite, koja je tema današnjeg sata?)

(Tema današnjeg sata je kontrast-ritam suprotnosti. Može li netko tko sjedi pored ploče napisati naslov iznad ovih rješenja zadatka?)

(Ajde mi recite nekoliko kontrasta s kojima se svakodnevno susrečete…)

(A pogledajte sada posljednji zadatak. Može li i boja biti kontrast?)

(Znači topla i hladna boja isto čine kontrast. Pogledajte ovaj odnos boja – pokazujem im pptp prezentaciju s komplementarnim kontrastima – kakav je to kontrast?)

(Tako je, bravo. U bojama imamo

-učenik: (pa ritam!)

- mogući odgovori: (nešto s ritmom, sa statičnim i dinamičnim...)-možda netko od učenika pogleda u udžbenik pa pogodi temu

-netko od učenika piše na ploču naslov nastavnog sata: kontrast – ritam suprotnost

- učenici se prisjećaju i povezuju nastavni sadržaj sa svakodnevnim životom te nabrajaju različite kontraste

- opisuju to što uočavaju na posljednjem zadatku (Može!)

- promatraju odnos komplementarnih boja, netko se prisjeća i odgovara: (To je komplementarni kontrast!)

-razgovor

-izlaganje

10

Page 12: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

više kontrasta, i toplo-hladni ali i komplementarni. Idemo sada vidjeti kakve su sve umjetnici kontraste koristili u svojim radovima i što su postizali tim kontrastima!)

4.Ponavljanje nastavnog sadržaja (5 min)

-puštam učenicima pptp prezentaciju i pokazujem im likovne primjere pomoću kojih navodim učenike na sudjelovanje i interakciju, tako da ponove likovne pojmove koje su prethodno savladali: ritam, statično, dinamično, kontrast

(Sada kada ste fantastično riješili radni listić, i upoznali nove likovne pojmove – kontrast, statično i dinamično, pogledati ćemo što su likovni umjetnici radili i na koji način su postigli kontrast u svojim radovima. Pogledajte ova dva kvadrata od Josepha Albersa. Djeluju li vam oni statično ili dinamično?)

- prozivam učenika koji je rekao da

- mogući odgovori (statično, dinamično)

11

Page 13: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

mu kvadrati djeluju statično(A zašto ti se čine statičnima? je li to zbog boje, zbog istog oblika?)

- nastavljam dalje interakciju s učenikom/učenicom(Čini li ti se jedan od ova dva rada malo dinamičniji?)-ponovim to isto pitanje razredu

- objašnjavam pitanje(Boje isto utječu na dinamiku rada. Ako su boje toplije, one vizualno idu prema nama, i zato nam se rad čini otvorenijim i pokrenutijim.)

- okrećem pptp prezentaciju na sljedeći „slajd”(Pogledajte sada rad jedne umjetnice. Kakav vam se čini njezin rad u odnosu na prethodne?)

(Tako je, ona je koristila više boja i sitnije oblike koje nije koncentrirala u jedan centar kao Joseph Albers, već ih je prosula po cijelom formatu slike, i nije koristila statičan kvadrat već pokrenuti paralelogram koji dodatno naglašava pokrenutost. Znači, što na ovoj slici čini dinamiku?)

- učenik/ca (zbog boje, zbog oblika, zato što se ponavlja jedan oblik...)

- učenik/ca (da, ne)- razred (da, ne...)

- učenici (pa puno je dinamičniji, veseliji, detaljniji)

- učenici (boja, oblik, format...)

12

Page 14: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

- bodrim ih i nastavljam dalje(Tako je, bravo, sve ste naučili. A kakva je onda grafika Miroslava Šuteja?)

(Sada kada ste sve tako brzo i dobro zapamtili, idemo preći na likovni zadatak da nam ostane vremena za vaš likovni izričaj.)

- nakon ponavljanja prelazimo na uvod u likovni problem

- učenici (dinamična!!!)

