NIVEL II - timtim-timy.ro · cercul exterior, formează pereche cu cel din fața sa salutându-se...
Transcript of NIVEL II - timtim-timy.ro · cercul exterior, formează pereche cu cel din fața sa salutându-se...
ACTIVITATE INTEGRATĂ
„TINKERBELL ÎN ATELIERUL
PRIMĂVERII”
NIVEL II
Data: 18.03.2016
Prof. ENACHE ANGELICA
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 18 martie 2016
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN „Peştişorul de Aur”, Năvodari
GRUPA: mare „Lebedele”
PROF. ÎNV. PREŞC.: ENACHE ANGELICA
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi pe aici pe Pământ?”
SUBTEMA: „ATELIERUL PRIMĂVERII”
TEMA ZILEI: „TINKERBELL ÎN ATELIERUL PRIMĂVERII”
TIPUL DE ACTIVITATE: activitate integrată, de consolidare de cunoştinţe, priceperi şi
deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
DURATA: 1 zi ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
I. ADP: Salutul: „Bună dimineaţa fluturași și floricele !”, Prezenţa, Calendarul naturii,
Activitatea de grup: „Să o cunoaștem pe Tinkerbell!”
II. ALA1:
BIBLIOTECĂ: trasare semne grafice combinate ”Scrisoare pentru Tinkerbell”
ARTĂ: Floricele și fluturi zâmbitori – colaj, decorare
ȘTIINȚĂ: Observare: Flori de primăvară
III. ADE: DŞ + DOS „Tinkerbell în atelierul primăverii” (joc didactic, activitate practic-
gospodărească – coasere )
IV. ALA2: „Valsul primăverii”, ”Tinkerbell și prietenii ei”
HARTA CONCEPTUALĂ A TEMEI:
DȘ 1 + DOS 2
TINKERBELL ÎN ATELIERUL
PRIMĂVERII
Joc didactic, coasere
ARTĂ: colaj, decorare
BIBLIOTECĂ:
Trasare semne grafice
combinate
ȘTIINȚĂ:
OBSERVARE
ALA2: VALS
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea cunoştinţelor, deprinderilor şi priceperilor despre anotimpul
primăvara;
Exersarea abilităţilor de numărare în limitele 1-7 şi a celor practic-gospodăreşti
specifice nivelului de dezvoltare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive: - să formeze mulţimi de obiecte; - să ataşeze mulţimii cifra corespunzătoare; - să compună în moduri diferite un număr dat ;
- să pună în corespondenţă obiecte, indicând unde sunt mai multe, mai puţine
sau tot atâtea;
- să ordoneze crescător/descrescător obiecte; - să numere crescător/descrescător în limitele 1-7; - să alcătuiască propoziţii cu cuvintele date; - să descrie modul de realizare al procedurii de coasere; - să analizeze critic şi autocritic lucrările realizate;
b) psihomotrii: - să mânuiască materialele în mod organizat; - să utilizeze materialele puse la dispoziție pentru a realiza flori decorate; - să înşire ața cu ajutorul acului, fără a omite nici un orificiu, pentru a realiza
florile, fluturii; - să traseze diverse tipuri de semne grafice; - să observe cu ajutorul instrumentelor de lucru plantele puse la dispoziție ; - să exerseze coaserea utilizând tehnicile învăţate; - să execute paşi de vals; - să execute pași de dans;
c) afective: - manifestarea spiritului cooperant în relațiile cu cei din jur; - dezvoltarea simţului estetic, al celui practic –creativ.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, călătoria
misterioasă, turul galeriei, învățarea prin cooperare – metodele activ-participative ,,Cerc
interior, cerc exterior”, ,,Amestecă, îngheață, formează pereche!”
Mijloace: personaj Tinkerbell, gentuța cu praf magic, uneltele zânei, puzzle unelte,
simboluri pentru echipe, siluete: zânele din Atelierul Primăverii, flori pentru observare,
instrumente : microscop sau lupă, cuțite plastic, carton pentru poster, cifre 1-7, fișe cu
semne grafice, calculator, videoproiector, insigne echipe , creioane, carioci, ochișori mobili,
elemente decor autoadezive, (pietre, perle), lipici, planșe A3 pentru jocul didactic, bobocii
magici, sclipici, coșulețe, ace cu vârf rotunjit, ață, siluete flori și fluturi pentru cusut,
costume dans, pălării floare, aripi de fluturi.
