ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

36
Orë model ! Gjeografi.

Transcript of ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Page 1: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Orë model ! Gjeografi.

Page 2: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Fusha e të nxënit :

Shoqeria dhe mjedisi

Page 3: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj
Page 4: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Fjalët kyçe: Burimet/mjetet: ParalelMeridianVendndodhje

absoluteRrjet i gradëve

hartë e botës globimateriale

ilustruese me rrjetin e gradeve, teksti.

qepamollamanderinaplastelin

Page 5: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe

Kompetenca e komunikimit dhe e te shprehurit: Shpjegon qarte kuptimin per perdorimin e rrjetit te gradeve ne

harta gjeografike, ne globe dhe vlerat praktike qe ka perdorimi i koordinatave gjeografike. Kompetenca e te menduarit:

Punon me harten gjeografike dhe globin per te shpjeguar koncepte numerike per gjeresine, gjatesine dhe koordinatat gjeografike.Kompetenca e te mesuarit per te nxene:

Meson te bashkepunoje ne grup per kryerjen e detyrave praktike. Demonstron mirekuptim, pranon mendime ndryshe dhe vlereson

pervojen dhe aftesine praktike.  

Page 6: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Lidhja e kompetencave kyçe me kompetencat e fushës

Page 7: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Rezultatet e arritjes Shpjegon me shembuj, në hartë e në glob, kuptimin për rrjetin e gradëve dhe koordinatave gjeografike. Përshkruan me shembuj katër veprimet që duhen ndjekur për gjetjen e sakte të koordinatave. Demonstron me veprime praktike gjetjen e shpejtë dhe të saktë të koordinatave gjeografike të një pike. Përcakton koordinatat gjeografike të vendndodhjeve të ndryshme dhe të vendbanimit të tij. 

Page 8: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Metodologjia

Parashikimi Diskutojmë së bashku

Ndërtim njohurish

Mësimdhënia e ndërsjelltë Hartë koncepti

Përforcimi Imagjinatë e drejtuar

Page 9: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj
Page 10: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Diskutojmë së bashku /punë në grupe

1

Ndahet klasa në grupe. Në tavolinën e secilit grup vendosen mollë, mandarina,

qepë. Nga secili grup kërkohet që të tregojnë pikat e përbashkëta

midis tyre, meridianeve ,paraleleve apo ekuatorit.

Page 11: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Kujdes ! Nxënësit punojnë në mënyrë të pavarur për rreth pesë minuta. Mësuesi pyet nxënësit e çdo grupi mbi ngjashmërinë që egziston midis --qepës dhe paraleleve . --mandarinës dhe meridianëve . --mollës dhe paraleleve . --formimit të ekuatorit dhe meridianit te gjithsecili prej tyre.

Page 12: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Mësimdhënia e ndërsjelltë / punë nëgrupe

2

1.Çdo grup pajiset me fletë formati dhe harta .

2.Për çdo grup hartohet një pyetje . 3.Secili nga grupet ka 5 minuta kohe për tu

përgatitur.

Page 13: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Kujdes ! Mësuesi citon detyrën për secilin grup. Nxënësit punojnë rreth pesë minuta me detyrën përkatëse Qartësohet që çdo detyrë do të prezantohet në tabelë me anë të hartës Për çdo detyrë mund të dalin dy nxënës nga secili grup ku njëri shpjegon me fjalë dhe tjetri vepron në hartë

Page 14: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr.

1 Vizatoni në glob:

paralelin fillestar (Ekuatorin) meridianin fillestar (Grinuicin).

Ekuatori

Meridiani fillestar

Page 15: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr.

2 Ndërto në glob:

paralelet dhe meridianët

Page 16: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr.

3 Përcaktoni :

Çfare eshte gjerësia dhe gjatësia e një pike.

T

A

Page 17: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr.

4Përcaktoni : Hemisferat ne te cilat ndodhen kontinentet e rruzullit tokesor si Amerika e veriut ,Evropa,Azia,Afrika .

Page 18: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr.

5 Përcaktoni : Koordinatat gjeografike të pikave të shënuara në hartë A,B,E.

Page 19: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr. 6

Përcaktoni : Kordinatat gjeografike të Republikës së Shqipërisë

Page 20: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Hartë koncepti /punë në grupe

3

Secilit grup i kërkohet të lidhë konceptet kordinata gjeografike,meridianë ,paralele, ekuator,hemisferë veriore,hemisferë jugore ...... në një hartë koncepti.

Gjatë punës në grup nxënësit orientohen dhe ndihmohen nga mësuesi

Page 21: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Struktura e hartës së konceptit para plotësimit:

Page 22: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Kujdes !Hartat e konceptit ju jepen nxënësve paraprakisht të paplotësuara.Secili grup realizon lidhjen në hartën përkatëse.Përfaqësues nga secili grup në të njëjtën kohë tregojnë dhe arsyetojnë në lidhje me plotësimet e bëra.Mësuesi shikon nëse të gjithë janë në një mendim të përbashkët. Në fund harta do ketë një pamje të tillë.