5. Uvođenje u likovni problem (5 min)

-puštam sljedeći slajd na pptp prezentaciji na kojem piše kojim likovnim problemom će se baviti i upute,istovremeno im to objašnjavam usmeno(Danas ćete raditi pejzaže iz ptičje perspektive. Možda vam tema zvuči teško ili nejasno ali pokazati ću vam fotografije koje su snimljene iz zraka, s ptice u letu. Ono što mi je bitno je da osmislite svoj, jedinstveni krajolik koji biste vi voljeli vidjeti ispod sebe da možete letjeti – molim vas nemojte se međusobno kopirati. Koristite svoje znanje o statičnom i

- čitaju tekst na prezentaciji i slušaju upute

- frontalni rad - metoda demonstracije

- usmeno izlaganje

- powerpoint prezentacija, računalo, projektor

13

Page 15: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

5. Glavni dio - likovni problem (60 min.)

dinamičnom i kada režete komade kolaž papira nemojte ih previše usitniti da stignete sve zaljepiti na podlogu.)

-pokazujem im fotografije gradova i prirode uzetih s visine kako bi ih motivirala i napravila jedan vizualni „brainstorming“, te tako olakšala samu izvedbu zadatka

-nastavljam dalje(Evo, sada kada ste pogledali ove prekrasne fotografije, možete izvaditi pribor i započeti sa svojim radom. Prije no što počnete lijepiti komadiće kolaža na podlogu razmislite još jednom o podlozi. Vidjeli ste da su gradovi večinom sastavljeni od pravilnih geometrijskih oblika, dok je priroda više nepravilna. Obratite na to pažnju. Slobodno možete ponavljati isti geometrijski oblik i igrati se s ritmom na vašoj slici…)

-gledaju fotografije, međusobno komentiraju

-učenici vade pribor i slušaju upute

14

Page 16: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

-kada učenici krenu s radom, puštam ih malo da se snađu, da se odluče što žele raditi – grad ili prirodu i počnu rezati komade kolaž papira-potom obilazim učenike i ako vidim da je netko neodlučan ili da treba savjet/poticaj, pričam s tim učenikom/učenicom i dajem mu pozitivno potkrjepljenje-cijeli dio izrade likovnog zadatka promatram učenike i atmosferu u razredu, nastojim se ne petljati u rad učenika ali povremeno dati sugestiju koja bi olakšala proces rada (pokušaj pripaziti na kompoziciju, ovaj ritam je zanimljiv, probaj ga još više naglasiti, probaj rezati malo veće komade kolaža biti će ti jednostavnije…)i potaknuti one koji se ne osječaju dovoljno motivirano ili su se obeshrabrili na putu- ostavljam upaljenu prezentaciju i povremeno mjenjam slike kako bi mogli gledati likovne primjere i tako se prisjetiti i primijeniti ono što su naučili

-učenici kreču raditi na likovnom problemu, pitaju ako im nešto nije jasno, možda međusobno komentiraju što će napraviti

15

Page 17: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

-kada vidim da nam ostaje još malo vremena za rad, upozoravam učenike da polako svoje radove privode kraju jer nam se bliži završetak sata

6. Zaključni dio, evaluacija (5 min.)

- potiče učenike na ponavljanje gradiva i artikulaciju novih pojmova (tročetvrtinsko, prednje, vršno svjetlo itd.)

- kroz analizu fotografskih primjera i dodatnim pitanjima provjerava jesu li ostvareni ishodi nastave"Što smo danas naučili? Što je smjer svjetla? Koji smjer svjetla je prikazan na fotografiji? Kakve su sjene na primjeru s fotografije?"

- učenicima daje nastavni materijal s pismenim objašnjenjem pojmova koji su se obradili na satu

- zaključuje nastavni sat(Kroz današnji sat ste mogli uočiti važnost, te naučiti osnovne i razlike

16

Page 18: Probni Kontrast Ritam Suprotnosti

u.)

lV. PLAN PLOČE

KONTRAST – RITAM SUPROTNOSTI

- STATIČNO

- DINAMIČNO

17