BIBLIOGRAFIE:
Borţeanu S., Vodiţă A. (2013) – “100 de întâlniri, 100 idei reuşite”, Editura
Diamant, Piteşti
Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M.(2002) – “Metode interactive de
grup –ghid metodic”, Editura Arves
Cioflica S., Lazăr C., Ilie E., Mignea Guga N., Berbeceanu G., Marta C.
(2010) – “Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă”, Editura Tehno-Art, Cluj-
Napoca
Ciolan L.(2008) – “Învăţarea integrată, fundamente pentru un curriculum
transdisciplinar”, Editura Polirom, Iaşi
Glava A., Pocol M., Tătaru L.(2009) – “Educaţia timpurie – ghid metodic
pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Editura Paralela 45, Piteşti
Glava A., Tătaru L., Chiş O. (2014) – “Piramida cunoaşterii”, Editura
Diamant, Piteşti
MECT(2008) – “Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor
între 3-6/7 ani”
MECT(2009) – “Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH,
Bucureşti
Mitu V., Antonovici Şt. (2005) – “Jocuri didactice integrate pentru
învăţământul preşcolar”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti
SCENARIUL DIDACTIC:
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul: “Bună dimineaţa, fluturași și floricele!” Educatoarea împarte copiilor
insigne cu flori și fluturi, apoi indică formarea unui cerc, copii prinzându-se de mâini şi
rostind versurile: “Mâinile frumos ne dăm/ Iute le împreunăm/ Două cercuri noi formăm/
Iar la semnal ne salutăm!”. Copiii, în funcție de simbolul ecusonului, formează două
cercuri concentrice. La semnalul “Amestecă!” dat de educatoare, copiii se rotesc în cerc
cântând cântecul “Bună dimineața!”(anexa 1), se opresc la semnalul “Îngheață!”, iar la
semnalul “Formează perechi!”, copiii din cercul interior se întorc cu fața catre cei din
cercul exterior, formează pereche cu cel din fața sa salutându-se și împărtășindu-și
sentimente. Se vor repeta comenzile de mai multe ori, dându-se astfel posibilitatea formării
cât mai multor perechi și salutului între cât mai mulți copii.
Se face prezenţa copiilor, operându-se în catalogul grupei.
Se poartă o mica conversaţie: “În ce anotimp suntem?, În ce lună?, Ce zi este astăzi?,
A câta zi din săptămână este joi?, Ce a fost ieri?, Ce zi va fi mâine?, Cum este vremea?.
Printr-o numărătoare voi desemna un copil care va prezenta vremea (Sunt… şi astăzi,
18 martie 2016, vă voi prezenta vremea! Astăzi este…, dar……. Ne îmbrăcăm cu gecuțe
lăsând acasă haina cea groasă și cizmele!). Se aplaudă intervenţia copilului, se completează
calendarul naturii.
Pentru că se anunţă o zi frumoasă, bogată în miresme de flori de primăvară zbor de
fluturi, haideți să ne imaginăm că suntem în mijlocul unei poienițe dintr-o pădure și să
zburăăăm!. Se interpretează jocul cu text şi cânt “ Ghiocelul zin zilin”. (anexa 2)
Tranziţie: “Ne-am jucat şi am zburat
Tare bine ne-am distrat!
Pe covor să ne-aşezăm
Şi uşor să respirăm!”
Personajul Tinkerbell se prezintă: Bine v-am găsit dragi floricele și dragi fluturași! Mă
cunoașteți? Știți cine sunt? Eu sunt Tinkerbell, Zâna cârpace. Ce înseamnă ”cârpaci”? Se
explică termenul ca fiind atribuit unei persoane ce se ocupă cu repararea și/sau îmbunătățiri
aduse unor obiecte în scopul unei mai bune funcționări a acestora. Știți ce port în gentuța
mea specială? (o gentuță unde se află uneltele lui Tinkerbell) Aici, în această gentuță, port
la mine tot timpul ceea ce am nevoie pentru a repara: uneltele ce ne ajută pe noi, zânele din
Atelierul Primăverii, să trimitem pe pământ solii acesteia. Voi știți care sunt aceștia?
