Pismena Priprema Za Cas Gitare
-
Upload
mirza-redzepagic -
Category
Documents
-
view
216 -
download
30
description
Transcript of Pismena Priprema Za Cas Gitare
JU Osnovna muzička škola Ilidža
PISMENA PRIPREMA ZA ČAS
- STRUČNI ISPIT -
TEMA: Uticaj flamenko muzike na tehniku i interpretaciju klasične
gitare
Kandidat: Mirza Redžepagid
Mentorica: Alma Žilid
Ilidža 18.10.2012. godine
TOK I STRUKTURA NASTAVNOG ČASA
Predmet: Gitara
Nastavnik: Mirza Redžepagid
Učenica: Amila Džebo
Razred: V
Datum: 18.10.2012. god.
Tema časa: Uticaj flamenko muzike na tehniku i interpretaciju klasične gitare
Nastavna jedinica:
tehničke vježbe: picado, legato, pulgar i rasguado skala: a mol harmonijski kroz dvije oktave/ frigijski modus iz E etida: Solea (tradicionalni flamenko ples/muzička forma ) Papas: Soleares Francisco Tarrega: Malagueña
Tip časa: kombinovani
PEDAGOŠKI, METODSKI I DIDAKTIČKI ELEMENTI
Cilj časa:
upoznati učenicu sa opštim karakteristikama flamenko muzike kroz izvodjenje zadanih kompozicija
učenica treba da što bolje usvoji i savlada tehničke vježbe (picado, legato, pulgar i rasgueo) i primjeni ih tokom izvodjenja kompozicija inspirisanih etno motivima flamenko muzike.
osposobiti učenicu da primjeni stečeno znanje i samostalno rješava probleme pri uvježbavanju muzičkog djela.
razviti fizičke, tehničke, intelektualne, kreativne i psiho-motorne sposobnosti i vještine aktivnog slušanja.
uticati na izgradnju učenicine ličnosti, muzičkog ukusa i osjedaja za lijepo
Zadaci nastavnog procesa:
Odgojni zadatak:
podsticanje motivacije i volje za vježbanjem
formiranje samostalnog zaključivanja i kritičkog stava
izgradjivanje radnih navika i odgovornosti učenika prema radu
Obrazovni zadatak:
Proširiti znanje o flamenko tehnikama (picado, legato, pulgar i rasgueo)
uočiti bitne elemente i shvatiti razliku izmedju vrsta tehnika i vrsta plesova/muzičkih formi (Solea, Soleares i Malagueña)
Funkcionalni zadatak:
Razvijanje motoričkih i tehničkih sposobnosti kroz zadane tehničke vježbe
Putem flamenko formi/plesova (Solea, Soleraes i Malaguena) razvijati sposobnost muzičkog izražaja
Jačanje sposobnosti analitičkog razmišljanja kroz prepoznavanje i poredjenje plesova/formi (Solea i Malagueña).
Nastavne metode:
Demonstrativna metoda (sviranje)
metoda rada na notnom tekstu
usmeno izlaganje
razgovor
Oblici rada: Individualni rad
Nastavna sredstva:
Instrumenti (2 gitare)
notni materijal
šake kao perkusivni instrument (palmas)
kompjuter
CD
fotografije
Lokacija rada: Učionica
Korelacija između predmeta:
istorija muzike
istorija umjetnosti
opšta istorija
teorija muzike
solfedjo
ples i pjevanje
Vremenska artikulacija časa:
Uvodni dio: 10 min.
Centralni dio: 30 min.
Završni dio: 5 min.
Literatura:
Manel Granados - Estudio Tecnico De La Guitarra Flamenca
Graf Martinez - Flamenco Method Vol. 1
Oscar Herrero - Guitarra Flamenca Paso A Paso
Emma Martinez: Flamenco… all you wanted to know!