Page 23: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Ndan Ndan

Vëndodhja apsolute

Rrjeti gradëve

Page 24: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Përcaktimi i pikës gjeografike në lidhje me ekuatorin. (hemisferë veriore ,hemisferë jugore). Përcaktimi i rrejtit të gradëve .Përcaktimi i pikës gjeografike në lidhje me meridianin fiellestar . ( hemisferë lindore ,hemisferë perëndimore.)Përcaktimi i rrejtit të gradëve .

Hapat në të cilat kalon përcaktimi i vendodhjes apsolute .

Page 25: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Imagjinatë e drejtuar / veprimtari në grup

4

Në çdo grup ndërtohen situata problemore imagjinare të cilat kërkojnë vëmëndjen e nxënësve për të marrë zgjidhjeSecili nga grupet ka 5 deri në 10 minuta kohë per tu përgatitur.Nxënësit lexojne situaten dhe e plotësojnë në hartën e botës

Page 26: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr. 1 Dje pasdite mora një telefonatë

nga mikesha ime më e mirë. Ishte e çuditshme pasi numri me të cilin më telefonoi ishte krejtësisht i panjohur. Ajo më tregoi se ndodhej në gjerësinë gjeografike veriore 22 ͦ dhe gjatësinë gjeografike perëndimore 80 ͦ. A më ndihmoni dot që të përcaktoj vendndodhjen e mikeshës time?

Page 27: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Familja e Sarës këtë vit do ti kalojë pushimet verore në Itali. Ata do të udhëtojnë me makinë dhe do të gjejnë rrugën për në Romë me ndihmën e GPS(xhipiese). Por ka një problem, ata nuk i dinë koordinatat gjeografike të qytetit të Romës. A mund ti ndihmoni ju?

Page 28: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr. 2 Të gjithë në shkollë kanë dëgjuar dhe

lexuar për madhështinë dhe luksin e Dubait. Ai është një vend shumë i bukur, me ndërtesa përrallore, madje ka edhe pistë për ski në mes të shkretëtirës. Sa do më pëlqente ta dija vendndodhjen e tij në hartën e botës. Unë di vetëm koordinatat e tij 25 ͦ gjerësi gjeografike veriore dhe 55 ͦ gjatësi gjeografike lindore. Me ndihmoni dot??

Page 29: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr. 3

Stambolli është një qytet i mrekullueshëm në Turqi. Çdo pjesë e këtij qyteti ka histori dhe kulturë për të treguar. Ja vlen një udhëtim aty për pushimet e Marsit. Por piloti i avionit ka humbur koordinatat gjeografike të këtij qyteti, kështu që nuk mund të fluturojë për aty. E ndihmoni dot ju?

Page 30: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Kam vendosur që këtë vit tju çoj në eskursion larg, por shumë larg, në Kaliforni. Aty do te shikojme nje park natyror me emrin “Faltorja e balenave”, eshte fantastik! Por na duhet ti gjejme koordinatat gjeografike. Po ju ndihmoj, ndodhet ne kontinentin e amerikes se Veriut, ne pjesen Perendimore te ketij kontinenti. Te tjerat gjejini ju.

Page 31: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr. 4

Ne kontinentin e Amerikës së Jugut ndodhet një qytet në të cilin zhvillohen karnavalet më të bukura në botë. Qyteti është Rio de Zhaneiro dhe ndodhet në shtetin e Brazilit. Koordinanat e tij jane 24 ͦ gjeresi gjeografike Jugore dhe 44 ͦ gjatesi gjeografike Perëndimore. A mund ta përcaktoni vendndodhjen e këtij qyteti në hartë?

Page 32: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Antarktida është kontinenti i vetëm i pabanuar nga njerëzit. Ekspeditat e shkencëtarëve e vizitojnë shpesh por sërish largohen. Banorët e përhershëm të këtij kontinenti janë pinguinët. Ata do ju ishin shumë mirënjohës nëse ju përcaktoni hemisferat e këtij kontinenti. A mund ta realizoni ketë mision??

Page 33: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr. 5

Kryeqyteti i Francës, Parisi është me të vërtet përrallor. Aty ndodhet Disney Land më i madh në kontinentin e Europës. Të gjithë fëmijët do kënaqeshin aty pasi është park shumë shumë i madh me lodra e argëtime për fëmije. A mundeni ju që të përcaktoni koordinatat gjeografike të këtij qyteti? 

Page 34: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Gr. 6 A e dini se ku jetojne kanguret?

Mund t’ju a tregoj une, jetojnë ne kontinentin e Australisë. Ju duhet ta përcaktoni vetë vendndodhjen absolute të këtij kontinenti, si fillim hemisferat e më pas koordinatat gjeografike.

Page 35: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Vleresimi Vlerësoj nxënësit në lidhje me: pjesëmarrjen në orën e mësimit. saktësi në përgjigjet e tyre. imagjinatën të folurit e rrjedhshëm, të qartë dhe të saktë. komunikimin dhe respektimin e njëri- tjetrit

Page 36: ORË MODEL GJEOGRAFI:by vojsavamuskaj

Ju falemiderit !Mars 2016 :Mësimdhënëse :Vojsava Muskaj.Punoi : Irena Kotobelli .