(ghioceii, flori de primăvară, păsările călătoare, soarele, insecte, iarba verde, copacii
înmuguriți și înfloriți, etc)
Activitatea de grup:
“În fluturi și flori ne așezăm
Și două echipe să formăm!”
După ce s-au grupat copiii, vor avea de reconstituit pe 2 planșe A3 uneltele zânei. Se
urmăreşte interacţiunea dintre copii, modul cum îşi împart materialele de lucru, îndeplinirea
sarcinii.
“Ce aţi descoperit?”(un patent, clește, ciocănel, șurubelnițe)
Noutatea zilei: “ Zâna Tinkerbell în Atelierul Primăverii ” (o siluetă a personajului
este așezată în locul noutatea zilei de la calendarul naturii).
Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele.
Se începe cu ALA 1: Pe o masa vor fi aşezate medalioane cu 3 simboluri: creioane,
pensulă, lupă. Copiii vor fi invitaţi să-şi aleagă un medalion, formându-se astfel trei echipe:
cei care au ales creioanele vor fi Scriitorii, cei care au ales pensula vor fi Artiştii, iar cei
care au ales lupa vor fi Cercetătorii.
Fiecare echipă se va deplasa la locul din sala de grupă unde îşi vor desfăşura
activitatea. Ţinând cont că evaluarea se va face pe metoda “Călătoria misterioasă”,
echipele vor fi dispersate, ocupând întreg spațiul grupei, astfel încât în prezentarea finală să
se poată porni de la un grup şi având o înlănţuire logică să se continue până la grupul care
va trage concluzia.
Bibliotecă – Scriitorii – Sarcină: Trasare semne grafice combinate ”Scrisoare pentru
Tinkerbell”;
Artă – Artiştii – colaj prin aplicare de elemente decorative pe suprafața florilor și a
fluturilor, suporturi ce vor fi utilizate în cadrul activității practice din cadrul DOS 2;
Știință: Cercetătorii – Sarcini: observarea florilor de primăvară (lalea, narcise),
studierea la microscop/lupă, prin tăierea acestora, studierea bulbului, a rădăcinii, realizând
poster cu elementele componente ale plantei.
Copiii vor lucra în echipe îndeplinind sarcinile propuse şi aranjându-şi spaţiul de
lucru. La final vor pleca într-o călătorie din care vor afla ce au lucrat ceilalţi colegi,
utilizându-se tranziția: ”Lucrul noi am terminat/ Să vedem, ce ați lucrat?” Se aplaudă
fiecare echipă şi se fac aprecieri globale asupra modului cum au îndeplinit sarcinile.
Trecerea spre următoarea etapă se face printr-un joc de mișcare: pentru că fluturilor
le place să zboare pentru a-și întinde frumoasele aripioare iar florile adoră să se lase
mângâiate de soare, haideți să jucăm și să cântăm ”Azi la noi în poieniță”- adaptare .
(anexa 3)
Tranziţie: “Floricele, fluturași,
Tare sunteți drăgălași,
Dar de vreți ca să mâncăm,
Pe mânuțe ne spălăm!
Haideți zborul să ni-l luăm,
Către izvor ne-ndreptăm!”
Rutină: Servirea mesei.
Urmează ADE: “Tinkerbell în Atelierul Primăverii”(joc didactic interdisciplinar şi
coasere)
Captarea atenţiei se realizează prin prezentarea Bobocului Primăverii, care are nevoie
de magia cunoașterii și priceperii aflată în fiecare floricică sau fluturaș pentru ca acesta să
poată înflori, răspândind Primăvara în întreaga lume. Dacă ei vor vrea să ofere din această
magie, bobocul va înflori, desfăcându-și petalele și zânele vor putea trimite solii acestui
anotimp pe tot Pământul.
Se face intuirea materialelor, pe rând.
Educatoarea explică preşcolarilor că vor participa la un joc care se numeşte
“Tinkerbell în Atelierul Primăverii”. Nu vor putea vedea Bobocul Primăverii deschis decât
atunci când vor rezolva toate sarcinile din gentuța lui Tinkerbell .
Deoarece echipele s-au format în cadrul etapei Întâlnirea de dimineață, copiii știu să
se grupeze în funcție de insigna primită, formându-se astfel, două grupuri: echipa Florilor şi
echipa Fluturilor.
