Pr Activitate Interasistenta

5

Click here to load reader

Transcript of Pr Activitate Interasistenta

Page 1: Pr Activitate Interasistenta

PROIECT DE LECŢIE

1.Şcoala : CENTRUL SCOLAR PENTRU EDUCATIE INCLUZIVA SATU MARE 2.Data : 18.06.2012 3.Propunător: GATI ANDREEA DANIELA 4.Clasa : IX 5.Obiectul : FORMAREA AUTONOMIEI PERSONALE 6.Subiectul lecţiei : „ CU CE NE INCALTAM ?” 7.Unitatea de învăţare : Dezvoltarea autonomiei 8.Scopul activităţii : Formare de deprinderi 9.Obiective de referinţă: Consolidarea cunoştinţelor despre încălţămintea adecvată celor patru anotimpuri;cunoşterea regulilor de păstrare şi îngrijire a încălţămintei.

10.Obiective operaţionale : O1- să denumească corect articolele de încălţăminte; O2- să cunoască regulile de igienă şi păstrare a încălţămintei; O3- să precizeze utilitatea încăltămintei în funcţie de momentul zilei şi de anotimpuri; O4- să cunoască materialul folosit la confecţionarea încălţămintei. 11.Tipul lecţiei : mixt Strategia didactică

12.Metode şi procedee didactice : conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca independentă. 13.Mijloace şi materiale didactice : fise, creioane colorate 14.Forma de organizare a lecţiei : frontala si individuala15.Resurse umane : clasa de elevi

Page 2: Pr Activitate Interasistenta

EVENIMENTELE INSTRUIRII

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OB METODE DIDACTICE

MIJLOACE DIDACTICE

MOD DE EVALUARE

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime desfăşurării lecţiei.

Pregătirea celor necesare pentru desfăşurarea lecţiei.

-conversaţia -în grup

2.Captarea şi orientare atenţiei

Se va face printr-o discuţie despre istoricul încălţămintei.

Răspund la întrebările educatorului.

-conversaţia -în grup Chestionare orală

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

- Anunţarea temei - Obiectivele lecţiei vor fi prezentate elevilor într-o manieră accesibilă.

Receptează mesajul -conversaţia-explicaţia

-în grup

4. Reactualizarea structurilor însuşite anterior

-o scurta recapitulare a cunostintelor dobandite anterior

Asculta si raspund la intrebari

-conversatia -in grup Chestionare orala

5. Prezentarea optimă a noului conţinut

Pe bază de întrebări se cere elevilor să clasifice încălţămintea după anotimpuri: primăvara, vara, toamna, iarna.

Răspund la întrebările educatorului, clasificând încălţămintea după anotimpuri.

Conversaţia examinatoare,explicaţia

-individual Chestionare orală

6.Dirijarea învăţării Se prezintă elevilor jetoanele reprezentând încălţămintea, cerându-le să denumească obiectul de pe jeton, să precizeze când este folosit şi cum este întreţinut.Discuţiile se vor desfăşura după următoarele idei:- încălţămintea acasă;- încălţămintea la şcoală;- încălţămintea la orele de sport;- încălţămintea în excursie- la mare, la munte;- încălţămintea după anotimp;- întreţinerea încălţămintei;- reguli de igienă a încălţămintei.Elevii care întâmpină greutăţi vor fi ajutaţi.

Elevii recunosc obiectele reprezentate pe jetoane, precizează utilitatea lor, exprimându-se în propoziţii dezvoltate. Răspunsurile corecte sunt apreciate.

Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, problematizarea

- frontal, -individual,

Analiza răspunsurilor

Page 3: Pr Activitate Interasistenta

EVENIMENTELE INSTRUIRII

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OB METODE DIDACTICE

MIJLOACE DIDACTICE

MOD DE EVALUARE

7.Obţinerea performanţelor

Reluam pe scurt notiunile noi introduse

asculta explicatia In grup

8. Feed-back-ulSe solicită elevilor să completeze fişa.

În echipe câte doi, elevii vor completa fişa.

conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea

individual,în echipe câte doi,

fişe

9.Evaluarea Se vor analiza fişele de evaluare.Se fac aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii.

Elevii îşi corecteză fişele în echipe câte doi.

conversaţiaexplicaţiaexerciţiul, activitate independentă

-individualAutoanaliza, autoaprecie-rea

10.Retenţia şi transferul

Multumesc elevilor pentru participarea la lectie

Elevii multumesc si ei pentru lectie

Conversatie individual