Claus Schriner: Flamenco
Papas: Soleares
Francisco Tarrega: Malaguena
UVODNI DIO
U cilju psihičke i fizičke pripreme učenice za sviranje, čas počinjemo sviranjem tehničkih vježbi. Picado tehnika – dvije vježbe za naizmjenično trzanje žice apoyando ‘’i m’’ prstoredom gdje učenica treba voditi računa o opuštenosti desne ruke, jačini trzanja žica te pravilnoj postavci lijeve ruke i postavci prstiju lijeve šake na vrat gitare. Legato – vježba za povezivanje nota kako na istoj žici tako i povezivanje nota preko dvije žice gdje učenica treba voditi računa o položaju prstiju lijeve ruke, pravilnom legato pokretu prsta i jačini odsviranih tonova koji trebaju biti jednaki. Pulgar – vježba sviranja palcem u kom demo upotrebiti razloženi umanjeni trozvuk. Učenica svira trozvuk preko tri žice obuhvatajudi svih šest žica gitare pri tom mjenjajudi pozicije od početka do kraja vrata gitare. Palac desne ruke trza žice apoyando i pri prelasku na prvu, drugu i tredu žicu treba voditi računa o položaju desne ruke i mogudnosti pravilnog izvodjenja ove tehničke vježbe - sugerisadu učenici da nasloni ‘’m’’ prst desne ruke na tijelo gitare kako bi ruka ostvarila stabilnost pokreta. Rasguado – zbog tehničke zahtjevnosti i težine ove specifične tehnike sviranja učenici du na primjeru E-dur akorda usmeno objasniti načine sviranja rasguado tehnike. Prvo demo početi sa rasguadom sa jednim prstom u kom demo akord E dura trzati ‘’i’’ prstom desne ruke. Zatim demo predi na rasguado sa dva prsta ‘’m i ’’, onda ‘’a m i ’’ rasguado sa tri prsta. Rasguado ‘’ a m i i ’’ takodjer spada u rasguado sa tri prsta ali ima dupli pokret ‘i’ prsta i zato zvuči kao da sviramo sa četiri prsta. Zatim du objasniti vrstu kontinuiranog rasguada sa ‘’p m p ’’ prstoredom koji se zbog razlike takodjer još i naziva tresillo. a mol harmonijski – učenica treba odsvirati skalu kroz dvije oktave uz pravilan prstored, ravnomjernog tempa, tonski čisto gdje posebno treba voditi računa o postavci prstiju lijeve ruke, tj. sviranjem vrhom jagodice do praga i prstima desne ruke gdje demo uvažiti pravila sviranja picado tehnike. Nakon odsvirane skale zamolidu učenicu da odsvira frigijski modus od tona E, sa čim je učenica ved ranije upoznata te ukazati na tonsku identičnost E frigijskog modusa i harmonske a mol skale. Pričom o modusima ulazimo u polje zvučnosti flamenko muzike, uticaja na klasičnu gitaru, i upoznavanje sa njenim osnovama i formama.
CENTRALNI DIO
Nakon kratkog istorijskog osvrta na razvoj flamenko muzike i njenog uticaja na klasičnu gitaru, učenicu, prije nego što krenemo sa sviranjem etida, upoznajem sa osnovnim flamenko plesom – Solea. Pustit du joj par zvučnih primjera na kompjuteru i pokazati par fotografija tradicionalne nošnje kako bi učenica autentičnije odsvirala zadane kompozicije. G. Martinez : Etida - Solea
Kratka etida napisana u stilu tradicionalne Solee u kojoj su sadržani svi tehnički elementi koje smo prešli u uvodnom dijelu i harmonska a mol skala odn. frigijski modus. Tokom sviranja etide, upozoridu učenicu da vodi računa na ritmičku preciznost i izražajnost, kako bi se zadovoljila ritmička funckija etide. Od učenice du tražiti da sama prepozna različite tehnike sviranja i da zadovolji sve elemente njihovog pravilnog izvodjenja u svrhu što tačnije izvedbe ove etide.
Papas: Soleares
Ova kompozicija je odličan primjer klasične kompozicije nastale pod uticajem flamenko muzike. Učenica treba da prepozna elemente klasične Solee, uoči razliku izmedju tradicionalne i klasične vrste te da primjeni način izvodjenja flamenko tehnika radi autentičnijeg zvučanja kompozicije. Takodjer du zamoliti učenicu da obrati pažnju na ritmičku specifičnost kompozicije,i da primjeni ritmička pravila tradicionalne Solee.
F.Tarrega: Malagueña
Malagueñu započinjemo tako što du od učenice tražiti da na početku pokuša prepoznati sve tehničke, ritmičke i melodijske elemente koje smo putem tehničkih vježbi i etida upoznali. Nakon što ih prepozna, parcijalno demo prolaziti kroz kompoziciju, obratiti pažnju na odredjene zahtjeve te korigovati eventualne nedostatke. Zamolidu učenicu da svira u sporijem tempu, kako bi sve tehničke specifikume mogla vjerodostojnije izvesti. Nakon odsviranog prvog puta, malo demo podidi tempo i odsvirati još
jednom kako bi ritmička forma plesa Malagueñe bila osjetnija.Za sljededi čas, učenica de dobiti zadatak
da poboljša kvalitet izvodjenja kompozicije i najavidu joj da demo raditi na dinamičkoj izražajnosti
kompozicije.
ZAVRŠNI DIO Pošto smo prešli sav materijal unutar nastavne jedinice, tražit du od učenice da još jednom utvrdimo na koje elemente treba obratiti pažnju kod tehničkih vježbi, skale, etide i komada. Ponavljanje svih ovih elemenata de joj takodje pomodi u samostalnom savladavanju tehničkih i interpretatorskih problema. Slušanjem kompozicija, gledanjem video snimaka i čitanjem literature sličnog sadržaja, učenica razvija osjedaj za autentično izvodjenje flamenko muzike, što dovodi do razvijanja vlastitog načina interpretacije djela, profesionalnijeg pristupa muzici i razvijanja jedinstvenog muzičkog ukusa.