Se enumeră sarcinile de lucru:
formarea mulţimilor de obiecte,
numărarea elementelor mulţimilor,
compunerea în moduri diferite a unui număr;
ataşarea cifrei corespunzătoare numărului de obiecte,
punerea în corespondenţă a două mulţimi de obiecte,
ordonarea crescătoare/descrescătoare a obiectelor unei mulţimi după criteriul
mărime,
numărare în sens crescător şi descrescător în limitele 1-7,
alegerea vestitorilor primăverii și
indicarea elementele care nu sunt caracteristice primăverii.
Se enunţă regulile jocului:
păstrarea ordinii şi a disciplinei,
copiii vor sta în locul desemnat echipei şi nu se vor deplasa la echipa adversă,
va răspunde copilul solicitat de educatoare,
vor rezolva sarcinile date,
se vor deplasa la calculator utilizând adecvat perifericele acestuia pentru a oferi
spre evaluare soluția sarcinii respective,
vor aplauda răspunsurile corecte,
vor primi pentru fiecare sarcină rezolvată corect o buburuză, aceasta fiind
prietena lui Tinkerbell, fiind câştigătoare acea echipă care are mai multe
buburuze.
Explicarea şi demonstrarea jocului: Educatoarea va recita o numărătoare şi copilul la
care se termină numărătoarea trebuie să răspundă. Se extrage din gentuța zânei prima sarcină
şi aceasta va fi îndeplinită de copilul indicat. Pentru fiecare răspuns corect se acordă echipei
câte o buburuză.
Executarea jocului de probă – printr-o numărătoare este desemnat câte un copil de la
fiecare grupă să vină şi să rezolve o sarcină (“Formaţi mulţimea florilor mici/mari”, în
cadrul unei prezentări power point).
Executarea jocului de către copii – copiii numiţi vor ieşi în faţă, la panou, calculator
sau la măsuţele echipelor respective şi vor îndeplini sarcinile propuse, primind câte o
buburuză pentru sarcina rezolvată corect.
Complicarea jocului – Fiecare echipă are o planșă pe care se află scrisă cifra 7și
coșulețe cu păsări. Ei trebuie să aleagă doar 7 rândunele, nu altă pasăre și nici mai mult
sau mai puțin de atât, și să le așeze pe firele dintre stâlpi. Cealaltă echipă, va avea o planșă
cu o imagine ce prezintă caracteristici specifice primăverii, având ca sarcină să identifice
din coșulețul cu flori diverse, doar narcisele, nu mai mult și nici mai puțin de 7.
Încheierea jocului – se numără buburuzele fiecărei echipe şi se desemnează
câştigătorii. Deoarece în punguța specială a zânei s-a adunat destul praf magic din
cunoaștere și pricepere, Tinkerbell va împrăștia praful magic peste Bobocii Primăverii și
aceștia se vor deschide.
Se poartă o scurtă discuție: ca să aducem și noi în căsuța lui Tinkerbell aflată în sala
noastră de clasă și mai multă magie de primăvară, am putea să facem un gest frumos și,
arătându-ne priceperea, să coasem pentru acoperișul căsuței – ciupercă cele mai frumoase
și zâmbitoare flori și cei mai veseli fluturi?
Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele – copiii vor coase florile zâmbitoare, pentru
a o ajuta pe zână să aibă cea mai frumoasă căsuță. Pentru a coase, trebuie să ne încălzim
mânuțele, ca degețelele să fie pline de energie și pricepere și să se împrietenească cu acul
și ața pentru cusut.
Se prezintă materialele de lucru: florile și fluturii suport, elemente decorate în
cadrul sectorului Artă din cadrul Ala 1, ace pentru cusut goblen, cu vârful rotunjit, agrafe
pentru prinderea și fixarea florii pe acoperișul căsuței. Sunt deja două echipe şi copiii se
vor deplasa la mesele unde vor lucra.
Se fixează etapele de lucru pentru fiecare echipă. Se execută mişcările de încălzire a
musculaturii, după care vor trece la coaserea materialului suport – flori, fluturi.
Vor coase în linie dreaptă sau petrecută, la alegere, vor efectua nodul la finalizarea
aței din ac și vor înnoda cu o alta, vor încheia linia cusută înnodând și tăind ața rămasă.
După ce au terminat de cusut cu ajutorul metodei Turul galeriei, copiii vor analiza
lucrările după criteriile:
dacă au respectat introducerea aței în fiecare perforație a modelului de lucru;
dacă au respectat modelul;
dacă au știut să realizeze nodul sau au avut nevoie de sprijin;
dacă au obținut modele sau linii de coasere originale.
Copiii vor fi aplaudaţi şi lăudaţi asupra modului cum au lucrat şi au participat la
activitate. Apoi, se vor spăla pe mâini şi se vor pregăti pentru ALA 2: “Valsul
Primăverii”și ” Tinkerbel și prietenii ei” – moment artistic prezentat de copii.
La final, copiii vor fi răsplătiţi cu buburuze dulci.
NR.
CRT.
SECVENŢA
DIDACTICĂ
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
1. MOMENT
ORGANIZATORIC Pregătirea grupei pentru activitate.
Stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere
propice pentru buna desfăşurare a activităţii.
2.
CA
PT
AR
EA
AT
EN
ŢIE
I
Se va realiza prin prezentarea personajului
Tinkerbell și a gentuței sale speciale, unde,
alături de praful magic pe care îl au toate
zânele, se găsesc uneltele ce o ajută în munca
sa. După ce le observă copiii, împărțiți în două
echipe în cadrul întâlnirii de dimineață, vor
avea ca sarcină să reconstituie pe două planșe
diferite doar uneltele pe care zâna le folosește
în munca sa din Atelierul Primăverii, de unde
ea a sosit. Deoarece și copiii își doresc să facă
parte din echipa ce aduce Magia Primăverii,
află că pot face acest lucru, intrând în Atelierul
Primăverii, care va fi și tema zilei.
Conversaţia
Surpriza
Obse
rva
rea c
om
port
am
entu
lui
copii
lor
3.
A
NU
NŢ
AR
EA
TE
ME
I Ş
I E
NU
NŢ
AR
EA
OB
IEC
TIV
EL
OR
Tema zilei de azi este : “Atelierul Primăverii”.
Veţi lucra la centre împărţiţi în trei
echipe. La Bibliotecă, veți fi scriitori și veți
trasa semne grafice combinate – ”Scrisoare
pentru Tinkerbell”; la Artă, veți fi artiştii și veți
avea ca sarcină să decorați cât mai frumos și
creativ prin aplicarea de elemente decorative
pe suprafața florilor sau a fluturilor; la Știință
veți fi cercetătorii și veți observa florile de
primăvară (lalea, narcisa), studierea cu ajutorul
lupei sau microscop, prin tăierea acestora,
studierea bulbului, a rădăcinii, realizând un
poster cu elementele componente ale plantei.
Când veţi termina, vom pleca într-o călătorie
misterioasă pentru a afla ce au lucrat ceilalţi
colegi de la celelalte echipe, aflând astfel,
lucruri noi şi vom juca un joc: “Azi la noi în
poieniță”.(anexa 3)
La activităţile pe domenii experienţiale vom
juca un joc îndeplinind anumite sarcini: veți
forma mulţimi de obiecte, veți număra
elementele mulţimilor, veți compune un număr
dat în moduri diferite, va trebui să ataşați cifra
corespunzătoare numărului de obiecte din
mulțimi, veți pune în corespondenţă elementele
a două mulţimi de obiecte, veți ordona
crescător/descrescător obiectelor unei mulţimi
după criteriul înălțime, veți număra în sens
crescător şi descrescător în limitele 1-7, va
trebui să arătați că știți care sunt vestitorii
primăverii și să indicați elementele care nu sunt
caracteristice primăverii. Ca să aducem și noi în
căsuța lui Tinkerbell aflată în sala noastră de
clasă și mai multă magie de primăvară, am
putea să facem un gest frumos și, arătându-ne
priceperea, să coasem pentru acoperișul căsuței
– ciupercă cele mai frumoase și zâmbitoare
flori sau cei mai frumoși fluturași. La final, le
vom face o surpriză frumoasă musafirilor noștii
prezentându-le un moment artistic special,
pregătit de către voi, copiii,”Valsul primăverii”
și ”Tinkerbel și prietenii ei”.
Conversaţia
Explicaţia
4. DESFĂŞURAREA
PROPRIU-ZISĂ A
ACTIVITĂŢII
ALA 1:
ADE:
ACTIVITATE
MATEMATICĂ
Pornind de la tema activităţii, vă invit să vă
alegeţi un medalion. Se formează 3 echipe:
scriitorii, artiştii şi cercetătorii. Scriitorii vor
lucra la Bibliotecă şi vor avea de scris semne
grafice combinate în ”Scrisoare pentru
Tinkerbell”. Artiştii vor lucra la Artă şi vor
decora cu diferite materiale florile și fluturii
ce vor fi folosiți la activitatea din cadrul DOS.
Cercetătorii vor analiza și studia florile de
primăvară și vor realiza posterul cu
elementele componente ale unei flori.
Fiecare echipă va executa sarcina propusă, iar
unde întâmpină greutăţi vor fi ajutaţi de
educatoare.
După finalizarea sarcinilor copiii vor trece pe
la fiecare centru, iar echipa care a lucrat în
acel loc va explica celorlalţi ce a făcut.
Se aplaudă toţi copiii.
Pentru că ne aflăm în ”Atelierul primăverii”,
unde suntem înconjurați de atâtea flori,
fluturi, păsări și iarbă, ne vom relaxa în
interpretarea jocului muzical ”Azi la noi în
poieniță”(anexa 3). Fiecare copil va interpreta
versurile jocului și va efectua mișcările
sugerate de acesta.
Tranziţie: Floricele, fluturași,
Tare sunteți drăgălași,
Dar de vreți ca să mâncăm,
Pe mânuțe ne spălăm!
Haideți zborul să ni-l luăm,
Către izvor ne-ndreptăm!”
După Rutină - servirea mesei, urmează:
Captarea atenţiei
Se realizează prin prezentarea Bobocilor
Primăverii, care au nevoie de magia
cunoașterii și priceperii aflată în fiecare
floricică sau fluturaș din echipă pentru ca
aceștia să poată înflori, răspândind Primăvara
în întreaga lume. Dacă ei vor vrea să ofere din
această magie, fiecare boboc va înflori,
desfăcându-și petalele și zânele vor avea
astfel praf magic pentru a putea trimite solii
acestui anotimp pe tot Pământul
Se va face intuirea materialelor pe parcursul
derulării jocului.
Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor
Educatoarea explică preşcolarilor că
vor participa la un joc care se numeşte
“Tinkerbell în Atelierul Primăverii”. Nu vor
putea vedea Bobocul Primăverii deschis decât
atunci când vor rezolva toate sarcinile din
gentuța lui Tinkerbell. Aici se află flori
numerotate ce conțin sarcinile jocului:
formarea mulţimilor de obiecte, compunerea
unui număr dat în moduri diferite, numărarea
elementelor mulţimilor, ataşarea cifrei
corespunzătoare numărului de obiecte,
punerea în corespondenţă a două mulţimi de
obiecte, ordonarea crescătoare/descrescătoare
Explicația
Conversația
Călătoria misterioasă
Exercițiul
Surpriza
Conversația
Explicația
Evaluare
practică
Evaluare orală
4.
ADE:
ACTIVITATE
MATEMATICĂ
a obiectelor unei mulţimi după criteriul
mărime, numărare în sens crescător şi
descrescător în limitele 1-7, să aleagă
vestitorii primăverii și să indice elementele
care nu sunt caracteristice primăverii.
Se enunţă regulile jocului: păstrarea ordinii şi
a disciplinei, copiii vor sta în locul desemnat
echipei şi nu se vor deplasa la echipa adversă,
va răspunde copilul solicitat de educatoare,
vor rezolva sarcinile date,se vor deplasa la
calculator și vor utiliza corect perifericele
acestuia pentru a oferi răspunsul, vor aplauda
răspunsurile corecte, vor primi pentru fiecare
sarcină rezolvată corect o buburuză, fiind
câştigătoare acea echipă care are mai multe
buburuze.
Explicarea şi demonstrarea jocului:
Educatoarea va recita o numărătoare şi copilul
la care se termină numărătoarea trebuie să
răspundă. Se extrage din gentuță prima
sarcină şi aceasta va fi îndeplinită de copilul
indicat. Pentru fiecare răspuns corect se
acordă echipei câte o buburuză.
Executarea jocului de probă – printr-o
numărătoare este desemnat câte un copil de la
fiecare grupă să vină şi să rezolve o sarcină
(“Așează crescător sau descrescător florile
pe criteriul mărime.”)
Executarea jocului de către copii – copiii
numiţi vor ieşi în faţă, la calculator, la panou
sau la măsuţele echipelor respective şi vor
îndeplini sarcinile propuse, primind câte o
buburuză pentru sarcina rezolvată corect.
Varianta I:
Fiecare echipă va primi din gentuța lui
Tinkerbell o floare numerotată cu cifra 1. Pe
spatele florii se află câte o buburuză, una
dintre ele având 6 buline pe o aripă iar pe cap
cifra 7, sarcina fiind completarea prin lipire cu
atâtea buline câte sunt necesare pentru ca
buburuza sa aibă în total 7 buline.
Sarcina celei de-a doua echipe este ca după
primirea buburuzei ce are pe cap cifra 7, să
completeze prin lipire bulinele pe care aceasta
le are distribuite în mod inegal (3 și 2) astfel
încât să aibă în total 7 buline.
După realizarea sarcinii, în mod corect,
echipele vor primi la panou câte o buburuză.
Varianta a II-a
Tinkerbell extrage a doua floare care conține
descrierea celei de-a doua probe: Fiecare
echipă va primi câte o planșă A3, pe una
dintre ele sunt reprezentate 10 narcise pe
cealaltă 10 fluturi, cerința fiind să formeze
prin numărare o mulțime cu 7 elemente,
lipind sau scriind alături cifra respectivă.
Explicația
Explicația
Jocul
Jocul
Jocul
Conversația
Jocul
Evaluare orală
Evaluare orală
și practică
Acordarea
recompenselor
Evaluare
practică
Se poate continua verificarea însușirii
deprinderii de numărare corectă, prin
solicitarea de numărare crescător și
descrescător, ( 0-7; 7-0) numărat funcțional:
numărăm de la 2 la 5; sau numărăm de la 4 la
6, etc. ”Floare albă, floare albastră/ Hai să
numărăm cu toți o dată!”
Se analizează modul de realizare a sarcinii
fiecărei echipe și în funcție de rezultat, vor
primii câte o buburuză pe panou, trecând, după
felicitarea prin aplauze a rezultatelor, spre
următoarea probă.
Varianta a III-a
A treia floare le cere membrilor echipelor să
vizualizeze planșele proiectate pe ecran și să
fie atenți la cerințe: echipa Florilor are ca
sarcină să aleagă cu ajutorul click-ului doar
vestitorii primăverii, fiecare alegere corectă
fiind răsplătită cu aplauze sau cu ”Mai
încearcă!”, în cazul unei alegeri incorecte, în
timp ce echipei Fluturilor le revine ca sarcină
să aleagă elementele care nu sunt specifice
acestui anotimp.
Se analizează modul de realizare a sarcinii
fiecărei echipe și în funcție de rezultat, vor
primi câte o buburuză pe panou, trecând, după
felicitarea prin aplauze a rezultatelor, spre
următoarea probă.
Varianta a IV-a
Floarea a patra pe care se află înscrisă cifra 4,
sarcina conținută de acesta solicită participarea
a câte 5 copii din fiecare echipă care, prin
deplasarea la calculator și utilizarea mouse-lui,
să așeze, pe rând, pe criteriul înălțime, în
ordine crescătoare, pentru echipa Florilor și
descrescătoare, pentru echipa Fluturilor, câte 5
copăcei înfloriți.
Se analizează modul de realizare a sarcinii
fiecărei echipe și în funcție de rezultat, vor
primii câte o buburuză pe panou, trecând, după
felicitarea prin aplauze a rezultatelor, spre
următoarea probă.
Complicarea jocului – Fiecare echipă are o
planșă pe care se află scrisă cifra 7 și coșulețe
cu păsări. Ei trebuie să aleagă doar 7
rândunele, nu altă pasăre și nici mai mult sau
mai puțin de atât, și să le așeze pe firele dintre
stâlpi. Cealaltă echipă, va avea o planșă cu o
imagine ce prezintă caracteristici specifice
primăverii, având ca sarcină să identifice din
coșulețul cu flori diverse, doar narcisele, nu
mai mult și nici mai puțin de 7 și să le lipească
pe planșa primită.
Încheierea jocului – se numără buburuzele
fiecărei echipe şi se desemnează câştigătorii.
Se fac aprecieri globale şi individuale asupra
modului în care au participat la activitate.
Conversația
Jocul
Conversația
Jocul
Conversația
Conversația
Jocul
Evaluare
practică
Acordarea
recompensei
Evaluare
practică
Acordarea
recompensei
Evaluare
practică
Acordarea
recompensei
Evaluarea
practică și
orală.
Acordarea
recompensei
Activitatea
practică
Deoarece au reușit să treacă cu bine toate
probele, Tinkerbell va descoperi în gentuța sa
praful magic adunat din cunoaștere și
priceperea copiilor și aruncându-l peste
bobocii Primăverii, aceștia se deschid,
eliberând magia acestui anotimp în întreaga
lume.
Suporturile pe care află Bobocii Primăverii,
ascund surprize, câte o punguță cu praf magic,
pentru ca și copiii să poată lua cu ei puțină
magie….
Trecerea spre cea de-a V-a probă se face prin
tranziția: ”De lucrat, am tot lucrat/ Ce ați zice
de cântat?” Anexa 4
Se poartă o mică discuție între Tinkerbell și
copii: să ne reamintim că suntem în Atelierul
Primăverii și așa cum spune și cântecelul pe
care l-am interpretat împreună, am nevoie de
ajutorul vostru să îmi înfrumusețez căsuța.
Pentru aceasta să vedem ce v-am pregătit:
Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele –
copiii vor coase flori și fluturi zâmbăreți pentru
acoperișul căsuței Zânei cârpace. Pentru a
coase avem nevoie de multă atenție și un pic
de îndemânare. Se prezintă materialele de
lucru: siluete perforate flori și fluturi, decorate
în cadrul sectorului Artă, ace cu vârf rotunjit,
ață diferite culori. Sunt deja două echipe şi
copiii se vor deplasa la mesele unde vor lucra.
Se prezintă modelul de floare și fluture pentru
fiecare echipă.
Se reamintesc etapele de realizare a coaserii:
se trece ața peste muchie prin orificiile
dispuse pe marginea modelului, astfel: se
introduce vârful acului de sus în jos, apoi se
trage până când se fixează pe silueta
floare/fluture, fără a-l rupe sau îndoi.
operațiunea se repetă, având grijă să nu
omitem nici o perforație, până când întreaga
lucrare este finalizată.
dacă ața aflată în ac nu este suficientă
pentru a acoperii suprafața modelului, se
procedează la realizarea nodului și continuarea
cu o altă ață, al cărui capăt va fi dea asemenea
finalizat prin nod pentru a încheia lucrarea.
După obținerea modelului cusut, fiecare copil
își va așeza lucrarea cu ajutorul unui bold cu
vârf rotunjit pe acoperișul ciupercă al căsuței.
Se fixează etapele de lucru pentru fiecare
echipă.
Se execută mişcările de încălzire a
musculaturii, după care vor trece la realizarea
activității.
Vor coase modelele primite, alegând ei dacă
vor folosi coaserea în linie dreaptă sau
coaserea pe margine, precizând că pot solicita
ajutorul membrilor echipei sau al meu, dacă
consideră că au nevoie.
După ce au terminat de cusut, cu ajutorul
metodei Turul galeriei, copiii vor analiza
lucrările după criteriile:
Conversația
Conversația
Conversația
Explicația
Exercițiul
Turul galeriei
Acordarea
recompensei
Evaluarea
orală
dacă au cusut corect, operând în fiecare
perforație a modelului,
dacă au realizat nodul;
dacă au realizat modele originale;
dacă au finalizat lucrarea.
Copiii vor fi aplaudaţi şi lăudaţi asupra
modului cum au lucrat şi au participat la
activitate.
Evaluarea
orală
5. ÎNCHEIEREA
ACTIVITĂŢII
ALA 2:
“De lucrat am terminat
Acum, haideţi la valsat!”
Copiii vor prezentă dansul: “Valsul Primăverii”și
”Tinkerbel și prietenii ei”
Se vor face aprecieri asupra modului în care s-au
comportat şi au participat la activitate.
Copiii vor fi răsplătiţi cu prăjituri în formă de fluturi
și flori.
Pașii de vals
Conversaţia
Evaluare orală
Recompense